Asus Eee Top 1602

Asus Eee Top 1602

Kada su nam pre samo nekoliko godina govorili da nije sve u hardveru, već da će se u budućnosti kompanije takmičiti po osobinama i karakteristikama pre nego performansama, zbijali smo šale na račun tih tvrdnji. Danas živimo u svetu koji demonstrira koliko se samo različitih platformi može kreirati oko istog ili sličnog hardvera. Do nas je stigao Asus Eee Top 1602 all-in-one desktop računar…

    Sadržaj

      Filip Majkić

      Asus Eee Top 1602

      Definitivno je jasno da živimo u nekoj novoj eri, ili makar na velikoj prekretnici kada se radi o PC računarima. Novo doba će na neka tržišta doći ranije, a na nekim drugim, siromašnijim, će proći nešto više vremena dok se shvati obim promena. Ipak, neke stvari su sasvim jasne. U današnje vreme hardver je sve manje bitan, i širenjem online servisa, odnosno cloud computing-a i povećavanjem brzine interneta postajeće sve manje važan faktor kada se radi o običnom korisniku, koji želi da zadovolji svoje osnovne, svakodnevne potrebe i maksimalno olakša svoj boravak u digitalnom svetu današnjice. Ova konstatacija se verovatno ne odnosi na profesionalce, igrače, i još neke posebne ciljne grupacije, ali navedena tendencija je vidljiva na svakodnevnom nivou i predstavlja jedan od najbitnijih faktora usmerivanja savremene IT industrije, uz tendenciju ka „pokretu“, odnosno mobilnost računara kroz osmišljavanje novih i unapređivanje starih formi u ovom segmentu. Ne verujete nam na reč? Pogledajte samo šta je učinjeno sa Intel Atom platformom. Ogroman broj netbook računara, nettop uređaja, mini-servera, a odskora i all-in-one rešenja, svaki sa svojim posebnim mogućnostima i prednostima u odnosu na konkurente, i što je za krajnjeg korisnika najčešće presudan faktor – svaki prilično povoljan, svakako daleko povoljniji od „klasičnog“ rešenja odgovarajuće kategorije, tako da se oni sa nevelikim prohtevima najčešće ne moraju puno premišljati.
       

      Uzmimo za primer najnoviji all-in-one PC računar, koji nam je stigao iz kompanije Asus. Intel Atom procesor? Tu je. Isti čipseti? Tu su. Samo „giga rama“? Oh, da. Hard od 160 giga? Upravo. Međutim, sam uređaj kao celina nudi nešto drugačije i jedinstveno, što praktično niko od konkurencije ne nudi u ovom trenutku, a svakako ne po ovako pristupačnoj ceni. Radi se o gotovom računaru, sa ekranom osetljivim na dodir i specijalnim interfejsom sa velikim ikonicama, prilagođen ovakvom vidu upotrebe. Kao što smo već u nekim tekstovima napominjali, ovakvi računari nemaju ambiciju da „izbace iz igre“ klasične stone računare. Naprotiv, ovakva rešenja imaju za cilj da obogate ponudu računara i unesu malo živosti u tržište, omogućavajući korisnicima kojima treba neka specifična mogućnost da po povoljnoj ceni dođu do adekvatnog uređaja. Usled toga, njihova ciljna grupa je daleko uža od opšte, ali to nikako ne znači da mesta na tržištu nema za sve. Upravo je praksa pokazala da za low cost all-in-one računare ima dosta prostora, kao i da postoji veliko interesovanje kod određene grupe korisnika, naročito onih kojima ovakvi računari zadovoljavaju sve potrebe uz simultano uklapanje sa njihovim domom u dizajnerskom smislu. Eee Top 1602 računar je jedna od takvih naprava. Pogledajmo šta nam sve ovaj 15,6-inčni računar sa ekranom osetljivim na dodir nudi, a na vama će biti da procenite koliko bi vam jedna ovakva kompaktna spravica odgovarala.

      Dizajn

      Proizvod smo dobili u prodajnom pakovanju, odnosno u kartonskoj kutiji sa ručkicom. Unutar nje je smešten kompletan paket, koji pored računara – nagađamo da vas to najviše zanima – obuhvata i periferije. Osim računara i perifernih uređaja, tu ćete zateći i strujni adapter od 65 W, uputstvo, diskove za restore operativnog sistema, sa softverom i za podršku, te krpicu za čišćenje (imajući u vidu intenzivno korišćenje touchscreen tehnologije, nagađamo da će ovaj dodatak biti izrazito koristan i daleko više korišćen nego inače).

