ASRock Fatal1ty Z97X Killer

ASRock Fatal1ty Z97X Killer

ASRock je rešio da nam "zacrveni" testni sto svojim novim modelom koji pripada naprednoj Killer seriji proizvoda iza koje stoji Fatal1ty brend. Mnogi će odmah ovu ploču svrstati među RoG klonove, ali istini za volju, nismo uopšte stekli taj utisak. ASRock Z97X Killer zaista ima neki potpuno specifičan imidž koji više podseća na legendarni DFI Blood Iron nego na neki od Asusovih proizvoda. Od pakovanja do same ploče zaista imamo utisak da je reč o prilično jedinstvenom proizvodu

    Sadržaj

      Nebojša Todorović
      Umesto da se bavimo uobičajenim opisivanjem pakovanja, želimo da se pozabavimo nečim drugim, a to je pitanje Fatal1ty brenda. Svaki Fatal1ty proizvod ima za ciljnu grupu gejmere, ali zbog toga se nameće jedno pitanje samo po sebi. Koliko mladih gejmera zapravo uopšte zna ko je Fatal1ty i da li im njegovo ime išta znači kada se nađe na nekom proizvodu. Mnogo je vremena prošlo i mnogo se toga promenilo od kada je Johnathan Wendel dominirao multiplejer scenom i kada je “pro gejmer” automatski asocirao na Fatal1ty ime. Stoga, iskreno smo pomalo zapanjeni činjenicom da se ovo ime i dalje provlači kroz gejming proizvode mnogih kompanija iako verujemo da mlađem naraštaju njegov logo malo znači prilikom donošenja odluke o kupovini.
       
      Bilo kako bilo, pakovanje je uobičajeno za ASRock, s tim što je sam dizajn nešto agresivniji kako bi bio primamljiviji ciljnoj publici. Kutija na poleđini krije veliki broj grafički prezentovanih informacija, kao što su implementirane tehnologije, mogućnosti i prednosti koje izdvajaju ovaj model od ostatka tržišta. Iako možda deluje pretrpano, ovaj sistem informisanja je sasvim prihvatljiv, jer bi suvoparni tekstovi daleko manje držali pažnju potencijalnog kupca koji se našao u prodavnici. Glavna prednost koju proizvošač izdvaja je, sasvim očekivano, Killer E2200 LAN kontroler gde su smanjena latencija, i generalno bolja veza istaknute kao najbitnije.  

       
      Na polju propratne opreme, ova ploča se ne razlikuje mnogo od ostalih modela potpisanih od strane ASRocka. To implicira relativno spartansku opremu uz nekoliko izuzetaka. Konkretno, kutija pored ploče, sadrži uputstva, disk sa drajverima, naponski SATA adapter, četiri SATA kabla, SLI mostić i lim za zadnji panel koji je u osnovi crn, ali ima šarena obeležja radi lakšeg prepoznavanja konektora. Na kraju tu je i kod za punu verziju XSplit Broadcaster softvera koji je jedini specifičan dodatak i koji će od koristi biti prvenstveno gejmerima koji su ujedno i ciljna grupa. Ukoliko ne znate o čemu se radi, pogledajte detalje na XSplit zvaničnoj stranci.  


      Crveno-crna kolorna šema je nešto što smo očekivali kada je proizvod sa Fatal1ty imenom u pitanju. Sami hladnjaci se ne razlikuju u odnosu na Z97 Extreme6 osim po boji. To znači da su ovi komadi aluminijuma izrazito veliki, ali je u suštini reč o veoma rudimentarnom sistemu, kod koga izostaju heatpipe-ovi ili bilo kakva vrsta “napredne” tehnogloije. ASRock je u tom smislu pristupio veoma jednostavno držeći se izreke “veće je bolje”. Sama organizacija na ploči je sasvim korektna i nismo imali situaciju da nam bilo šta smeta ili da kažemo kako je neki od konektora ili slotova pozicioniran nelogično što je svakako plus.

