Gigatron All-in-one

Gigatron All-in-one

S vremena na vreme, pojedine domaće firme se odvaže da predstave sopstveni brendiran proizvod. To mogu biti proizvodi različitih kategorija, od nekih sitnica, poput USB flash stikova, pa preko tableta, sve do laptopova i gotovih konfiguracija. Ovom prilikom ćemo vam predstaviti Gigatronov All-in-one PC koji karakteriše prilično dobra konfiguracija, ali i još dosta toga. Činjenica da se radi o modelu koji je brendiran od strane domaće firme ga &#

    Sadržaj

      Nebojša Todorović

      Gigatron All-in-one (Cena: oko 79.000)

      Uređaj stiže u običnoj kartonskoj kutji bez dodatnog sadržaja, tako da možemo ovaj deo slobodno da preskočimo i pređemo na sam uređaj. Činjenica da u pakovanju dobijate AiO i punjač, čak uklanjaju i smisao propratne fotografije na ovu temu. Dakle, po vađenju iz pakovanja nailazimo na poveći računar, barem u odnosu na nedavno testirani HP Pavilion 20. Iako razlika u dijagonali nije velika, generalni utisak je takav da nam se čini da je Gigatron AiO nešto “kabastiji”. Ono što se odmah može primetiti jeste da njegovim kućištem dominiraju sjajne površine. Ovo implicira da su površine jako osetljive na grebanje, kao i tragove prstiju i prašine. Redovno održavanje i brisanje će biti neophodno.

      Ispod ekrana su locirana tri tastera sa različitim funkcijama. Osim jednog koji služi za paljenje, odnosno gašenje tu su još dva specifične namene. Jedan je “Eco” taster, koji će smanjiti osvetljenje ekrana i oboriti frekvencije kako bi dobili smanjenu potrošnju, dok drugi služi za prikaz signala sa eksternog uređaja. To može biti drugi računar, video plejer, konzola ili D3 uređaj kako biste mogli gledati TV i pored odsustva integrisanog tjunera. U svakom slučaju, ova mogućnost nam se jako dopada.

      Na centralnom delu ispod ekrana se može pronaći još jedna zanimljivost. Reč je o proximity senzoru, koji ima funkciju da detektuje kada se neko nalazi ispred Gigatron AiO računara. Ukoliko odete od njega, on će automatski ugasiti ekran kako ne bi nepotrebno trošio energiju što nismo viđali ni na mnogo skupljim brendiranim modelima. Ipak, moramo da uputimo i nekoliko zamerki na ovo rešenje. Pre svega, dešavalo se da ukoliko se samo malo “promeškoljimo” u fotelji, senzor detektuje kako smo otišli i ugasi ekran zbog jako kratkog tajmera. Takođe, zbog činjenice da ovaj senzor konstantno treperi, u mračnom okruženju nam je često odvlačio pažnju. Pored njega su smešteni stereo zvučnici, koji nemaju veliku snagu, ali su više nego dovoljni da ozvuče jednu prostoriju bez mnogo muke. Što se kvaliteta tiče, osim odsustva visokih tonova nemamo mnogo zamerki imajući u vidu ograničene mogućnosti u vidu akustike i drajvera.

      Zahvaljujući velikoj dijagonali u kombinaciji sa 1920×1080 rezolucijom, dobijate veliku radnu površinu. Kvalitet ekrana je iznenađujuće dobar. Visok PPI čini sliku veoma oštrom, a čak su i uglovi gledanja bolji nego što smo očekivali. Naravno, jasno je da se radi o TN panelu, ali to je zaista bilo i očekivano. Touchscreen podržava do pet simultano detektovanih tačaka, što je više nego dovoljno za sve gestove. Ovde moramo malo da prigovaramo ponovo. Okvir ekrana je dubog i gotovo je nemoguće doći prstom do ćoškova, pa smo često imali problema da pritisnemo “X” u prozorima ukoliko bi bili razvučeni preko celog ekrana. U tom svetlu, verujemo da bi Windows 8 bio bolji izbor od Windowsa 7 zbog bolje touch podrške.

