AMD Phenom II X4 42 Black Edition TWKR @ SingleStage i LN2

AMD Phenom II X4 42 Black Edition TWKR @ SingleStage i LN2

Kao što smo i najavili na bench forumu, u subotu 18. jula, oko 16h u prostorijama Bench House kluba u Kozjačkoj ulici broj 4 u Beogradu, održana je specifična overkloking sesiju sa fazno promenljivm hlađenjem i hlađenjem sa tečnim azotom. Upotrebljen je procesor kompanije AMD koji je napravljen u ultra-limitiranoj seriji i koji nije namenjen za prodaju, već je tu čisto da se njime demonstriraju krajnji dometi AMD Phenom II arhitekture i proizvodno

    Sadržaj

      Miloš Stamenković

      AMD Phenom II X4 42 Black Edition TWKR

      Kao što smo i najavili na našem forumu, u subotu 18. jula, oko 16h u prostorijama Bench House kluba u Kozjačkoj ulici broj 4 u Beogradu, tim zaposlenih u Bench House prodavnici, na čelu sa Markom Vezmarom (inače i članom overklokerske zajednice HWGurus) i našim autorom Milošem Stamenkovićem je obavio specifičnu overkloking sesiju sa fazno promenljivm hlađenjem i hlađenjem sa tečnim azotom. 

      Specifičnost ove sesije leži i u činjenici da je upotrebljen procesor kompanije AMD koji je napravljen u ultra-limitiranoj seriji (do 100 komada na celom svetu), a koga u ovom delu Evrope ima samo na dva mesta (jedan je u Beogradu – tačnije u Bench House radnji). Osim toga što je vrlo vrlo redak, ovaj procesor i nije namenjen za prodaju, već je tu čisto da se njime demonstriraju krajnji dometi AMD Phenom II arhitekture i proizvodnog procesa. Sesija je obavljena na MSI matičnoj ploči baziranoj na AMD-ovom 790FX čipsetu i sa tri standardne Radeon HD4890 video kartice u CrossFireX režimu rada. Kako je sve proteklo – pogledaćemo na narednim stranicama…

      karakteristike, statistike, test amd phenom II x4 42 black edition twkr single stage i ln2 napajanja

      Nakon nekoliko rundi testova posvećenim Phenom II procesorima može se videti da je AMD uspeo da se u određenoj meri oporavi od Phenom fijaska, pa da je samim tim i samo tržište zainteresovanije za ovu platformu. Naravno, taj oporavak nije ni blizu zlatne Athlon 64 ere, ali je barem situacija takva da AMD u ovom momentu ima interesantne procesore u ponudi za low-end i mid-end segmente tržišta. Novi Phenom II X2 procesori predstavljaju veoma interesantno rešenje za jeftine sisteme, dok Phenom II X3 720BE poseduje odličan odnos cene i ponuđenih performansi zbog kojeg je ovaj model i lični favorit kada je AMD platforma u pitanju. Iako je X4 verzija Phenom II procesora prva izašla na tržište, realno interesovanje i nije baš toliko veliko zbog prostog utiska tržišta da Phenom II X4 nije dovoljno konkurentan po pitanju performasi u odnosu na ono što se nudi sa druge strane CPU barikade. Zbog toga se AMD trudi da prilagođavanjem cene pokuša da privuče veći broj kupaca koji su zainteresovani i imaju potrebu za četvorojezgarnim procesorima. Usled dotične agresivne cenovne politike, Phenom II modeli su u većini slučajeva mogu porediti sa Core 2 Quad modelima koji se prodaju po istoj ili sličnoj ceni. Ipak, samo pitanje cene očigledno nije dovoljno da bi se privukao veći broj kupaca, već je tu potrebno i nešto više, a to više se odnosi na određeni imidž, reklamu i slične stvari. Svi dobro znaju da se od low i mid-end proizvoda živi, dok high-end modeli uglavnom služe za marketing, ali je taj marketing opet neophodan kako bi se jeftinija rešenja bolje prodavala.

      karakteristike, statistike, test amd phenom II x4 42 black edition twkr single stage i ln2 napajanja

