AMD Phenom II X2 560 i Athlon II X2 265

AMD Phenom II X2 560 i Athlon II X2 265

U situaciji u kojoj u većini slučajeva zaostajete u sirovim performansama za direktnom konkurencijom, možda i jedini način da nastavite tržišnu trku su niske cene, a to je nešto što u poslednjih par godina AMD veoma uspešno radi, na zadovoljstvo krajnjih korisnika. Najskuplji procesor ove kompanije namenjen desktop računarima je šestojezgarni Phenom II,  za koga je potrebno izdvojiti oko 250 evra, dok je najjeftiniji če

    Sadržaj

      Dušan Kovačević

      AMD Phenom II X2 560 i Athlon II X2 265

      Kada su tokom prošlogodišnjeg sajma visokih tehnologija Computex predstavljena dva nova dvojezgarna procesora kompanije AMD, i pored te zajedničke karakteristike, bilo je jasno da su nastali na veoma različite načine. Dvojezgarni Phenom 2 X2 nastao je isključivanjem dva „neispravna“ jezgra punog Deneb čipa, zadržavajući standardnu količinu keš memorije – 512KB L2 keša po jezgru, i ukupno 6MB deljenog L3. Prednosti ovakvog pristupa su naravno bolje performanse, a mane daleko veći broj tranzistora i površina čipa, a samim tim i viša proizvodna cena. Ipak, prodajući ovakve procesore AMD je u stvari snižavao ukupnu cenu proizvodnje, budući da je ovo najbolji način da se poveća yield. Drugi procesor je oživeo još jedan poznati brend ove kompanije, Athlon, i dobili smo drugu generaciju procesora pod ovim imenom. Iako je pre predstavljanja ovog modela bilo dosta nedoumica i različitih glasina o diretnoj vezi sa Deneb jezgrom, ispostavilo se da one nisu tačne – Regor se proizvodio bez L3 keš memorije, ali sa 1MB L2 po jezgru.


       

      Veoma interesantnom rešenju AMD je pribegao kada je u pitanju memorijski kontroler – naime, implementirane su dve generacije, i ovi procesori bez problema mogu da rade i na starijim AM2/AM2+ pločama i DDR2 memorijom, kao i sa novom generacijom, AM3 i DDR3. Starim kupcima AM2(+) generacije ovo je omogućilo odličnu mogućnost nadogradnje, jer je za bolje performanse bilo potrebno samo promeniti CPU, što su mnogi i iskoristili. Dugo vremena konkurencija ovim modelima bili su 45nm procesori iz Core 2 Duo generacije (serije E7000 i E8000), sa kojima su se veoma dobro nosili, i nudili odličan odnos cene i performansi. Sve ovo, nakon veoma loših karakteristika prve generacije Phenom procesora zasnovanih na Agena jezgru, omogućio je prelazak na napredniji proces proizvodnje. 45nm litografija omogućila je daleko veće radne taktove uz istovremeno smanjenje potrošnje, ali i „ugradnju“ tri puta veće količine L3 keš memorije (sa 2MB na 6MB), što je za ovakvu arhitekturu svakako veoma važno.

      Ipak, glavna prednost ovih procesora bila je povoljna cena, i AMD je ovakvim pozicioniranjem naravio popriličnu gužvu u klasi ispod 100 evra. Uz dvojezgarne, u njoj su se našli i trojezgarni i četvorojezgarni Athlon II procesori, kao i trojezgarni Phenom II, sa 6MB L3 keš memorije. Jednostavno, kompanija je pokrila sve situacije, i korisnicima omogućila izbor prema spostvenim potrebama – da li žele veću radnu frekvenciju, ili više jezgara. Nakon inicijalnog predstavljanja ovih procesora, u prethodnih 15 meseci AMD je ponudu redovno osvežavao, i sa frekvencija sa kojima su inicijalno predstavljene, ove serije ubrzane su za po par stotina megaherca, a sa novom revizijom jezgra obezbeđen je rad na nižem naponu, što je sa druge strane donosilo nešto bolji overklok potencijal njegovim dodatnim povećavanjem.