      Što se tiče konektivnosti, integrisani su Bluetooth i WiFi modul, pa je bežična veza potpuno pokrivena. Moramo pohvaliti i veliki broj portova na samom kućištu. Na levoj strani su smeštena po dva USB 2.0 i USB 3.0 konektora što je više nego dovoljno da obezbedi da većina korisnika nikada ne bude primorana da pribegava teže dostupnim portovima koji se nalaze na zadnjoj strani. Sa bočne strane su postavljeni i audio in/out, kao i HDMI ulaz.

      Treba pohvaliti i čitač kartica koji podržava sve najčešće korišćene standarde, uključujući i xD memorijske kartice. Na istom mestu su montirana i dva prekidača za podešavanje jačine zvuka i intenziteta osvetljenja. Lako su dostupni i vrlo brzo smo navikli da bez gledanja možemo da podešavamo ove dve stavke .

      Sa desne strane nema mnogo toga. Zapravo, tu ćete pronaći samo optički uređaj. Reč je o slim varijanti kakva se koristi za prenosne računare, a u pitanju je DVD-RW potpisan od strane kompanije Optiarc. Suštinski, ova kompanija se nalazi u potpunom vlasništvu Sony-ja. U radu, optički uređaj je bio tih, a dopada nam se što ima crvenu masku koja se uklapa u ostatak bokova Gigatron All-in-One računara.

      Pozadi se može naći ostatak priključaka koji su izostali na bokovima. Tu su dodatna tri USB konektora druge generacije, na koje je idealno priključiti uređaje koji se retko ili nikad ne diskonektuju (skeneri, štampači itd.). Osim njih, tu je gigabitni LAN, D-SUB i priključak za adapter.

      Hardver

      Kada smo već kod strujnog adaptera, proizveo ga je Delta Electronics koji radi ovu vrstu uređaja za mnoge poznate brendove. U konkretnom slučaju, osim što je poveći, masivan je i težak. Radi se o adapteru od 120W što je u skladu sa konfiguracijom koju treba da napaja, tako da nas to nije iznenadilo.

      Treći oslonac ovog PC-a se može podešavati, a mehanizam je izuzetno snažan. Potrebno je puno snage da bi se promenio položaj i prosto će vas biti strah da primenjujete toliku silu kako ne biste nešto oštetili. Ipak, ovako zamišljen metalni mehanizam odaje utisak pouzdanosti, što recimo nismo imali kod Pavilion 20 modela.

      U pogledu hardvera, ovaj uređaj ima više nego pristojne specifikacije, a očigledno je da se radi o proizvodu namenjenom mejnstrim tržištu. Core i3 2125 je zasnovan na SandyBridge jezgru i poseduje veoma dobre specifikacije za svoju kategoriju. Reč je o dvojezgarnom procesoru izrađenom u 32-nanometarskoj litografiji. Pored toga, implementirana je HyperThreading tehnologija, koja čini da ovaj procesor bude okarakterisan kao “2 Cores / 4 Threads”. Radni takt iznosi visokih 3.3GHz, a kako je reč o Core i3 modelu TurboBoost je odsutan. Ovaj CPU predstavlja jako dobar izbro, zbog toga što osim pristojnih performansi ima veoma nizak TDP od svega 65W što je bitno kada imate u vidu mali prostor u okviru kućšta AiO uređaja.

      Sa 4GB DDR3 memorije, većina korisnika neće imati potrebu da vrši upgrade u skorijem periodu. Ipak, memorija je veoma jeftina u današnje vreme, tako da vam dodatnih 4GB definitivno neće izbiti previše novca iz džepa, ukoliko smatrate da su vam neophodni za udoban rad.

      Za one koji vole da igraju igre slede ne baš vesele vesti. Naime, integrisani Intelov GPU je sve što ovaj PC ima na raspolaganju. Imajući to u vidu, performanse u igrama definitivno neće biti na zavidnom nivou. Ukoliko imate bilo kakve gejming ambicije, ovaj model vam neće “završiti posao”. Ovo nikako nije mana, jer verujemo da vrlo mali broj korisnika koji želi All-in-one uopšte ima bilo kakve igračke aspiracije koje idu van granica “Pop Cap” igara.

