Huawei Mate S

Huawei Mate S

Kao što smo obećali tokom IFA sajma u Berlinu, na red stižu naši detaljniji utisci nakon druženja sa Mate S modelom. Huawei ovom prilikom donosi flegšip prepun raznih mogućnosti, kao što je na primer senzor za otisak prsta koji ima i malo drugačiju ulogu, razne gestove pokretima ili glasom i sveukupno veliki broj softverskih mikropodešavanja. Hardverski se ne nalazi na pijadestalu uz aktuelne vodeće modele konkurencije, ali je svejedno reč o premium telefonu

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Test: Huawei Mate S
      Gotovo tačno godinu dana nakon našeg testa Ascend Mate 7 modela, u istom tom periodu nakon IFA manifestacije u Berlinu, diskutujemo o još jednom flegšipu kompanije Huawei. Tehnički, ovo jeste naslednik pomenutog smartfona, s tim što je forma nešto promenjena, pa nemamo gigantski 6-inčni fablet, već kompaktniji 5.5-inčni model. Možda i najviše poznat kao “onaj smartfon što ima Force Touch” i koji je donekle pokvario Apple-ovo 3D Touch iznenađenje nedelju dana pre iPhone 6s predstavljanja. Zapravo, cela stvar oko Force Touch-a na Mate S je pomalo nejasna, jer nema svaki Mate S ovu tehnologiju, već isključivo 128GB premium izdanje kojeg i nema trenutno u prodaji – a koji u prodaju stiže tek 2016. godine.

      Elem, da na stranu ostavimo Force Touch; Huawei i ovog puta želi da uđe u klinč sa najboljim modelima dobro poznatih proizvođača. Sama cena počevši od 649 evra za 32GB model i 699 evra za 64GB varijantu ukazuje na klasu Mate S modela. Ipak, da li kao kineski proizvođač Huawei može da opravda te (ovog puta nešto više) cifre? Navikli smo da modeli kineskih proizvođača pružaju puno a stižu sa značajno nižom cenom u odnosu na američko-koreanske-japanske proizvođače: jeste da je Huawei strahovito puno učinio na marketing planu u prethodnih godinu-dve, ali po prvi put izbacuje na tržište telefon sa tako visokom cenom (ah taj dolar)…
      huawei_mate_s_s.jpg
      Upravo kroz današnji test želimo da probamo da zajedno sa vama dođemo do odgovora na to pitanje. Konkurencija je nemilosrdna, tako da zadatak Huawei-a da oduševi i primami korisnika nimalo nije lagan ove godine. Gledano iz ugla specifikacija koje poseduje, Mate S nije u vrhu sa najboljim igračima, što neće oduševiti potrošače koji žude za najnaprednijim hardverom…
      Hardver
      Mate S je zapravo dosta sličan sa Huawei P8 modelom kada su u pitanju specifikacije i sa tim modelom deli veći broj sličnosti u smislu čipseta, prednje i zadnje kamere, rezolucije ekrana, radne memorije, itd. Dakle, nema nekih iznenađujućih noviteta u odnosu na P8, čipset nije očekivani Kirin 950, već poznati Kirin 935. U pitanju je OctaCore konfiguracija jezgra (4+4) – glavni Cortex A53e na 2.2GHz i dodatni Cortex A53 na 1.5 GHz. Grafički čip koji se našao u HiSilicon čipsetu jeste četvorojezgarni Mali-T628 MP4. MicroSD slot je srećom prisutan, što je sve ređa pojava na Android smartfonima u današnje vreme.
