Asus Crossblade Ranger

Asus Crossblade Ranger

Asus se generalno trudi da ponudi Republic of Gamers proizvod u svakoj kategoriji, ali moramo da priznamo da nismo očekivali da ćemo dobiti jedan model kao što je Crossblade Ranger za FM2+ platformu. Reč je o verovatno najbolje opremljenom modelu u ovom segmentu i Asus je na ovaj način ponudio ozbiljnog konkurenta Gigabyte G1.Sniper A88X ploči koju smatramo najboljom pločom za APU-e

    Sadržaj

      Nebojša Todorović
      Pakovanje je u standardnom Republic of Gamers maniru i u ovom aspektu se ne razlikuje od bilo koje matične ploče iz ove porodice. Pretežno crvena kutija sa informacijama koje su smeštene mahom na poleđini i unutrašnjoj strani koja se preklapa.
       asus_crossblade_ranger_001_s.jpg
      asus_crossblade_ranger_002_s.jpg
      Na polju specifikacija i opisa tehnologija kutija je veoma izdašna što je svakako korisno ukoliko se niste prethodno informisali, a želite da donesete odluku na licu mesta. Asus je prikazao čak i celu sliku ploče sa izdvojenim objašnjenjem najbitnijih stavki.
       asus_crossblade_ranger_003_s.jpg
      asus_crossblade_ranger_004_s.jpg
      Propratni paket nije preterano bogat i otprilike može da se uporedi sa najjeftinijim RoG modelima za Intel LGA1150 platformu. U prevodu, uz ploču se dobijaju dokumentacija, drajveri, samolepljive oznake za SATA kablove kako biste se lakše snašli, četiri SATA kabla i nekoliko sitnica poput kartona za kačenje na kvaku od sobe kako biste “upozorili” ukućane da vas ne ometaju dok imate gejming sesiju.
       asus_crossblade_ranger_005_s.jpg
      asus_crossblade_ranger_006_s.jpg
      Sama matična ploča deluje jedako “ozbiljno” i kompleksno poput Maximus Rangera baziranom na Intel Z97 čipsetu. Nemojte pogrešno shvatiti, nismo ni sumnjali da će Asus da održi nivo koji se od njega i RoG oznake očekuje, ali smo se pitali kako će to izvesti. Prosto, FM2+ platforma i ploče sa A88X čipsetom su namenjene budžetski orijentisanim korisnicima, pa je visoka cena matične ploče prilično “škakljiva” tema.
      Asus Crossblade Ranger deli veliki broj komponenti, dizajnerskih elemenata i BIOS sa “rendžerom” koji je baziran na Intel čipsetu.
       asus_crossblade_ranger_007_s.jpg
      Dizajn je klasičan za jednu RoG ploču, a izbor komponenti je već na prvi pogled očigledan. Pre svega, tu su veliki hladnjaci koji sakrivaju naponsku jedinicu koja filtrira napon u osam faza, koristeći zavojnice sa jezgrom od feritne legure, NexFet i 10K kondenzatore. Upotrebljen je Digi+ VRM kontroler oznake ASP1107, koji je u suštini preimenovani kontroler kompanije International Recitifier, a koji podržava maksimalnih osam faza.
       asus_crossblade_ranger_008_s.jpg
      asus_crossblade_ranger_011_s.jpg
      Pored CPU soketa se nalzi četiri DIMM slota za DDR3 memorijske module, a Asus navodi zvaničnu podšku za frekvencije do 2666 MHz. Četiri DIMM slota mogu da udome maksimalno 64 GB memorije, što je i više nego dovoljno i za najzahtevnije korisnike, a kamoli APU sisteme. Odmah do memorijskih slotova je smešten uvek korisni POST ekran, “Start” i prekidač za resetovanje i MemOK! funkciju.
       asus_crossblade_ranger_012_s.jpg
       asus_crossblade_ranger_013_s.jpg
