Miloš Stamenković
AMD Athlon II X4 630
Nedavno prezentovanje Phenom II X4 965 Black Edition procesora je bilo samo još jedna od akcija koje je AMD tokom minulog leta radio, pa smo tako gotovo svake dve-tri nedelje od AMD dobijali najavu za neki novi model. Logično, glavna ideja iz ovakve strategije je da se zadrži pažnja javnosti i da se pri tome eventualno privuče veći broj zainteresovanih kupaca, a da se u procesu, u vreme ekonomske recesije, zapravo ne troše velike pare ni na marketing, ali ni na R&D. TWKR je bio zabavan i zadužen za privlačenje pažnje overkloking zajednice, dok su Athlon II X2 modeli bili zaduženi da svojom niskom cenom privuku kupce plitkog džepa kojih je danas mnogo. AMD Phenom II X4 965 Black Edition je tu došao na kraju i inicijalno je predstavljao veoma interesantnu kupovinu za one korisnike koji su željni malo ozbiljnijih performansi, a da pri tome nisu skloni overklokingu. Tako je tokom par dana ovaj procesor bio jedan od onih o kojem se najviše pričalo, ali nažalost po AMD, to nije dugo trajalo. Sama pojava Core i5 750 modela koji ima gotovo iste performanse kao i trenutno najjači procesor iz AMD ponude se može okarakterisati kao čista demonstracija sile, što je automatski spustilo Phenom II X4 procesora u klasu niže. Kako AMD u ovom momentu ne poseduje ni jedno jedino rešenje kojim bi odgovorio na poslednji udarac, na raspolaganju je samo dodatno zatezanje kaiša i obaranja cene procesora. Naravno, u AMD-u su odavno svesni da će se situacija ovako odvijati, pa su upravo ovakvu akciju i pripremili kako bi se pružio bar neki odgovor na događanja na početku septembra.
Procesor na testu – Athlon II X4 630Sa mobilne strane, predstavljena je „Vison“ platforma za notebook računare koja predstavlja dalji nastavak i unapređenja „Fusion“ principa. Za desktop je spremljen novi derivat Daneb jezgra, ovoga puta sa oznakom Athlon II X4. Ovo je prvi put da neki procesor sa Athlon II oznakom dobije X4 sufiks, što znači ukupno četiri aktivna jezgra. Pored toga, AMD je spremio i 785G varijantu čipseta koji smo prvi put isprobali na MSI matičnoj ploči, i tom prilikom se dotični čipset pokazao kao veoma interesantan. Istina, grafičke performanse su nešto slabije u odnosu na 790G, ali 785G nudi veoma dobre, gotovo odlične overkloking mogućnosti. Ovo automatski daje priliku i vlasnicima low-cost MicroATX matičnih ploča da overklokuju svoje AMD procesora bez ikakvih ograničenja od strane čipseta, što je slučaju koji smo do sada imali sa 780G, pa čak i 790GX varijantama čipsetova.
U ovom momentu, AMD u ponudi ima dva Ahtlon II X4 modela, sa oznakama 620 i 630. Naravno, razlika između dva modela je samo u radnom taktu, pa tako Ahtlon II X4 620 radi na 2.6 GHz, a Ahtlon II X4 630 na 2.8 GHz. Oba procesora su AM2+ / AM3 kompatibilna, što znači da mogu raditi i sa DDR2 i sa DDR3 memorijom i adekvatnim matičnim pločama. Sam AMD mnogo polaže na ovu mogućnost, jer im je bitno da kupcima ostave mogućnost izbora matične ploče i vrste memorije. Ipak, u realnosti ovo je više namenjeno ljudima koji već poseduju AM2+ matičnu ploču, pa kroz nove procesore mogu ostvariti veoma lagan upgrade. Ostali koji se odluče za kupovinu novog sistema će najverovatnije odabrati DDR3 varijantu. Što se tiče samog jezgra, i kod Ahtlon II X4 je primenjena samo varijacija na standardno 45nm Daneb jezgro. Sam razvoj 45nm proizvodnje traje već dosta dugo, sa laganim poboljšanjima tokom vremena, što je sve postignuto uz veliku pomoć IBM-a, koji je već duže vreme primarni tehnološki partner AMD-a. Glavna odlika AMD 45nm proizvodnog procesa je i dalje primena „Immersion Lithography“ tehnologije, koja umesto gasa koristi tečnost koja se nalazi između sočiva litografskog sistema i wafera, što na kraju omogućava veću preciznost pri kreiranje jezgra, uz bolji nivo iskorišćenosti wafera. Primena dotične tehnologije je i omogućila da Phenom II generacija procesora ostvaruje visoke radne taktove, kako u standardnim uslovima, tako i u prilikom ekstremnog overklokinga sa tečnim azotom ili tečnim helijumom. Naravno, sve ovo važi i za Athlon II X4 procesore, sa tim da jedino ostaje pitanje u čemu je razlika između Phenom II X4 i Ahtlon II X4 modela. Jedna od glavnih karakteristika koje je donelo osnovno Phenom II jezgro je L3 keš kapaciteta 6 MB koji je u značajnoj meri omogućio bolje performanse.
