AMD Radeon R3 SSD 120 GB

AMD Radeon R3 SSD 120 GB

Ekspanzija AMD-a na druge delove tržišta ne jenjava. Nakon što su predstavili odličan Radeon R7 Series SSD, red je došao i na budžetsku verziju orijentisanu manje zahtevnim korisnicima čiji budžet ne dozvoljava prevelike troškove. U skladu sa aktuelnim trendovima to znači TLC NAND, nešto sporiji kontroler, ali i nesporno pristupačnu cenu od svega 40-ak EUR-a za verziju od 120 GB.

    Sadržaj

      Nebojša Todorović
      Nova generacija budžetskih SSD-ova je sa sobom donela popularizaciju TLC odnosno Triple Level Cell NAND memorije. Ona je daleko od omiljene među naprednim korisnicima, ali je njena pristupačnost odgovorna za veliku eroziju cena među SSD uređajima. Nažalost, TLC NAND ima niz nedostataka u odnosu na MLC NAND. Na prvom mestu su slabije performanse koje se više ogledaju u brzini upisa nego u pogledu čitanja podataka. Veća energetska zahtevnost čini ovaj tip memorije “potrošnijim”, pa ga karakteriše manji broj P/E (Program/Erase) ciklusa. Stoga, nije teško zaključiti da je ovaj tip NAND-a idealan za korisnike koji ne upošljavaju svoj PC poput naprednih korisnika.
      amd_radeon_r3_ssd_120g_018_s.jpg
      Upravo je to ciljna grupa Radeon R3 SSD-a, pa je u skladu sa tim ovaj model i projektovan. Niska cena, sve prednosti ultra-brzog nasumičnog pristupa podacima i primetno veća brzina čitanja podataka u odnosu na konvencionalne hard diskove. Međutim, da li je to dovoljno?
      amd_radeon_r3_ssd_120g_015_s.jpg
      Radeon R3 SSD stiže u jednostavnom pakovanju koje ne deluje preterano atraktivno, ali nudi nešto osnovnih informacija o samom proizvodu. Dodatne opreme nema, već SSD štiti sunđerasto ležište ispod kojeg nema ničega. Zaista spartanski, ali sa druge strane, i očekivano imamo li u vidu cenovni rang proizvoda.
      amd_radeon_r3_ssd_120g_001_s.jpg
      amd_radeon_r3_ssd_120g_003_s.jpg
      Kućište SSD-a izgleda privlačno i slično Radeon R7 SSD-u. Dopada nam se činjenica da se AMD odlučio za metalno kućište iako je u pitanju pripadnik budžetske klase. Siva boja dominira, dok se na sredini nalazi nalepnica sa logom kompanije.
      amd_radeon_r3_ssd_120g_002_s.jpg
      Dok je kod Radeon R7 SSD-a donja strana otkrila da je proizvođač zapravo OCZ, ovog puta nismo imali tu sreću. Štaviše, jedina informacija je MFD: GALT 16, što nas je nakon kratke pretrage odvelo u pravcu Galt Advanced Technology Ltd. Dalje informacije o ovoj kompaniji nismo uspeli da pronađemo. Bilo kako bilo, reč je o 2.5-inčnom modelu debljine 7 milimetara koji za vezu sa sistemom koristi SATA 6 Gbps interfejs.
      amd_radeon_r3_ssd_120g_005_s.jpg
      amd_radeon_r3_ssd_120g_006_s.jpg
      Nakon što smo zavirili unutra, shvatili smo da se nastavlja sa indikacijama da je reč o budžetskom modelu. Primera radi, PCB je vrlo jednostavan, a nema ni termalnih traka koje bi prenosile toplotu sa memorijskih čipova i kontrolera na ostatak kućišta kao što to rade neki proizvođači kod svojih modela iz više klase.
      amd_radeon_r3_ssd_120g_012_s.jpg
      Na štampanoj ploči pronalazimo Silicon Motion SM2256 kontroler koji ne važi za brze kontrolera, ali je inicijalno dizajniran za rad sa TLC NAND-om i zbog toga idealno prilagođen za ovaj uređaj. To je jako bitno, jer zbog visokog “error rate-a” koji karakteriše TLC NAND, potreban je odgovarajući kontroler i zbog toga se većina proizvođača SSD-ova sa TLC NAND-om odlučuje upravo za Silicon Motion SM2256 čip.
      amd_radeon_r3_ssd_120g_010_s.jpg
      Kao što smo već rekli u više navrata, Radeon R3 SSD koristi TLC NAND. S obzirom na to da su čipovi nebrendirani i da nismo imali sreće sa oznakama, ne možemo da kažemo koja kompanija stoji iza njih. Znamo da se za keš memoriju koristi Samsung 1 GB DDR3 1600 MHz čip koji nosi oznaku K4B1G1646G-BCK0.
      amd_radeon_r3_ssd_120g_011_s.jpg
      amd_radeon_r3_ssd_120g_008_s.jpg
      Nažalost, nemamo sve informacije koje se tiču ugrađenih tehnologija. Sam SM2256K kontroler podržava 256-bitnu enkripciju i Opal 2.0, ali se one nigde ne pominju zvanično. Takođe, kako je reč o budžetskom modelu, ne čudi izostanak elektronike koja služi za zaštitu prilikom gubitka podataka pri nestanku struje.
      [modul]specifikacija=8980[/modul]
      Test konfiguracija:
      CPU: Intel Core i7 4790K Matična ploča: ASUS Z97 Deluxe NFC & WiFi RAM: 2 x 8 GB DDR3 Kingston HyperX Beast 2133 MHz HDD: Crucial MX100 512 GB VGA: Nvidia GeForce GTX 780 Ti Napajanje: Cooler Master V1200 Platinum Drajveri:  NVIDIA ForceWare 344.65
       
