LG 3D BD660 i BD670

LG 3D BD660 i BD670

Kada pogledamo par godina unazad, Blu-Ray plejeri su bili dosta jednostavniji i generalno su imali samo jednu ulogu - reprodukciju Blu-Ray filmova. Danas kada pogledamo modele koji se nalaze na tržištu možemo videti da oni uključuju dosta više mogućnosti do te tačke da ih više ne smatramo samo Blu-Ray plejerima, već kompletnim multimedijalnim uređajima sa internet mogućnostima. Modeli koji nam je LG ustupio, BD660 i BD670 imaju uprav

    Sadržaj

       

      Dragoljub Radovanović

      Blu-Ray diskovi postaju sve više i više zastupljeniji i već neko vreme su praktično izgurali DVD format iz trke kao zvaničan medij skladištenja filmova, a DVD diskove polako i gazi vreme tako da ćemo veoma uskoro videti potpunu smenu standarda. To je samo pitanje vremena, a zbog omasovljanja televizora visoke definicije, Blu-Ray disk se nameće sam po sebi zbog većeg kapaciteta, a znamo da filmovi u visokoj definiciji zauzimaju dosta više prostora nego njihove varijante u standardnoj definiciji. Kupovina HD televizora i gledanje SD materijala na njemu nema prevelikog smisla, tako da je kupovina Blu-Ray plejera nad običnim DVD plejerom itekako opravdana. Istina je da su Blu-Ray filmovi još uvek veoma slabo zastupljeni kod nas, ali ako posedujete kreditnu karticu, veoma lako ih možete naručiti preko interneta. Jedan od primera je upravo sajt Amazon.com koji šalje Blu-Ray diskove u Srbiju, a njihova cena se kreće između 15$ i 20$, što kada malo bolje razmislite uopšte i nije prevelika cifra za vaš omiljeni film koji ćete imati u kolekciji i to u Blu-Ray formatu. 3D Blu-Ray filmovi su nešto skuplji i mogu ići do 35$, ali u većini slučajeva oni će se kretati u rasponu od 20-25$, pa čak i manje u zavisnosti od toga kada je film izašao na Blu-Ray disku. Ako ste možda pročitali naš test LG 3D FPR televizora i planirate njihovu kupovinu, definitivno će vam odgovarati jedan od ova dva modela Smart Blu-Ray plejera BD660 ili BD670, koji će se lepo uklopiti uz vaš LG televizor.

       

      Dizajn i konekcije BD660

      Iako slični po mogućnostima modeli BD660 i BD670 se primetno razlikuju po njihovom dizajnu. Model BD660 naizgled običnog izgleda, mada kada se pogleda malo bliže može se videti da ima nekoliko zanimljivih i karakterističnih detalja. Celom svojom površinom zastupljena je crna boja, a oblik plejera je možemo reći standardan, barem za većinu Blu-Ray plejera. Ovo spominjemo jer Samsung ima običaj da svoje plejere učini pomalo nestandardnim, kao što smo imali prilike da to vidimo na Samsung BD-C7500 modelu koji smo testirali. Cela prednja strana modela BD660 je pomalo zanimljivo urađena i nije glatka kao što možda mislite. Plastika je obrađena dodatno da sadrži veoma veliki broj linijica koje se pružaju horizontalno celom dužinom, a razmak izmedju njih je jako jako mali, tako cela prednja strana dobija hrapavu teksturu. Zanimljiv pristup koji do sada još nije viđen, obično nalazimo glossy plastiku na prednjoj strani ovakvih uređaja, a ovo je osvežavajuća promena. Mesto za ubacivanje diska mu se nalazi na sredini prednje strane i ima klasican način otvaranja, ne kao već pomenuti Samsung BD-C7500 koji se transformiše i zauzme 50% više horizontalnog prostora. Ovim rečeno BD660 možete smestiti čak i na najužu policu i nećete imati problema sa njegovim dimenzijama. Desno od prostora za ubacivanje diskova nalazi se deo napravljen od akrilne plastike u kojem je smešten digitalni displej sa informacijama, a u produžetku fizički dugmići za kontrolisanje uređaja.
       

