Apple iPod Nano 1st gen

Apple iPod Nano 1st gen

Naslednik iPod Mini-ja stiže u još manjem i elegantnijem kućištu. Ako je Mini bio mali, šta onda reći za Nano koji i pored toga što ima kolor ekran, dimenzijama ne prevazilazi većinu FLASH diskova. Šta je to posebno kod iPod Nano-a i zašto Apple još uvek ne uspeva da zadovolji zahteve tržišta za ovim plejerom?

    Sadržaj

      Luka Jovanović

       

      Apple iPod Nano

      Giga, mega, micro, nano: epiteti kojima proizvođači opisuju svoje uređaje. Ovaj put iz kalifornijske kompanije na test nam stiže doslovce «nano» uređaj – iPod Nano. Najmanji mp3 plejer sa ekranom ikad! Jos od samog osnivanja Apple je bio kompanija koja je unosila inovacije na tržište. Apple ulaže ogroman kapital u istraživanje tržišta (pogotovo USA) i to je jedan od razloga zašto trenutno skoro 80% od ukupne prodaje audio plejera pripada Apple-u (90% u USA). Tome treba dodati i odličnu tehnička podršku. Tako npr. ako ste kupili plejer u USA, ipak ćete moći da ostvarite tzv. worldwide garanciju, jer će vam Apple poslati kutiju u kojoj vi njima vratite iPod i dobijate novi poštom. Analitičari predviđaju da će do kraja 2005. Apple isporučiti i 40-milioniti plejer što je razlog zašto akcije Apple-a vrede više nego ikad i probijaju rekord dva puta za nedelju dana.

      U do sada najmanjoj Apple kutiji namenjenoj audio plejeru našao se crni iPod Nano kapaciteta 4GB. Pored plejera u paketu dobijate USB kabl, slušalice + 2 para sunđera za iste, docking station adapter, Apple nalepnice, uputstva, internacionalnu garanciju i CD sa softverom. Kao što pretpostavljate sve je bele boje koja je postala zaštitni znak Apple-a mada je čudno što nisu priloženu opremu napravili i u crnoj boji pošto se iPod Nano proizvodi u crnoj i beloj boji. Apple nije ispravio jednu sitnu stvar u odnosu na ranije generacije, a to je dužina USB kabla koji je i ovog puta prekratak, ako vam računar nije u neposrednoj blizini. Slušalice koje dolaze uz iPod su nažalost ostale iste kao i ranije iako su mnogi očekivali konačan pomak u ovom domenu koji je jedini ispod konkurencije.

      Svaki iole zahtevniji korisnik neće biti zadovoljan njima tako da treba biti spreman za dodatni trošak ukoliko želite da iskoristite sav potencijal ovog plejera. U odnosu na iPod Mini uskraćeni ste samo za futrolu za kaiš čija je upotrebna vrednost bila pod znakom pitanja. Nakon otvaranja crne kutije na kojoj se nalazi iPod Nano u stvarnoj veličini uslediće jedno veliko WOW! Ovaj plejer je neverovatno mali, dok je njegov dizajn futuristički. Crni «piano» finiš koji se presijava čak i ispod zaštitne folije, hromirana zadnja strana plejera…savršenstvo! Plejer u ruci “le ž i” savršeno. Tanak je samo 6.5mm što je, priznaćete, više nego impresivno dok je njegova težina svega 45g. Praktično ga ne osećate dok vam je u dzepu ili oko vrata. Prednja strana plejera je izrađena od crne plastike preko koje je prevučen sloj akrilne plastike debljine 1mm. Ova kombinacija izgleda veoma atraktivno, ali je veoma nezahvalna za korišćenje, utoliko što se svaki otisak prsta i ogrebotina primećuju. Bilo je problema sa prvom serijom Nano plejera vezano sa grebanjem ekrana, ali je ta serija odavno rasprodata tako da ne morate brinuti. Svejedno, Apple preporučuje kupovinu futrole za isti ( baš me čudi :), prim.ur. ).

