Samsung Galaxy Note Edge

Samsung Galaxy Note Edge

Koncept koji je postao dostupan proizvod - Samsung nam donosi poznat, ali u isto vreme različit smartfon sa svojim zakrivljenim ekranom na jednoj ivici. Da li je ovo budućnost smartfona? Poznati gigant ovakvim uređajem pruža nam naznaku da zakrivljeni ekrani mogu biti nova, popularna mogućnost. Konkretno, Note Edge je baziran na Note 4 modelu, tako da možemo reći da je vrlo sličan sa pomenutim fabletom, ukoliko ne računamo zakrivljenost ekrana...

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Oko ovog smartfona se već mesecima unazad vodi polemika i razmenjuju mišljenja: da li je ovaj model samo dokaz koncepta ili nešto više od toga. Uglavnom se slažemo da je Galaxy Note Edge Samsungov način da pokaže da ume da napravi telefon sa zakrivljenim ekranom, ali zašto je to loša stvar? Tehnologija gura napred, a mi volimo kada proizvođači eksperimentišu sa raznim konceptima, pogotovo sa onim koji su nam delovali kao teže izvodljivi. Diskusija o zakrivljenim ekranima se vodi godinama  – jedni su manje oduševljeni tom idejom, dok su drugi optimističniji i više zagrejani za mogućnost da se ekran prostire i na boku telefona. 
      Kojoj god kategoriji da pripadate, ne možete poreći da je ideja sasvim interesantna. Da ostavimo za sad po strani upotrebljivost u odnosu na regularni ravan ekran, verujemo da bi većina htela da isproba kako ovo deluje u praksi i da Edge-u pruži šansu. Mi svakako jesmo, u celu priču smo ušli otvorenog uma i bez predrasuda. Problem je u tome što smo navikli na to da su ekrani telefona ravni, pa je potrebno proći kroz proces navikavanja, ali nakon par dana korišćenja počinjete da uviđate korisnost zakrivljenog ekrana, barem na jednoj ivici u slučaju Edge modela. Note Edge je kao što smo pomenuli u uvodu dosta sličan sa Note 4 modelom, tačnije oba dele veliki broj dodirnih tačaka, što znači da je i ovde reč o high-end premium smartfonu… 
      samsung_galaxy_note_edge.jpg
      Hardver
      Nesumnjivo jedan od najprimamljivijih telefona današnjice, sa specifikacijama koje bi mnogi želeli da imaju u svom smartfonu. Evropska verzija SM-N915FY koju smo imali na testu poseduje Qualcomm-ov čipset, a želimo da skrenemo pažnju da postoji i SM-N915S verzija sa Exynos čipsetom i Octa Core procesorom.
      U našem slučaju čipset je Snapdragon 805 sa četvorojezgarnim Krait 450 CPU-om na 2.7 GHz i pratećim Adreno 420 GPU-om. Kada je u pitanju radna memorija, ista je količina kao na Note 4, tačnije 3GB RAM-a, a skladište može biti 32 ili 64 gigabajta. Podrazumeva se i microSD slot za kartice kapaciteta do 128GB-a. Tu je i 16MP zadnja kamera sa 4K video snimanjem i prednja kamera sa rezolucijom od 3.7MP. Edge ima ipak nešto manji kapacitet baterije u odnosu na Note 4 – 3000 naspram 3220 mAh.
      [modul]specifikacija=8141[/modul]Pri prvom susretu uživo sa Galaxy Note Edge modelom može se učiniti kao čudno dizajniran telefon, ali opet kažemo, treba se navići na ideju da je cela desna ivica zakrivljena, čineći Edge asimetričnim. Pakovanje je standardno, dobija se sve ono što smo sreli i kod Note 4 modela, tačnije bele dodatke bez obzira na to da li je sam telefon crn ili beo. Dakle, tu je 5V 2A brzi punjač, microUSB 2.0 kabl, in-ear slušalice sa dodatnim vrhovima, rezervni vrhovi za olovčicu, baterija i dokumentacija. Mi smo imali prilike da se družimo sa crnim modelom, a sam dizajn je faktički identičan sa Note 4, samo sa zakrivljenim ekranom.   
