AMD Radeon HD7870 i HD7850

AMD Radeon HD7870 i HD7850

AMD ekspresno popunjava svoju liniju Radeon proizvoda i praktično je popunio kompletan cenovni rang, od 100 do 500 evra, čime je napravljen veliki iskorak u odnosu na konkurenciju, koja za sada u rukama nema ništa osim najava. Nakon "high end" modela, proteklog meseca smo vam predstavili mainstream grafičke karte, a sada je na raspored došao i potencijalni "bang for buck" iliti Radeon sa Pitcairn grafičkim čipom. Ovi modeli su planirani da budu idealan iz

    Sadržaj

      Nebojša Todorović

      Test: AMD Radeon HD7870 i HD7850

      Kao što se može primetiti, AMD-u za sada apsolutno sve ide po planu kada je prelazak na 28-nanometarsku litografiju u pitanju. Nije se kasnilo ni sa jednim proizvodom i može se reći da je to samo po sebi jako veliki uspeh, jer se NVIDIA, kako trenutno stvari izgledaju, ponovo prilično muči sa ulaskom u novi proizvodni proces. Jednostavno, bilo je glasina da NVIDIA ima prilično loš “yield”, što je sasvim moguće, s obzirom da ćemo tek za nedelju ili dve imati prilike da se “upoznamo” sa prvim Kepler zasnovanim modelom, koji će izgleda biti proizvod srednje klase, dok ćemo za “high end” proizvod morati da sačekamo. Ovo kašnjenje ima veoma pozitivan uticaj na poslovanje AMD-a, koji će praktično kompletan “line-up” imati uveliko na tržištu do momenta kada konkurencija uopšte krene da predstavlja svoj prvi model.

      Kao što znate i sami, Tahiti i Cape Verde su već prisutni na tržištu, a poslednji čip koji smo čekali u ovom periodu je Pitcairn koji će zauzeti pozicijiu između prethodna dva modela. Logično, po specifikacijama će se Pitcairn naći na “pola puta” od Tahiti-ja do Cape Verde GPU-a. Izrađen je u TSMC-ovom 28nm proizvodnom procesu i naći će se na dva Radeon-a, barem za sada, a to su HD7870 i HD7850. Ove karte bi trebale cenom biti između 200 i 280 evra, čime bi se napravila konkurencija GeForce GTX570-ici i GTX560Ti koji su prilično popularni u ovoj kategoriji.

      AMD se vodi ustaljenom politikom da obezbedi korisnicima standardizovan set mogućnosti, bez obzira na to na koji se model odluče i kojoj klasi on pripada. U skladu sa tim, od implementiranih tehnologija, Pitcairn poseduje isto što poseduje cela linija Southern Islands čipova. Dakle, sve zanimljive tehnologije koje smo videli kod Tahiti-ja su tu, poput Eyefinity 2.0 kao i HD3D. Tu je DDMA iliti Discrete Digital Multipoint Audio koji omogućava do tri audio stream-a putem jedne karte koja je povezana na veći broj monitora u Eyefinity režimu, ali i ZeroCore tehnologija. Potonja praktično gasi grafičku kartu tokom dugog režima mirovanja, zbog čega se obezbeđuje potrošnja od svega nekih 3W ili manje, a manje od ovoga ćemo teško videti. U klasičnom mirovanju, kada je monitor i dalje u funkciji ili se bavite nezahtevnim poslovima, novi Radeon-i sa Pitcairn-om troše oko 10-12W što je takođe jako dobar rezultat.

      Pitcairn se, kao i ostali članovi SI porodice, zasniva na GCN arhitekturi i kao takav donosi visok stepen efikasnosti, a Stream procesori ovog čipa se grupišu u Compute Unit-e (CU). Novi čip poseduje do 20 Compute Unit-a, a kako svaki od njih poseduje 64 Stream procesora, njihov maksimalan ukupan broj iznosi 1280. Ovo je vrlo zanimljivo, jer je ovaj broj dvostruko veći od onog koji ćete naći u Cape Verde čipovima i već je na prvu loptu jasno da je Pitcairn osetno snažniji. Interesantno, ali ova cifra je veća i od one koju poseduje Barts GPU, a uz činjenicu da je GCN osetno bolje optimizovan od VLIW5 arhitekture sa pravom smo očekivali dosta od Pitcairna i proizvoda baziranim na njemu.

