ASUS Crosshair V Formula-Z

ASUS Crosshair V Formula-Z

Iz kompanije ASUS stiže nam, slobodni smo reći, usavršenija verzija izuzetne matične ploče. Stoga sasvim opravdano imamo velika očekivanja od nje, uzdajući se u tradiciju kompanije i njenu sposobnost da izvuče maksimum iz svake tehnologije, ali i tržišno opredeljenje da se ne zadovoljava ostvarenim, već da u kratkim vremenskim intervalima korisnicima ponudi još unapređenije varijante postojećih proizvoda. Na test nam j

    Sadržaj

      Zoran Petrović Stanje na tržištu matičnih ploča i procesora već neko vreme poprima sliku koja je umnogome različita od onoga što smo dosad navikli. AMD je izašao iz trke za najjači CPU i tron prepustio Intelu, a novi čipset je poslednji put predstavljen početkom 2011. godine. I dok je AMD pripadnik “jedan za sve” filozofije, kada je soket u pitanju, dotle Intel ima drugačiji pogled na svet. Sa veoma brzom i tehnološki zahtevnom Tick-Tock strategijom Intel je sebi nametnuo veoma brz tempo razvoja novih tehnologija. Pitanje je ko će duže izdržati, oni ili kupci. Naime, svi znamo da se tehnologije veoma brzo razvijaju i malo po malo dolazi do revolucionarnih promena kada je hardver u pitanju, međutim, tempo kojim Intel korača od kupaca iziskuje značajna finansijska sredstva kako bi se nove tehnologije ispratile u pravoj meri.

      S druge strane AMD sa svojim soketima, koji su gotovo uvek unazad kompatibilni omogućava korisnicima relativno bezbolni prelazak na novu generaciju procesora, što je jedan od stvari koja ih je učinila popularnim, posebno u nižim segmentima. Druga strana medalje je što ste jednu matičnu ploču mogli da koristite sa nekoliko generacija procesora, pa je i prodaja trpela. Zašto bi neko kupovao novu matičnu ploču, kada novi CPU odlično radi i sa starom, a unapređenja između čipsetova uglavnom nisu bila dovoljno velika da bi opravdala novu investiciju.

      Kada sve ovo uzmete u obzir onda možete da razumete i razne proizvođače poput ASUS-a, Gigabyte-a, MSI-a koji nemaju preterano dobar izgovor za predstavljanje tržištu novih AMD matičnih ploča (ako izuzmemo APU). Oni pored navedenog imaju konstantna ulaganja u mnoge tehnologije po kojima su poznati : Ultra Durable, Military Class, Digi+ i koje u periodu u kojem AMD miruje doživljavaju nove iteracije. Usled nedostatka novih modela neki od proizvođača se odlučuju da predstavljaju revizije starih modela koje u sebi nose najveći deo novih tehnologija. Upravo takav model nam je na test poslao ASUS. Radi se o Z reviziji njihovog najboljeg AMD modela – Crosshair V Formula. Iako smo očekivali da će gornji dom ASUS popuniti sa modelom koji u sebi ima sufiks “Extreme”, stvari su se malo drugačije razvile, pa evo nama nove Formule. Za početak da se malo podsetimo šta AMD donosi u svojoj najjačoj verziji čipseta. AMD 990FX Najjača verzija 9XX generacije čipsetova je logično namenjena zahtevnijim korisnicima i entuzijastima, dok je za sve ostale AMD pripremio jeftinije 980X i 970 varijante. Po tehničkoj specifikaciji, primarna razlika između 990FX, 980X i 970 čipsetova je u broju PCI Express linija, odnosno u podršci za multi GPU grafičke konfiguracije. Tako 980X podržava samo klasični x8/x8 režim za dve grafičke karte, dok 970 uopšte ne nudi mogućnost rada u Crossfire modu. Naravno, 990FX podržava rad sa dve grafičke karte u mnogo boljem x16/x16 modu, a tu su i mogućnosti “razbijanja” 32 PCI Express linije na više od dve karte, pa će i onima koji žele tri ili četiri grafike u sistemu biti omogućen jedan od Crossfire modova (x16/x8/x8 ili x8/x8/x8/x8).

