Lenovo Yoga Home 900

Lenovo Yoga Home 900

Želite nešto više od All in One računara? Lenovo ima veoma interesantnu ponudu, na čijem vrhu stoji Yoga Home 900. Upravo je to model koji vam danas predstavljamo. Reč je o izuzetno atraktivnom i modernom AiO računaru sa ekranom osetljivim na dodir, koji nudi nekoliko veoma zanimljivih opcija i odskače od ostatka tržišne ponude - svojom prenosivošću uprkos velikoj dijagonali, kao i sposobnošću rada na bateriju.

    Sadržaj

      Filip Majkić
      Lenovo je prilikom dizajniranja AiO računara primenio jednostavan princip implementacije hardvera koji najčešće viđamo u laptopovima. To je danas sasvim uobičajeno na All-in-One računarima. Međutim, otišlo se korak dalje u mnogim elementima, o čemu ćemo podrobnije pisati tokom samog teksta.

      Ono što u startu želimo da kažemo jeste da AiO računari nisu standardne mašine koje se sklapaju od delova, pa se kao takve ne mogu ni posmatrati. Nažalost, u Srbiji nije česta pojava da u kući domaćinstva imaju po nekoliko računara, posebno nekoliko različitih vrsta računara. Po tim pitanjima centralna i zapadna Evropa stoje daleko bolje od našeg podneblja. No, sasvim smo uvereni da postoji mnogo onih koji itekako uviđaju sve mogućnosti koje donose ovakvi računari. Naročito ukoliko se, kao Yoga Home 900, mogu preneti ili koristiti na bateriju…
      Yoga Home 900
      Ovaj računar spada u sam vrh ponude kompanije Lenovo, i stoga je logično da dođe u vrlo elegantnom pakovanju koje nije tako teško nositi, uprkos tome što se unutra nalazi 27-inčni računar. Pakovanje je lepo ilustrovano, kako specifikacijama, tako i mogućnostima i grafičkim prikazima raznih vidova upotrebe računara, što je prilično značajno.
      lenovo_yoga_home_900_1_s.jpg
      Sam Yoga Home 900 dolazi zapakovan u torbi za nošenje, što treba da bude jasan signal da računar možete poneti sa sobom. Ideja je jednostavna – Yoga Home 900 možete postaviti na zemlju i koristiti je poput velikog tableta. Pošto ima internu bateriju, može da radi i bez izvora struje. Jednostavno, zar ne? U pakovanju zatičemo još i prateća uputstva, strujne adaptere, kao i četiri dodatna elementa u obliku “nožica”, koji predstavljaju pribor za igranje, kojim možete vršiti kontrolu u nekoj od društvenih igara (na primer, stoni fudbal ili hokej, sa velikim ekranom kao podlogom).
      lenovo_yoga_home_900_3_s.jpg
      Isporučuju se dve periferije koje se napajaju AAA baterijama – svaka sa po dve. Miš podseća na Microsoft Arc miša, sa velikim zagibljenjem i lukom koji pravi. Pored levog i desnog tastera, u sredini nema točkić već ravnu površinu poput tačpeda, koja se ponaša poput točkića. Tastatura je izuzetno tanka, sa odličnim čiklet tasterima koji imaju udubljenja za jagodice karakteristična za Lenovo tastature. F tasteri imaju i dodatne multimedijalne funkcije. Obe periferije su metalik sive boje i izgledaju izuzetno elegantno i minimalistički.
      lenovo_yoga_home_900_8_s.jpg
      Najzad, tu je i sam računar. Poseduje zglopku koja se može izvući i na koju se AiO oslanja. Proizvođač navodi da je tada uređaj postavljen pod uglom od 75 stepeni, odnosno da je zabačen unazad pod uglom od 15 stepeni. Cela zadnja strana je izrađena od metala, i sve što se na njoj ističe su zvučnici snage po 2.5 W i veliki otvori za hlađenje. Prednja strana zaista deluje poput velikog tableta, sa crnim okvirima oko ekrana. Jedino što se na njoj nalazi jeste Full HD web kamera.
