Retrospektiva, novembar 2012.

Retrospektiva, novembar 2012.

Ostao je samo još jedan mesec ovoj, 2012. godini, ako je verovati Majama, poslednjoj u istoriji planete, ili makar ljudske rase. Manje fatalistički raspoloženi među nama, kakvih je srećom daleko, daleko više, vesele se novogodišnjem periodu i praznicima koji će im omogućiti dragocene trenutke odmora sa najbližima. Takođe, vesele se i periodu koji tradicionalno donosi nove poklone, nove gedžete i spravice, novotarije svih vrsta i

    Sadržaj

      Bench Tim

      Retrospektiva: novembar, 2012.

      Kao što ste već navikli, početkom svakog meseca pišemo o tome šta je na nas ostavilo najveći utisak u prethodnom periodu. Kao i uvek u ovo doba godine, fokus je na savetima za kupovinu, i kupovini uopšte. Hardver za računare, kompletni računari, telefoni, tableti, televizori, i svi ostali uređaji i naprave koje IT&C  nudi na srpskom tržištu. Sve to, pa i mnogo više od toga, je u fokusu. Deo vodiča za kupovinu je već na sajtu, ali glavnina stiže uskoro. Dotle, strpite se i pročitajte šta nas je na nas ostavilo najveće impresije u mesecu koji je za nama.

      Hardver

      Izgleda da kraj ove godine definitivno neće biti upečatljiv kada su novi proizvodi u pitanju. To znači da novogodišnji šoping može biti samo zanimljiv ukoliko bude nekih zanimljivih popusta. Nažalost, najveći broj potencijalno zanimljivih proizvoda nove generacije je odložen za narednu godinu. Gotovo kao da se radi o nekom dogovoru, gde su sve velike kompanije odložile predstavljanje novih generacija za 2013. godinu. AMD je bio najveći “prebacivač”, pa je očekivani Oland i HD 8000 serija pomeren tek za drugi kvartal, a ni Brazos 2.0 nećemo imati priliku da vidimo do kraja decembra.
       


       

      Izgleda da se AMD-u ne žuri previše i pored činjenice da im je prodaja u konstantnom padu u poslednjih nekoliko meseci. Jedini novitet u pogledu grafičkih karti može biti Tahiti LE koji je inicijalno najavljen za protekli mesec, ali je izgleda pomeren za decembar. Radi se o karti koja će nositi “škartove” Tahiti GPU-a koji nije dovoljno dobar za HD 7950 i HD 7970. Cenovno i po performansama bi trebala da bude smeštena između Radeona HD 7950 i HD 7870, a postoje dve opcije za njeno označavanje. Prva je HD 7930, a druga HD 7890 i od njih potonja deluje kao bolji izbor. Zanimljivo je i to da će novi model biti ograničen, a verovatno kao posledica malog raspoloživog broja čipova koji se nakupio vremenom još od predstavljanja Radeon HD 7970.
       


       

      U pogledu procesora malo toga se promenilo ovog meseca, jer je jedini novitet bio Intelov Core i3 sa Ivy Bridge arhitekturom. Intel dugo nije kasnio u ovoj meri da kompletira svoj “triptih” procesora iz gornjeg doma, ali je razlog verovatno taj što Core i3 ima najlošije uslove od svih. Reč je o AMD-ovim APU-ima slične cene koji možda zaostaju u određenim CPU testovima, ali imaju ogromnu prednost kada je integrisana grafika u pitanu. Tu Intel još neko vreme neće moći da parira u bitnijioj meri. Uostalom, ne čudi nimalo to što skoro 75 procenata prodaje AMD procesora predstavlja APU.
       


       

      Na kraju možemo reći da novembar definitivno nije bio jedan od dinamičnijih perioda kada su hardverski proizvodi u pitanju, a kako stoje stvari decembar neće biti mnogo drugačiji. Prave stvari nas očekuju tek naredne godine, kada ćemo videti dosta noviteta i kako nam se čini mart će biti trenutak kada će se mnoge kompanije odlučiti da predstave svoje nove proizvode. Do tada možda možete da razmislite koju konzolu želite, jer je u njihovom svetu trenutno prilično “veselo”.
       

       

      Mobile

      Dragi naši čitaoci, još jednom smo došli do perioda u kojem se pitamo koje su to bitnije stvari iz sveta mobilnih uređaja obeležile mesec koji je sada već za nama. U svetu Android uređaja svakodnevno ima puno dešavanja, ali mi smo odlučili da se fokusiramo na stvari vezane za kompaniju Google, tačnije novosti i novitete koje nam je donela u mesecu novembru. Ovde ima hardverskih noviteta, ali takođe i softverskih, i može se reći da je prethodni mesec bio dosta bitan za ovu kompaniju.