      Rezultati testiranja
      ATTO Disk Benchmark 2.46
      Prvo ćemo proveriti performanse u ATTO Disk Benchmarku. Ova aplikacija se koristi za merenje osnovnih performansi i često se ističe od strane samog proizvođača. Razlog za to je testiranje koje ne podrazumeva random podatke što znači prikaz veoma visokih performansi koji naravno imaju malo veze sa realnim stanjem stvari.
      radeon_r3_series_ssd_atto_1.png
      radeon_r3_series_ssd_atto_2.png
       
       
      ATTO nam je dao očekivane vrednosti, koje čak blago prelaze deklarisane brzine, ali kako ova aplikacija radi na način na koji praktično pokazuje maksimalne mogućnosti samog kontrolera u teoriji, ne čudi ovakav ishod, jer većina proizvođača upravo na njegovim vrednostima bazira deklarisane vrednosti.
      Futuremark PCMark 7
      Ovaj Futuremarkov test poseduje kompletan test jedinica za smeštanje podataka i sumira ga u jedan rezultat.  
      radeon_r3_series_ssd_pcmark_7_s.png  
      Visoka ocena u PCMarku je sasvim realna i očekivana, iako ovo nije najviši rezultat koji smo videli. Ipak, ovo je pomalo zastareo način da se ocenjuju performanse SSD-a.
       
      Futuremark PCMark 8
      Najnovija verzija popularnog benchmarka za ceo sistem iz Futuremarka takođe poseduje zaseban “storage” test gde ocenjuje jedinicu za smeštanje podataka u uobičajenim aktivnostima.  
      radeon_r3_series_ssd_pcmark_8_s.png
      Rezultat u PCMark 8 testu je neočekivano dobar. Štaviše, ovaj model postiže vrlo slične rezultate kao i u realnosti mnogo brži Kingston HyperX Savage. Čak je i “storage bandwidith” skor visok i iznosi 209 MB/s što je iznenađujuće dobro.
       
