Iako smo u samom uvodu istakli da najnoviji „integrisani“ čipset kompanije nVidia donosi podršku za kompletnu DirectX 9.0c specifikaciju, moramo reći i to da smatramo da u slučaju čipsetova ovog tipa to nije previše bitno. Naime, ukoliko se imaju u vidu performanse svih do sada integrisanih čipsetova onda je jasno da nijedan, pa ni GeForce 6150, nije bio u stanju da na adekvatan način odgovori zahtevima modernih video igara. To uostalom i nije cilj prilikom projektovanja ovakvih čipsetova. Politika proizvođača je jednostavna: ko želi da se igra mora se odlučiti za neku PCI Express x16 grafičku karticu u skladu sa svojim potrebama.
Koja je onda svrha čipsetova poput GeForce 6150? Prevashodno, ovakva rešenja po niskoj ceni omogućavaju sastavljanje relativno moćnog multimedijalnog računara, sposobnog za rad sa video materijalom HDTV rezolucije (čak i 1080i); upotrebu grafički intenzivnih aplikacija, a pored svega toga obezbeđuju i solidan stepen proširivosti. Dakle, u eri HTPC računara (Home Theatre Personal Computer) koji se pakuju u kućišta veoma malih dimenzija, moćno integrisano grafičko rešenje, kao što je GeForce 6150 može biti idealna osnova modernog Media Center PC-ja (kako su se prvobitno nazivali HTPC računari). Jedan, po skromnom mišljenju autora ovog teksta, zanimljiv scenario realizacije HTPC-ja uz samostalni izbor komponenti mogao bi da se koncipira na sledeći način. Naime, integrisana grafika na ASUS A8N-VM matičnoj ploči je i više nego dovoljna za sve grafički intenzivne potrebe Windows XP Media Center Edition 2005 računara. Veliki hard disk, kapaciteta 300 GB sa SATA II podrškom će savršeno raditi na testiranoj ploči. Integrisani zvuk je sasvim adekvatan za reprodukciju kompresovanog audio materijala. Socket 939 podnožje omogućava upotrebu čak i Dual Core procesora, što je poželjno, mada ne i neophodno za HTPC. Kako se na ploči nalaze i slobodni PCI slotovi, moguće je u jedan postaviti neki od TV tjunera sa hardverskim MPEG 2 enkoderom, kao što su kartice sa ATI Theatre 550 Pro čipom. Ukoliko imate više računara, vaš HTPC može da igra ulogu file servera što je podržano pod Windows XP Media Center 2005 sistemom, a zahtevaće da u sledeći slot na ASUS A8N-VM ploči postavite neku 802.11g kompatibilnu karticu. Male dimenzije same ploče omogućavaju smeštanje u bilo koje kućište, a na domaćem tržištu se mogu kupiti odgovarajući modeli bilo u Mini Tower ili Desktop izvedbi. Microsoft je od skoro počeo da prodaje i svoj daljinski upravljač dizajniran specijalno za Windows XP MCE 2005, pa se nadamo da će uskoro biti dostupan i na domaćem tržištu.
Naravno, to je samo jedan od scenarija u koji se ASUS A8N-VM matična ploča može savršeno uklopiti. Ostala polja primene gde će ovakve ploča biti više nego na visini svog zadatka su: office primena, manje zahtevna video obrada itd… Dakle, spektar primene se prostire na sve oblasti izuzev gaminga, za koji ionako nisu dovoljni ni akceleratori niže klase kao što su ATI Radeon X1300 Pro i GeForce 6200 (Turbo Cache).
GeForce 6150 + nForce 430
Pre nego što se posvetimo matičnoj ploči koju ovom prilikom imamo na testu, osvrnućemo se ukratko na razlike između pojedinih integrisanih grafičkih rešenja kompanije nVidia. Pomalo konfuzno nVidia je naziv novog čipseta sastavila tako što je koristila oznaku severnog i južnog mosta dajući prostora proizvođačima da kombinuju različite severne i južne mostove na svojim pločama. U opticaju su GeForce 6100 i GeForce 6150 integrisana grafička jezgra, i nForce 410 i nForce 430 „južni mostovi“.