      Ono što po pitanju multi GPU opcija takođe donosi 990FX čipset je podrška za SLI, pa će tako posle dugog vremena ponovo moguće koristiti NVIDIA grafičke karte u SLI režimu na AMD platformi. Kao i do sada, direktan naziv čipseta u stvari predstavlja oznaku northbridge-a, dok je southbridge i dalje poseban čip. AMD je tako i dalje zadržao klasičnu čipset northbridge-southbridge konfiguraciju, te nije krenuo u „fuziju“ ova dva čipa po ugledu na konkurenciju iako se o „fuziji“ non stop priča. Ipak, očuvanje klasične čipset konfiguracije u ovom momentu olakšava situaciju AMD-u za proizvodnju i stvaranje različitih podvarijanti čipseta, pa tako nije čudno što po ovom pitanju nema nikakvih promena. Sam southbridge sad nosi oznaku SB950, ali kao i northbridge, predstavlja veoma malo unapređenju u odnosu na prethodni SB850 čip.

      Broj podržanih USB 2.0 portova je isti (14), takođe i broj SerialATA 6 Gb/s portova (6), kao i svi ostali vitalni detalji. Direktne USB 3.0 podrške još uvek nema, pa proizvođači ploča i dalje moraju koristiti neke od poznatih čipova (ASMedia, Nec…) za podršku ovom standardu. Veza između northbridge-a i southbridge je takođe ista – A-Link Express III, sa tim da 9XX serija northbridge-a sa sobom donosi brži HT link, pa je sada radni takt povećan sa 2600 na 3200 MHz. U praksi ovo povećane ne bi trebalo da donese neki značajniji skok performansi, već je brža HT magistrala tu kao deo podrške za Bulldozer generaciju procesora. Ujedno, ovo je i prava namena kompletne 9XX serije, jer razlike u specifikaciji u odnosu na prošlu generaciju čipseta gotovo da nema. 980FX, 980X i 970 su tu da obezbede podršku za nove procesore i to je to, pa zbog toga nema materijala za neku detaljniju i dužu priču o dotičnim čipsetovima.  
       Koliko je “Z” bitno? Kao logično se nameće poređenje sa “običnom” verzijom, tj. Crossfire V Formula modelom. Već i vrapci znaju da ROG serija predstavlja sam vrh ASUS ponude bez obzira na tip komponenata o kojima se radi. Kako je Crossfire V Formula njihov najjači AMD model, pitanje je koliko je uopšte bilo mesta za upgrade. Odlične performanse i reputacija koju je Crossfire V Formula model stekao čine cipele u koje “Z” treba da uskoči veoma velikim u startu. Doduše, znajući ASUS, ovo možda i ne bude preveliki problem. S obzirom da smo se pri prvom predstavljanju detaljno upoznali sa Crossfire V Formula, nema potrebe ponavljati se, već ćemo se fokusirati na razlike i unapređenja koja donosi naslednik.

      ASUS Crosshair V Formula-Z

      Soket

      AMD AM3+

      Čipset

      AMD 990FX/SB950

      Memorijski slotovi

      4x DIMM DDR3 1066-2400MHz (O.C.)

      Slotovi za proširenje

      3x PCIE 2.0 x16, 1x PCIE 2.0 x16(x4), 2x PCIE 2.0 x1

      SATA

      AMD SB950: 6x SATA 6 Gb/s + ASMedia ASM1061: 2x SATA 6Gb/s, 2x eSATA 6Gb/s

      USB

      AMD SB950: 12x USB 2.0 (8+4) + ASMedia USB 3.0: 6x USB 3.0 (4+2)