      Overkloking priča je u poslednje vreme postala sve bitnija marketing akcija, pa sve veći broj proizvođača, prvenstveno matičnih ploča, ulaže više pažnje i sredstava u ovaj vid marketinga. Naravno, sve ovo bez odgovarajućih procesora ne vredi, pa se tako AMD već duže vreme trudi da po ovom pitanju ponudi što interesantnije modele. Tako su i nastali „Black Edition“ modeli čija je primarna karakteristika otključan množilac, pa samim tim i veće mogućnosti za overkloking. Nakon što su svi glavni Phenom II aduti ispucani, AMD-u je bio neophodan još jedan novi procesori sa kojim će se dodatno privući pažnja javnosti i potencijalnih kupaca. Akcenat je logično bačen na Phenom II X4 varijante, gde novi model procesora treba da obezbedi bolji imidž u javnosti. Taj novi model procesora nosi oznaku Phenom II X4 42 Black Edition TWKR, a on treba da u praksi demonstrira kvalitet AMD proizvodnog procesa i Phenom II jezgra.

      Nije za prodaju?

      Prva bitna stvar vezana za Phenom II X4 42 Black Edition TWKR je da isti nije za prodaju, što i jasno piše sa samom procesoru. U praksi ovo znači da se ovaj procesor neće biti dostupan kroz standardne „retail“ kanale, te se neće moći kupiti u radnjama ili na bilo koji drugi način. Ovi procesori su namenjeni isključivo zajednici ekstremnih overklokera u kojoj se timovi raznih zemalja međusobno takmiče u overklokingu. Na konto veoma dobrih rezultata koji su ostvareni sa AMD Dragon platformom i Phenom II procesorima, novi Black Edition TWKR treba da omogući još jedan korak napred kada je ekstremni overkloking u pitanju. Veoma elegantna crna ambalaža u kojoj se dobija Phenom II X4 42 Black Edition TWKR jeste specifična, ali kada je reč o stvarima unutar procesora, tu nema nikakvih specifičnosti. Ovo znači je ovaj procesor po pitanju arhitekture potpuno identičan Phenom II X4 procesorima. Dakle, isto 45nm Daneb jezgro, sa 4×512 KB L2 i ukupno 6 MB L3 keš memorije. Interesantno, nominalni takt nije visok već je „default“ množilac postavljen na 10, što daje finalnu brzinu od 2 GHz. Pored toga, brzina HT magistrale je postavljena na 1800 MHz naspram 2000 MHz koja je nominalna brzina za HT magistralu kod Phenom II X4 955 Black Edition procesora. Ipak, ova „default“ podešavanja u realnosti nisu ni bitna, jer je Phenom II X4 42 Black Edition TWKR potpuno otključan za sve mogućnosti podešavanja, sa idejom da se ostvari najveći mogući radni takt.

      Odavno poznata činjenica da jezgra sa sredine „wafera“ predstavljaju najbolje primerke koji su posebno pogodni za overkloking, pa su i Phenom II X4 42 Black Edition TWKR upravo tako i nastali. Ipak, pored toga u AMD tvrde da tu postoji još par tajni pod kojim sistem se vrši dotično „ručno“ biranjem procesora kako bi se odabrali ubedljivo najbolji primerci koji će poneti Phenom II X4 42 Black Edition TWKR ime. I za to ime AMD se potrudio da bude interesantno, pa je oznaka „42“ povezana sa 42 zagonetke i 42 rešenja iz čuvene knjige „Vodič kroz galaksiju za autostopere“. Prosta veza sa 4 jezgra na 2 giga jednostavno nije bila dovoljno interesantna. Ono što je interesantno se odnosi ukupan broj ovih procesora, kojih je trenutno manje od 100 primeraka. Ovo znači da su u AMD-u morali proći kroz mnogo, mnogo wafera i testirati mnogo procesora kako bi tih manje od 100 primeraka postali TWKR modeli. Da, ukoliko ste se možda zapitali šta znači TWKR skrećenica, to je prosto „tweaker“ što opet jasno naglašava da je procesor namenjen „twikovanju“ i overklokovanju. Naravno, u ovakvoj situaciji ostaje pitanje kako testirati jedan ovakav procesor. Jezgro je isto, samim tim i performanse iste, pa o tome nema šta da se priča, a uz to procesor nema ni cenu. Tako je jedini pravi način za testiranje da se procesor bukvalno „razvali“ od overklokinga (za šta je Phenom II X4 42 Black Edition TWKR i namenjen), a to je upravo stvar koju smo i uradili.