      Ostatak čipa je takođe na veoma visokom nivou, pa u punoj verziji čipa nalazimo čak 80 Teksturnih jedinica, kao i 32 ROP jedinice i moramo priznati da nam je jako drago da su modeli iz više srednje klase ustanovili ovaj broj ROP-ova kao standard. Uzimajući sirovu snagu za primer, ove specifikacije su u pogledu piksel i teksturnog “fillrate-a” oko 20 procenata više od Radeon-a HD5870 i nekih 25% bolje od onoga što može da ponudi Radeon HD6870, što je priličan napredak.

      Uz sve to, Pitcairn poseduje i novu teselacionu jedinicu, ali nove podrške poput DirectX 11.1 standarda što će mu u novijim naslovima omogućiti još veću prednost. Naravno, sve vreme govorimo o kompletnom čipu koji praktično poseduje XT sufiks, a on će se naći na snažnijem modelu – Radeon HD7870.

      Za Radeon HD7850, AMD je odredio čipove koji poseduju dva CU-a manje, što znači da poseduje 1024 Stream procesora, 72 teksturne i 32 ROP jedinice, što uz nižu frekvenciju jasno diferencira ova dva proizvoda, ali je to i praktično i jedina razlika s obzirom na to da je memorijski interfejs identičan. Ovo je pametan potez AMD-a, jer dobro planira svoj asortiman tako da se novi modeli ne ugrožavaju međusobno, a svaki uz overklok može vrlo da se približi narednom. Inače, koliko prelazak u 28nm znači AMD-u govori i činjenica da je u ovaj čip upakovano 2,8 milijardi tranzistora, dok je u 40-nanometarski Barts smešteno 1,1 milijardu manje, dok je površina vrlo slična.

      Na test su nam stigli referentni modeli, što znači da su isporučeni direktno od AMD-a.

       

      AMD Radeon HD7870 2GB

      Počećemo od jačeg modela koji poseduje Pitcairn čip u svom punom sjaju. Kako su u pitanju referentni modeli, to znači da je izostao bilo kakav propratni paket, uključujući i kutiju što znači da ćemo odmah preći na samu karticu. Radeon HD7870 vizuelno veoma  podseća na one sa Tahiti, a može se reći da izgleda kao umanjena verzija “high end” HD7000 modela. To znači da dizajn išao u pravcu crno-crvene kombinacije, a da je veliki plastični oklop ono što ćete prvo primetiti.

      Generalno nam se dopada novi dizajn AMD-ovih grafičkih karti, ali referentni rashladni sistem i dalje upošljava turbinu koja je na jačim proizvodima itekako umela da proizvodi pozamašnu količinu buke. Ono što ide u prilog Pitcairn čipu je činjenica da ima osetno manju površinu kao i to da je Radeon HD7870 deklarisan na 175W, što je svega 25W iznad Radeon HD6870. Ispod plastičnog oklopa se krije bakarna osnova rashladnog profila, dok su rebra izrađena od aluminijuma. Hladnjak prekriva naponsku jedinicu, kao i memorijske čipove.

      Sam PCB je vrlo sličan onom sa Radeon-a HD6870 uz određene modifikacije, kao što je na primer složenija naponska jedinica. Sada se umesto četiri faze koristi petostepena filtracija napona, a dimenzije su gotovo identične. Ispod kulera se na centralnom delu krije “punokrvni” Pitcairn GPU. Oko njega je raspoređeno osam memorijskih čipova koji obrazuju 256bitnu magistralu. Sasvim logično, upotrebljeni su GDDR5 čipovi, a potpisala ih je kompanijua Hynix. Njihov teoretski maksimum je 1250MHz, što čini efektivno 5GHz, ali smo bili vrlo optimistični povodom overkloka, jer su se do sada svi modeli iz Southern Islands porodice fantastično pokazali u ovom domenu.

      Konekcija sa matičnom pločom se obavlja preko PCI Express 3.0 interfejsa, što je u skladu sa ostatkom nove generacije, a kada je multi-GPU u pitanju na raspolaganju imate jedan CrossFireX konektor. Ovo je potpuno očekivan potez od strane AMD-a, jer je ista sudbina zadesila i Barts modele koje će nove kartice prvenstveno naslediti. Za potrebe napajanja ćete, kada govorimo o HD7870, morati da obezbedite dva 6pin molex-a. Video izlazi su jako dobro pokriveni, pa su prisutni DVA, HDMI 1.4a i dva mini DisplayPort-a.