      [modul]specifikacija=8785[/modul]
      Kako ne bi previše odudarao od konkurencije, tu je 3GB radne memorije, mada pojedini flegšip modeli sada imaju i 4GB RAM-a, ne možemo se požaliti na 3GB-a. U trendu sličnosti sa P8 modelom, tu je ista 13MP rezolucija zadnje kamere sa optičkom stabilizacijom, f2.0 blendom i 1080p video snimanjem. Prednja donosi 8MP senzor, veoma prikladan za selfi ljubitelje. Baterija takođe sličnog kapaciteta kao kod P8 modela – 2700 mAh – što je primetan korak unazad u odnosu na izvanrednu 4100 mAh bateriju Huawei Ascend Mate 7 modela. Trend smanjivanja debljine bokova je stvar koja definitivno utiče na manje kapacitete baterija u smartfonima i moramo priznati da nam se to ne dopada… Sa druge strane, prethodnik, Mate 7 je fizički ipak značajno veći pa ima prostora i za veću bateriju.Huawei se izuzetno fokusira na fizički aspekt svojih telefona, u smislu da želi da ponudi što lepši i kvalitetniji smartfon, kako bi ostavio snažan premium utisak na kupce. Smatramo da je ova firma u više navrata dokazala da po pitanju kvaliteta izrade i materijala može bez problema da se takmiči sa najboljima, a upravo se to može reći i za Mate S. Bez ikakve dileme, Mate Sje u vrhu sa još nekoliko modela po kvalitetu i dizajnu, i to kažemo bez ikakvog preterivanja. Već samo pakovanje pruža uvid u to da je Mate S premium proizvod, a reč je o crnoj elegantnoj kutiji koja se otvara kao knjiga. Unutra se nalaze lepo dizajnirane slušalice u Apple Earpods stilu, 2A punjač i USB kabl, sve to u beloj varijanti. U pakovanju stiže čak i kožni Flip Cover sa prozorom, koji deluje kvalitetno i pruža lepu zaštitu telefonu.
      huawei_mate_s_1_s.jpg
      huawei_mate_s_2_s.jpg
      huawei_mate_s_3_s.jpg
      Mate S napred ima Gorilla staklo koji je blago zaobljeno na ivicama, tek toliko da je primetno i pruža taj fin prelaz na bokove kad se pređe prstom. Sami bokovi su zakošeni, tačnije donosi takozvane “upuštene” ivice koje su izrađene od hromiranog metala, dok je ostatak površine boka matiran. Iznad ekrana se nalazi kraća slušalica, desno od nje 8MP prednja kamera, a levo standardni senzori. Huawei se odlučio za softverske dugmiće, tako da je ispod ekrana u crnoj površini samo logo kompanije.
      huawei_mate_s_4_s.jpg
      huawei_mate_s_5_s.jpg
      Na levom boku bliže vrhu pozicioniran je slot u kome se nalazi i microSD i NanoSIM prostor za kartice. Huawei je najavio da je Mate S Dual Sim telefon koji će moći da iskoristi microSD slot za još jednu Sim karticu, ali ovo važi samo za određena tržišta, tako da naš primerak nije imao DualSim mogućnosti. U zemljama u kojima će Huawei isproručivati DualSim varijante, biće moguće da oba slota upotrebljavaju brzu LTE konekciju, što je vrlo korisna stvar. Sa donje strane su dva izreza sa rupicama, levi je mikrofon a desni je zvučnik, tako da nije reč o stereo zvučnicima kao što deluje, a između njih je klasični microUSB port. Desno, bliže gornjem delu nalazimo dva metalna tastera – manji za uključivanje ekrana, duži za kontrolu nivoa zvuka. Najzad, na vrhu je 3.5mm priključak za slušalice i rupica mikrofona. Metalna poleđina telefona je slična sa Huawei Ascend Mate 7 modelom, samo što je ovde blago zakrivljena, a Huawei se odlučio da senzor otiska prsta stavi pozadi, ispod 13MP kamere i dvotonskog blica. Sve to u celini deluje vrlo lepo, i svakako lepše uživo nego na fotografijama – Huawei je odradio odličan posao što se dizajna tiče.