      S obzirom da se radi o modelu sa istom kombinacijom čipova, broj stvari koje donosi AMD 990FX/SB950 kombinacija je identičan. Dakle radi se 32 PCI Express linije raspodeljene na tri PCI Express slota druge generacije. Preko ova tri slota moguće je kombinovati jednu, dve ili tri grafike, pa će u zavisnosti od broja kartica Crossfire ili SLI kombinacija raditi u x16/x16 ili x16/x8/x8 modu. Kod novijeg modela je jedan vremešni PCI slot zamenjen modernijim PCI Express 2.0 x1 interfejsom čime je ASUS kod ovog modela definitivno raskrstio sa PCI konekcijama. Broj SATA portova koji su direktno vezani za južni most je i dalje šest i sve rade po SATA 6 Gb/s standardu. Ovome su, kod originalne Crossfire V ploče pridodati još jedan SATA i jedan eSATA port, oba po SATA 6Gb/s specifikacijama i oba preko ASMedia ASM1061 kontrolera. Kod novije verzije ASMedia ASM1061 omogućava duplo više portova, pa tako imamo dva SATA i dva eSATA konektora, što je jedna od razlika.

      Za LAN se i dalje brine Intel-ov čip, što je pomalo ironično, jer se radi o AMD ploči, ali je kvalitet Intel rešenja nesporan, a kako je AMD za svoju ploču želeo sve najbolje, ovaj izbor itekako pozdravljamo.

      Još jedna komponenta koja je dobila unapređenje je i audio čip. Odlični SupremeFX X-Fi 2 zamenjen je sa novijim SupremeFX III osmokanalnim kontrolerom. ASUS se i ovoga puta baš potrudio, pa se radi o odličnom rešenju. Prvo što upada u oči je crvena LED osvetljena linija koja odvaja audio komponentu u donjem levom uglu ploče. Naime, s obzirom da su se SupremeFX audio karte izdvajale kao nezavisne kartice, ASUS se odlučio da novi čip inkorporira na PCB, ali se potrudio da ga fizički izoluje od ostatka, pa tako u suštini dobijamo diskretnu audio kartu na istom PCB-u. U skladu sa imenom iza SupremeFX brenda ne čudi što ova karta ima svoj PCI Express vod, kako ne bi opterećivala grafički ili neki drugi podsistem.

      Takođe, sama karta je opremljena sa kvalitetnim 1500uF kondenzatorom koji ima dvojaku ulogu. Prva je “peglanje” napona koji dolazi do audio karte smanjujući tako oscilacije i šum, kako bi se postigao zavidni kvalitet zvuka, i druga je pravljenje “bafera” u slučaju da igra, muzika ili film prave jak i moćan zvuk. Ovo može da uzrokuje “seckanje” u reprodukciji audio signala ukoliko su na izlaz priključeni zvučnici ili slušalice bez dodatnog napajanja, a to se sprečava pravljenjem bafera od strane kondenzatora.

      Kao dodatni nivo izolacije i redukcije šuma uzrokovanog elektromagnetnim smetnjama ostalih komponenata tu je i aluminijumski poklopac koji okružuje glavni audio procesor. Izbor mesta audio karte u samom uglu je strateški formiran kako bi se nalazila što dalje od komponenata koje mogu negativno da utiču na zvuk. Ako imate jednu ili više moćnih grafičkih karti koje traže mnogo struje mogućnosti elektromagnetnog šuma su veće, pa je uloga aluminijumskog štita u ovakvim situacijama veoma bitna. Napominjemo i da su svi analogni audio konektori pozlaćeni, čime se poboljšava provodljivost direktno na ulazu, a i sprečava se korodiranje metalnih delova. Ne treba zaboraviti ni veoma kvalitetnu softversku podršku koja se isporučuje na pratećem disku, a preko koje audiofili mogu da prilagode zvuk prema svojim preferencijama. Broj USB portova je ostao isti, pa pored 12 konekcija preko čipseta, preko ASMedia kontrolera dobijamo dodatnih šest USB 3.0 portova (četiri nazad i dva na ploči).

