ASUS RoG Tytan CG8580

ASUS RoG Tytan CG8580

ASUS je tražeći nove segmente tržišta, stigao i do desktop računara namenjenih gejmerima, pre nekih godinu dana, sa prvim modelom. Od tada, napredak u IT-u je bio očigledan, pa nam je na test stigao i novi model iz Republic of Gamers porodice, a koji nosi naziv Tytan. Ovaj uređaj smo imali prilike prvi put da vidimo tokom CeHa sajma, a konačno se našao i u našem test labu. ASUS je svoju Tytan liniju podelio u tri grupe i to po ceni, a mi

    Sadržaj

      Nebojša Todorović

      ASUS RoG Tytan CG8580

      U ogromnoj kutiji koja teži čitavih 21 kilogram, stigao nam je Tytan zajedno sa dodatnom opremom. Standardni deo opreme podrazumeva miš i tastaturu, kao još poveći spisak sitnica. Tu su rezervni tasteri i alat za njihovu zamenu, s obzirom da se radi o mehaničkoj tastaturi koja je isporučena. Antenena za WiFi adapter, diskovi sa drajverima i uputstvima u elektronskom formatu. Naravno, tu je i klasična, papirna, dokumentacija iz koje možete saznati ponešo o ovom PC-u.
       

       

      Tastatura je kao što smo pomenuli mehanička, što je odlična vest za igrače. Naime, mehaničke tastature su postale izbor broj jedan u ovom segmentu, pa je lep gest od ASUS-a što je isporučio periferije koje zaista ima smisla koristiti i koje se potpuno uklapaju u imidž Tytana. Isporučeni su i zamenski tasteri, koji nemaju na sebi oznaku, već su narandžaste boje i predviđeni su za WASD poziciju. Što se karakteristika same tastature tiče, na njoj nema mnogo dodataka i prilično je masivna. Iskreno, moramo priznati da nam se dopalo to što deluje izuzetno robusno i izdržljivo, a treba napomenuti da su upotrebljeni tasteri Cherry MX-Black koji pružaju nešto veći otpor od Red modela.
       

       

      Miš je prilično dobar, a radi se o ASUS-ovom GX-900 modelu. Presvučen je materijalom koji izgleda i pruža osećaj kao tanak sloj gume i zbog toga se ne dešava da kliza iz ruke. Ergonomski je dizajniran i prilagođen desnorukim osobama i prilično je udoban, a primetili smo da samo malo sa desnog boka ima čudan oblik, te da mali i domali prst nisu baš najbolje smešteni. Kako se radi o gejming mišu sasvim logično iskorišćen je laserski senzor osetljivosti do 4000 dpi sa mogućnošću promene “on the fly”. Pored klasičnih tastera, dodati su “back/forward”, kao i svič za promenu rezolucije senzora, kao i jedan namenjen promeni predefinisanog profila. Kao indikaciju rezolucije miš poseduje pet LED-ova, a za podešavanje mase isporučeno je pet malih tegova mase 4.5 grama.
       

       

      Tytan je upakovan u RoG kućište, kao i stariji model. Ovo kućište je izuzetno masivno i veliko. Konstrukcija je čelična, dok je dobar deo spoljašnjosti izrađen od mat plastike. Dok je zatvoreno, detalja ima jako malo i osim pomalo čudnog “uglastog” oblika, nećete primetiti mnogo toga. Prednja strana ne otkriva ništa osim velikog Republic of Gamers logoa, a isto važi za sve ostale stranice. Nema providnih bokova, sjajnih površina, niti različitih boja. Sve je mat crno, kao i G serija laptopova ovog proizvođača. Jedino što se zapravo izdvaja su priključci sa prednje strane, koji podrazumevaju po dva USB 3.0, USB 2.0 i audio konektora od 3.5mm, a tu su i tasteri za paljenje kompjutera i njegov overklok.
       

       

      Pritiskom na taster za otvaranje sa prednje strane, cela jedna ploča se pomoću mehanizma otvorila i spustila, na način na koji bi se otvorila vrata neke letilice u nekom SF filmu. Iza njih se krije optički uređaj (DVD-RW), dock za hard disk od 3,5″ ili manju uz odgovarajući adapter, kao i čitač kartica sa tri odvojena slota za CompactFlash, Memory Stick i Secure Digital standarde. Drago nam je da je čak i CF uključen, jer se retko sreće u poslednje vreme, a za mnoge korisnike DSLR-a i dalje predstavlja bitnu stavku.
       

       

      Dobro sve je to lepo, ali šta se nalazi unutra? Spisak upotrebljenih komponenti je zaista ogroman. Pre svega, iskorišćena je ASUS-ova matična ploča sa Intelovim Z77 čipsetom, a na njoj se nalazi Core i7 3770K procesor koji je zasnovan na IvyBridge arhitekturi. Naravno, na memoriji se nije štedelo, pa ova konfiguracija poseduje čak 16GB RAM-a. Procesor je po defaultu podešen na 4200MHz, a možete ga putem tastera na kućištu ubrzati na još dve vrednosti i to 4400 i 4600MHz.
       

       

      S obzirom na tako visoke overklok opcije u okviru fabričkih specifikacija, ne čudi upotreba vodenog hlađenja. Rashladni sistem je prilično jednostavan, jer se sastoji od bloka koji je ujedno i pumpa i jednog radijatora koji hladi ventilator prečnika 12cm. Ipak, samo za hlađenje CPU-a ovaj sistem je više nego dovoljan.ASUS je stvarno odradio odličan posao i može se reći da više od ponuđenih 4.6GHz nećete ni želeti za svakodnevni rad, pogotovo što se na tom taktu hlađenje prilično muči sa održavanjem temperatura ispod 80 stepeni celzijusove skale.
       