      Kada je sa Radeon-om HD7770 predstavljena prva grafička karta koja je imala referentni radni takt od 1GHz bili smo samo donekle iznenađeni, jer se ipak radilo o minijaturnom čipu, a njima visoke frekvencije nisu toliko veliki problem. Ipak, sada kada znamo da je ista situacijia i sa daleko većim Pitcairnom moramo priznati da nas ovakav potez nije ostavio ravnodušnim. Dakle, Radeon HD7870 je drugi model ikada koji radi na 1GHz u okviru propisanih specifikacija, a pritom je drastično ozbiljniji čip od Cape Verde-a, dok je 3GB memorije sa deklarisanih 1200MHz, odnosno 4,8GHz nešto na šta smo već navikli od ove kompanije.

      U toku rada na referentnim vrednostima, karta se pokazala kao vrlo tiha i zagrevanja u većoj meri nije ni bilo. Tokom ekstenzivnog testiranja na sobnoj temperaturi od oko 24 stepena, karta nije prešla preko 63 stepena, što je sasvim korektno. Iako se ovo ne čini mnogo, imajte u vidu da već na nekih 68 stepeni karta počinje da throttle-uje, kako bi ostala u okviru dizajniranog TDP-a. Nizak nivo zagrevanja je definitivno karakteristika Southern Island porodice čipova, ali treba imati u vidu i da im je već oko 70-ak stepeni kritična vrednost.

      Iako ova karta poseduje CHil CHL8225 naponski kontroler, koji obezbeđuje softversku kontrolu, u trenutnku testiranja dostupan softver za overklok nije dozvoljavao promenu napona. U skladu sa tim smo i krenuli u OC bez previše optimizma, ali smo i na referentnom naponu vrlo lako stigli do 1200MHz, za GPU i čak 5,4GHz za memoriju. Moramo priznati da smo bili prezadovoljni ovim vrednostima, jer je dodalo oko 20% bolje performanse i samim tim je HD7870 dobio novu dimenziju. Ipak, kada dobijemo neki od komercijalnih modela ćemo tačno proveriti kako se novi modeli nose sa konkurencijom. Zagrevanje ni tada nije bilo izvan dozvoljenih granica, a pritom smo i dalje imali podešen automatski broj obrtaja za ventilator koji nije bio gotovo ništa bučniji.

      AMD Radeon HD7850 2GB

      Dok smo na prvi i snažniji model bili od starta potpuno pripremljeni od strane AMD-a, sa drugom kartom smo ostali pomalo zatečeni. Razlog za to je činjenica da prilikom briefing-a od strane ove kompanije, a i po press slikama karta trebala da izgleda kao što je prikazana dole. Kao što možete videti, ovo je jednostavnije hlađenje u odnosu na ono koje se našlo na Radeon-u HD7870. Kompletno rashladno telo izgleda manje, a uz to je i tip ventilatora klasičan u odnosu na turbinu koja se koristi za jaču verziju.

      Ipak, ovo se dosta razlikovalo od onoga što smo mi dobili, jer je “naš” Radeon HD7850 bio vizuelno identičan Radeon-u HD7870 uz blagu razliku u nalepnici na kuleru. Ispostavilo se da je razlog za ovo nedostatak delova za jeftiniji kuler zbog čega je AMD bio primoran da i na slabiji model montira hlađenje od jače karte. Iako ovo nikako ne utiče na performanse, termalne performanse sigurno ne mogu biti iste, što znači da je evaluacija ove karte donekle nezahvalna, pa temperature i nivo buke morate uzeti sa rezervom, kao i overklok domete koji mogu biti prilično drugačiji od onoga što smo mi dobili zbog boljeg rashladnog sistema.

      Kao što smo već rekli Radeon HD7850 izgleda praktično isto kao i HD7870, a jedini detalj koji ga odaje je naponski molex konekor. Naime, kako je TDP slabijeg modela oko 130W, za potrebe napajanja je bio dovoljan i jedan 6pin molex. To je ujedno i jedina fizička razlika koja se može primetiti na prvi pogled. Broj video izlaza, kao i njihov tip je identičan, a prisutan je i jedan CrossFireX priključak.

      Dodatne razlike treba tražiti na PCB-u kada se skine kuler, kao i u samim specifikacijama čipa. Počećemo od prve stavke, a kada smo skinuli kuler naišli smo na jednu fazu u naponskoj jedinici manje, kao i na generalno nešto manje elemenata na štampanoj ploči. U pogledu specifikacija razlike su takođe vrlo male, pa Pitcairn čip umesto 20 ispravnih Compute Unit-a, na raspolaganju ima 18. Ovo znači da je ukupan broj Stream procesora 1024, a kako svaki CU za sebe vezuje i 4 teksturne jedinice, konačan broj koji HD7850 ima na raspolaganju je 72. Broj ROP jedinica nije promenjen u odnosu na jači model i iznosi 32.