      CrystalDiskMark 3.0.3 x64
      Sledeći test će nam pokazati rad sa 4K Random podacima. Dobijeni rezultati su daleko realnije vrednosti od onoga što se dobija sa ATTO-om ili podešavanjem podataka na 0 ili 1 Fill. Naravno, proverili smo situaciju i sa “compressable” podacima tako što smo provrteli i jedan test sa 0Fill.
      radeon_r3_series_ssd_cdm_1.png
      radeon_r3_series_ssd_cdm_2.png 
      Dolazimo do još jednog testa gde se Radeon R3 SSD pokazao kao odličan, a to je Crystal Disk Mark. Iako brzine upisa nisu preterano velike pri sekvencijalnom testu, one su i dalje iznad deklarisanih što je više nego dobro.
      HD Tune 5.00 PRO
      Na kraju smo napravili i test u dobrom starom softveru koji daje prosečne vrednosti čitanja i upisa kroz kompletan kapacitet diska i pritom daje adekvatan dijagram.  
      radeon_r3_series_ssd_hdtune_1.png
      radeon_r3_series_ssd_hdtune_2.png
       
      Dolazimo i do testa koji naglašava slabost SSD-a koji se oslanja na TLC NAND. Dok je test brzine čitanja podataka odličan kroz ceo kapacitet, rezultat na polju brzine upisa je blago rečeno katastrofalan. Nakon prvih 6 GB kontinualnog upisa, brzina pada na svega 50 MB/s gde i ostaje kroz ostalih 114 GB. Malo je reći da je ovo neretko manja brzina i od mnogih 2.5-inčnih hard diskova. Ipak, kao što smo rekli, ukoliko čitate ovaj tekst u nadi da ćete od bilo kog TLC modela dobiti vrhunske performanse prilikom velikih upisa. To jednostavno nije moguće sa upotrebom sadašnje tehnologije.
       
      AS SSD 1.6.4
      S obzirom na to da poseduje sličan koncept testova kao i CrystalDiskMark, slični rezultati su sasvim očekivani, ali ovaj benchmark poseduje “Copy” i test kompresije, tako da daje veoma korisne informacije koje se ne mogu izvući iz CrystalDiskMarka.  
      radeon_r3_series_ssd_as_ssd_1.png
      radeon_r3_series_ssd_as_ssd_2.png
      radeon_r3_series_ssd_as_ssd_3.png
      radeon_r3_series_ssd_as_ssd_4.png
      Vraćamo se opet na deo priče u kome Savage SSD briljira i pokazuje svoje pravo lice. Osim samog testa koji je standardno dobro prošao, izvojili bismo odlične brzine kopiranja u svakom scenariju. Posebno u Program i Game gde se radi o većem broju sitnih fajlova. Dakle, ne samo da su sekvencijalne brzine odlične isto važi i sa manjim podacima što je istinski dobar rezultat. Naravno, grafikon sa kompresijom pokazuje očekivano. Bilo da govorimo o upisu ili čitanju, Silicon Motion SM2260K ne zavisi od stepena kompresije podaka poput npr. SandForce SF-2281.
      [modul]test=395[/modul][modul]test=396[/modul][modul]test=397[/modul]AMD Radeon R3 SSD je dobar izbor ukoliko ne spadate među napredne korisnike koji često barataju velikom količinom upisa i generalno velikim fajlovima, ali tada nijedan TLC model neće biti optimalan izbor. Za regularne korisnike koji su mahom orijentisani na prosečnu upotrebu računara Radeon R3 donosi sve prednosti SSD-a u odnosu na klasičan hard disk.
      amd_radeon_r3_ssd_120g_016_s.jpg
      Cena je definitivno velika prednost ovog modela, jer verzija od 120 GB košta svega oko 40 EUR-a, dok je za 240 GB koji ujedno ima i nešto bolje performanse potrebno izdvojiti oko 60 EUR-a. Stoga, ukoliko tražite SSD-a u koji ćete minimalno da uložite Radeon R3 zaslužuje preporuku.
      amd_radeon_r3_ssd_120g_014_s.jpg
      Prednosti:– Cena- Performanse pri radu sa manjim podacima
      Nedostaci:– Veliki pad performansi nakon što se bafer od 6 GB popuni- Galt Inc. koji stoji iza ovog SSD-a ne uliva preveliko poverenje
      Ovaj SSD možete kupiti (u varijanti sa kapacitetom od 240 GB) u Benchmark Shopu posetom ovog linka!

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test