      Tastatura i miš su bele boje, baš kao i sam računar. Iako u poslednje vreme pokušava da izgradi nešto drugačiji imidž forsiranjem netbook i drugih uređaja drugačije boje, imamo utisak da je mlečno bela boja zaštitni znak Eee PC serije, pošto su je svi asocirali sa Eee brendom zahvaljujući velikom broju netbook, a u skorije vreme i nettop računara koji su je koristili ili je koriste. Miš i tastatura se povezuju preko USB portova. Tastatura je malih dimenzija (što ne znači da je sa tasterima bilo kompromisa). Dizajn tastera najlakše možemo opisati kao “onaj koji se može videti na Apple notebook računarima”. Tasteri su “iznad” ravne podloge, a iako na prvi pogled ne ulivaju previše poverenja, sam osećaj u kucanju je prijatan. Tastatura ne raspolaže numeričkim delom. Ima veliki Enter taster i nema naša slova. Pomoću Fn tastera se može pristupiti brojnim dodatnim funkcijama u slučaju potrebe ili želje. Ono što može lako promaći, a izuzetno je bitno jeste naglasiti šta se nalazi u gornjim uglovima tastature, na bočnim stranama. Levo je smeštena olovka za touchscreen, koju lako izbacujete laganim pritiskom. Pomoću nje možete aktivirati opcije na ekranu, ukoliko se opredelite za ovaj način umesto klasičnog dodira prstom. Svakako nećete ostavljati otiske na ovaj način, ali vodite računa da olovku ne zagubite. U desnom uglu je još jedan USB port, u koji bi najbolje bilo priključiti miša. Ovo preporučujemo što zbog toga da ne potrošite još jedan USB port na samom računaru, što zbog toga što je kabl miša prilično kratak. Miš je bele boje i raspolaže sa tri tastera (levi i desni, plus skrol točkić). Osećaj pod rukom je gotovo identičan Apple mišu sa jednim tasterom (sa tom razlikom što je ovde prisutan taster više i imamo točkić umesto kuglice), zahvaljujući profilu i dizajnu miša. Kao materijal se koristi ne preterano kvalitetna plastika, pa valja paziti prilikom upotrebe.

      Konačno stižemo do samog računara neuobičajenog dizajna. Ako ste očekivali all-in-one rešenje koje bi u dizajnerskom smislu bilo nalik na čuveni iMac računar, ili pak MSI Wind NetOn koji smo nedavno imali na testu, prevarili ste se. Eee Top 1602 nas po izgledu pre podseća na neke od poslednjih Sony LCD monitora koje je japanski gigant izradio neposredno pre nego što se povukao iz tog tržišnog segmenta. Bela glossy plastika i transparentno postolje u kombinaciji sa specifičnim mehanizmom za podešavanje ugla pozadi najbolji su dokaz u prilog toj tvrdnji. Kompletan računar se može nositi poput aktovke, zahvaljujući ugrađenom produžetku sa gornje strane. Ugao pod kojim stoji računar se može na ovaj način podesiti od potpuno uspravnog (0 stepeni) do oko 30 stepeni, a na korisniku je da se opredeli kako će to koristiti. Donji delovi nosača su obloženi neklizajućim materijalima, a otprilike na sredini se nalazi i prsten za prihvatanje kablova, koji će smanjiti eventualni nered u vezi sa njima.

      Na prednjoj strani ćete, pored ekrana, naći web kameru rezolucije 1,3 megapiksela sa mikrofonom (iznad ekrana), te stereo zvučnike ukupne snage 4 W (podržan SRS Premium Sound System) i kontrolne tastere (ispod ekrana). Pored Eee simbola, tu se nalaze i tasteri za paljenje računara, kontrolu jačine zvuka, kontrolu osvetljenja ekrana, kao i vrlo koristan taster koji direktno isključuje ekran, ali ne i kompletan uređaj. Tu se nalaze i indikatori rada hard diska i WiFi konekcije. Na desnom boku nećete pronaći ništa, dok se levo nalaze dva USB porta kao i čitač memorijskih kartica. Pozadi se nalaze, pored ručke i mehanizma za podešavanje ugla i stajanja, LAN port, četiri USB 2.0 porta (tri grupisana zajedno i jedan izdvojen), priključak za struju, te audio portovi sa podrškom za 5.1-kanalni audio. Tu je smešten i Kensington lock mehanizam.
      Hardver