      Primetićete da je sada po prvi put izlaz za slušalice sa donje strane. Razlog za to je iPod Nano dodatak Lanyard Headphones koji služi da se Nano nosi oko vrata o kome ćete čitati kasnije u testu. Sa donje strane se nalazi i Dock konektor koji je ostao isti, ali da biste koristili Nano uz Docking station potebno je da iskoristite adapter koji dobijate u paketu. Gornja strana plejera je rezervisana samo za hold slajder koji je takođe umanjen i može zadati probleme korisnicima sa većim prstima.

      iPod Nano – uživo

      Podrška za transfer fajlova preko firewire kabla je izostala u potpunosti tako da se sada firewire kabl može koristiti samo za punjenje baterije. Fajlove ćete sada prebacivati isključivo preko USB kabla i to velikom brzinom približno specifikaciji USB 2.0 standarda.

      Click wheel je najmanji do sada, ali to nije nikakva prepreka za nesmetani rad. Centralni taster click wheela sada je u boji plejera za razliku od Mini-a koga je zamenio gde je bio beo ne vezano za boju samog plejera. Ekran koji je ugrađen u Nano je dijagonale 1.5″ , rezolucije 176×132, odličnog kontrasta i osvetljenja i mogućnosti da prikaže 16-bitnu paletu boja. Nano koristi smanjenu verziju interfejsa prošlogodišnjeg iPod “Color” plejera sa nekim dodatnim opcijama. Na ekranu, dok je plejer u play režimu, se prikazuje izvođač, naziv pesme, album i cover albuma, ako ste isti dodelili albumu u iTunes softveru. Pregled fotografija na plejeru se vrši tako što se iz glavnog menija izabere stavka photos i na ekranu vam se pokaže 12 fotografija. Klikom na željenu dobijate full-screen prikaz koji je stvarno na zavidnom nivou. Moguće je gledati slike u slideshow modu sa 5 ponuđenih tranzicionih efekata. Takođe je moguće gledati slike dok slušate muziku i to neverovatno brzo. Tranzicije se izvršavaju trenutno ma koliko brzo “okretali” click wheel što nije bio slučaj sa drugim plejerima koje je autor teksta koristio.

      Slike se, kao i muzika, prebacuju pomoću iTunes programa. Sve što treba je da odaberete direktorijum koji će se sinhronizovati sa iPodom i iTunes će sve ostalo uraditi sam. Slike koje gledate na iPodu su zapravo thumbnailovi velikih slika koje su takođe iskopirane radi prenosa na druge računare. Baterija je deklarisana na čitavih 14 sati reprodukcije muzike što se u praksi pokazalo kao netačno, jer je plejer izdrzao čak pola sata duže. Prikaz fotografija u kombinaciji sa reprodukcijom muzike opteriti bateriju tako da je njen ciklus sada smanjen na 4 sata i 20 minuta. Za plejer ovih dimenzija ovo je stvarno vrhunsko dostignuće. Punjenje baterije, po Apple-u, traje 3 sata, ali je u našem slučaju trajalo 2.5 sata što je pohvalno, jer je potrebno manje vremena nego za iPod Mini i Shuffle.

      Novih opcija ima malo, ali dovoljno da se oseti napredak u odnosu na prethodnu generaciju. Sat je poboljšan i sada se zove World clock, jer prikazuje vreme u više vremenskih zona. Zanimljivo je da sat noću pocrni u gradovima gde je tada noć dok je danju siv. Druga dodata opcija je štoperica sa brushed metal interfejsom (kao iTunes) koja radi više nego korektno – beleži najbrži krug, najsporiji, ukupno vreme… Screen lock je opcija smišljena sa zadatkom da spreči bilo koga sem vas da koristi vaš iPod. Koristi se po principu brave sefa. Okretanjem click wheel-a okrećete točak i menjate cifre. Ako se desi da zaboravite šifru koju ste sami smislili jednostavno povežite iPod sa računarom i otključaćete ga. Calendar, kontakti i «to-do» lista sada su poboljšani, jer se sinhronizacija sa računarom vrši direktno kroz iTunes. Igre su ostale iste samo u boji – brick, music quiz, parachute i solitaire.