      Iako je na početnoj promo slici boja na digitalnom displeju plava, ona je ipak bila tamno zelena našem slučaju. Dugmići nažalost nisu senzori osetljivi na dodir, već fizički dugmići u obliku funkcije koju izvršavaju što se nama učinilo zanimljivim. Moramo priznati da su dugmići bili malo tvrđi na pritisak, ali teško da ovo možemo uzeti u obzir kao manu. Na skroz desnom kraju prednje strane ostaje još prostor namenjen USB 2.0 ulazu. Ulaz je zaštićen “kapicom” koju morate skloniti kako bi ste dobili pristup njemu, a sama kapica je zakačena za plejer tako da nemojte brinuti da ćete je zaturiti, pošto je zapravo samo smačinjete. Nismo hteli da stavljamo previše slika dizajna uređaja u sam test, već smo odlučili da njihov poveći broj postavimo u galeriju koja se nalazi na dnu stranice, tako da je obavezno pogledajte ukoliko želite da vidite detalje.

      Od konekcija na zadnjoj strani uređaja poseduje sve osnovne stvari koje vam trebaju. Ako posmatramo sa leva na desno imamo:

      – Video Out,
      – Audio Out,
      – HDMI ulaz,
      – Optical Audio Out i
      – Ethernet ulaz.
       

      Dizajn i konekcije BD670

      Dizajn kod modela BD670 je nešto drugačije rešen. Iako je plejer isto crne boje celom njegovom površinom, od modela BD660 se razlikuje u nekim detaljima koji mu potpuno menjaju izgled. Njegova prednja strana i dalje poseduje pomenutu plastiku prošaranu tankim linijama, ali u mnogo manjoj površini. One se nalaze samo u tankim trakama sa gore i dole sa sa prednje strane, dok najveću površinu zauzima upravo onakva akrilna plastika kakvu smo pominjali kod BD660 modela, ali ovaj put ona se prostire celom dužinom od ivice do ivice prednje strane u središnjem delu.
       

      Možda ste primetili sa slike da na sredini ne postoji otvor za ubacivanje diskova kao na BD660 modelu. To je iz razloga što je on skriven, da ne bi odudarao od ukupnog elegantnog izgleda prednje akrilne maske. On je smešten iza skrivenih vratanca u levom delu sa prednje strane koja se otvaraju na dole kada pritisnemo Eject dugme. U sredini uređaja na mestu gde je kod BD660 modela prostor za ubacivanje diskova stoji Blu-Ray 3D logo ispisanim belim slovima. Desno od toga nalazi se digitalni displej koji prikazuje informacije o trenutnom proteklom vremenu reprodukcije filma, kao i za druge stvari u zavisnosti u kom meniju uređaja se nalazite. Kod ovog konkretnog modela oznake na digitalnom displeju su plave boje, a ne zelene kao kod modela BD660. Fižički dugmići za osnovnu kontrolu uređaja su identični kao na modelu BD660. Desno od njega je takođe identičan otvor za USB 2.0 port, i takođe je zaštićen gumenom kapicom koju prethodno morate pomeriti da bi ste dobili pristup portu.

      Od konekcija sa zadnje strane, model BD670 ima nešto više ulaza za video od modela B660. Sa leva na desno imamo:

      – Ethernet ulaz,
      – HDMI ulaz,
      – Optical Audio Out,
      – Video Out,
      – Audio Out,
      – Component Video Out

      Internet mogućnosti BD660

      Oba modela imaju Ethernet port, pa samim tim i pristup internetu. U pitanju su internet servisi ili aplikacije koje koriste internet konekciju kako bi skupljali informacije sa interneta i preko vašeg Blu-Ray plejera one su isporučene na vaš televizor. Ako već nemate ovakve mogućnosti na vašem televizoru, onda će vam se ova mogućnost učiniti jako zanimljivom. Zamisao ovih aplikacija je da donekle menjaju vaš računar, ali samo u jednostavnijim stvarima. Model BD660 ima nešto manje aplikacija od modela BD670, ali opet dovoljno da vas zabave. U pitanju je NetCast opcija koju možete naći na početnom meniju televizora.
       