      U hardverskom smislu, ovaj računar smo već upoznali. Spisak komponenti je manje-više identičan onom koji srećemo u netbook računarima, od kojih smo nekoliko već opisivali na stranicama ovog sajta. Ipak, sada oni dolaze u drugačijoj formi i u sklopu različite platforme, te ćemo njihov rad posmatrati na nešto drugačiji izmenjen način. Mozak sistema je Intel Atom N270 procesor na 1,6 GHz, dobro poznati adut kompanije Intel kod koga je očito jedini problem što ne može biti isporučen u dovoljnim količinama da podmiri potrebe gladnog tržišta. Ponovimo osnovne informacije – CPU radi u rasponu od 800 do 1600 MHz u zavisnosti od opterećenja, ima 533 MHz FSB, kao i TDP deklarisan na 2 W, što znači da se radi o čipu izuzetno male potrošnje, pogodnom za ugradnju u štedljive računare. Kombinacija čipsetova na kojoj se bazira Eee Top 1602 je isto tako dobro poznata – Intel 945 GSE northbridge sa integrisanom grafikom, koja je u stanju da za svoje potrebe “pozajmi” do 64 MB memorije, te Intel ICH7M southbridge, koji se pokazao kao sasvim adekvatno rešenje. Eee Top 1602 ima 1 GB DDR2-533 RAM memorije.

      Specifikacija:
       

       

      Asus Eee Top 1602

      LCD

      15,6″, 1366 x 768

      Procesor

      Intel Atom N270, 1,6 GHz

      Čipset

      Intel 945 GSE + ICH7M

      Grafika

      Integrisana, do 64 MB deljene memorije

      Sistemska memorija

      1 GB DDR2

      Hard disk

      160 GB (2,5”, 5400 RPM, 8 MB bafera, SATA interfejs)

      Konekcije, ostalo

      6 x USB 2.0,  Wi-Fi 802.11n, Gigabit LAN,  audio (S/PDIF), Čitač kartica, web kamera

      Operativni sistem

      Windows XP Home Service Pack 3, ExpressGate, kontrolni softver za touchscreen

      Masa

      4,3 kilograma

      Cena

      sample

      Garancija

      2 godine

      Računar raspolaže 15,6-inčnim ekranom rezolucije 1366 x 768 piksela. Već smo rekli da je ekran osetljiv na dodir. Ne radi se o naprednijem ekranu koji bi podržavao multi-touch ili pružanje povratnih informacija o dodiru (haptic feedback), što je trenutno “in”, ali koliko para toliko i muzike. Ovo se u startu nameće kao najizrazitija razlika u odnosu na nettop, netbook i druge all-in-one uređaje koje smo imali prilike da testiramo. Ne samo po rezoluciji, već i po celom principu interakcije. Naravno, možete odabrati da koristite isključivo tastaturu i miša, ali zašto biste onda uzimali ovaj računar? Ekran podržava Splendid Video Intelligence tehnologiju, koja “unapređuje kvalitet prikazane slike i videa”, a u praksi znači da se radi o glossy ekranu, sa svim manama i prednostima koje takav ekran donosi. Odnos stranica je 16:9, odnosno radi se o “pravom” widescreen standardu.

      Hard disk nudi kapacitet od 160 GB. To je 2,5-inčni hard disk, karakterističan za notebook računare. On se vrti na 5400 obrtaja u minutu i ima 8 MB bafera. Jednom stavkom smo prilično neprijatno iznenađeni – Eee Top 1602 nema nikakav optički uređaj. Istina je da su USB memorije i eksterni hard diskovi u trendu i da su prilično jeftini, ali bilo bi lepo da korisnici mogu da ubace disk da pogledaju neki film na direktan način. Uređaj raspolaže sa ukupno šest  USB 2.0 portova, 4-u-1 čitačem memorijskih kartica, kao i podrškom za Gigabit Ethernet i WiFi, uključujući i poslednji Draft N standard. Eee Top 1602 ima ugrađenu bateriju koja se ponaša kao UPS. Ipak, ne očekujte puno – ona obezbeđuje da računar bude u stanju da radi dodatnih 5 minuta nakon nestanka struje, što je dovoljno da svoj rad privedete kraju i budete u stanju da “kulturno” ugasite svoj računar. Ostaje nam još da kažemo da računar stiže sa Windows XP Home Service Pack 3 operativnim sistemom, kao i podrškom za ExpressGate pre-OS okruženje.