      iPod Nano umesto hard diska koristi flash memoriju. Rezultat ovog poteza je neverovatno brz rad plejera. Odziv komandi je tenutan, skip pesama takođe. Sada je bez premca i najbrži mp3 plejer na tržištu. Preskakanje reprodukcije prilikom džogiranja ili vožnje bicikla naravno ne postoji tako da je plejer idealan sa sportske aktivnosti između ostalog zbog svoje male težine i dimenzija. Tvdokorni audiofili su zamerali Apple-u zbog mnogo statičkog šuma i šuma koji proizvodi hard disk na početku i kraju pesme. Kod Nano-a statički šum sveden je na minimum, a šum koji proizvodi hard disk pomerajući glavu ni ne može da postoji. Plejer smo testirali sa slušalicama: Apple In Ear i Shure E2C, pored Apple-ovih default slusalica koje se isporučuju uz sam plejer. Tokom reprodukcije muzike sa default slušalicama statički šum ne možete ni primetiti, dok se situacija sa In-Ear i Shure slušalicama menja. Šuma ima, ali stvarno u minimalnoj količini. Izobličavanje zvuka prilikom upotrebe ekvilajzera sada ne postoji osim na default slušalicama gde je korišćenje ekvilajzera nemoguće. Bas i niži srednji tonovi na default slušalicama zvuče očajno dok se upotrebom kvalitetnijih slušalica dolazi do savšenstva ovog plejera a to je kvalitet, čistoća i jačina zvuka. Rock kompozicije zvuče perfektno čisto i gitara i vokal su lepo definisani. Kod elektronske odnosno muzike gde preovladavaju niski tonovi situacija je takođe odlična. Bas je dobro definisan i veoma jak i za razliku od prošlih generacija iPod playera Bass Booster radi tačno ono što treba tj. pojačava bas ne praveći distorziju zvuka. Nano ima ukupno 22 predefinisana ekvilajzera, ali nažalost još uvek nedostaje custom.
       

      iTunes je softver koji se koristi za sinhronizaciju iPod-a sa računarom i uz Nano dolazi u verziji 6 koja je vidno poboljšana. U najnovijoj verziji dodata je podrška za iPod video klipove, slike, album covere… Naime, iTunes je softver prvenstveno namenjen Mac korisnicima za puštanje muzike, ali je kroz svoj razvoj došao i na PC ( kako inače prodati tolike iPod-ove, kada Mac koristi svega 3% korisnika širom sveta, prim.ur. ). On radi na primcipu Music Library odnosno ID3 tagovi vam moraju biti upisani u fajlove, jer se u suprotnom nećete baš najbolje snaći. Muzika je sortirana po kategorijama kao što su: artist, album, song, genre, bitrate, play count, rating….ukupno ima 26 kategorija. U samom softveru možete editovati ID3 tagove, praviti plejliste,rippovati albume, dodeljivati album covere, kopirati ih na iPod i naravno kupovati muziku kroz iTunes Music Store ( za sada, takva mogućnost ne posotji u našoj zemlji, prim.ur. ). iTMS je ujedno i najveća online baza muzike na svetu i svaka pesma košta 99 centi. Statistika govori da se u poslednja 3 meseca proda preko 6.7 miliona pesama nedeljno, a odavno je prodato preko pola miljarde pesama kroz iTunes Music Store! Još jedna opcija koja je iTunes ekskluziva je Podcasts. Podcasts su radio emisije koje se takođe mogu kupiti preko iTMS-a, ali postoji i ogroman broj besplatnih.