      asus_crossblade_ranger_019_s.jpgASUS se potrudio da u prvi plan istakne mogućnosti Kaveri APU-ova. PRO model ima tri PCI Express slota, od kojih dva po 3.0 standardima. Prvi je PCI Express 3.0 x16, drugi je PCI Express 3.0 x8, dok je treći PCI Express 2.0 x4, pa sa ovakvom konfiguracijom predlažemo da koristite više od dve grafičke karte ukoliko želite sistem sa više GPU-ova. Naravno podržana je CrossFire tehnologija, a kada se koriste dve grafike, u prva dva slota sistem radi u PCI Express 3.0 x8/x8 modu, što je i više nego dovoljno i za najjače grafike, a što je ekvivalent PCI Express 2.0 x16/x16 CrossFire konfiguraciji po pitanju maksimalnog protoka
       asus_crossblade_ranger_015_s.jpg
      Za skladištenje podataka na raspolaganju je osam SATA 6 Gb/s slotova, tako da je ASUS iskoristio maksimum koliko čipset podržava. Novi A88X (Bolton D4) čipset ima podršku i za RAID 5, što je novina uvedena i sa prvim FM2 čipsetom.
       asus_crossblade_ranger_018_s.jpg
      Zadnji panel nije prepunjen konektorima, ali je za većinu sasvim adekvatan. Tu su četiri USB 3.0 i dva USB porta i iako bismo voleli da ih je barem osam, treba imati u vidu ograničenja u kojima je Asus obavljao posao. Osim toga, Ranger je dobro opremljen. Tu su D-Sub, HDMI i DVI video izlazi, jedan kombinovani PS/2 port, kao i gigabitni LAN. Ne treba zaboraviti ni BIOS Flashback taster, kao ni poveći broj audio konekcija. Ugrađen je S/PDIF i šest analognih konektora od 3.5 mm.
       asus_crossblade_ranger_022_s.jpg
      Zvučnu podlogu čini takozvani SupremeFX koji se sastoji od Realtek ALC 1150 kodeka u kombinaciji sa Nichicon kondenzatorima koji su veoma kvalitetni. Takođe, tu je i pojačalo za slušalice, a ne treba da se smetne sa uma i EMI zaštita zajedno sa kanalima koji se nalaze u različitim slojevima ploče kako bi se eliminisao “crosstalk”. Sve ovo je u skladu sa konkurencijom i zvuči sasvim dobro.
      asus_crossblade_ranger_016_s.jpg 
      U ovom delu ploče primećujemo i Intelov mrežni kontroler što je pomalo neuobičajeno, ali je Asus želeo da ova ploča bude posebna. Nije u pitanju I218V koji se koristi kao primarni kontroler za Intel ploče, već I211-AT sa podrškom za GameFirst III tehnologiju koja daje prednost protoku koji prave igre kako bi se minimizovao lag.
      Implementiran je veliki broj tehnoloških rešenja koja pogoduju gejmerima, kao što su GameFirst III, SupremeFX, KeyBot…
       asus_crossblade_ranger_017_s.jpg
      Duž donje ivice ploče, tik ispod PCI-Express slota se nalaze tri prekidača. Crveni je tu da resetuje podešavanja  u biosu, odnosno CLR_CMOS prekidač. Drugi nosi oznaku Soundstage, a njegova funkcija je pokretanje hardverske emulacije “surround” zvuka. Na ovaj način dobijate bolji osećaj prostornosti u igrama, a postoje ukupno četiri profila. Tu su FPS, Racing, Combat i Sport koji su prilagođeni za ove žanrove.
       asus_crossblade_ranger_009_s.jpg
      asus_crossblade_ranger_023_s.jpg
      Poslednji je Keybot koji omogućava da povezivanjem tastature na definisani USB port dobijete napredna podešavanja koja biste inače imali samo kroz drajvere kod naprednijih modela.Interfejs UEFI biosa je kod Crossblade Rangera je u skladu sa novom generacijom kozmetički doteran u blagoj meri tako da se vizuelno ne razlikuje ni od najboljih RoG ploča iz aktuelne ponude. Ono što je dobro ne treba da se menja i Asus je to imao u vidu bilo da se radi o ploči od 100 ili 400 evra. Organizacija je logična, intuitivna i jasna. Malo kome će zadavati muke i verujemo da će se svaki napredni korisniik lako snaći. Extreme Tweaker sekcija je bogata opcijama, tako da će overklokeri moći da uživaju u njima posebno kada znamo da je naponska jedinica predimenzionisana za FM2+ procesore i APU-e.
       