      Burn baby, burn

      Po tvrdnjama iz AMD-a, Phenom II X4 42 Black Edition TWKR bi trebalo da se za nijansu manje greju od Phenom II X4 955 BE, da lakše podnose veći radni napon i da na kraju omogućavaju za od 100 do 200 MHz veći overklok. Mogućnosti Phenom II X4 42 Black Edition TWKR procesora smo prvo isprobali sa standardnim vazdušnim hlađenjem, tj. sa malo većim klasičnim kulerom koji možete kupiti bilo gde za razliku od samog procesora. Test platforma za testiranje je bila MSI 790FX-GD70 matična ploča koju smo nedavno imali prilike da testiramo i koja se pokazala u veoma dobrom svetlu, što je i bio jedan od glavnih razloga za izbor ove matične ploče. Nakon isprobavanja nekoliko vrsta memorijskih modula, izbor je pao na Super Talent ProjectX DDR3 module koji su se pokazali kao najpovoljniji, čitaj kompatibilniji, za rad sa MSI 790FX-GD70 pločom i novim Phenom II X4 42 Black Edition TWKR procesorom. Dotična ploča se tokom prvog testiranja pokazala odlično, ali je očigledno da je Phenom II X4 42 Black Edition TWKR procesor u određenim trenucima „zbunjivao“ matičnu ploču. U stvari problem nije u ploči, odnosno hardveru, već i BIOS-u koji se nije baš najbolje snalazio sa novim AMD procesorom.

      karakteristike, statistike, test amd phenom II x4 42 black edition twkr single stage i ln2 napajanja

      Čak i najnoviji beta6 1.4 BIOS koji smo dobili direktno iz MSI centrale nije baš mnogo na bolje promenio stvari, pa je očigledno da je neophodno još malo vremena da se BIOS „ispegla“ kako bi maksimalno radio i sa Phenom II X4 42 Black Edition TWKR procesorom. No, kako mi nismo imali strpljenja da to čekamo, bilo smo odlučio da iz novog procesora izvučemo maksimum sa onim što smo trenutno imali na raspolaganju. Pošto se Phenom II X4 42 Black Edition TWKR „budi“ na nominalnih 2 GHz i sa manjim radnim naponom od Phenom II X4 955 BE, prva stavka je bila povećane napona na 1.350 V iz podizanje množioca kako bi videli šta se može izvući. Ovaj radni napon je omogućio rad na 3.6 GHz, što je identično rezultatu koji smo ranije ostvarili i sa Phenom II X4 955 BE. Nakon toga je usledilo dodatno povećanje množioca ka broju 20, ali stabilan rad na 4 GHz nije bio baš moguć, pa smo se morali zadovoljiti brzinom od 3.9 GHz što je opet isto kao i na Phenom II X4 955 BE. Ipak, ovaj brzina je na Phenom II X4 42 Black Edition TWKR procesoru ostvarena sa 1.45 V, dok je kod Phenom II X4 955 BE bilo neophodno postavljanje radnog napona na 1.5 V, pa se može reći da je od ovog momenta novi procesor počeo da pokazuje karakteristike koje su očekivane. Naravno, još jednom podsećamo da se u performanse na istom radnom taktu identične, pa nema potrebe za nekim posebnim tabelama i rezultatima. Zbog toga smo rešili da završimo priču sa vazdušnim hlađenjem i pređemo na stvarno ozbiljniji overkloking.