Pored toga, AMD je dodatno povećao brzinu L3 keša, pa tako isti ima manji „latency“ za 2 kloka, uz 50 procenata veću asocijativnost. Upravo toj veliki L3 keš je uklonjen iz Ahtlon II X4 procesora i time je napravljena jasna razlika po pitanju performansi u odnosu na Phenom II X4 modele. Na sreću, AMD se odlučio da sve ostale delove jezgra ne dira, pa su tako osnovne karakteristike L1 i L2 keš memorije su ostale iste. Dakle, 4×64 KB L1 keša za instrukcije, 4×64 KB L1 keša za podatke i na kraju 4×512 KB L2 keša. Nakon dejstva sekire na L3 kešu nastaje Athlon II X4 jezgro sa kodnim imenom „Propus“.
Pošto Ahtlon II X4 jezgro nije pretrpelo neke druge značajnije izmene, logično je očekivati da su i overkloking dometi veoma slični kao i kod ostalih procesora Phenom II generacije. Osnovni takt Ahtlon II X4 630 modela je 2.8 GHz, a bez korekcija radnog napona može se bez problema ići do 3.2 GHz. Pošto je kod ovih procesora množilac zaključan, overkloking se može ostvariti isključivo povećanjem radnog takta osnovne magistrale. Na sreću, 790FX i novi 785G čipset omogućavaju takt od bar 260 do 280 MHz, što se pokazalo sasvim dovoljno da se iz ovih procesora izvuče maksimum. U ovom slučaju, taj maksimum se nalazi na 3.8 GHz pri radnom naponu od 1.5 V, što je apsolutno u skladu sa očekivanim, tj. na standardnom nivou Daneb jezgra i svih njegovih derivata. Iako bi se možda očekivalo da će sa isključenim L3 kešom overkloking dometi biti veći, u praksi se to nije pokazalo kao tačno. Ipak treba imati na umu da se kod Ahtlon II X4 procesora radi o jezgrima daleko od centra wafera koji nisu na nivou Black Edition serije procesora. No, i pored toga smo apsolutno zadovoljni sa onim što po pitanju overklokinga nudi Ahtlon II X4 630. Procesor se na tih 3.8 GHz sa 1.5 V radnim naponom pod punim opterećenjem ne greje premnogo, već je granice maksimalne temperature na 60 stepeni, što je takođe veoma dobar rezultat. Kako smo pri ovom testu koristili klasični Cooler Master TX3 kuler, svaki korisnik može očekivati slične rezultate.