       

      Za smeštanje podataka zadužena su čak četiri uređaja. Pre svega, za sistemski disk ASUS je odabrao dva SSD-a kapaciteta 120GB i podesio ih za rad u RAID 0 režimu. Stoga nije teško shvatiti otkud ovako visoki rezultati u CrystalDisk Mark-u. Kao što možete primetiti ostvareni rezultati su zaista visoki, a ukoliko smatrate da vam to nije potrebno, uvek možete promeniti režim rada ovih SSD-ova.
       


       

      Kao storage jedinica, upotrebljen je Seagate hard disk kapaciteta 1TB koji radi na 7200 obrtaja u minuti. Pored dva SSD-a ovo je više nego dovoljno za smeštanje podataka, a kako se radi o nešto bržem modelu od klasičnih “green” verzija, transfer će se vršiti razumnom brzinom.
       


       

      Naravno, grafička karta je pažljivo odabrana i za ove potrebe je izabran GeForce GTX 680 i to DirectCU II verzija sa svojim troslotnim kulerom. Naravno, radi se o TOP verziji koja je fabrički overklokovana, a to je i logično s obzirom na ostatak hardvera koji se nalazi u Tytanu. Interesantno je to što smo očekivali SLI ili CrossFireX baziran sistem, a ASUS se ipak odlučio na jedan GPU. Da li je izbor dobar nismo sigurni. Bez dileme, ova karta će pružiti odlične performanse bez obzira na monitor koji koristite, ali smo nekako pod utiskom da bi ovom računaru daleko bolje pristajao multi-GPU.
       


       

      Multimedijalni aspekt Tytana takođe nije zanemaren, pa je ASUS implementirao i Xonar DX zvučnu kartu. Xonar DX podržava razne standarde, kao što su Dolby Home Theater, GS3D, EAX itd. Ona koristi PCI-Express interfejs i iako ne predstavjla najskuplji model u ponudi, dovoljno je dobra za potrebe većine korisnika i daleko nadmašuje mogućnosti klasičnih integrisanih rešenja.
       


       

      U pogledu konektivnosti, ovaj Tytan ne manjka, pa osim gigabitnog LAN-a tu su i WiFi 802.11 b/g/n, ali i BlueTooth. Takoše, osim prednja četiri USB konektora, na zadnjem panelu ćete ih pronaći još šest, od kojih su četiri treće generacije.
       

       

      Utisci u radu, rezultati i zaključak

      U radu može se reći da je Tytan izuzetan u svakom smislu. Pri radu procesora na 4.2GHz je praktično nečujan, dok se na maksimalnih 4.6GHz itekako može čuti, ali hej, na toj frekvenciji je bilo koji kuler teško obuzdati. Performanse su na izuzetno visokom nivou, što je i očekivano s obzirom na upotrebljen komponente. Bilo da govorimo o gejmingu, obradi video materijala ili radu u nekoj drugoj zahtevnoj aplikaciji, ovaj PC će obezbediti maksimalan ugođaj. U svakom smislu se pucalo na apsolutni high-end bez obzira da li posmatramo procesor, memoriju ili grafičku kartu. Čak su i za sistem upotrebljena dva SanDisk-ova SSD-a, pa je bilo kakvo usko grlo na ovom polju eliminisano.
       

      Rezultati

      ASUS RoG Tytan

      Cinebench R11.5

       

      OpenGL [fps]

      67.88

      CPU [pts]

      9.23

      CPU Single Core [pts]

      1.94

      Single Core Ratio

      4.75

      3DMark 11 Extreme preset

       

      Final score

      X 3752

      Graphics score

      3442

      Physics score

      10912

      Combined score

      3980

      3DMark Vantage Extreme preset

       

      Final score

      X 21411

      GPU Score

      21042

      CPU Score

      32133

      2560×1440 4xAA 16xAF

       

      Unigine Heaven 3.0 (DX11, high, extreme tesselation) [fps]

      43.7

      Crysis Warhead (DX10, Enthusiast) [fps]

      38.2

      Crysis 2 (DX11, Ultra, HD Textures) [fps]

      47.4

      Metro 2033 (DX11, very high, tesselation) [fps]

      33.2

      Sleeping Dogs (DX11, Ultra) [fps]

      25.3

       

      Performanse jasno potvrđuju ono što smo gore naveli i zaista ne znamo šta bismo mogli da zamerimo. Ah da, cena, koja je zaista izuzetno visoka. Ipak i pored činjenice da će mnogi moći sami da sklope isti ili čak bolji sistem od ovog za isti novac ukoliko kupuju “komponentu po komponentu”, to i nije poenta ovog modela. Uostalom, čak smo i mi pohitali u cenovnike da napravimo svoj proračun “konfiguracije iz mašte”, a onda smo shvatili da to nema neke poente. Prosto, Tytan je namenjen onima koji ne žale novac da dobiju gotov brendiran proizvod maksimalnog kvaliteta i performansi, a kao takav on za mnoge ima veći “šmek” nego da to urade u sopstvenoj realizaciji. Oni koji se prepoznaju u tome, mogu slobodno da počnu da broje novac.
       

      Prednosti:

      – Performanse
      – Kvalitet komponenti
      – Odlično kućište

      Nedostaci:

      – Cena

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test