       
      Ova ploča punog ATX formata je prilično načičkana raznim opcijama za proširenje i ASRock je sa njom ponudio veoma dobar set mogućnosti za nadogradnju. Iskorišćen je kompletan Z97X potencijal, tako da će ova ploča predstavljati dobru osnovu za konfiguracije sa Intelovim LGA1150 procesorima, a naravno, biće podržani kako Haswell, tako i Devil’s Canyon modeli.  

      Dok se Extreme6 oslanjao na veoma kompleksnu naponsku jedinicu, Fatal1ty Z97X Killer upošljava nešto jednostavniju varijantu. Umesto 12, tu je 8 faza, ali su i dalje u upotrebi vrlo kvalitetne komponente. Pre svega, mislimo na oklopljene zavojnice čije je jezgro legura umesto klasičnog ferita. Nichinon Platinum kondenzatori sa predviđenim životnim vekom od 12.000 časova (Nichinon Platinum 12K), kao i digitalni VRM potpisan od strane Intersila sa oznakom ISL6379. Dakle, odabir komponenti je svakako veoma dobar iako ne na nivou Extreme6.  
       
      Desno od CPU soketa pronalazimo i četiri DIMM slota koji su u skladu sa ostatkom ofarbani naizmenično u crnu i crvenu boju. ASRock navodi podršku za module od 3200 i više megaherca što je osveženje koje donosi Intelov Z97 čipset.  
       
      Prisutan je veliki broj PCIe slotova, od kojih tri imaju pune dimenzije. Sva tri odgovaraju 3.0 standardu, a mogu da rade u x16 u solo varijanti, a ukoliko ih popunite dva tada rade u x8/x8 i ukoliko su sva tri zazeta režim rada je x8/x4/x4. Prati ih i tri PCIe 2.0 x1 slota, a stari PCI slotovi su izostali u potpunosti. Tu je i dodatno napajanje PCI-Express magistrale ukoliko je opterećena u većoj meri i to je izvedeno putem 4-pin molex konektora.  

       
      [modul]specifikacija=5420[/modul]Intelov Z97 čipset prekriva veoma veliki aluminijumski hladnjak crvene boje. Njegov profil je veoma nizak, tako da neće zasmetati prilikom montaže dugačkih grafičkih karti koje su čak i u srednjoj klasi počele da budu znatno duže od samog PCI-Express slota. 
       
      Gejmerima tradicionalno nije neophodan preveliki broj SATA konektora, pa je ASRock iskoristio priliku da uštedi određeni budžet tako što nije ugradio dodatni SATA kontroler. Ova ploča se oslanja isključivo na Intelov kontroler, pa je prisutno šest SATA 6 Gbps, odnosno jedan SATA Express 10 Gbps interfejs. Ovo je sasvim korektna odluka, jer verujemo da će šest SATA konetora biti više nego dovoljno za veliku većinu korisnika.  
       
      Između prvog i drugog PCI-Express 3.0 x16 slota se nalazi i M.2 slot koji je uobičajen za Intel Z97 ploče i praktično je jedan od većih noviteta kod ovog čipseta.  
       
      Zadnji panel krije veom veliki izbor konekcija, ali smatramo da je mogao biti bolji. Najviše bode oči zastareli D-Sub priključak koji je prilično zastareo i verujemo da svaki korisnik koji planira kupovinu konfiguracije sa ovom pločom, koja će najverovatnije biti uparena sa nekim od intel Core i3 / i5 / i7 procesora poseduje monitor sa digitalnom konekcijom. Umesto njega, bilo bi daleko inteligentnije ugraditi i DisplayPort. Pretpostavljamo da je ASRock igrao na kartu da će kupci ove ploče obavezno imati diskretnu grafičku kartu i da nikada neće ni pogledati video izlaze na samoj ploči, pa je napravio dodatnu uštedu na kontroleru. Pored video izlaza, tu je šest USB 3.0, kao i dva USB 2.0 porta što je sjajno. Takođe, ugrađen je LAN i PS/2 priključak uz pet analognih audio  konektora od 3.5 mm, zajedno sa jednim S/PDIF-om.  
       