      lenovo_yoga_home_900_4_s.jpg
      Na desnom boku se nalazi taster za paljenje, kao i tasteri za regulisanje jačine zvuka. Levo je smešten priključak za struju, koji ćete prepoznati po žutoj boji, iako je po izgledu dosta nalik na USB. Kad smo kod USB-ova, ima ih ukupno tri komada, i svi su USB 3.0 tipa. Prisutan je i audio kombo port, kao i HDMI ulaz, što znači da 27-inčni Full HD ekran možete koristiti i kao monitor za prikaz signala sa eksternih uređaja…Lenovo u Yoga Home 900 računaru koristi mobilnu platformu kompanije Intel. Još jednom ističemo da u ovako tankim računarima i jeste pogodno koristiti mobilne čipove, tim pre što zahvaljujući internoj bateriji Yoga Home 900 i može da radi bez struje, poput kakvog laptopa. Kako zapravo stvari stoje ispod haube?Ne iznenađuje stoga da se Lenovo drži Intel Core platforme. Koristi petu generaciju Intelovih Core procesora u varijanti optimizovanoj za ultra-mobilne uređaje. To u praksi znači da kombinuje solidne performanse i efikasnost u radu. Obzirom na prirodu računara, koji je potpuno integrisan u tankom kućištu, od velikog je značaja što niža potrošnja.
      [modul]specifikacija=8991[/modul]
      Računar koristi Intel Core i7-5500U procesor. Drugim rečima, oslanja se na Broadwell generaciju čipova. Sam CPU radi na 2.4 GHz, a u stanju je da uveća svoj radni takt sve do 3 GHz u slučaju potrebe. Dvojezgarni procesor podržava i Hyperthreading, odnosno do četiri simultana threada. Ima 4 MB keš memorije. Izrađen je u 14-nanometarskoj izradi. Potrošnja je deklarisana na 15 W, sa Down varijantom od 7.5 W. Kada nije opterećen, procesor može da obori svoj takt sve do 600 MHz i na taj način drastično redukuje potrošnju, samim tim i emisiju toplote.
      lenovo_yoga_home_900_2_s.jpg
      Za grafiku je odabran Nvidia grafički čip, zahvaljujući kome se Yoga Home 900 idealno može koristiti za multimediju, kao i za nezahtevno igranje. Konkretno, reč je o GeForce 940A grafici. Baziran ne ja GM108 GPU-u i izrađen u 28-nanometarskom proizvodnom procesu. Podržava DirectX 12.0, 384 šejder jedinice, 16 jedinica za mapiranje tekstura i 8 ROP-ova. U konkretnom izdanju, stiže sa 2 GB sopstvene GDDR3 memorije, sa kojom komunicira preko 64-bitnog memorijskog interfejsa. GPU radi na 1029 do 1124 MHz, a memorija na 1001 MHz. Maksimalna potrošnja je deklarisana na 33 W.
      Lenovo Yoga Home 900 koristi 8 GB DDR3-1600 memorije, što je sasvim dovoljna količina za potrebe kućnih korisnika. Za skladišni sistem se koristi hibridni hard disk. Reč je o modelu kompanije Western Digital, koji nudi kapacitet od 1 TB, zajedno sa 8 GB fleš memorije koja se koristi za keširanje podataka. U teoriji, ovakav disk nudi najbolje od oba sveta – i kapacitet i malo vreme pristupa.
      lenovo_yoga_home_900_6_s.jpg
      Najzad, tu je 27-inčni LED-osvetljeni panel koji Yoga Home 900 koristi. Nudi veliku površinu, kao i Full HD rezoluciju (1920 x 1080 piksela). Istovremeno, reč je o ekranu osetljivom na dodir, što čini jednu od krucijalnih stavki korisničkog iskustva, naročito u kombinaciji sa priborom za igranje, koji daje novu dimenziju AiO uređaju.
      Treba spomenuti i podršku za Bluetooth, WiFi, kao i NFC konekciju. Nismo baš sasvim uvereni da je NFC potreban u ovakvoj napravi, za razliku od, recimo, daleko mobilnijeg telefona, ali ako je već tu…Kao što ste mogli videti u samoj tabeli, računar stiže sa Windows 10 Home operativnim sistemom u 64-bitnom izdanju.
       