      huawei_mate_s_6_s.jpg
      huawei_mate_s_7_s.jpg
      huawei_mate_s_8_s.jpgLepo je videti kada novi smartfon dođe odmah sa najnovijom verzijom Androida, a ne nekoliko podverzija iza pa čeka unapređenje u narednim mesecima. Huawei Mate S dakle dolazi sa svežom 5.1.1 Lollipop verzijom Androida, naravno sa sopstvenim korisničkim interfejsom i izmenama grupisanim u Emotion UI 3.1. Reč je o istom korisničkom interfejsu kao na Huawei P8 modelu, uz dodatak softverskih mogućnosti koji sa sobom donosi Mate S. Ne samo softverske, hardverske takođe u vidu senzora za otisak prsta ili Force touch mogućnosti (isključivo na još uvek nedostupnom 128GB premium modelu). Pozicija senzora čitanje otiska prsta je izuzetno prirodna, kažiprst je baš na tom mestu kada držimo telefon, a još je bolje kako ovaj senzor funkcioniše. Ukratko – najbrži i najtačniji senzor koji smo probali do sad, gotovo trenutno otključavanje pri prinošenju prsta, pa je veoma prijatno koristiti ovu zaštitu. Takođe još par stvari vezane za senzor otiska prsta je da on ne služi isključivo za bezbednosne razloge, jer je Huawei uveo nekoliko korisnih mogućnosti korišćenjem istog. Recimo, možete se javiti na poziv dugim pritiskom na senzor, takođe napraviti fotografiju zadržavanjem prsta, prekinuti alarm, prevući preko senzora da spustite notifikacioni panel ili još jedna korisna mogućnost – prevlačenjem levo ili desno preko senzora u galeriji idete na prethodnu ili sledeću fotografiju, bez potrebe da prstima zaklanjate ekran kada ih nekome pokazujete.
      huawei_mate_s_softver_1_s.jpg
      huawei_mate_s_softver_2_s.jpg
      huawei_mate_s_softver_3_s.jpg
      Interfejs vam je sam po sebi već poznat, tako da nećemo ulaziti u opisivanje kako šta izgleda – to već možete videti sa skrinšotova – više ćemo se fokusirati na sotverske mogućnosti koje Mate S poseduje. Tu je recimo opcija duplog kuckanja po ekranu kako bi ga uključili, a takođe i razlikovanje zgloba na prstima od jagodice. Ovo recimo omogućava da zglobom prsta dvaput kucnete da napravite skrinšot ili crtanje slova da biste otvorili neku aplikaciju. Prisutni su i pokretni gestovi kao što je recim okretanje telefona naopačke da ugasite zvuk, podizanje sa stola kako bi se umanjila jačina zvonjave, prinošenje ka uvetu za javljanje, itd.
      huawei_mate_s_softver_4_s.jpg
      huawei_mate_s_softver_5_s.jpg
      huawei_mate_s_softver_6_s.jpg
      Zanimljiva stvar o kojoj smo pisali u vestima na našem sajtu je glasovno buđenje telefona, na primer izgovaranje imena koje dodelite telefonu, recimo “hey Mate S”, nakon čega možete da izgovorite “where are you”. Smartfonu se nakon toga uključuje ekran i animacija skakutavog smajlija, svetluca blic i telefon odgovara “ovde saaaam” – simpatično. Pored toga može se koristiti i za glasovno pozivanje osobe iz imenika. Kao druge mogućnosti mogu se menjati pozicije navigacionih tastera, smanjiti celokupni interfejs za upotrebu jednom rukom, pomeriti tastatura bliže levoj ili desnoj strani ekrana, itd. Dual Screen opcija je takođe dostupna, razne teme, Phone Menager aplikacija, kao i pregršt sitnih podešavanja za prilagođavanje ukusa korisnika. EmotionUI je interesantan, ali sa svim tim zvoncima i dodacima možda i pomalo pretrpan. Ali dobro…Android zato i jeste takav kakav jeste – da bi nam omogućio sa svim mogućim parametrima koji nam padnu na pamet. 
      huawei_mate_s_softver_7_s.jpg
      huawei_mate_s_softver_8_s.jpg
      huawei_mate_s_softver_9_s.jpgProšlogodišnji model i prethodnik Mate S-a, Huawei Ascend Mate 7 bio je džinovski fablet sa 6-inčnom dijagonalom ekrana. Ovogodišnji model je osetno kompaktniji sa uzanim ivicama sa strane i pre svega manjim 5.5-inčnim ekranom. U ruci leži kao saliven, dopada nam se zaobljenje zadnje strane i deluje sigurnije u ruci u poređenju sa staklenim pozadinama na modelima konkurencije. Ipak jeste fablet po dimenzijama, ali je recimo skoro santimetar kraći i koji milimetar uži od iPhone 6 Plus modela sa istom dijagonalom ekrana, ili koji milimetar manji i tanji od One Plus 2 modela. Inače, Mate S ima bok od samo 7.2mm ili u najtanjoj tački samo 2.65mm – svakako je izuzetno tanak.