      Pošto su se neke bitnije stvari desile i na samom kraju oktobra, uvrstićemo i ovih par dana u našu retrospektivu prethodnog meseca. Pre svega, pošto ni Google nije toliko moćan da kontroliše vremenske uslove (barem ne u ovom trenutku), događaj na kojem je trebao da predstavi svoje nove uređaje 29. oktobra je nažalost bio otkazan zbog uragana Sandy. Ovom događaju nije pomeren datum, on se uopšte nije ni odigrao – još jedan maler za Google.

      Iako zvaničnog događaja nije bilo, Google je svejedno otkrio svoje uređaje i njihove detalje na internetu, a zatim je pustio da se stvari odigraju svojim prirodnim tokom, tačnije ostavljanjem medijima da rašire dobre vesti. 29-og oktobra zvanično je predstavljen novi Nexus uređaj, četvrti u nizu smartfona od ove kompanije. Prvi Nexus je napravljen u saradnji sa kompanijom HTC, drugi i treći u dogovoru sa Samsungom, dok je Google Nexus 4 napravljen sarađivanjem sa kompanijom LG. Nakon većeg broja nagađanja i procurelih informacija, zvanične specifikacije Nexus 4 uređaja su bile otkrivene.

      Nexus 4 je smartfon sa ekranom dijagonale 4.7 inča, True HD IPS Plus tehnologijom sa 1280 x 768 rezolucijom, Gorilla Glass 2 zaštitnim staklom i zadnjom kamerom od 8 megapiksela. Ovaj smartfon je pokretan od strane moćnog četvorojezgarnog Qualcomm Snapdragon S4 Pro procesora na 1.5 GHz-a, poseduje 2 GB RAM memorije, i dolazi u varijantama internog skladišta od 8 i 16 gigabajta, po ceni od 300$ i 350$. Nexus 4 dolazi sa novom Jelly Bean 4.2 verzijom Androida o kojoj ćemo nešto detaljnije diskutovati kasnije u tekstu.

      Popularnost ovog uređaja je ogromna čemu je i najvećim delom doprinela veoma pristupačna cena u odnosu na hardver koji nudi. Zvanično puštanje Nexus 4 smartfona u prodaju kroz Google Play Store je doprinelo opštoj havariji Google servera, zbog ogromnog broja ljudi koji su pokušavali da kupe ovaj smartfon. On je rasprodat u prvih nekoliko minuta od lansiranja, kako u Americi tako i u Evropi. Generalno vlada nestašica ovog modela i jako je teško ići u korak sa potražnjom, mada je 27. novembra opet postao dostupan u američkom Play Store-u. Ipak, datumi isporuke idu i do 7 ili 8 nedelja, što je zaista preterano…

      Nexus 4 nije jedini uređaj koji je predstavljen od strane kompanije Google, već nam je ona pripremila i jednu poslasticu u kategoriji tableta. Nakon jako uspešnog lansiranja moćnog i cenovno pristupačnog Google Nexus 7 tableta, napravljenog u saradnji sa kompanijom Asus, Google je odlučio da nam predstavi još jedan tablet veće dijagonale, udruženjem snaga ovoga puta sa Samsungom. Verovatno i najbitniji deo specifikacije Google Nexus 10 tableta je njegov 10-inčni PLS ekran rezolucije ogromnih 2560 x 1600 piksela, što daje otprilike 300 piksela po inču. Google je obećao 9 sati video reprodukcije sa njegovom 9.000 mAh baterijom i on takođe dolazi sa novom Android Jelly Bean 4.2 verzijom.

      Zadržaćemo se još malo na Nexus 10 tabletu kako bi vam približili njegove detaljnije specifikacije. Procesor koji se nalazi u njemu je dvojezgarni Samsung Exynos 5250 Cortex A15 bazirani procesor na 1.7 GHz i Mali T604 grafički čip. On poseduje 2GB RAM memorije i dolazi u dve varijante internog skladišta, sa 16 ili 32 gigabajta, i cenama od 400$ i 499$. Kamere koje se nalaze na Nexus 10 tabletu su zadnja od 5 megapiksela i prednja rezolucije 1.9 megapiksela. Od konekcija poseduje microUSB, Pogo pinove za dock, micro HDMI izlaz i 3.5mm ulaz za slušalice. Nestrpljivo čekamo da dobijemo ovaj odličan tablet na test, ali po rečima Samsung kancelarije to neće biti uskoro… Kad smo već kod tableta, pomenućemo samo na kratko da je Google spustio cenu Nexus 7 16GB verzije sa 250 na 200 dolara, i dodao novu 32 GB verziju za 250 dolara.