      Za sada, ASRock Fatal1ty zaista deluje kao jako dobar proizvod i veoma smo zadovoljni praktično svim njenim aspektima, osim izbora video izlaza koji nam definitivno nije omiljen.  

      Kako je reč o matičnoj ploči sa gejmerima u vidu kao ciljnom grupom, ugrađen je pomenuti Killer E2200 mrežni kontroler koji je na veoma visokoj ceni među ovim korisnicima. Pritom, nije ostavljen ogoljen već se nalazi unutar kućišta koje ima funkciju štita od elektromagnetnih interferencija, kako mu ništa ne bi zasmetalo tokom rada. Ovaj nivo posvećenosti nije nešto što očekujete od ASRocka tako da smo posebno zadovoljni pažnjom koju su posvetili detalju poput ovog.  
       
      Kao i Extreme6 i Fatal1ty Z97X Killer poseduje integrisani audio podsistem visokog kvalitetak koji ASRock naziva Purity Sound 2. Reč je o Realtekovom ALC1150 kodeku koji prati prilično dobra elektronika. Sam ALC1150 je oklopljen EMI štitom, a tu su i Nichinon kondenzatori visokog kvaliteta, kao i Texas Instruments NE5532 pojačalom koje ima podršku sa slušalica sa otporom kabla od 600 oma.  
       
      Na ivici ploče, pored naponskog molexa za PCI-Express magistralu, locirani su COM i dva USB 2.0 headera, dok  se USB 3.0 header nalazi na drugom kraju, desno od SATA priključaka.  
      ASRock UEFI bios je vizuelno izveden u skladu sa ostatkom matične ploče. Dominiraju crni i crveni tonovi, a u pogledu funkcionalnosti i organizacije se praktično ne razlikuje u odnosu na Extreme6 koji smo nedavno testirali. Organizacija je veoma dobra, interfejs je intuitivan i jedino što mu možda nedostaje u odnosu na konkurenciju je atraktivnost, ali to nikako ne treba uzimati kao presudan faktor prilikom donošenja odluke. 



       
      Ljubitelji manualnog overkloka će biti veoma zadovoljni bogatstvom opcija koje su vezane za napone, frekvencije, množioce, TDP limite i ostale bitne stavke. Pored finih podešavanja za sam procesor, tu je i sve neophodno da zategnete latencije, prilagodite RAM generalno i izvučete maksimum iz vašeg sistema. Dopadaju nam se objašnjenja koja su prisutna za većinu stavki, pa i ukoliko niste sigurni čemu određeno podešavanje služi možete da se snađete bez posezanja za uputstvom. Ovo nije ništa neuobičajeno, ali vredi pomenuti u svakom slučaju. Sam bios ne poseduje nikakav sistem za automatski overklok, već nudi nekoliko profila. U zavisnosti od primerka procesora oni će raditi ili ne, a automatski overklok ćete morati da potražite u samom operativnom sistemu, odnosno softveru koji se isporučuje uz matičnu ploču. 
       




       
      Pored ustaljenih opcija, tu su i određeni softverski alati integrisani u sam bios, kao što su HDD Saver, System browser, alat za instalaciju RAID-a i drajvera, što je prilično korisno i u nekom momentu će vam zatrebati, a tada ćete da budete srećni što su ove mogućnosti tu. Tu je i Instant flash za osvežavanje verzije biosa putem fleš stika i još niz korisnih opcija, uključujući i Dehumidifier koji je koristan prilikom upotrebe LN2 hlađenja tokom overkloka.  