      Danas vam predstavljamo dva nova dvojezgarna modela kompanije AMD – Phenom II X2 560BE i Athlon II X2 265. Kako arhitektura naravno nije menjana, osnovne karakteristike su identične već pominjanim prethodnicima. Tako Athlon II X2 265 poseduje ukupno 234 miliona tranzistora na površini od 117.5mm², 1MB L2 keš memorije po jezgru, i deklarisan je na TDP od 65W. Phenom II X2 560BE, sa druge strane, sastoji se od ukupno 758 miliona tranzistora na površini od 258mm², 512KB L2 keš memorije po jezgru, ali i ukupno 6MB L3 keš memorije koju oba jezgra ravnopravno dele, i deklarisan je na TDP od 80W. Sufiks BE već dugo vremena u AMD-ovoj nomenklaturi označava procesore sa otključanim množiocem, što znači da je kod njih overklok daleko olakšan – potrebno je samo promeniti taj jedan parametar u BIOS-u. Poslednja interesantna činjenica vezana za oba procesora je radna frekvencija – budući da je množilac identičan (16.5), radni takt i u slučaju Athlon II X2 265 i Phenom II X2 560BE iznosi 3.3GHz, što bi rezultate testiranja trebalo da učini veoma interesantnim.

      Test sistem

      Procesori

      AMD Athlon 2 II 265
      AMD Phenom II X2 560BE

      Cooler

      CoolerMaster V8

      Matične ploče

      Gigabyte 890FXA-UD7

      Memorija

      TakeMS DDR3 1333 2x2GB

      Grafička karta

      Radeon HD5770

      Monitor

      Prestigio P7240W

      Napajanje

      ThermalTake ToughPower 850W

      HDD

      Seagate SATA2 500GB

      OS

      Windows 7 Ultimate 64bit

      Drajveri

      AMD Catalyst 10.9

      Rezultati – SiSoft Sandra 2008 Pro

      Rezultati – drugi sintetički i aplikacioni testovi
       

      Rezultati – 3D testovi, PCMark i igre

      Overklok i otključavanje

      Svakako jedan od najznačajnijih parametara za svakog naprednijeg korisnika je overklok potencijal ovih procesora, i tu svakako nismo očekivali drastične promene u odnosu na neke ranije testirane modele, budući da je revizija jezgra nepromenjena – AMD je i dalje ostao na C3. Kako Athlon II procesori imaju zaključan množilac, jedini način za njihovo overklokovanje je podizanje magistrale. Uz množilac od 16.5 i napon od 1.45V podešen u BIOS-u, uspeli smo da doguramo do 235MHz, što znači da je naš maksimalni overklok iznosio 3877MHz, što je sjajan rezultat. Nismo provrteli sve testove na ovoj frekvenciji, ali smo stabilnost proverili Spi 32M testom, koji se završio bez ikakvih problema. Svakako mnogo interesantniji procesor za entuzijaste je Phenom II X2, budući da je u njemu pravo Deneb jezgro. Ipak, pre otključavanja smo probali overklok, i sa množiocem podignutim na 20 bez ikakvih problema dostigli okrugla 4GHz. Nakon toga pokušali smo da dosatnim podizanjem magistrale izvučemo još koji megaherc, i zaustavili se na 4160MHz, uz uspešno završen Spi 32M test.

      Poslednje što smo probali je otključavanje, i operacija je prošla veoma uspešno – promenom jedne opcije u BIOS-u naš Phenom II X2 560BE pretvorili smo u Phenom II X4 B60, koji smo potom dodatno overklokovali na 3700MHz, uz potpunu stabilnost računara. Sasvim je moguće da je ovaj primerak bio sposoban i za nešto više frekvencije, ali smo procenili da je i ovo više nego dovoljno, posebno što je u pitanju procesor koji će u maloprodaji koštati oko 100 evra.

      Zaključak

      Današnji dan je prilično pretrpan kada je AMD u pitanju, budući da ova dva modela nisu i jedini koji su predstavljeni – uz Athlon II X2 265 i Phenom II X2 560BE, kupci će od danas moći da nabave i Phenom II X6 1075T, Phenom II X4 970, Athlon II X4 645 i X3 450. Ne secamo se da je ijedna kompanija zajedno predstavila ukupno šest različitih procesora, koji pokrivaju sve cenovne klase, od 76$, koliko je najavljena cena za dvojezgarni Athlon II 265, pa do 239$ koliko će biti potrebno izdvojiti za najnoviji šestojezgarni procesor sa Thuban jezgrom. Testirani Phenom II X2 će koštati tek nešto preko 100$. U odnosu na prethodne dvojezgarne modele, novi Athlon i Phenom predstavljaju napredak u svakom pogledu. Više radne frekvencije donose bolje rezultate u testovima, a nešto je povećan i overklok potencijal, pa će neki od ovih primeraka potpuno stabilno raditi i na više od 4.1GHz. Možda i najvažniji faktor – cene, praktično nisu ni promenjene, i ovi procesori i dalje predstavljaju veoma dobar izbor u nižim klasama, budući da nude odličan odnos cene i performansi.