      huawei_mate_s_9_s.jpg
      huawei_mate_s_10_s.jpg


      Huawei nije želeo da isprati (deo) konkurencije, pa da u svoj flegšip ubaci QuadHD 2160×1440 ekran, već je na 5.5-inčnom modelu manje zahtevni FullHD 1920×1080. Svejedno, oštrina je i dalje dobra na ovoj dijagonali i iznosi 401 piksela po inču. Iznenađenje je došlo u vidu AMOLED tipa ekrana, koji se pokazuje odlično po pitanju dubine crne boje. Ipak, ovo nije ekran koji je na nivou Samsungovih Super AMOLED ekrana koji su bolje kalibrisani, pogotovo u Basic režimu.
      huawei_mate_s_11_s.jpg
      huawei_mate_s_12_s.jpg
      Boje su kod Mate S modela nešto zasićenije i prisutan je ogroman gamut koji donosi veliki broj finih nijansi. Ne mogu se opisati kao tačne, prikaz je hladan, mada postoji Color Temperature podešavanje kojem se mogu podesiti da budu dosta tople, ali i dalje nisu tako tačne. Mi smo podesili slajder da boje budu oko 6500K kelvina, a konkretne vrednosti Delta E iznose 8.06 što je iznad < 5 granice tačnosti, Gamma je nešto tamnija sa 2.38, a maksimalno osvetljenje iznosi 379 cd/m2. Dovoljna svetlina, ali ne preterano impresivna. Ekran je sveukupno vrlo dobar, ali aktuelna konkurencija u Top segmentu ipak nudi bolje ekrane.
      huawei_mate_s_calman_s.jpg
      huawei_mate_s_svetlina_s.jpg
      Još jedan mogući problem za telefon sa cenom od 650 evra jeste taj što se od njega očekuje da ponudi slične performanse kao trenutno najbrži, vodeći modeli na tržištu. Nažalost, HiSilicon Kirin 935 nije na tom nivou, ali je ipak dovoljno brz čipset. Slabiji je od Snapdragon 810 ili Exynos 7420 čipseta u smislu procesorske snage, a pogotovo na polju grafičkih performansi, budući da je Mali-T624 već nekoliko godina star GPU. Šta ovo znači konkretno?

      U prevodu, surfovanje će i dalje biti dosta brzo, ali 3D gejming neće oduševiti performansama. Da li vam je ovo bitno u realnom korišćenju ako ne pokrećete zahtevne 3D igre na smartfonu? Ne baš, Mate S jeste gladak u svakodnevnoj upotrebi, nismo iskusili nikakvo vidljivije usporenje, ali ako baš moramo da poredimo sirovu snagu čipseta, Mate S je više uporediv sa generacijom smartfona iz prošle godine, nego što je uporediv sa ovogodišnjim flegšip modelima. Opet ćemo ponoviti, ovo nikako ne mora predstavljati problem većini korisnika, jer je broj onih koji biraju telefon na osnovu 3D performansi, ipak veoma mali. Naše je da stavove na osnovu testiranja iznesemo, primetimo, a realnost je ipak znatno drugačija.
      huawei_mate_s_13_s.jpg
      Kakvu priču govori kamera Huawei Mate S modela? Sličnu kao kod Huawei P8 smartfona. Prisutan je 13MP senzor zadnje kamere sa f2.0 blendom i optičkom stabilizacijom slike. Kvalitet fotografija? Generalno dobar. Boje su kao kod P8 malo hladnije i ispranije, a kamera ume da pretera sa ekspozicijom i tako pregori deo fotografije. Količina detalja je ok, ali sveukupno su fotografije malo “mekane”. Noćne fotografije su vrlo solidne, f2.0 blende prikuplja dovoljno svetlosti ali su boje opet vrlo neutralne. Kamera je sve u svemu korektna kada su nepomične slike u pitanju. Video snimanje je u 1080p rezoluciji prilično mekano i bez većih detalja, mada optička stabilizacija vrši korektan posao. Sve u svemu, kamera je solidna, svakako nije u rangu sa ovogodišnjim top modelima ali uz pojedine nedostatake, više nego zadovoljavajuća.