      Utisci

      Najpre ćemo se pozabaviti ExpressGate softverom. Radi se o mini-operativnom sistemu, koji se pokreće veoma brzo, postajući spreman za rad u roku od svega par sekundi. Po njegovom pokretanju, na donjem delu ekrana se prikazuje traka sa koje su dostupne i aplikacije i podešavanja – nešto nalik na Dock u Mac OS X operativnim sistemima kompanije Apple. Dostupni su internet pretraživač (povezivanje sa internetom podržano i preko WiFi i preko LAN konekcije), muzički plejer, foto viewer, ali i Skype za četovanje, odnosno instantnu komunikaciju. Tu je i bazični fajl menadžer. Dostupna su i podešavanja raznih parametara, uglavnom rudimentarnih opcija. Kada se završi sa radom, mogu se odabrati opcije za gašenje računara, ili pak za nastavak ulaska u “veliki” OS Korisnici koji žele da zadovolje neku od navedenih potreba tako ne moraju da pokreću kompletan operativni sistem, koji je i veći potrošač. Pride, ova opcija je izuzetno korisna u slučaju kada iskrsne neki problem sa Windows operativnim sistemom, a neophodno je pristupiti nekim fajlovima, potražiti savet na internetu i slično. Istina, u takve “probleme” će pre upasti vlasnici matičnih ploča usmerenih prema entuzijastima, koji će da overklokuju svoje mašine, ali i tu mogućnost treba imati u vidu.

      Što se tiče korišćenja, ovaj uređaj pruža drugačiji osećaj u odnosu na uobičajena desktop rešenja po dva osnova – samim tim što se radi o all-in-one računaru, odnosno time što raspolaže ekranom osetljivim na dodir koji pruža mogućnost specifične interakcije. Ekran ispred vas, periferije u vašim rukama ili ispod njih – i to je to. Sve što preostaje jeste jedan strujni kabl. Kompletan računar vam je na dohvat ruke i nudi komotniju, nefiksiranu tastaturu. Skloni smo da ustvrdimo da su all-in-one sistemi za one koji ipak ne žele da se odreknu desktopa i nekih njegovih karakteristika, pri tome želeći da zadrže jednostavnost korišćenja i nešto veći stepen komfora, i koji su uz sve to spremni da se zarad tih stavki odreknu mobilnosti.

      Druga stavka je ekran osetljiv na dodir. Verovatno će ovo biti najkontroverznija stavka, jer je stepen odbojnosti visok kod postojećih korisnika, pa smo skloni da zaključimo da će se ovakva opcija dopasti najviše novim korisnicima, odnosno da će privući neki novi sloj kupaca. Sama tehnologija nije “poslednji krik mode”, već se radi o prostoj i jednostavnoj single-touch tehnologiji. To znači da nećete moći da izvodite komplikovanije operacije poput rotiranja i zumiranja simultanim dodirima na više tačaka i prevlačenjem. Možete koristiti prste ili priloženu olovku. U praksi, to znači da kratak pritisak biva tumačen kao levi klik mišem, a pritisak uz zadršku kao desni klik mišem. Eee Top serija stiže sa specijalnim interfejsom sa velikim ikonicama, kao i sa nekoliko specifičnih aplikacija, koje su takođe optimizovane za kontrolu pomoću dodira. Easy Mode predviđa nekoliko tabova sa različitim aplikacijama srodnog tipa, nešto slično kao što smo viđali na netbook računarima. Ipak, same aplikacije variraju u smislu njihove upotrebljivosti u kombinaciji sa interfejsom koji predviđa kontrolu pomoću dodira. Neke je dizajnirao sam Asus (ili modifikovao dizajn), dok su druge klasičnog tipa. Tu je i multimedijalni centar Eee Cinema koji omogućava da se računar pretvori u malu multimedijalnu mašinu, premda je zaista problematično izostavljanje optike u jednom ovakvom uređaju. Možete koristiti i on-screen tastaturu, koja se može kontrolisati preko dodira. Podržano je i prepoznavanje rukopisa, premda to u našem slučaju nije baš najsrećnije funkcionisalo. Naravno, tu je i pregršt aplikacija za fino podešavanje posebnih parametara rada, bez obzira da li se radi o parametrima rada koji se odnose na kompletan sistem, ili na touchscreen interfejs.