      Athlon II X2 265, sa svojom osnovnom radnom frekvencijom od 3.3GHz i veoma povoljnom cenom, predstavlja odličan izbor za korisnike koji već poseduju ploču starije generacije i žele jeftin upgrade CPU-a. Samo u pojedinim testovima nedostatak L3 keša može se pokazati kao ozbiljan nedostatak (ogromna razlika izmerena je u testu kompresije 500MB podataka programom WinRAR), ali u većini svakodnevno korišćenih aplikacija razlika je skoro zanemarljiva – slobodno se može zaključiti da se oslanjanju gotovo isključivo na radnu frekvenciju procesora. Phenom II X2 560BE je procesor namenjen zahtevnijim korisnicima, koji su uz to pomalo spremni i da rizikuju. Naime, ukoliko uspete da otključate vašeg „Calysta“, dobićete potpuno funkcionalan četvorojezgarni procesor sa 6MB L3 keš memorije i frekvencijom od 3.3GHz, uz i dalje dobar overklok potencijal… i sve to za 100 evra. Jednostavno, u slučaju uspešnog otključavanja, Phenom II X2 postaje daleko najbolji procesor na tržištu sa stanovišta uloženog i dobijenih performansi. Naravno, neće se svaki primerak otključavati, i po nama treba rizikovati sam o slučaju da vam nisu potrebna više od dva jezgra (ukoliko koristitite multithread aplikacije, neki od jeftinijih Athlon II X3 ili X4 procesora su bolje rešenje).

      U odnosu na konkurenciju novi AMD-ovi procesori su dobro cenovno pozicionirani, što je svakako i za očekivati – već smo na početku rekli da im je to jedina šansa za uspeh na tržištu, kada su već nedovoljno konkurentni sa stanovišta sirovih performansi (clock-per-clock, na primer). Imajući sve to u vidu, ni ova dva testirana, a ni ostali danas predstavljeni modeli, neće dramatično promeniti situaciju na tržištu – AMD će i dalje ostati alternativa sa dobrim odnosom cene i performansi u svim klasama ispod 300 evra, i dalje će nuditi više jezgara od Intela u tim klasama, što u pojedinim situacijama i nekim grupama korisnika može biti velika prednost. Ipak, za pravu konkurentnost moraćemo da sačekamo narednu godinu, za koju je najavljeno nekoliko novih ili dorađenih procesorskih arhitektura. U najnižoj klasi očekujemo pojavu Bobcat procesora, prvog pravog Fusiona kompanije AMD, u kome će se na jednom komadu silicijuma naći i CPU i GPU. Prema poslednjim najavama, u zavisnosti od performansi, ovaj procesor bi čak mogao i nadmašiti očekivanja, i smestiti se i u nešto skuplje računare od netbook-ova i najjeftinijih notebook-ova, i eventualno mogao postati i alternativa za jeftinije desktop računare.

      Llano će u narednoj godini biti jedini „novi“ procesor koji će biti zasnovan na već postojećoj arhitekturi, jer će CPU deo vući korene iz Stars familije procesora, ali će i ovo biti Fusion, sa integrisanim GPU-om Evergreen klase, sa podrškom za DirectX 11 API. Iako svakako neće biti dovoljno brz da se izbori sa Intelovom novom generacijom u vidu Sandy Bridge procesora, sva je prilika da će nuditi daleko bolje grafičke performanse (procene govore da će biti integrisan GPU sa najmanje 400SP) i prodavati se po nižoj ceni. Verovatno će to biti dovoljni preduslovi za priličnu popularnost u mejnstrim segmentu, kako u desktop, tako i u laptop računarima. Poslednji procesori, na koje ćemo i najduže čekati, su oni zasnovani na novoj Bulldozer arhitekturi, namenjenoj da pokuša da konačno uhvati korak sa Intelom u višoj klasi, što im nije uspelo u poslednje četiri godine, od pojave Conroe arhitekture. Da li će u tome i uspeti, rano je govoriti, ali bi sa stanovišta korisnika svakako bilo veoma važno da se jaz u performansama makar malo smanji, jer će to doneti i niže cene.

      Procesore na test ustupio AMD.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test