      Osim u pogledu smanjenog broj CU-a, Pitcairn na Radeon-u HD7850 je dobio i smanjenu frekvenciju, kako bi se što jasnije povukla granica između ova dva modela. Sa taktom od 860MHz koju je AMD propisao, HD7850 je dodatno usporen, ali s obzirom na činjenicu da će oba modela imati mogućnost promene napona, jasno je da će se ovaj nedostatak vrlo lako nadoknaditi. Prosto, svi GPU-ovi izrađeni u novom 28-nanometarskom procesu do sada su se pokazali fantastično na ovom polju, pa nismo ni sumnjali da će isto biti i sa HD7850-icom.

      Memorijski podsistem je takođe nepromenjen, što je odlična vest za korisnike. To znači da Radeon HD7850 poseduje 2GB GDDR5 memorije, a GPU sa njom komunicira putem 256bitne magistrale. Upotrebljeni su isti čipovi, istih specifikacija, pa u ovom pogledu slabiji model nije doživeo nikakve kompromise. Čak je i frekvencija ista, realnih 1200MHz i efektivnih 4,8GHz, što obezbeđuje protok od 153,6GB/s koji je za ovu klasu više nego dovoljno.

      Iako ima niži TDP, zagrevanje Radeon-a HD7850 je bilo na veoma sličnom nivou, a kuler se pokazao kao vrlo tih tokom rada. Prilikom overkloka smo bez problema stigli do 1050MHz i na toj frekvenciji smo imali apsolutnu stabilnost tokom višečasovnog testiranja i igranja. Memorija je takođe bila vrlo raspoložena da sa efektivnih 4,8GHz stigne do visokih 5,2GHz što je takođe odličan skor. Na kraju ostaje samo da se pitamo da li je sve ovo bilo zahvaljujući kvalitetnom kuleru i da li bi rezultati bili slabiji da je karta bila u verziji kakvu ju je AMD inicijalno zamislio.

      Rezultati 1. deo

      CPU: Intel Core i5 760 @ 3,8GHz,
      Matična ploča: ASUS MAXIMUS III Extreme (Intel P55),
      RAM: 2x4GB AMD Memory Entertainment Edition 1600MHz DDR3
      HDD: Seagate Barracuda 7200.12 500GB
      VGA: MSI N560GTX Ti Hawk, ASUS GTX460 DirectCU
      Napajanje: CoolerMaster GX series 750W
      Drajveri: Cape Verde modeli – AMD_Cape_Verde_8.932.2_Win7; HD6770 – Catalyst 12.1; GTX460 – ForceWare 280.26

      Zahvaljujemo kompaniji ASUS na matičnoj ploči i grafičkoj karti ustupljenoj za potrebe test računara.

      Zahvaljujemo kompaniji MSI na ustupljenoj grafičkoj karti za potrebe test računara.

      Rezultati 2. deo

       

       

      Zaključak

      Kao što možete videti iz rezultata, Radeon HD7870 i HD7850 su se pokazali izuzetno dobro već na referentnim frekvencijama. Buka i nivo zagrevanja su vrlo niski, a praktično svi aktuelni naslovi rade u više nego igrivom frejmrejtu. Radeon HD7870 zaista poseduje ogroman overklok potencijal sa kojim može da uđe u oštar duel čak i sa GeForce GTX580 i Radeon-om HD7950 na referentnim taktovima, što je za svaku pohvalu. Kako smo bili vrlo ograničeni sa vremenom, nismo stigli da uporedimo Radeon HD7850 sa GTX560Ti modelom čiji će on biti glavni konkurent.

      Ipak, takav test možete očekivati u narednom periodu, čim dobijemo neki od komercijalno dostupnih modela novih kartica, uporedićemo je sa našim MSI GeForce GTX560 Ti Hawk kako u referentnim uslovima, tako i u slučaju overkloka. Poslednja stavka ostaje cena, a najavljene cene od 250 dolara za HD7850 i 350 za HD7870 mogu da se pretoče u 230 i 300 evra respektivno. Za sada te cifre izgledaju pozamašno, ali verujemo da će vrlo brzo splasnuti. Uostalom, Radeon HD7950 je imao najavljenu cenu od oko 450 evra, a već sada ga možete naći na našem tržištu za 50 do 70 evra manje. U skladu sa tim, mi zaista smatramo da su dva nova proizvoda odlična vest za gejmere koji žele da se obezbede na duže staze, a nemaju dovoljno novca da sebi priušte sam vrh ponude.

      Grafičke karte na test ustupio AMD.

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test