      asus_crossblade_ranger_bios_001_s.jpg
       
      asus_crossblade_ranger_bios_002_s.jpg
       
      asus_crossblade_ranger_bios_003_s.jpg
       
      asus_crossblade_ranger_bios_004_s.jpg
       
      Sekcija za monitoring napona i temperatura je sjajna. Sve se pedantno prati i vrednosti svih očitavanja možete paralelno da nadgledate. Zanimljivu opciju predstavlja QFan tuning koji automatski prilagođava broj obrtaja ventilatora na kuleru. U praksi, ploča prođe kroz puni raspon brzina kojima ugrađeni ventilator raspolaže, uporedi ih sa temperaturama i prilagodi profil u skladu sa dobijenim vrednostima.
       
      asus_crossblade_ranger_bios_005_s.jpg
       
       
      asus_crossblade_ranger_bios_007_s.jpg
       
      asus_crossblade_ranger_bios_010_s.jpg
       
      Za potrebe testa smo koristili Athlon X4 860K za FM2+ soket, koji praktično predstavlja A10 7850K bez grafičkog procesora, te stoga se može reći da ima i gotovo identične performanse. Kažemo identične, jer iako se radi o istoj arhitekturi i nominalnom taktu od 3700 MHz, turbo funkcija ovog procesora bi trebala biti nešto slobodnija. U svakom slučaju, detaljni tekst sa overklokom ovog procesora možete očekivati u toku narednih dana.
       
      athlon_840_cpuz_1.png
       
      athlon_840_cpuz_2.png
       
      athlon_840_cpuz_3.png[modul]test=392[/modul][modul]test=391[/modul]Kada smo rekli da je Asus CrossBlade Ranger možda najbolja matična ploča za FM2+ procesore i APU-e – nismo pogrešili. Definitivno je reč o ultimativnom izboru među A88X modelima, ali to ne znači i da bi nam bila prvi izbor prilikom kupovine.
      asus_crossblade_ranger_007_s.jpg
      Prosto, sa modelima kao što su Asus A88X Pro i Gigabyte G1.Sniper A88X dobija 95% mogućnosti, kvaliteta, pa čak i dizajna po 40 do 60 eura nižoj ceni. To je ogromna razlika u kategoriji koja je generalno budžetski orijentisana i to CrossBlade Ranger čini ne tako idealnim izborom kao što bi se to učinilo na prvi pogled. Uostalom, uvek je diskutabilno koliko će entuzijastima ova platforma uopšte biti primamljiva, a RoG ploče su upravo namenjene entuzijastima koji imaju visoke kriterijume.
      Nekada najbolja ploča nije ujedno i optimalan izbor prilikom sklapanja novog PC-a.
      asus_crossblade_ranger_023_s.jpg
      Kao potencijalne kupce ove ploče vidimo samo najveće entuzijaste koji bi, čak i kada sklapaju i FM2+ konfiguraciju želeli da to bude na Republic of Gamers osnovama. Ipak, u realnom scenariju mali je broj ovakvih korisnika, jer će većina sabrati “2+2” i uštedeti tih 50-ak evra investirajući u SSD, bolji CPU/APU, više RAM-a itd. Nažalost, nekad najbolja ploča nije i optimalan izbor. Međutim, to sve ne znači da se ne radi o odličnoj ploči, što moramo konstatovati bez obzira na procenu kome je sve namenjena. Ukoliko želite najbolju FM2+ konfiguraciju, ASUS Crossblade Ranger je verovatno najbolja “podloga” koju možete obezbediti.
      asus_crossblade_ranger_024_s.jpg
       
      Prednosti:– Punokrvna RoG ploča za FM2+- Kvalitet komponenti- Audio podsistem- Dizajn
      Nedostaci:– Cena u odnosu na platformu

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test