      Prednjom stranom dominira ekran velike dijagonale, neizostavan fizički Home taster sa ugrađenim čitačem otiska prsta, poznata rupičasta slušalica, par senzora i prednja kamera desno od Samsung natpisa. Volume taster je i dalje sa leve strane, microUSB port i prostor za olovčicu takođe na istom mestu na dnu telefona, ali iz očiglednih razloga Power taster nije više sa desne strane, već je pomeren na vrh, gde se nalazi i IR emiter i 3.5mm priključak. Leđa Note Edge smartfona su identična kao na Note 4, jer je reč o plastici sa teksturom, tako da po izgledu i dodiru pruža utisak da je reč o koži. Nazad je 16MP kamera, blic i senzor za merenje pulsa, i u dnu zvučnik – sve već viđeno na Samsung Galaxy Note 4 modelu koji smo testirali u oktobru
      samsung_galaxy_note_edge_img_1920_s.jpg
      samsung_galaxy_note_edge_img_1922_s.jpg
      samsung_galaxy_note_edge_img_1923_s.jpg
      samsung_galaxy_note_edge_img_1924_s.jpg
      samsung_galaxy_note_edge_img_1925_s.jpg
      samsung_galaxy_note_edge_img_1927_s.jpgSoftverski aspekt Samsung Galaxy Note Edge takođe ima veliki broj dodirnih tačaka sa Note 4 modelom, naravno uz dodatak funkcionalnosti vezanih za zakrivljeni deo ekrana. Pre svega, u pitanju je Android KitKat 4.4.4 presvučen TouchWiz korisničkim interfejsom. Ne bismo hteli da se preterano udubljujemo u detaljan opis ovog UI-a, jer smo to već radili u nekoliko navrata u testu Galaxy Note 4 i Galaxy S5 modela, tako da vas ovom prilikom upućujemo na te testove ukoliko želite više detalja. Ovde ipak želimo da se fokusiramo na tu dodatnu traku na desnoj ivici i šta ona donosi korisniku. 
      samsung_galaxy_note_edge_softver_1_s.jpg
      samsung_galaxy_note_edge_softver_2_s.jpg
      samsung_galaxy_note_edge_softver_3_s.jpg
      samsung_galaxy_note_edge_softver_4_s.jpg
      Krenućemo od samog početka, traka je prisutna i na ekranu za otključavanje, gde postoji u vidu tamnije pozadine sa tekstom koji naravno možete da promenite. Tu je i još par opcija, recimo šarenolika pozadina sa trouglićima ili plava sa kružićima, obe od kojih nam se čine da nekako odudaraju kada se postave naspram ove sa porukom. Prostor u zakrivljenom delu Samsung je maksimalno pokušao da iskoristi raznim dodacima. Prva i osnovna traka podrazumeva prečice ka Dialeru, porukama, imeniku, kameri, itd, tako da te prečice ne moraju više da zauzimaju mesto na početnim ekranima u doku, pa na njima ima više prostora.Svajpovanjem u ovom predelu se prebacujete između ponuđenih traka, sa raznim mogućnostima. Tu se mogu naći informacije o fitnesu i broju napravljenih koraka, razdaljini, kalorijama, zatim informacije o akcijama na berzi, tvitovi, yahoo vesti i sportske informacije. Može se postaviti omiljeni kontakt ili više njih, zatim interesantna igrica memorije, korisni lenjir, štoperica, tajmer, baterijska lampa i na kraju snimanje zvuka. Naravno, ovo su samo podrazumevane traka, možete ih preuzeti još, a verujemo da ovaj dodatni prostor zakrivljenog ekrana može iskoristiti na lep način.