      SS divizija

      SS ili SingleStage sistemi predstavljaju veoma popularno rešenje među ekstremnim overklokerima, jer omogućava ostvarivanje dosta niske temperature uz mogućnost konstantnog rada i održavanja temperature. Fazno promenljivo hlađenje (ili popularno Single Stage) bazirano je na sistemu zatvorenog cilusa u kome cirkuliše rashladna tečnost, popularni freon koji se takođe koristi u svim klima i drugim rashladnim uređajima koji većina ima u svojim stanovima. Princip rada svodi se na promenu agregatnog stanja, tj. hladan Freon isparava, vraća se u sistem gde ponovo biva rashlađen. Osnovne komponente jednog faznog promenljivog hlađenja su kompresor, isparivač (evap ili cev koja hladi procesor), kondenzator (radiator), isušivač, prigušni organ (kapilarna cev ili TEV – termo ekspanzioni ventil ) i bakrene cevi koje povezuju komponente. Konkretan uređaj koji smo koristili za test je konstruisao u overklokerskim krugovima čuveni LittleDevil. Ali da ne širimo priču, glavna prednost single stage sistema za hlađenje je mogućnost da se temperatura procesora drži na konstantnom nivou, uz minimalne oscilacija od plus-minus 1 stepen. Glavna stvar koja je neophodna da bi se procesor hladio na već dosta velikom minisu je adekvatna izolacija matične ploče oko procesorskog soketa, naponske jedinice i memorijskih modula kako bi se isključila mogućnost da eventualna kondenzacija napravi „dramu na PCB-u“. Pored toga, potrebno je celu ploču „prelakirati“ lakom za nokte kako bi upravo taj sloj laka obezbedio dodanu zaštitu od produkta kondenzacije. Iako možda kod single stage sistema ovo lakiranje nije neophodno, za ono što će se raditi posle toga je definitivno neophodno. Nakon što je to urađeno, preko Phenom II X4 42 Black Edition TWKR procesora može da dođe crevno koje dolazi direktno iz single stage uređaja i koje omogućava da se procesor bez obzira na parametre konstantno hladi na -55 stepena celzijusa.

      Nakon što je hlađenje procesora bilo spremno, na MSI 790FX-GD70 matičnu ploču smo dodali još dve grafičke karte kako bi ceo sistem mogao da radi u „TripleCrossfire“ režimu, a naravno sve zarad što većeg rezultata u 3DMark-u. Kako nam je jedan od ciljeva bio ostvarivanje respektabilnog 3DMark skora, držali smo se 3DMark 05 i 06 verzija popularnog test programa, jer samo u njima je moguće sa AMD platformom ostvariti konkurentan rezultat. Sam izbor grafičkih karti je pao na Radeon HD4890 modele, jer je bar dosadašnja praksa pokazala da tri 4890 karte ostvaruju bolji rezultata nego uparivanje Radeon HD4870X2 varijanti. Nakon instalacije najnovijih ATI drajvera koju su pomenute tri karte povezali u Triple Crossfire (zapravo, pravi termin je CrossFire X, ali ko to još gleda – prim.ured.) sledila je procedura modifikovanja radnih napona za svaki GPU posebno. Zahvaljujući „softmod“ intervenciji radni naponi za sva tri GPU-a su podignuti na 1.3750 V, što je omogućilo povećanje radnog takt na 960 MHz i brzine memorije na 1050 MHz što je ujedno bio i limit stabilnog rada za sve tri karte zajedno. Sledeći korak je bilo prebacivanje ploče u dual channel režim rada, što se tokom testiranja pokazalo kao malo teži zadatak.