      Video primeri:
      huawei_mate_s_1080p_dan.jpg
      huawei_mate_s_1080p_noc.jpg
      Primeri fotografija:
      Link
      Dolazimo do autonomije, gde nas je 2700 mAh baterija pomalo zabrinula svojim kapacitetom. Kako se ispostavilo tokom testiranja, nije bilo previše razloga za brigu, ali se Mate S nije ni proslavio. Štedljivi AMOLED ekran i niža 1080p rezolucija Mate S modelu donela je nekoliko minuta preko pet časova uključenosti ekrana, što nije savršen rezultat, ali nije ni preterano loš – da se tako izrazimo, pripada nekakvoj zlatnoj sredini. Treba ipak uzeti u obzir da je Huawei Ascend Mate 7 postigao rezultat od skoro 6 časova Screen On na maksimalnom osvetljenju od 427cd/m2, a ovde smo kao i obično svetlinu namestili na 250 cd/m2. Tanji bokovi telefona čine svoje, autonomije su iz godine u godinu sve lošije, i to je trend koji ne vidimo da će prestati u skorije vreme…
      huawei_mate_s_baterija_s.jpgHuawei ulaže izuzetne napore i ne žali novac u nastojanju da se nađe rame uz rame sa najboljim proizvođačima; Mate S je još jedan značajan korak u takvim nastojanjima ove kompanije. Pred nama se našao model ne samo sa premium materijalima (metalno telo), već i telefon vrlo lepog dizajna. Što se toga tiče, Huawei je uspeo da se nađe među najkvalitetnijim smartfonima na tržištu. Cena jeste malo niža u odnosu na konkurenciju, ali moramo da primetimo da je ovo najskuplji Huawei telefon do sada; da li je ovo (pre)hrabar potez kompanije Huawei, obzirom na popularnost konkurentnih brendova sa sličnim cenama. Da li Huawei nudi što i drugi, za sličnu ili manju količinu novca? Da pokušamo da rezimiramo. Kao primer bismo uzeli ekran koji je dobar, ali nije na nivou Top konkurenata koji su podigli kriterijume na izuzetno visok nivo. Isto možemo konstatovati za kameru, slično se može reći i za performanse… Mate S generalno i ima dobre performanse i vrlo prihvatljivu kameru, ali tu dolazi na red onaj deo gde konkurencija nudi nešto što je ipak – bolje i(li) brže. Moramo se ipak ponovo osvrnuti na cenu i reći sledeće – da je Mate S stigao sa cenom koja je nekih stotinak evra niža od predviđene, ne bi imao nikakav problem da opravda tu cenovnu razliku u odnosu na konkurenciju koja je smestila svoje modele u kategoriju od 700 (i preko) evra. Ipak, pošto je Mate S model koji se cenom od 650 evra  nalazi na korak od takve cenovne kategorije, neće imati niti malo lak zadatak da se dopadne kupcima i nametne kao top izbor korisnika.
      huawei_mate_s_nagrada.jpg
      Bilo kako bilo, Huawei Mate S je ozbiljan telefon i još jedan korak unapred ovog proizvođača. Može se reći da je glavni nedostatak Mate S-a to što je slabiji u pomenutim sferama od konkurencije – ništa više. Kompaktan je, lagan, tanak, ima odličan senzor za čitanje otiska prsta, baterija je u redu, kamera je više nego upotrebljiva, skladan i tečan rad u svakodnevnoj upotrebi…mnogim korisnicima zaista od toga više i ne treba. Naše iskustvo sa Mate S modelom je izuzetno pozitivno i to je jedna realna ocena koju ovom telefonu niko ne može oduzeti: razlika Benchmarka u odnosu na većinu drugih medija je to što moramo posmatrati svaki aspekt telefona kako bi ga pravilno suočili sa mogućnostima konkurentskih telefona. Možda u nekim mogućnostima nije na samom tronu, ali sa druge strane, Mate S kao i skoro svaki drugi Huawei flagship, donosi neke nove, unikatne mogućnosti i na tome ovoj kompaniji odajemo priznanje za stalni razvoj i trud da na tržište donese nešto novo.
      Prednosti
      – Metalno kućište i privlačan dizajn – Tanak i kompaktan za svoju dijagonalu ekrana – Vrlo brz i precizan čitač otisaka – Pregršt softverskih mogućnosti
      Mane
      – Najskuplji Huawei telefon do sada- Dizajn telefona uslovio je manju bateriju
      Cena : od 649 evra za 32GB model, 699 za 64GB varijantu
      Uređaj na test ustupio Huawei.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test