Svi čipsetovi podržavaju sve AMD procesore predviđene za Socket 939 i Socket 754 podnožje. Kako su u pitanju slična grafička jezgra, nVidia je i za GeForce 6100 i GeForce 6150 obezbedila podršku za novu PureVideo tehnologiju koja omogućava akceleraciju reprodukcije HDTV sadržaja kompresovanih Windows Media i H.264 kodecima. Ipak, GeForce 6150 grafičko jezgro radi na 50 MHz višem radnom taktu u odnosu na GeForce 6100 što bi trebalo da obezbedi izvesne brzinske prednosti. Kažemo „trebalo“ pošto je na našem testu GeForce 6100 matična ploča pokazala nešto bolje razultate, što pripisujemo trenutnoj reviziji BIOS-a ASUS A8N-VM CSM matične ploče. Treba imati u vidu da integrisano grafičko rešenje umnogome zavisi od brzine sistemske memorije, što znači da eventualno setovanje 2T vrednosti za Command Rate parametar može veoma negativno da se odrazi na performanse grafičkog podsistema. Kako je PCI Express kontroler u slučaju GeForce 61×0 čipseta smešten u severnom mostu, gde i integrisani GPU, prednost GeForce 6150 ogleda se i u raspodeli PCI Express linija. Slabija revizija GeForce 61×0 čipseta, podržava jedan PCI Express x16 slot i još samo jedan PCI Express x1 slot, dok je kod naprednije verzije podržan još jedan PCI Express x1 slot (dakle, ukupno dva). Zanimljivo je još i to da GeForce 6150 donosi integrisani TV enkoder što znači da je omogućena podrška za TV izlaz. Nažalost, ASUS na testiranoj ploči nije implementirao odgovarajući konektor, ali ni isporučio u pratećem paketu bracket pomoću koga bi bilo moguće iskoristiti podršku za TV izlaz. Sledeća prednost GeForce 6150 čipseta u poređenju sa GeForce 6100, jeste i DVI-D izlaz. Moramo napomenuti da je u pitanju isključivo digitalni izlaz, pa tako nije moguće transformisati ga pomoću uobičajenog adaptera u izlaz za monitor sa analognom konekcijom. To znači da, ako nameravate upotrebu dva monitora sa ASUS A8N-VM CSM, ali i drugim sličnim pločama, morate obezbediti jedan model koji podržava DVI konekciju, a drugi povezati preko analognog DSub konektora.
Između južnih mostova koji nose oznake nForce 430 i nForce 410 takođe postoje izvesne razlike. Opremljenija varijantna, nForce 430, podržava kroz nVidia RAID kontroler više radi modova u poređenju sa nForce 410. Takođe, mogućnosti kao što su 1000 Mbps LAN, nVidia Active Armour Firewall i podrška za četiri SATA II uređaja ostali su ekskluzivne mogućnosti nForce 430 severnog mosta. ASUS A8N-VM CSM predstavlja „ultimativnu“ matičnu ploču za socket 939 platformu na kojoj su implementirani GeForce 6150 i nForce 430 čipovi. Detaljniju specifikaciju spomenutih čipsetova možete videti na narednoj strani…
Specifikacija čipseta
Specifications:
NVIDIA GeForce 6150
NVIDIA nForce 430
NVIDIA GeForce 6100
NVIDIA nForce 430
NVIDIA GeForce 6100
NVIDIA nForce 410
CPU
Athlon 64 or Sempron
Athlon 64 or Sempron
Athlon 64 or Sempron
PureVideo (High Definition)
Da
Da
Da
DirectX® 9.0 Shader Model 3.0 Support
Da
Da
Da
TV Encoder
Da
No
No
TMDS/DVI
Da
No
No
Graphics Clock
475 MHz
425 MHz
425 MHz
PCI-Express
1×16
2×1
1×16
1×1
1×16
1×1
MPEG-2/WMV9 Playback
HD(1080p/1080i)
SD
SD
Video Scaling
High Quality(5×4)
Basic (2×2)
Basic (2×2)
SATA/PATA drives
4/4
4/4
2/4
SATA speed
3Gb/s
3Gb/s
3Gb/s
RAID
0,1,0+1,5
0,1,0+1,5
0,1
NVIDIA MediaShield
Da
Da
Da
NVIDIA ActiveArmor TM Firewall
Da
Da
–
Ethernet
10/100/1000
10/100/1000
10/100
USB ports
8
8
8
NVIDIA nTune TM Utility
Da
Da
Da
Ploča na testu
ASUS A8N-VM CSM stiže zajedno sa minimalnim paketom prateće opreme. Set najnužnije opreme smešten je, zajedno sa matičnom pločom, u ambalažu minimalističkih dimenzija. To konkretno znači da se osim najnužnijih FDD, ATA 133 i SATA kablova u paketu našlo malo toga. Svetla tačka je svakako dodatni bracket sa jednim Firewire 400 portom. Firewire port je morao biti izmešten na dodatni bracket ako se ima u vidu da testirana ploča ima na sebi i DVI-D i DSub priključak za monitor. To je uslovilo dosta izmenjeni I/O panel u odnosu na uobičajena rešenja. Žrtvovani su i serijski portovi iz istog razloga. Firewire podrška izvedena je posredstvom VIA VT6307 kontrolera. Kako je obezbeđena i gigabitna LAN podrška posredstvom nVidia čipseta za PHY čip odabran je uobičajeni Marvell 88E1111-RCJ. Neuobičajeno za većinu ploča dostupnih na našem tržištu, ali ne i za ASUS, kao audio codec odabran je ADI1986A koji ispunjava Azalia HD Audio specifikaciju. U pitanju je manje-više uobičajeno šestokanalno (dakle, 5.1) audio rešenje. Podrška za četiri SATA II uređaja izvedena kroz odgovarajući kontroler unutar nForce 430 čipa, a nVRAID u ovom slučaju omogućava RAID 0, RAID 1, RAID 0+1 i JBOD režime rada RAID niza.