      Očigledno da BIOS i Phenom II X4 42 Black Edition TWKR imaju određenih nesuglasica, pa je bilo neophodno sistem prvo upaliti sa jednim modulom, podesiti sve BIOS parametre, ugasiti sistem, ubaciti drugi modul i ponovo pokrenuti računar. Nakon što je i ovo regulisano (bar za ovaj deo sesije), mogli smo da krenemo sa podizanjem radnog takta procesora. Halapljivo smo krenuli sa podizanjem množioca, ali smo vrlo brzo naišli na probleme, jer je sistem odbijao poslušnost. Na sreću, vrlo brzo je ustanovljeno da se radni takt procesora (verovatno iz nekog BIOS razloga) mora podizati lagano, za po jednu celu vrednost množioca. Tako smo od radnog takta od 4.2 GHz krenuli lagano prema 5 GHz koji smo sebi postavili kao metu sa signle stage hlađenjem. Međutim, morali smo da prihvatimo realnost, tj. činjenicu da je maksimalna brzina sa kojom je bilo moguće proći kroz ceo 3DMark 05 bila 4.8 GHz. Naravno, jedna stvar je kompletna stabilnost sistema, a potpuno druga stabilnost za 3DMark. Zbog toga je bilo neophodno spustiti radni takt na 4.6 GHz, bez obzira na podizanje radnog napona, ali je bar na ovom radnom taktu bilo moguće ostvariti kompletnu stabilnost sistema i pri tome „provrteti“ standardnu bateriju testova čije rezultate možete videti u tabeli, na samom kraju ovog teksta. Primenjeni single stage sistem za hlađenje je maksimum sa kojim može da se ide za „mašinu za svaki dan“, tako da u realnosti se maksimalno može računati na ovaj radni takt. Sve preko toga zahtevaju „tečne“ egzibicije na koje smo se upravo spremali da pređemo.

      -168,9 ºC

      U momentu kada se krenulo u rasklapanje single stage sistema i montiranje „pota“ za tečni azot, u Bench House Club je stigla nekolicina zainteresovanih „forumaša“ koji su se prethodnog dana preko sajta prijavili da uživo gledaju „ovaj događaj“, a to je podrazumevalo pokušaj obaranja svetskog rekorda u overklokingu na AMD platformi. Trenutni rekord iznosi 6625 MHz i to upravo na Phenom II X4 42 Black Edition TWKR procesoru. Naravno, pogled prisutne ekipe je najviše privlačio veliki metalni kanister sa tečnim azotom, dok su lagano pijuckali piće i letimice bacali pogled na tim koji je radio oko kompletne overkloking aparature. Kako je cela procedura za hlađenje tečnim azotom dosta nezgodna usled činjenice da se nikada tačno ne zna koliko će ceo hardver izdržati, kompletna akcija se mora sprovesti veoma brzo i sinhronizovano. Pri tome je najugroženija matična ploča koja trpi ogromna opterećenja, prvo do strane procesora koji radi na ogromnom taktu i velikom radnom naponu što od naponske jedinice zahteva maksimum. Sa druge strane, zbog velikog minusa koji se ostvaruje kod procesora, cela ploče je veoma podložna svim nus pojavama, koja uključuje i krivljenje PCB-a koje na kraju često rezultuje pucanjem vodova i trenutnoj smrti ploče, pa samim tim i kraju LN overkloking sesije.

      Usled toga, bilo je veoma bitno da ploča izdrži što je moguće više, mada svi inicijalni problemi sa kombinacijom Phenom II X4 42 Black Edition TWKR procesora i MSI 790FX-GD70 nisu nam baš ulivali veliki optimizam, što je samo bio još jedan razlog više za veoma brz rad na ostvarivanju što je moguće većeg radnog takta. Sve je krenulo punjenjem „pota“ do pola i ostvarivanje temperature od oko -100 stepeni, pa je nakon toga moglo da se krene u podizanje radnog takta procesora sa 4.8 GHz na kojih smo stali prilikom korišćenja single stage hlađenja. Množilac je lagano rastao, pa se posle par restarta sistema stiglo do brzine od 5.5 GHz. Naravno, sve ovo je pratilo dolivanje tečnog azota na nivo od 2/3 do 3/4 „pota“ uz dostizanje temperature od -168 stepeni. Na ovoj brzini je uspešno prošao 3DMark 05 test, što je u tom momentu ostavilo veoma pozitivan utisak na sve prisutne. Shodno tome, usledilo je ponovo povećanje množioca za po jednu celu vrednost, da bi se stiglo do vrednosti od 30 što je rezultovalo radnim taktom od 6 GHz.