      Ako ne volite fancy softver ili vam se iz nekog razloga ne dopada iTunes možete koristiti Winamp za prebacivanje muzike na iPod. Sve što vam je potrebno za to je Winamp 5 i plugin Winamp iPod Support koji se može downloadovati sa Winamp sajta direktno. Trenutno je aktuelna verzija 1.3 u kojoj je za razliku od iTunesa dozvoljeno kopiranje muzike sa iPoda na HDD. Winamp library radi na sličnom principu kao i iTunes. Morate imati sređenu biblioteku pesama da biste znali šta ćete da prebacite na iPod a šta ne. Plugin radi odlično – transfer fajlova je podjednako brz kao iz iTunesa. Velika prednost u odnosu na iTunes je njegova veličina a to je 130KB plus što skoro svaki računar već poseduje winamp za razliku od iTunes-a, koji je težak čak 35MB. Naravno, ako ste Mac korisnik, takvu egzibiciju nećete moći da izvedete, jer Winamp ne postoji za MacOS X ( davno je predstavljena alpha verzija, ali seo njenog razvoja odustalo, prim.ur. ) Korisnici bilo koje distribucije Linuxa za transfer muzike koristiće Yamipod – softver kome nije potrebna instalacija, već se može pokrenuti sa samog iPoda. Treba napomenuti da se isti Yamipod može koristiti i na Mac OS X-u i Windowsu. Apple je poznat po odličnoj podršci koju pruža svojim korisnicima. I Ovaj put je tako, periodično Apple na svoj sajt postavlja pakete u kojima se nalaze novi Firmware-i za sve iPod plejere koji su se prodavali. U paketu se nalazi i softver za update i backup firmware-a. Prilikom update pesme ostaju u plejeru dok se vraćanjem na stariju verziju svi podaci gube. Paket je u prošlim verzijama bio veličine 47MB-a što može predstavljati problem dial-up korisnicima. Na svim operativnim sistemima iPod Nano se prijavljuje kao removable storage disk što je Apple konačno uključio po defaultu za razliku od ranijih plejera gde se u iTunes-u morala čekirati ova opcija. Podaci se tada prebacuju iz bilo kog softvera(windows explorer, total commander, konqueror…). Na test smo dobili i dva dodatka za iPod : Nano Lanyard Headphones i Nano Armband.

      Rezime

      Nano Lanyard Headphones su zapravo stock iPod slušalice integrisane u ogrlicu za nošenje istog. Prava je šteta što je Apple nije ponudio isti dodatak, ali sa Apple In-Ear slušalicama koje su neuporedivo bolje. Ovako za 50€ dobijate slušalice lošeg kvaliteta sa stylish ogrlicom koja stvarno odlično izgleda i doprinosi atraktivnosti plejera, jer je oko vrata izložen pogledima drugih.

      Nano Armband je kožna futrola za plejer koja se nosi oko ruke. Model koji smo mi dobili bio je bele boje. Kad je plejer u futroli ruka se ne znoji jer je koža perforirana i kvalitetna. Ni ovaj dodatak nije jeftin, ali bar zato štiti vašeg ljubimca od ogrebotina i otisaka i veoma je koristan prilikom vožnje bicikla ili bavljenja sportskim aktivnostima. iPod Nano je definitivno najlepši audio plejer koji možete kupiti. Nano iako je manjeg kapaciteta od Mini-a koga je zamenio prodaje se neočekivano mnogo, čak više nego što je Apple očekivao.

      iPod Nano pretenduje da postane najprodavaniji Apple proizvod. U budućnosti možemo očekivati veće kapacitete Nano plejera i možda pad cena zbog rasta vrednosti akcija koje su sada presle 62$. Za uloženi novac dobijate plejer savršenog zvuka, dizajna i interfejsa. Jedine mane su veoma loše slušalice i nedostatak punjača tako da, ako idete, na putovanje, a ne posedujete notebook računar morate dokupiti punjač koji nije nimalo jeftin. Sve u svemu Apple je predstavljanjem iPod Nano plejera zadao još jedan u nizu veoma teških udaraca ionako slaboj konkurenciji koja trenutno nema odgovor niti verujemo da će ga imati u skorije vreme.

      Comtrade Computers je zvanični distributer Apple proizvoda za SCG.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test