Sama ploča odlikuje se relativno povoljnim rasporedom komponenti, ali odmah na početku napomenućemo da je montaža kulera izuzetno otežana pozicijom velikog pasivnog hladnjaka na GeForce 6150 čipu. ASUS i pored podrške u čipsetu nije implementirao dva PCI Express x1 slota, već samo jedan. Za proširenja, pored spomenutog PCI Express x1 slota, obezbeđeni su i PCI Express x16 i dva „klasična“ PCI slota. Imajući u vidu da je reč o Micro ATX ploči, raspored komponenti je solidan, ako se izuzme peh sa ležištem za procesor. Kada već govorimo o ležištu za procesora, napomenućemo da ASUS odavno koristi mehanizme za montažu kulera, koji za razliku od rasprostranjenijeg LOTES mehanizma, ima metalno ojačanje sa suprotne strane matične ploče.
Za odgovarajuće napajanje procesora implementirana je trostepena naponska jedinica koja je kvalitativno u rangu sa ASUS X serijom matičnih ploča – dakle osrednja. Proizvođač navodi da je testirana ploča u stanju da radi sa svim socket 939 procesorima, pa čak i Athlon 64 X2 modelima. Od ostalih zanimljivih stvari koje smo uočili na PCB-u ASUS A8N-VM CSM matične ploče jeste signalna dioda koja upozorava da je ploča pod naponom, kako ne biste ugrađivali kartice u tom slučaju. Pažnju nam je privukao i natpis Made In China, koji potvrđuje vesti od pre par meseci kako proizvodnja matičnih ploča u najmnogoljudijoj zemlji na svetu sve više uzima maha. Ako se ima u vidu da je pre samo tri godina gotovo celokupna svetska produkcija matičnih ploča dolazila sa Tajvana, a danas se matične ploče namenjene masovnoj prodaji, kao što je ovom prilikom testirana ploča, sve više proizvode u Kini, jasno je da se vremena definitvno menjaju i da proizvođači pokušavaju da dodatno obore troškove. Nadamo se samo da to ne uzima danak u kvalitetu, ali tako nešto nije moguće utvrditi bez dugoročne upotrebe određenog modela.
BIOS
BIOS testirane ASUS A8N-VM CSM matične ploče nudi isključivo bazične opcije za podešavanje sistemskih parametara. Nije moguće manipulisati radnim naponima komponenti na ploči. To znači da su overklok dometi veoma limitirani, ali isto tako treba imati u vidu da ovakve ploče nisu projektovane za takav rad. Kao i kod većine ASUS-ovih matičnih ploča i u slučaju testirane obezbeđeni su AI Overclock profili koji vaš procesor i memoriju mogu ubrzati do otprilike 10% što je dovoljno, ako se ima u vidu da je reč o Micro ATX „integrisanoj“ matičnoj ploči. Ono što je bitnije jeste da mogućnosti podešavanja memorijskih parametara ne nedostaju, što posebno treba imati u vidu kada je reč o brzini integrisanog grafičkog jezgra koje koristi sistemsku memoriju za svoje potrebe tj. kao video bafer. Omogućena je upotreba do 128 MB sistemske memorije za potrebe GeForce 6150 GPU-a na ASU A8N-VM ploči. Iako grafičko jezgro u GeForce 6150 čipsetu radi na višem taktu nego u slučaju GeForce 6100 čipseta, treba imati u vidu da su oba rešenja izuzetno limitirana brzinom memorije koju koriste za svoje potrebe, pa ne treba očekivati veliku brzinsku prednost jačeg čipseta. Mi smo bili u pomalo neobičnoj situaciji tj. GeForce 6150 ploča bila je sporija od GeForce 6100 referente ploče u 3D testovima što pripisujemo ranoj verziji BIOS-a na ASUS A8N-VM CSM matičnoj ploči. Od ostalih korisnih opcija u BIOS-u izdvojili bismo mogućnost uključivanja Cool'n'Quiet tehnologije.