      samsung_galaxy_note_edge_softver_5_s.jpg
      samsung_galaxy_note_edge_softver_6_s.jpg
      samsung_galaxy_note_edge_softver_7_s.jpg
      samsung_galaxy_note_edge_softver_8_s.jpg
      U prostoru u zakrivljenju takođe stižu i razne notifikacije: od e-mailova, sms-ova i slično, tako da vam može lakše biti skrenuta pažnja kada je telefon položen na stolu. Ima i drugih opcija, recimo dolazni pozivi se prikazuju u ovom prostoru, pa se direktno odatle možete i javiti, ili ignorisati i nastaviti da radite bez prekida. Određene aplikacije takođe iskorišćavaju zakrivljeni ekran, recimo kategorije vesti u skroz levom Flipboard ekranu. Note Edge takođe ima razne opcije kao i Note 4, kao što su Pop Up view prozorčići za multitasking, koji se mogu minimizovati i ostati u vidu kružića stalno prisutnih na ekranu. Prisutna je i podela ekrana na dva dela, tako da možete raditi dve stvari u isto vreme. Verujemo da ste upoznati u korisnost olovčice, tako da joj nećemo posvetiti pažnju u ovom tekstu, ali ukoliko vas zanima šta sve nudi, savetujemo da pročitate neki od naših testova prethodnih Note modela, kako bi dobili ideju. Ukratko, dopada nam se kako je softverski iskorišćen dodatni deo ekrana. Ova implementacija sa zakrivljenim ekranom zaista deluje korisno i menja način korišćenja telefona donekle, tako da možemo reći da smo zadovoljni načinom na koji je sve to rešeno.
      samsung_galaxy_note_edge_softver_9_s.jpg
      samsung_galaxy_note_edge_softver_10_s.jpg
      samsung_galaxy_note_edge_softver_11_s.jpg
      samsung_galaxy_note_edge_softver_12_s.jpg
      samsung_galaxy_note_edge_softver_13_s.jpgPri svakodnevnom korišćenju, “Edge” zaista nemamo sa kojim drugim telefonom da uporedimo – jer je ovo prvi smartfon sa ekranom zakrivljenim na ovaj način. Nešto najbliže jeste više puta pomenuti Note 4. Približne su im ne samo dimenzije, već i generalni dizajn. Očigledno je da je ovo dosta glomazan smartfon, samim tim i nije za svačiji ukus, ali utisak o spojevima i generalnoj izradi zaista je na visokom nivou. Vrlo blago je kraći i par milimetara širi od “nezakrivljenog” vodećeg modela, kao posledica specifičnog ekrana.
      samsung_galaxy_note_edge_img_1926_s.jpg
      Upravo Super Amoled tip ekrana mu dozvoljava da bude zakrivljen, što nije izvodljivo sa standardnim LCD-ovima. Ukupna dijagonala je za 0.1 inča manja u odnosu na Note 4, ali pošto je drugačije koncipiran, to umanjenje se ne primećuje. Zbog parčeta ekrana koje ide u zakrivljenje rezolucija je sada i veća – 2560×1600 umesto 2560×1440. Oštrina prikaza je fantastična, sa 524 piksela po inču. Ono što ističe ovaj ekran kao jedan od najboljih koje smo koristili je i tačnost u Basic podešavanju displeja, nudeći najtačnije boje na Android smartfonima, baš kao i Note 4. Ukoliko baš hoćemo da budemo pedantni, Note 4 je bio vrlo blago tačniji, mada tu razliku svakako ne možete primetiti golim okom. Maksimalna svetlina ekrana je ipak nešto niža na Edge modelu, jer smo izmerili 240cd/m2 na 100% osvetljenja, tamo gde je Note 4 pružio cifru od 356 cd/m2. Trik sa usmeravanjem baterijske lampe u ambijentalni senzor na Auto +5 podešavanju kako bi se simulirao veoma sunčan dan povećao je maksimalno svetlinu na 303 cd/m2, što je opet dosta manje od 515 cd/m2 koje smo izmerili na Note 4 u ovim uslovima. Izmerena temperatura boje bila 6598K, naspram 6368K na Note 4, tako da je razlika u toplini boja vrlo mala – Edge odstupa 98K od idealne 6500K temperature, dok Note 4 odstupa 132K. Dakle, da rezimiramo. Ekrani na oba smartfona su izuzetno kvalitetni, sa odličnim prikazima, samo što je ekran na Edge modelu nešto tamniji na maksimalnom osvetljenju.