      U samoj NetCast opciji imate izbor od pet aplikacija, Accedo aplikacija u kojoj se nalaze igre, YouTube aplikacija, Picasa Web albums, AccuWeather aplikacija za vremensku prognozu i vTuner internet radio aplikacija. U Accedo aplikaciji nalazi se šest prostih igara koje možete igrati koristeći vaš daljinski kao zamenu za džojpad. Te igre uključuju RockSwap Adventures, Drop Duel, Caves of Hades, Sudoku, Memory i Mahjong Fruit, od kojih ćemo svaku opisati ukratko. U Rock Swap Adventures imate razne dragulje na ekranu koje morate da povežete u niz od četiri istih samo zamenom njihovih mesta. Caves of Hades je zapravo tetris sa Cave tematikom. Sudoku je… pa Sudoku. Memory je tipicna memory igrica, trebate da nadjete dva ista simbola u što manje napravljenih poteza i što manje vremena. Mahjong fruits je tipična Mahjong igra koju verovatno poznajete, ništa specijalno. Sve slike igara ćemo ostaviti u galeriji.
       

      Youtube aplikacija je sama po sebi jasna. U njoj možete da birate, tražite i gledate razne klipove sa Youtube-a. Klipove tražite preko on-screen tastature koja se pojavi na ekranu kojom upravljate preko navigacionih dugmića na daljinskim i tastera Ok. Takođe imate opciju da gledate random klipove po kategorijama i takoreći da “šaltate kroz njih” . Takođe imate izbor između malog ekrana i Fullscreen opcije. Nažalost, ne postoji opcija gledanja HD klipova,ali njihov kvalitet je ekvivalentan High Quality 480p opciji kakvu možemo naći na regularnom Youtube-u.
       

      Sledeća aplikacija je Picasa Web albums koja vam je već verovatno poznata. U pitanju je web servis firme Google, u kojoj možete da pregledate tuđe slike, Featured slike, pa čak i svoje slike ako ste ih okačili na Picasa servis. Za ovo poslednje je potrebno da se ulogujete. Postoji veliki izbor Featured slika, a dovoljno je da se zavalite u fotelju i uživate u umetnosti, koristeći samo vaš daljinski.
       

      AccuWeather aplikacija vam je sigurno poznata. Verovatno ste imali prilike da je koristite na vidite na vašem mobilnom telefonu, ili kao widget na desktopu. U pitanju je aplikacija za vremensku prognozu sa svim većim gradovima u svetu, pa tako i u Srbiji. Sastavljena je iz tri glavna dela: trenutne vremenske prognoze sa vremenskim uslovima, vremenske prognoze za celu nedelju i kretanja oblaka iznad oblasti koju ste odabrali za praćenje, tačnije grada. Tu su takođe stvari kao što su brzine vetra, vlažnost vazduha, minimalne/maksimalne temperature tokom dana i slično.
       

      Poslednja aplikacija se zove vTuner i u pitanju je internet radio. Veoma veliki broj radio stanica iz svih zemalja sveta nalazi se na vašem raspolaganju. Kvalitet zvuka je veoma čist i jasan i zvuči prilično dobro dolazeći iz vaših zvučnika u televozoru, ili još bolje ako vam je televizor povezan na neki kvalitetniji izvor zvuka. Bilo nam je ponuđeno petnaestak radio stanica iz Srbije, što je pohvalno.
       

      BD670 aplikacije

      Model BD670 ima nešto više aplikacija od BD660 modela i umesto naziva NetCast, stoji Premium na početnom ekranu. Kada izabaremo Srbiju kao zemlju u podešavanjima plejera dobijamo aplikacije kakve imamo na modelu BD660, uz dodatak nekoliko novih.
       

      Nama zanimljiva aplikacija je bila Port.rs. U pitanju je vodič za televizijski program sa našim kanalima. Aplikacija ima veoma lep korisnički interfejs i kanali su podeljeni u kategorije radi lakšeg snalaženja. Jedna od korisnijh aplikacija na koju smo naišli, a verujemo da će se i vama dopasti.
       

      Kada smo promenili podešavanje države sa Srbije na Englesku, u podešavanjima plejera, dobili smo pristup još nekim dodatnim aplikacijama. Nećemo o njima previše diskutovati, već ćemo ih samo pomenuti, a to su BBC Player, DailyMotion, GoogleMaps, CineTrailer,AceTrax, Viewster i Aupeo. U I-PlayTV kategoriji imamo još po koju igru, kao što je Solitare, Paradise Quest i Dream Day Wedding. Ništa specijalno nemamo da pomenemo za njih, tipične igrice za prekraćivanje vremena. Trebamo napomenuti da je Youtube aplikacija malo drugačija nego kod modela BD660. Ona je cela odrađena u Fullscreen modu i nema opcije da se smanji slika u manji prozorčić već se cela navigaciija odvija tako u punom ekranu, sa dodatnim menijima koji se pojavljuju u zavisnosti od toga šta radite. Kvalitet slike i dalje nije HD ali je na veoma visokom nivou za SD rezoluciju, kao što možete da zaključite sa slike ispod.
       