ASUS A8N-VM CSM – specifikacija
Iako smo već izložili mogućnosti ASUS A8N-VM CSM matične ploče, nije zgoreg da vam prezentujemo i zvaničnu specifikaciju preuzetu od proizvođača…
Test sistem
Kada je instalacija drajvera za GeForce 61×0+nForce 4×0 matične ploče u pitanju, treba imati u vidu da je nVidia omogućila, nakon zvaničnog predstavljanja ovih čipsetova, upotrebu uobičajenih drajvera za nForce 4 čipsetove i Forceware drajvere za integrisano grafičko jezgro. Mi smo koristili tokom testa nForce 6.70 drajver u kombinaciji sa nVidia Forceware 81.98 drajverom za grafičke kartice. Kao referencu koristili smo sličnu matičnu ploču iz ASRocka. U pitanju je model koji koristi GeForce 6100 + nForce 430 čipset.
Procesor
AMD Athlon 64 3000+ (Venice)
Matične ploče
ASUS A8N-VM CSM
ASRock 939NF4G/SATA2
Kuler
AMD BOX kuler
Memorija
2x 512 MB TakeMS (CAS 2.5 3-3-8, 1T)
Monitor
Dell UltraSharp 2405FPW
Hard disk
Western Digital Caviar 60 GB, ATA133
Operativni sistem
Microsoft Windows XP Professional SP1
Rezultati testova 1
Rezultati testova 2
Rezultati testova 3
Zanimljiv proizvod
Ono što je oduvek nedostajalo Athlon 64 platformi stiglo je u obliku GeForce 61×0 + nForce 4×0 matičnih ploča. Intel platforma je uvek po pitanju integrisanih čipsetova bila u prednosti, jer je sam Intel veoma jak na tom polju. Ipak, kada us razlike između GeForce 6150 i GeForce 6100 integrisanih grafičkih jezgara po pitanju performansi u pitanju bilo je pomalo neočekivano da razlika ne bude u korist GeForce 6150. Ipak, testovi inostranih kolega pokazuju da su performanse ova dva čipseta uglavnom ujednačena ili je moguća (u zavisnosti od modela ploče) situacija slična našoj. Ipak, ovakve ploče se ne kupuju zbog performansi integrisanog grafičkog jezgra, već zbog njihovih mogućnosti. Ono što je sigurno, jeste da kombinacija GeForce 6150 i nForce 430 čipseta zaista obezbeđuje sve mogućnosti high-end nForce 4 platforme, pa predstavlja odličan izbor za multimedijalnu primenu. U poređenju sa konkurencijom iz kompanije ATI i RS482 čipsetom, moramo priznati da je nVidia napravila bolji posao sa „integrisanim“ čipsetom. Sve mogućnosti naprednijih verzija su tu: SATA II, GB LAN, 1000 MHz HT, Firewall itd… ASUS je sa druge strane napravio stabilan i kvalitetan proizvod koji će biti odličan izbor za korisnike koji traže napredne mogućnosti po niskoj ceni. Dodatni PCI Express x16 slot rešava problem lošijih 3D performansi, tj. omogućava naknadnu nadogradnju sistema ukoliko se ukaže potreba za time. Micro ATX format u vreme kada je na pločama integrisano „sve i svašta“ ne predstavlja preveliki problem, pa ASUS A8N-VM ploča može naći primenu u mid-range segmentu ukoliko se ima u vidu mogućnost postavljanja dodatne grafike. Ipak, ono što može da pokoleba naprednije korisnike ( tj. sigurno će ih pokolebati, prim.aut. ) jeste siromašna BIOS sekcija koja testiranu ploču ipak svrstava u low-end segment po pitanju performansi.
Matičnu ploču na test ustupio DirectLink, zvanični distributer ASUS proizvoda za SCG.