      Na ovoj brzini prvi pokušaj prolaska kroz 3DMark 05 nije uspeo, pa je nakon toga usledilo povećanje radnog napona na nivo od 1.7 V. Ovde skrećemo pažnju da bi ovaj radni napon sa bilo kojim vazdušnim hlađenjem najverovatnije za rezultat imao kraj životne priče za dotični primerak procesora. Ali sa ovim naponom na temperaturi od -168 stepeni i pri brzini od 6 GHz je bilo moguće proći kroz ceo 3DMark 05 i ostvariti rezultat koji pre za malo prebacio cifru od 40 000. Nakon toga je usledio množilac od 31 i takt od 6.2 GHz, ali pri ovoj brzini uspešan završetak 3DMark 05 testa nije bio moguće. Pošali smo sa raznim varijacijama napona, ali je očigledno da je zid za 3DMark 05 i Phenom II X4 42 Black Edition TWKR procesora upravo oko tih 6 GHz. Iako sam 3DMark 05 skor nije bio baš blizu svestkog rekorda, radi se o sasvim respektabilnom rezultatu sa kojim su i svi prisutni bili prilično zadovoljni. Međutim, kako nam ovaj skor i nije bio primarni cilj, fokusirali smo se na ono što je jeste cilj, a to je ostvarivanje rekorda po maksimalnoj brzini procesora zabeleženog kroz CPU-Z. Stali smo na množiocu 31 i brzini od 6.2 GHz, ali smo tu naišli na problem koji se zove maksimalna vrednost. Jednostavno, ni kroz BIOS ni kroz AMD OverDrive softver nije bilo moguće podići vrednost za množilac preko cifre 31. Upravo je ovo bio momenat da MSI 790FX-GD70 ploča izvuče svog keca iz rukava, tj. na delu opravda ono zbog čega smo se odlučili za test na ovoj ploči. Naime, MSI 790FX-GD70 poseduje O/C Dial funkciju koja omogućava da se preko potenciometra na PCB-u „na živo“ menja radni takt magistrale i tako podiže ukupan radni takt procesora.

      Glavna prednost ovog sistema je u brzini kojom se vrši korekcija takta, a ta brzina rada je ključna kada se radi overkloking na tečnom azotu. Kako je dotična ploča sposobna za stabilan rad dosta preko vrednosti od 250 MHz, imali smo i više nego dovoljno prostora na raspolaganju za dostizanje maksimuma samog Phenom II X4 42 Black Edition TWKR procesora. Tako smo O/C dial pustili u funkciju i krenuli u dodatno povećanje radnog takta. Do brzine od 6.5 GHz se relativno lako stiglo, sa samo jednim povećanjem radnog napona i to na vrednost 1.750 V, što je već bilo veoma blizu rekorda. Atmosfera među prisutnima je već bila užarena i pored velike količine tečnog azota koji je isparavao iz skoro već punog „pota“. Usledila je još jedno korekcija radnog napona na 1.780 V i novi pokušaj da se dostigne svetski rekord. O/C dial je postavljen na nultu vrednost i krenulo se od početka – 6.3 GHz, 6.4 GHz, 6.5 GHz … i konačno smo došli do cifre od 6.6 GHz ili preciznije 6603.5 MHz. Već sledeći vrednost koja je bila veća od svetskog rekorda smo uspeli da vidimo, ali ne i zabeležimo u CPU-Z. Usledio je novi restart, napon na 1.8 V, ali ni to nije dalo toliko željeni rezultat. Nakon toga smo probali još par varijacija napona, ali nikako nismo uspeli da prebacimo tih famoznih 6625 MHz koliko iznosi, na žalost, još uvek aktuelni svetski rekord na AMD platformi.