      Ostatak slika kako pomenute aplikacije izlgledaju možete naći u galeriji na dnu stranice.

      DLNA i USB reprodukcija BD660 i BD670

      Jedina stvar pri čemu se ova dva modela razlikuju je činjenica da BD670 pored žične Ethernet konekcije poseduje i integrisanu bežičnu, tačnije ugrađeni WiFi. Ovo je odlična metoda da izbeknete dodatne kablove, ali ima svojih ograničenja. Ta ograničenja dolaze u vidu nedostatka bežičnog rutera i njegove nedovoljne brzine da streamuje HD materijal preko WiFi konekcije. HD materijal zahteva ogromnu količinu protoka, a ruteri koji dobijamo od naših internet provajdera jednostavno ne mogu da se nose sa tolikom količinom informacija. Jedina alternativa da pratite HD filmove bežično je kupovina Gigagitnog rutera, koji nije baš toliko jeftin. SD materijal će raditi dobro streamovanjem preko WiFi mreže, HD zaboravite. Kao i u prošlom testu BD plejera, ovde smo takođe koristili Serviio softwerski server, koji se jako dobro pokazao. Filmovi, Slike, Muzika, sve je reprodukovano bez ikakvih problema preko Serviio media servera. Od filmova smo ponudili sve od standardne definicije, preko 720p filmova, pa do najzahtevnijih 1080p sa velikim bitrate-om – sve je prikazano bez traga najmanjeg problema.

      Kod prevoda jedna stvar je falila modelu BD660 dok je na modelu BD670 radila normalno,a evo o čemu je reč. BD660 prikazuje embedded subtitlove(oni koji su ubačeni diretkno u fajl od filma) preko mreže dok isto preko mreže neće da prikazuje eksterne. BD670 zato lepo prikazuje i eksterne i embedded prevode preko mreže.

      Što se tiče reprodukcije preko USB 2.0 porta na prednjim stranama uređaja, oba modela su se ponašala jako dobro, kako sa SD, tako i sa HD materijalom. Sa prevodima takođe nije bilo problema, kako embeddovanim, tako i eksternim. Kod eksternih prevoda morate obratiti pažnju da oni budu u istom folderu gde se nalazi film i moraju nositi identično ime filma, u protivnom oni neće biti prikazani. Naša slova su takođe podržana, samo morate da odaberete odgovarajući codepage u podešavanjima prevoda. Tu je i DTS podrška koja je preko potrebna internim plejerima LG HD televiziora, koju neće videti ni ove godine, ali šta je tu je, barem je imate na Blu-Ray plejeru.
       

      Moramo pomenuti i neke sitnice koje smo primetili u radu oba plejera. Na primer model BD660 nema thumbnails na folderima i fajlovima koje otvarate, dok BD670 ima. Takođe smo imali problem sa dva foldera sa istim imenom ali na različitim lokacijama na BD660 i on ih je video kao isti folder, iako je njihova sadržina i lokacija totalno drugačija. Uglavnom su sve manje mane do sada bile na strani inferiornijeg modela BD660, dok na BD670 nismo imali nikakvih problema. Ne možemo reći da je ipak sve teklo kako treba na BD670 i imali smo jedan problem sa njim. U jednom trenutku tokom našeg testa bio nam je ponuđen software update za njega, koji smo prihvatili i instalirali. Nakon njegovog instaliranja plejer je počeo da se ponaša jako čudno i gasio se onog trenutka kada smo pustili bilo koji video materijal na njemu. Jednostavno se pri pokretanju fajla isključivao kao da ste isčupali kabl iz struje, ne bi ostajalo ništa na ekranu plejera, a tek nakon nekih 30 sekundi bi se vratio u standby mod. Nismo znali šta da radimo pa smo preko USB-a flashovali prethodnu verziju firmware-a koju smo skinuli sa interneta i srećom sve se vratilo u normalu. Ne znamo da li je taj firmware u međuvremenu povučen od vremena vašeg testa, ali ako dobijete iste simptome kao mi, znaćete u čemu je problem.