Test sistem
Matične ploče
MSI 785GM-E65
MSI P45 Diamond
Procesor i
kuler
AMD Phenom II 965 Black Editon
AMD Athlon II X4 630
AMD Athlon II X2 245
Cooler Master V8
Memorija
3 x 1 GB DDR3 1666 Patriot
Grafička karta
ASUS EN9600GT TOP
(Windows Vista 32-bit)
Hard disk
500GB SATA2 Western Digital WD5001ABYS RE2
Opički uređaj
DVD-RW Pioneer 215D SATA
Napajanje
CoolerMaster RealPower 1000W
Monitor
Samsung SyncMaster 960BF
SiSoft Sandra 2008 Pro
Cinebench 10 & DivX transcoding test
WinRAR, Fritz Chess i Nuclearus benchmark
FutureMark 3DMark 06 i Vantage
Igrački testovi
Performanse
Indeks isplativosti, odnosno odnos cene i performansi na kraju uvek bude i glavna vodilja pri kupovini bilo koje core komponente, pa takva situacija i pri izboru procesora. Kako dobre performanse nikako nisu na strani AMD-a, druga strana ove medalje se mora adekvatno prilagoditi. Tako AMD navodi da je Ahtlon II X4 procesor zapravo prvo quad core rešenje sa cenom ispod 100 dolara, a kada se to kod nas prevede, tržišna cena za Ahtlon II X4 630 model bi trebalo da bude nešto više od 100, dok će X4 620 možda biti i koji cent ispod granice od 100 eura. Uglavnom, koliko AMD ceni performanse svojih procesora najbolje se videlo u prezentaciji. Tako AMD poredi ukupnu cenu 785G ploče i Athlon II X4 620 procesora sa Intel G41 pločom i Core 2 Duo E7500, što po njihovom računu iznosi 170 naspram 190 dolara. 785G čipset nudi drastično bolje performanse od G41 čipseta i ovaj detalj daje AMD platformi veliku prednost. Sa druge strane, poređenje dual core i quad core procesora i nije baš pristojno, jer je logično da će četvorojezgarni uvek biti brži. E sad, ako je cena takva da se može porediti, onda i ne možemo da dajemo primedbe. U tabelama možete videti poređenje sa Intel Core 2 Duo E7200 i E8400 procesorima, i tu se jasno može videti upravo ono što smo malo pre i konstatovali. Ahtlon II X4 630 na 2.8 GHz je gotovo uvek brži, i to dosta. Jedino ostaju (starije) igre koje ne umeju da iskoriste više jezgra, pa tu Core 2 Duo još uvek ima prednost. Ipak, u ovim situacijama će uvek grafička karta biti znatno bitnija za čitav sistem negoli procesor, pa ovaj detalj ima nešto manju težinu. Ako gledamo dalje, videćemo da je AMD samo na jednom mestu uporedio Core 2 Quad procesor sa Ahtlon II X4 modelom. Pomenuti Core 2 Quad model je bio stari Q8200 na 2.33 GHz, pa je logično da će Ahtlon II X4 620 sa skoro celih 500 MHz više uglavnom biti brži. Iako se Core 2 Quad Q8200 kod nas i dalje može kupiti, mi smo se odlučili da uporedimo Ahtlon II X4 630 sa Core 2 Quad Q9550 jer rade na (skoro) istom radnom taktu, a tu se opet ponavlja već odavno viđen scenario. Q9550 je uvek bez problema brži, a nedostatak L3 keša kod Ahtlon II X4 procesora nikako ne pomaže situaciji. Kada je već tako stoje stvari, nema nikakvog smisla u tabelu uvrstiti Core i5, jer se radi o potpuno drugoj klasi procesora. Istina, Core i5 je bar dva puta skuplji, ali i vrhunske performanse veoma lako opravdavaju veću cenu. Uporedimo sada Ahtlon II X4 630 sa ostalim modelima iz AMD ponude i videćemo da novi procesori ne stoje toliko loše. Tako Ahtlon II X4 630 na 3.8 GHz i nije nešto mnogo sporiji u poređenju sa Phenom II X4 955 BE procesorom na 3.9 GHz. Nedostatak L3 keša najviše se oseća u igrama, ali generalno to nije toliko mnogo, naročito ako uzmemo u obzir trenutne cene oba procesora. Tako se može reći da sa jedne strane AMD pomalo sam „sabotira“ prodaju svojih Black Edition procesora, ali očekujemo da će njihova cena veoma brzo biti prilagođena novonastaloj situaciji.