      … još samo tih 23 MHz

      I tako, za tih 23 MHz smo ostali kratki u pokušaju obaranja svetskog rekorda, pa je cela ekipa morala da se zadovolji sa ostvarenih 6603 MHz i drugim mestom. Iako nismo uspeli da postignemo finalni cilj koji želeli, cela ekipa je ipak bila zadovoljna postignutim rezultatom, ali i kompletnim utiskom oko testiranja AMD Phenom II X4 42 Black Edition TWKR procesora. Naravno, prva stvar se odnosi na mogućnosti same TWKR serije koja je stvarno na nivou onog što je AMD i govorio kada su u pitanju overkloking mogućnosti ovog procesora. Druga veoma pozitivna stvar se odnosi na ceo sistem zajedno, a to znači da su sve komponente preživele celu test proceduru. Ovo je posebno podvig za MSI 790FX-GD70 matičnu ploča koja se pokazala na visini zadatka i u ovako ekstremnim uslovima, iako je ceo sistem radio još celih 15tak minuta dok kompletan tečni azot nije ispario i omogućio da se na kraju sve komponente bezbedno demontiraju. Naravno, i grafičke karte su preživele, a isto važi i za SuperTalent ProcejtX DDD3 memoriju na kojoj se pri kraju testa već mogao videti „sneg“, koji je čak ušao u prazne memorijske slotove na ploči. Na kraju, možemo se samo zahvaliti svima koji su pomogli uspešno sprovođenje ovog testa i sesije, a to su, na prvom mestu, predstavnici kompanija AMD – gospodin Saša Marinković, kao i zaposleni u firmi Alti Computers, koji su se pobrinuli da se ovako retka „zverka“ kakav je AMD TWKR procesor uopšte nađe u prostorijama Bench House kluba; te naše kolege i prijatelji iz kompanije MSI koji su svesno “žrtvovali” retail primerak svoje high-end matične ploče (790FX-GD70). Ništa se od svega ovog, svakako, ne bi bilo moguće bez naših drugara iz HWGuru overkloking zajednice, na čelu sa našim kolegom Markom Vezmarom (poznatijim kao Spacemaster) i drugim članovima. Takođe želimo da izrazimo zadovoljstvo na interesovanju koje je Bench zajednica pokazala prema ovom projektu i da najavimo da će ovakva okupljanja u Bench House klubu u budućnosti biti sve češća!

      Screenshotovi:

      karakteristike, statistike, test amd phenom II x4 42 black edition twkr single stage i ln2 napajanja

      karakteristike, statistike, test amd phenom II x4 42 black edition twkr single stage i ln2 napajanja

      Rezultati: AMD TWKR na 4600 MHz (MSI 790FX GD70) i Core i7 na 3800 MHz (MSI Eclipse Plus)
      (napomena: Intel Core i7 platforma je testirana sa GeForce 9600GT karticom, pa rezultati u igrama nisu uporedivi, ali smo ih prikazali da bi se videle performanse TWKR+CrossFireX sistema)

      Rezultati – SiSoft Sandra 2008 Pro

      karakteristike, statistike, test amd phenom II x4 42 black edition twkr single stage i ln2 napajanja

      karakteristike, statistike, test amd phenom II x4 42 black edition twkr single stage i ln2 napajanja

      karakteristike, statistike, test amd phenom II x4 42 black edition twkr single stage i ln2 napajanja

      karakteristike, statistike, test amd phenom II x4 42 black edition twkr single stage i ln2 napajanja

      karakteristike, statistike, test amd phenom II x4 42 black edition twkr single stage i ln2 napajanja

      karakteristike, statistike, test amd phenom II x4 42 black edition twkr single stage i ln2 napajanja

      karakteristike, statistike, test amd phenom II x4 42 black edition twkr single stage i ln2 napajanja

      Rezultati – drugi sintetički testovi
       

      karakteristike, statistike, test amd phenom II x4 42 black edition twkr single stage i ln2 napajanja

      karakteristike, statistike, test amd phenom II x4 42 black edition twkr single stage i ln2 napajanja

      karakteristike, statistike, test amd phenom II x4 42 black edition twkr single stage i ln2 napajanja

      Rezultati – aplikacije
       

      karakteristike, statistike, test amd phenom II x4 42 black edition twkr single stage i ln2 napajanja

      karakteristike, statistike, test amd phenom II x4 42 black edition twkr single stage i ln2 napajanja

      Rezultati – 3D Mark CPU testovi
       

      karakteristike, statistike, test amd phenom II x4 42 black edition twkr single stage i ln2 napajanja

      karakteristike, statistike, test amd phenom II x4 42 black edition twkr single stage i ln2 napajanja

      P.S. na kraju treba oprati ruke… 🙂
       

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test