      Softver koji se isporučuje uz Fatal1ty Z97X Killer nosi naziv F-Stream, ali se u suštini radi o prilagođenoj verziji Easy Tune aplikacije koja ide uz ostale “civilne” modele matičnih ploča u ponudi ASRocka. Ipak, nije reč o potpuno istoj verziji, jer su pored crveno-crne teme dodate i određene opcije koje se ne pojavljuju kod Easy Tune-a.
       

       
      Većina njih je vezana za sam model matične ploče i možete ih prepoznati po njihovom nazivu.
       
       
       
      OC Tweaker kartica krije podešavanja frekvencija, napona i ostalih overklok opcija koje manje više emuliraju one dostupne u samom biosu.  
       

       

       
      Zanimljiva opcija je Fatal1ty mouse port koja omogućava da kontrolišete USB port koji je namenjen za vezu sa mišem. Ploča detektuje i daje vam do znanja trenutni polling rate i očitava ga u realnom vremenu. Pritom, omogućena je korekcija i povećanje direktno putem ovog alata što je korisno u slučaju da nemate pristup drajveru za vaš miš. Interesantno je to što je naš Cooler Master Reaper fabrički deklarisan na 500 Hz, ali je osvežavanje skakalo i do gotovo 550 Hz.
       

       
      FAN-Tastic Tuning je opcija za kreiranje sopstvenih profila za kontrolu broja obrtaja ventilatora. Verovatno ste sličan sistem već viđali, a nema mnogo mesta objašnjavanju. Putem grafikona podešavate tačke u kojima će se povećavati broj obrtaja, a nakon toga možete vršiti test
       

       

       

       
       
       
      Na kraju, isprobali smo i automatski overklok putem F-Stream aplikacije, a ploča je našla maksimalni takt pri 4300 MHz što je sasvim solidan rezultat i praktično je isti kao i kod Extreme6 modela. Iako ovo nije rekordna vrednost, dobra vest je to da ASRock za razliku od Gigabyte-a nije nabijao napon već je ostao na 1.2 V što je više nego dobar rezultat kada se do uzme u obzir. Iskreno, za automatski režim je daleko bolje da ostane kratak za 100 MHz nego da ga postigne “na silu” dižući napon na 1.4 i više volti.
       


       
      Memorija nije doživela nikakva ubrzanja, pa smo sve prepustili automatici koja je bila zadovoljna sa 2446 MHz što je svega 46 MHz više od deklarisane vrednosti naših modula.
       [modul]test=261[/modul] [modul]test=262[/modul] ASRock Fatal1ty Z97 Killer je veoma dobra matična ploča sa svom neophodnom opremom bez nepotrebnih dodataka za koju verujemo da će se dopasti naprednim korisnicima i igračima. Iako možda nije prenatrpana opremom kao Extreme6, ova ploča zapravo nudi bolji odnos cene i mogućnosti, jer većina ljudi ionako ne koristi pun potencijal svojih matičnih ploča. Sa druge strane jako je dobro znati da imate odličan LAN kontroler, dobru audio podlogu, kvalitetnu naponsku jedinicu i dovoljno prostora za nadogradnju u kasnijem periodu. Verujemo da većina neće ni primetiti to što nema 8, 10 ili više SATA portova kada se većina računara svede na maksimalno jedan sistemski SSD i eventualno jedan ili dva “storage” HDD-a.

      Na kraju nam nedostaje eventualno automatski overklok u okviru samog BIOS-a koji je nekako adekvatnije rešenje od varijante koja se odvija direktno u operativnom sistemu. Drugih zamerki nemamo i možemo samo da damo toplu preporuku za ovaj model.
      Za:
      – Kvalitetne komponente – Mogućnosti – Cena
      Protiv:
      – Izbor video izlaza je mogao da bude bolji – Automatski overklok iz BIOS-a bi bio bolje rešenje
      Matičnu ploču za potrebe testiranja ustupio ASRock

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test