Zaključak
Slušajući prezentaciju i gledajući press materijal, možemo konstatovati da AMD čini sve da marketing i PR okrene u svoju korist na najperfidniji mogući način. Konstantno se priča o novim rešenjima, podršci, platformama, a uz to se porede novi četvorojezgarni procesori sa više godina starim dual-core modelima iz konkurencije. Ako sa razumevanjem pogledamo da nam AMD poručuje kako su „naši X4 procesori brži od Core 2 Duo konkurencije iz 2007 godine“, mi bi samo mogli da kažemo – „svaka čast“ i da budemo ironični kao najzadrtiji Velšani. Na žalost, realno je da AMD trenutno nije u mogućnosti da ponudi nešto više, pa se trudi da izvuče maksimum iz postojeće tehnologije. Spuštanje cena ne može baš uvek da bude najbolje rešenje, ali je bolje nego da rešenja nema. Ahtlon II X4 predstavlja drastično jeftiniju verziju Phenom II X4 procesora, gde AMD nije hteo da kvari imidž Phenom-a II, pa je tako upotrebio stari dobri Athlon brend. Daneb je dostigao svoj maksimum pa se sada može ići samo na dole, što nije sjajno za AMD kada je tržište procesora u pitanju. S druge strane, CPU je manje bitan danas nego što je bio 2007 ili 2005 godine, a kada je tržište grafičkih akceleratora u pitanju, AMD ima mnogo toga da ponudi i nakon današnje telekonferencije, ubeđeni smo da će nove kartice iz DirectX 11 familije biti dominantne na tržištu – u znatno većoj meri nego što su to ikad bili HD3xxx, pa čak i HD4xxx modeli (doduše, ne smemo ništa više da kažemo). No, vratimo se na procesore…
AMD Athlon II X4 630 – Benchmark Best Buy Award
AMD procesore na test ustupio AMD.Ukoliko posmatramo situaciju uz ugla prosečnog kupca računara, može se reći da AMD-ova priča ipak ima smisla, pogotovo kada se u računicu ubaci ekonomski faktor. Sa cenom od oko 100 eura za Ahtlon II X4 procesor i oko 70 eura za 785G matičnu ploču, kupac dobija platformu koju nudi sasvim dobre performanse. Ne radi se samo o solidnim performansama za uložen novac, već o solidnim performansama kao takvim. Što se integrisane grafike tiče, AMD ima trenutno najbolje moguće rešenje, a četiri jezgra na skoro 3 GHz može da izađe na kraj sa svim zadacima. Ako se u priču doda i overkloking, Ahtlon II X4 modeli predstavljaju veoma primamljivu kupovinu. Naravno, Intel Core i5, pa čak i stari Core 2 Quad procesori (da ne pominjemo Core i7) su brži, čak i mnogo brži, ali tu ostaje jedno veliko pitanje. Koliko je jedan prosečan korisnik u stanju da oseti razliku i da pri tome shvati gde je tačno otišao taj ekstra novac koji je potrošio za svoj novi računar. Takav prosečan korisnik garantovano ne može da primeti razliku između ploče i procesora od npr. 200 i 400 eura, iako je Core i5 mnogo, mnogo brži u odnosu na Ahtlon II X4. Tokom zadnjih mesec dana testiranja svih novih procesora i ploča, par najinteresantnijih kombinacija, gore potpisani autor je stavio i na svoju ličnu probu kako bi video kako to u praksi radi. I čim bi napustili video editing programe, Maya-u ili Photoshop, sva razlika bi veoma brzo nestajala, jer samo ovaj tip programa može na najbolji mogući način da zaposli sve potencijale procesora. Opet, razlika između Core i5 i Phenom II X4 965 BE na nominalnom taktu je bila minimalna. Sa overklokingom, Core i5 bi prosto „kidao“ u ovim aplikacijama, dok je Phenom II X4 965 BE iako na 3.9 GHz mnogo kaskao. Ali, čim se izađe iz pomenutog softvera i krene sa standardnom „filmovi, mp3, internet, mail i igre“ primenom, ta razlika opet nestaje. Slična je situacija i sa odnosom između Phenom II X4 965 BE i Athlon II X4 630, pa se nakon svega mogu izvući neke pouke. Naravno, korisnici koji žive od rada sa 3D i video editing softverom nemaju potrebe ni jednog trenutka da razmišljaju – AMD se u tim varijantama teško može preporučiti. Međutim, svi ostali koji se uklapaju u profil prosečnog korisnika treba dobro da razmisle pre kupovine novog računara. Jednostavno, zašto bi ste plaćali više za nešto što nikada neće moći da primetite ili osetite u radu. Ekstra novac je uvek bolje uložiti u jaču grafičku karticu, veći ili kvalitetniji monitor, veći ili brži storage… Istina, uvek je lepo imati najbolji mogući proizvod, bez obzira da li se on u potpunosti koristi ili ne, ali je opet bolje i razmisliti i napraviti pametniju kombinaciju za vašu konfiguraciju, a ne voditi se starim ideologijama da više „megaherca“ znači veći užitak u radu i da sve ostale komponente (gotovo da) nisu bitne. Sa ove tačke gledišta, trenutna AMD filozofija ima apsolutnog smisla i to u ovom momentu treba iskoristiti smešnu cenu po kojoj će se prodavati Athlon II X4 procesor i to spojiti sa 785G matičnom pločom, jer se za uloženi novac trenutno ne može napraviti bolja kombinacija.