      Opet nismo bili u mogućnosti da pustimo Blu-Ray film jer trenutno nismo imali nijedan disk u svom posedu, ali kao utehu smo reprokovali par DVD diskova koji su radili bez problema. Sam interfejs pri puštanju filma je bio prilično pregledan, i premotavanje jako lepo funkcionisalo, čime smo bili iznenađeni i stope premotavanja su bile toliko detaljne da bez imalo muke možete naći deo filma koji želite da opet vidite. Moramo još kratko napomenuti da izbegavate Standard i Vivid modove u samom meniju plejera. Standard mode daje neku čudnu nazubljenost ivica, dok Vivid mode dodaje filmu neki šum, tačnije Grain, što zaista ne bi trebalo da radi – obe opcije bi generalno trebalo da menjaju samo intenzitet boja i kontrast, ali izgleda da one dodaju i preteran processing slike, što se nama nikako nije dopalo. Movie mode je bio dobar i na njega nismo imali nikakve zamerke.
       

      Još jedna stvar kojom smo bili oduševljeni je odziv daljinskog na zadate komande, koji je bez preterivanja bio trenutan. Isto važi i za brzinu uključivanja plejera iz standby moda. Vreme koje je potrebno da se plejer uključi, do kretanja po opcijama je bilo svega 4,5 sekundi! Imali smo skroz drugačije iskustvo sa prethodnim testiranim modelom Samsung-a BD-C7500 kome je trebalo više od 30 sekudni da se uključi i kome je odziv na komande bio jako prosečan, da ne kažemo loš. Odziv na oba modela BD660 i BD670 je bio stvarno prijatno osveženje, bez imalo lag-a.

      Sam daljinski je bio prilično udoban za držanje a tajna tome je da su dodali udubljenje sa zadnje strane koje omogućava čvrsto držanje, a pritom daljinski jako lepo leži u ruci. Daljinski na oba modela BD660 i BD670 su bili identiči u detalj i imaju istu plastiku kao prednja strana Blu-Ray plejera tako da se odlično uklapaju u dizajn. Takođe ako posedujete LG televizor onda ovaj daljinski može da ima duplu ulogu i ostavljene su neke komande akojima možete kontrolisati televizor.
       

      Zaključak

      Oba plejera su se jako dobro pokazala skoro na svim poljima, pogotovo BD670, dok je BD660 imao par sitnijih stvari kao što su nemogućnost prikazivanja eksternih prevoda u mreži i nemogućnost raspoznavanja foldera sa istim imenom a drugačijom lokacijom, nemanje thumbnaila na folderima i fajlovima i tako te sitne stvari. Ostale bitnije stvari kao što su reprodukcija multimedijalnih fajlova preko mreže i preko USB-a bez najmanje greške, fenomenalan odziv daljinskog na komande,    veoma brzo startovanje plejera, privlačan dizajn kod oba modela,  izrada daljinskog i njegovo ležanje u ruci i više nego govore o tome šta dobijate za ovako nisku cenu.  BD670 ima prednost nad BD660 modelom u imanju ugrađenog WiFi modula, dosta širem izboru aplikacija,  generalno većoj  ispeglanosti softwera u odnosu na BD660, prednosti u dizajnu (subjektivno) i sličnim stvarima. Svejedno razlika u ceni između ova dva modela je oko 40e, tako da razmislite da li je opravdano dati razliku zarad dobijanja nešto kompletnijeg uređaja.

      Prednosti BD660

      – Fenomenalna reprodukcija materijala preko mreže i USB-a
      – DLNA sposobnosti
      – Veoma dobar odziv daljinskog i ukupan odziv uređaja

      Mane BD660

      – Nemogućnost prikazivanja eksternog prevoda preko mreže
      – Konflikt sa folderima istog imena na mreži
      – Nešto siromašniji izbor Netcast aplikacija

       

      Prednosti BD670

      – Fenomenalna reprodukcija materijala preko mreže i USB-a
      – DLNA sposobnosti i širok izbor aplikacija
      – Integrisan WiFi modul
      – Veoma dobar odziv daljinskog i ukupan odziv uređaja

      Mane BD670

      – Najnovija verzija softwera koja je jako bagovita

       

      Preporučena cena LG BD660: 14,599 dinara

      Preporučena cena LG BD670: 18,399 dinara

      Uređaj na test ustupio LG



       

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test