      Kao što možete videti, Windows Experience je prilično visok, zahvaljujući činjenici da je pored solidnog hardvera ugrađen SSD. Proizvođač se odlučio za Intel Series 320, koji predstavlja stariju generaciju SSD-ova niže klase. Njegov kapacitet iznosi 80GB, a moramo priznati da je responsivnost sistema zahvaljujući njemu više nego dobra. Sistem se podizao u veoma kratkom roku, a isto važi i za rad u OS-u. Moramo pohvaliti Gigatron na ovoj odluci, a ukoliko vam bude potrebno više prostora nabavka eksternog hard diska je neophodna.

       

       

      Specifikacije, rezultati i zaključak

       

      Specifikacije

      Gigatron All-in-one

      Procesor

      Intel Core i3 2125 @ 3.3GHz

      RAM

      4GB DDR3 1333MHz

      VGA

      Integrisana Intel HD Graphics 3000

      Hard disk

      Intel Series 320 80GB SATA 2

      Optika

      Optiarc DVD-RW

      Ekran

      21.5″ 1920×1080

      Ostalo

      WiFi 802.11 b/g/n

      Operativni sistem

      Windows 7 32bit

      Cena

      oko 700 evra

      Rezultati

      Gigatron All-in-one

      PCMark 7

       

      Final Score

      3.872

      Lightweight Score

      2.715

      Productivity Score

      2.074

      Creativity Score

      6.072

      Entertaintment Score

      3.008

      Computation Score

      9.586

      System Storage Score

      4.452

      7-Zip 9.20 x64 kompresija / dekompresija [KB/s]

      7.295 / 101.830

      x264 HD Benchmark 4.0 pass1 / pass2 [s]

      89.48 / 17.34

      AIDA64 Memory Benchmark

       

      Read (MB/s)

      15.486

      Write (MB/s)

      17.020

      Copy (MB/s)

      15.825

      Latency (ns)

      56.1

      HD Tune Pro 5.0 Read [MB/s] – HDD

      187.1

      Cinebench R11.5 x64 OpenGL [fps]

      12.20

      Cinebench R11.5 x64 CPU [pts]

      2.96

      TrueCrypt [AES / TwoFish / Serpent]

      299 / 265 / 152

      Utisci i zaključak

       

      Gigatronov All-in-one se pokazao kao prilično dobro. Zahvaljujući dobroj konfiguraciji, rad je na njemu je udoban i responsivan bez obzira na zadatak koji smo stavili pred njega. Ekran je dovoljno kvalitetan da možete uživati u čarima multimedije, a uz solidne zvučnike onima koji imaju manje zahteve neće biti potrebni eksterno rešenje. Dopada nam se to što su temperature i buka odlično kontrolisani i jedini momenti kada smo mogli da ga čujemo jeste tokom dugog maksimalnog opterećenja sintetičkim testovima. Čak ni tada temperature nisu posebno visoke, ali ventilator ubrzava malo više nego što je to zaista neophodno. U praksi ovaj scenario možete oponašati jedino prilikom kompresije video fajlova ili rada u posebno zahtevnim aplikacijama.

      Par stvari nam remeti prilično dobar utisak. Tu je, po našem mišljenju, nepotreban proximity senzor koji je tu više kao “gimick” bez prave funkcije. Takođe, “duboko” smešten ekran nije sjajno rešenje kada je implementirana “touchscreen” tehnologija. Iskreno, ukoliko bi postojao alternativni model kompletno bez nje, mi bismo joj dali prednost. Manje-više to je sve, a kako se radi o prvom pokušaju na ovu temu, moramo priznati da je konačan utsak sasvim pozitivan i nadamo se da će firma razraditi pristup i ponuditi više modela različite klase. Na kraju ostaje pitanje cene, a iako ona mozda i nije toliko visoka, koliko se na prvi pogled čini, ostaje da vidimo hoce li potencijalni kupci biti spremni da daju šansu novom domaćem brendu koji tek treba da se pokaže.

       

      Prednosti:

      – Dobar ekran
      – Hardver
      – SSD

      Nedostaci:

      – Duboko smešten ekran
      – Nepotreban proximity senzor

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test