      Za kraj ove retrpospektive o polju mobilnih uređaja, osvrnućemo se kratko i na novu verziju Androida koja je stigla uz ove uređaje, ali takođe i na Nexus 7 i Samsung Galaxy Nexus. Ova verzija donosi nekoliko noviteta koje ćemo na brzinu i pomenuti, a o kojima detaljnije možete čitati u našem članku. Ovde je ubačen pristup brzim podešavanjima kojim se pristupa iz notification bar-a, a još jedna zanimljiva stvar je podrška za više profila različitih korisnika.

      Tu je takođe i podrška za Miracast standard bežičnog prikazivanja sadržaja ekrana na kompatibilni televizor putem WiFi Direct opcije. Foto sfera je još jedan korisni dodatak kameri, 360 stepeni panoramski režim koji vam dozvoljava da uslikate sve oko sebe i smestite sve to u jednu interaktivnu fotografiju. Google je ovde ubacio i brži i poboljšani Google Now servis, koji prati razne vaše informacije, kao što su put do posla, avionske letove, rezervacije hotela i restorana, sportske rezultate, sastanke, lokacije, itd…

      Pre kraja…

      Novembar je na nas ostavio i puno “utisaka sa strane”, onih utisaka koji se ne mogu kategorisati kao eksplicitno pripadajući nekoj “kategoriji”, ali koji ne mogu biti manje važni, naročito imajući u vidu trenutak u kome se cela industrija nalazi. Posebno su problematične bile sveže vesti vezane za (ne)uspeh Windows 8 operativnog sistema. Ispostavilo se da je tražnja daleko, daleko ispod (makar u Microsoftu i među analitičarima) očekivanog nivoa, što dalje rezultuje teškim stanjem za čitavu industriju. Start novog Windowsa je bio otežan samim tim što je donosio najviše pomaka i otklona u svakodnevnom korišćenju, kroz promenu interfejsa, od mnogih svojih prethodnika. Ipak, izgleda da su se crne prognoze ostvarile.

      Šta će to značiti za čitavu industriju PC računara, i svega onoga što može služiti u slične svrhe, a da nije PC, što smo odavno prihvatili i koristimo? Videćemo u narednom periodu. Svakako da određene najave brinu i dešavanja su vrlo problematična. Partneri i Microsoft su, po svemu sudeći, u ozbiljnom raskoraku po pitanju gledišta na budućnost čitavog tržišta, i stvari ne slute na dobro, makar za ono što smo doskora nazivali tradicionalnim tržištem PC računara. Što se tiče samog Windowsa 8, njegovo pojavljivanje smo ispratili serijom članaka i tekstova, od opisa samog operativnog sistema, preko uputstava kako ga brzo i efikasno prilagoditi svojim potrebama, sve do mišljenja naših čitalaca o njemu.


       

      Da nevolja nikada ne ide sama, i da je pred nama period velike neizvesnosti za koji niko ne može da predvidi na šta će izaći, potrudili su se u Intelu – makar ako je verovati određenim glasinama. Kako stvari stoje, naredna generacija procesora, oznake Haswell, koja bi trebala da se pojavi u prvoj polovini sledeće godine, bi mogla biti i poslednji “soketovani” procesor za PC računare ovog proizvođača. Kakve će to posledice ostaviti na kompletno tržište, ostaje da vidimo, ali svakako da menja u korenu dosadašnju filozofiju slobodne izgradnje sistema po volji, i daleko više sužava i ograničava i OEM kompanije i korisnike. Videćemo šta će 2013. godina doneti na ovom polju…

      Umesto zaključka

      Kao što ste videli, bilo je dosta toga zanimljivog u proteklom mesecu. Već smo spomenuli, očekujte i seriju vodiča za kupovinu u najinteresantnijim sferama. Vodič za kupovinu laptopova smo već objavili, a uskoro će uslediti i vodiči za kupovinu hardvera, mobilnih telefona i tableta. Stoga ne brinite, nećemo vas ostaviti na cedilu u vašoj potrazi za idealnim novogodišnjim poklonom.

      Ovim pasusom završavamo retrospektivu o najinteresantjim dešavanjima u novembru. Želimo da vam poželimo srećne predstojeće novogodišnje praznike i puno sreće i radosti u novoj 2013. godini, kada ćemo se opet sresti u novoj retrospektivi. Osim ukoliko se 21. decembra ne dogodi…nešto. Do tada, ostanite uz Benchmark i svako dobro!

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test