      samsung_galaxy_note_edge_img_1929_s.jpg
      samsung_galaxy_note_edge_img_1930_s.jpg
      samsung_galaxy_note_edge_calman_s.jpg
      samsung_galaxy_note_edge_svetlina_s.jpg
       
      O performansama zaista ne treba trošiti puno reči, jednom rečju su izuzetne, kao što se i očekuje od Snapdragon 805 čipseta. Pri korišćenju u svakom scenariju je zaista munjevit, tako da smo oduševljeni u istoj meri kao što smo to bili kada smo testirali Note 4 model. Zvuk sa zvučnika svakako nije idealan, pre svega zbog pozicije na pozadini, ali se može oceniti kao sasvim glasan i dovoljno kvalitetan. Nije kvalitetan kao stereo zvučnici pojedinih modela, ali nemamo većih zamerki. Zvuk sa slušalica je sa druge strane vrlo dobar – glasan, jasan, poprilično čist, baš kao i kod Note 4 modela, ali fali mu malo da sustigne HTC One M8 na ovom polju.
      samsung_galaxy_note_edge_img_1932_s.jpg
      samsung_galaxy_note_edge_img_1934_s.jpg
       
      Ostaje nam da popričamo o kvalitetu zadnje kamere, ali pošto donosi identičan senzor kao Note 4, detaljnije o tome možete pročitati na sledećem linku. Ukratko, kamera je među najboljim koja se može naći na Android smartfonima, kako kod fotografija tako i kod izuzetnog 4K video snimanja. Jednu stvar koju bismo istakli je da je softverski okidač kamere smešten na zakrivljeni deo ekrana, pa je pomalo zbijen i nešto teži za korišćenje u odnosu na Note 4.
      Što se tiče autonomije, smanjen kapacitet baterije se primećuje. Surfovanje na 240 cd/m2, tačnije na maksimumu koji Note Edge izvlači, donelo nam je rezultat od 5 sati i 31 minut uključenosti ekrana. Note 4 je iz nekog razloga, na 250 cd/m2 pružio značajno bolji rezultat od 8 sati i 17 minuta, tako da iz našeg iskustva Note 4 poseduje osetno bolju autonomiju, barem Exynos verzija koju smo imali priliku da testiramo.
      samsung_galaxy_note_edge_baterija_s.jpg
      Primeri fotografija:
      Link
      Video primer:
      samsung_galaxy_note_edge_4k.jpgU pitanju je smartfon koji se može posmatrati na dva načina – kao uređaj koji donosi nešto novo u svet mobilnih tehnologija svojim zakrivljenim ekranom, i na drugi način – kao Note 4 sa zakrivljenjem. Bilo kako bilo, Note Edge je vesnik onoga što nas očekuje u budućnosti. Implementacija zakrivljenog dela ekrana je interesantna, može se reći i da je korisna, ali nije nešto bez čega se ne može. Nama se Edge učinio kao izuzetno dobar smartfon, ali pošto je u nekim poljima inferiorniji u odnosu na Note 4, kao što je svetlina ekrana i autonomija, a čak je i nešto skuplji, ostajemo pri odluci da je u ovom trenutku Note 4 najbolji Android smartfon koji se može naći na tržištu.
      samsung_galaxy_note_edge_s.jpg
      To ne mora značiti da želimo da obeshrabrimo nekog da kupi Note Edge umesto Note četvorke. Ukoliko želite da eksperimentišete i dopada vam se ideja da posedujete smartfon koji odstupa od tradicije svojim zakrivljenim ekranom, onda je svakako Edge pravi izbor.
      Oba pomenuta modela su vrlo slični – imaju izuzetno moćan hardver, odličan kvalitet prikaza sa veoma tačnim bojama i visokom oštrinom i fantastičan kvalitet kamere. Edge zaista jeste odličan smartfon, oko toga nema dileme, samo je potrebno proceniti da li je zakrivljen ekran nešto što vas privlači ili ne, i da li je nešto veća cena opravdana. Ukoliko vas zanima naše mišljenje – autor bi lično odabrao Note 4 ukoliko bi bio stavljen u situaciju da bira. Ipak, Note Edge je vrlo sličan smartfon i kao takav je među najboljima na tržištu, tako da u svakom slučaju, ne možete previše pogrešiti sa izborom…
      Prednosti
      – Zakrivljen ekran čini ga specijalnim- Odlične performanse- Fenomenalna kamera- Solidno iskorišćen zakrivljeni deo ekrana- Vrlo dobar zvuk na slušalicamaMane
      – Nije idealan izbor za levoruke korisnike- Pozicija zvučnika- Ne tako visoka svetlina ekrana
      Cena: 109.240 RSD
      Smartfon na test ustupio Samsung.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test