       
       [modul]test=461[/modul]Pre nego što nastavimo, moramo da naglasimo nešto što ste možda već i sami shvatili: ovo nije računar sklopljen od standardnih komponenti, niti se meri po istim kriterijumima kao običan desktop. Ovo je računar za zabavu, koji će koristiti cela porodica, čije je korišćenje lako i intuitivno. Poslednju tvrdnju naročito potkrepljujemo prisustvom ekrana osetljivog na dodir, što je za decu koja danas već odrastaju uz tablete i telefone intuitivniji način interakcije sa računarom, te Windowsom koji je daleko optimizovaniji od bilo kog prethodnika za ovaj vid upotrebe.
      lenovo_yoga_home_900_9_s.jpg
      Yoga Home 900 se može preklopiti i poneti sa sobom u torbi koja se isporučuje u pakovanju, što joj daje dodatni kvalitet. Isto tako, Lenovo je mislio na sve, pa je obezbedio Aura multi-korisnički interfejs, koji omogućava da računar istovremeno koristi nekoliko osoba. Tu je nekoliko aplikacija namenjenih zabavi, uključujući društvene igre poput šaha ili stonog fudbala. Ne zaboravite da ga možete koristiti i kada je računar potpuno oboren na zemlju, poput tableta, kao i da ima sopstvenu bateriju. Stoga je potpuno zamisliv scenario gde idete na izlet, pa igrate digitalni stoni fudbal u trenucima razbibrige ili vas neko poseti, pa rešite da odigrate društvenu igru optimizovanu za kontrolu dodirom, kakvih danas ima veoma mnogo. Sve to možete i sa računarom položenim na stolu, bez ikakvih problema. Sjajno!
      Kad smo kod baterije, ona omogućava do 2 sata i 45 minuta rada sa osvetljenjem ekrana na oko 60%. Lenovo je deklariše na 3 sata rada, tako da sa te strane Yoga potpuno zadovoljava specifikacije proizvođača. Ne samo da joj to daje mobilnost, već i određenu dozu pouzdanosti u slučaju nestanka električne energije i slično.
      lenovo_yoga_home_900_7_s.jpg
      Ipak, ono što je najvrednije kod ovakvih računara jeste što su drugačiji i posebni. Nećemo reći da su potrebni svakome, ali donose drugačije iskustvo u realnom radu i kao takvi su zbilja nešto drugo u odnosu na ostatak ponude, pa čak i u odnosu na All-in-One prethodnike koji su dolazili sa starijim verzijama Windowsa, koji je pak sada dosta unapređen i optimizovan za ekrane osetljive na dodir.
      Imamo li neku zamerku? Iskreni da budemo, voleli bismo SSD umesto SSHD-a. Ne samo da bi to dalo još bolji kvalitet u radu, već bi značilo i za situacije u kojima se računar koristi u mobilnim okruženjima. Pride, SSHD traži neko vreme da njegovi algoritmi prepoznaju najčešće korišćene fajlove i keširaju ih, u kom periodu i nije tako efikasan – a taj period je upravo dugačak otprilike koliko i period našeg testiranja. Druga zamerka bi išla na rad ventilatora – kada se računa optereti, dosta ubrza svoj rad i ume da bude bučan.
      lenovo_yoga_home_900_10_s.jpg
      Zaključak
      Lenovo Yoga Home 900 je zaista poseban računar koji se ne uklapa u svačije poimanje svakodnevice. Reč je o kućnom multimedijalnom računaru, prevashodno namenjenom zabavi, koji predstavlja gotovo rešenje. Budući da je brend računar, to istovremeno znači da možete računati na sve što to povlači sa sobom – podršku, garanciju, servis, garantovani kvalitet, koji je zaista na visokom nivou kada je Yoga Home 900 uređaj u pitanju.
      Istovremeno, ima određene mogućnosti koje malo koji računar ima. Recimo, može da radi na bateriju, što desktopovima – pa i All in One modelima – nije svojstveno. Takođe vas prosto mami na društvenu aktivnost i igranje igara koje smo gotovo zaboravili sa najboljim prijateljima na novi, drugačiji način. Možete ga sklopiti i poneti sa sobom veoma jednostavno i lako.
      yh900_3_s.jpg
      No, ispod svega toga se krije jedan dobro balansiran i kvalitetan računar. Da on ne funkcioniše dobro, sve ostalo bi bilo besmisleno. Srećom, Lenovo je veoma dobro osmislio Yoga Home 900 i zahvaljujući tome ova mašina funkcioniše izuzetno, bez obzira da li korisnika privlači svojim specifičnim mogućnostima, ili pak jednostavnošću svakodnevne upotrebe.

      Prednosti:
      – Solidne performanse- Bogata oprema- Jedinstvene mogućnosti- Mogućnost rada na bateriju sa do tri sata autonomije- Aura Multi-korisnički interfejs i preinstalirane aplikacije za zabavu i društvene igre- Windows 10 operativni sistem i iskustvo koje donosi na ekrane osetljive na dodir
      Nedostaci:
      – Hteli bismo SSD umesto SSHD-a- Ventilator prilično bučan kada se računar optereti- (Uslovno) Visoka cena
      Cena: 239990 dinara
      Računar na test ustupio ComTrade.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test