      Performanse koje možete očekivati su na standardnom nivou Atom platforme i tu nema puno toga da se doda ili oduzme. Jedino je štote ašto nećete biti u stanju da puštate 720p MKV (Matroska) klipove, pošto oni uglavnom “štucaju” (o većoj rezoluciji da ne govorimo). Nezahtevne potrebe kao što su svakodnevni surf, rad sa dokumentima i email porukama i slično se ispunjavaju bez problema. Integrisani zvučnici nisu nekog posebnog kvaliteta, ali treba reći da su bolji nego što smo očekivali. Tu i tamo, bićete u stanju da odigrate i poneku stariju igru. Kao vlasnik Eee računara, imate pravo i na korišćenje besplatnog Eee Storage servisa, koji vam obezbeđuje 10 GB prostora na online serverima. Ipak, treba znati da je njegovo korišćenje besplatno samo u prvoj godini eksploatacije.
      Rezime

      Iskustvo u korišćenju Eee Top 1602 računara sasvim korektno, pod uslovom da nemate neke prohteve po pitanju performansi – ali onda vam neće odgovarati nijedan računar baziran na Atom platformi – odnosno da nemate averziju prema ekranu osetljivom na dodir. Treba voditi i računa da se potencijalni korisnik odriče lake nadogradnje hardvera, što je svakako jedna od bitnijih prednosti desktop računara. Zbog ovih stavki se potencijalni krug kupaca sužava sa jedne strane, ali sa druge se možda proširuje, pošto će oni koji bi voleli da imaju računare sa ekranima osetljivim na dodir pomoću kojih bi ih lako kontrolisali svakako biti u prilici da se pronađu u ovom rešenju kompanije Asus. Kao što smo već pomenuli, all-in-one računare bazirane na Atom platformi, ali i all-in-one računare uopšte, ne gledamo kao konkurenciju klasičnih desktop i laptop računara, i smatramo da ih tako ne treba posmatrati. Po našem mišljenju, oni su tu da ponude neku novu mogućnost, obogate ponudu, daju alternativu, te da omoguće korisnicima koji ne raspolažu sa toliko novca da dođu do zanimljivih rešenja, makar kada se radi o prostupačnoj Intel Atom platformi. Ne treba zanemariti da ovakav vid interakcije sa računarom mnoge može privući, „makar samo da probaju“. Sam Eee Top 1602 se ponaša u skladu sa mogućnostima i realnim očekivanjima, te kao takav ispunjava gore navedene stavke. Odluka je, kao i uvek, na samom korisniku. Nagađamo da će biti mnogih koji će u startu odbiti svaku pomisao na ovakav koncept, a još više onih koji bi voleli da mogu da isprobaju, ali ne i da poseduju. Ipak, u praksi se pokazuje da za ovakve proizvode uvek ima mesta, bez obzira što spadaju u rešenja koja odstupaju od ustaljenih obrazaca u računarskoj industriji. Stoga nam deluje da će Asus imati još mnogo toga da kaže u segmentu all-in-one PC računara baziranih na Atom platformi. U tajvanskoj kompaniji već najavljuju model 1603, koji će raspolagati diskretnom Radeon HD 3450 grafikom. Jedno je sigurno – revolucije nema, ali se evolucija nastavlja.

      Prednosti:

      – Kompaktnost, dizajn
      – Solidna mašina za svakodnevnu, nezahtevnu eksploataciju
      – Ekstravagantan izgled u kombinaciji sa ekranom osetljivim na dodir daje uređaju osećaj posebnosti

      Nedostaci:

      – HDReady, odnosno 720p video sadržaji “seckaju”
      – Nema optički uređaj
      – Skromne performanse

      Eee Top 1602 računar na test ustupio ASUS.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test