      Možda se najveće unapređenje koje novi model ima nalazi oko procesora. Naime Extreme Engine Digi+, digitalna naponska jedinica dobila je generacijski skok, pa se sada radi o Digi+ II sekciji koja se brine za obezbeđivanje kvalitetnog napona procesoru. Naponska sekcija je, kao i kod prethodne verzije izvedena u 10 faza (8+2) uz dodatne dve faze namenjene isključivo memorijskim modulima. Pre filtriranja napona ploča raspolaže za 8+4-pinskom kombinacijom napajanja koja obezbeđuje veliku količinu struje ka CPU, a koja će biti dovoljna i za najzahtevnije korisnike. Slična je priča i za grafičke karte, pa ukoliko želite super stabilan sistem, na PCB-u ploče se nalazi dodatni molex konektor koji pojačava isporuku struje preko PCI Express slotova ka grafikama.

      Naponska sekcija prekrivena je masivnim rashladnim profilom, a dva dela su spojena debelim heatpipe-om, dok je južni most prekriven prepoznatljivim pasivnim hladnjakom sa ROG motivom. Heatpipe se produžava i prekriva i northbridge čip, a hladnjak je postavljen tako da se toplota oslobađa na gore i ka zadnjoj stranici, mestima gde se najčešće nalaze dodatni ventilatori. Ne treba dodatno naglašavati šta znači desetofazno filtriranje napona ka CPU i ozbiljno hlađena naponska sekcija, te koliko je potencijala ostavljeno krajnjem korisniku. Četiri memorijska modula su još jedna novina, u smislu da je ubačena podrška za rad sa memorijom od čak 2400 MHz (“običan” Crosshair je podržavao max 2133 MHz). DIMM slotovi poseduju šnalu samo s gornje strane, pa nećete imati problema ukoliko treba da promenite memoriju, a smeta vam grafička karta ili slično. Ovde dolazimo i do jedine, uslovno rečeno, zamerke koju imamo kada je u pitanju ova ploča. Memorijski slotovi su, pre svega zbog jake memorijske naponske sekcije i raznih prekidača morali biti približeni CPU soketu. Ovo za posledicu ima malo prostora oko samog soketa, pa ukoliko koristite memorije sa visokim hladnjacima, ne računajte da će vam svaki kuler biti odgovarajući.  Posle priče o osnovnim komponentama koje uglavnom možete pronaći na velikom broju matičnih ploča izdvojili bismo malo vremena da podsetimo na ROG pikanterije koje je ASUS spakovao na PCB novog Crosshair modela. Prva stvar koju ćete primetiti na zadnjem panelu su ROG Connect i BIOS Flashback tasteri. ROG Connect omogućava povezivanje matične ploče sa drugim računarom preko USB kabla. Ovako se u realnom vremenu mogu nadgledati parametri rada sistema, i vršiti podešavanje istih, a sve preko drugog računara. ROG Connect je opcija koju overklokeri veoma vole, jer mogu bez potrebe da resetuju računar i ulaze u BIOS da nadgledaju i podešavaju sistem.

      Za nezgodne situacije u kojima ostanete “zaglavljeni” i ne možete da podignete BIOS, dovoljno je da snimite novi verziju na USB fleš, ubacite ga u odgovarajući port i pritisnete BIOS Flashback taster tri sekunde, nakon čega se novi BIOS automatski uploaduje u BIOS memoriju.

      Deo oko procesora je i ovoga puta jako interesantan. Pored standardnih “Reset” i “Start” tastera, ovde ćete naći i veliki broj zanimljivih stvari. Primera radi, tu su “Slow mode” prekidač i LN2 džamper, čijom aktivacijom u dva koraka spremate matičnu ploču za LN2 sesije. Slede POST ekran za nadgledanje stanja sistema i alarmiranje usled zakazivanja neke komponente putem alfanumeričkih oznaka. Nezaobilazni su i GO Button kojim se omogućava učitavanje “sigurnih” parametara za rad memorije u situacijama kada nešto ne funkcioniše kako treba.

      Naravno, merne tačke za fizičko priključivanje instrumenata (Probelt) su tu, pa se preko njih može direktno očitavati napon sa svih bitnih delova ploče. Tik pored su smeštene i diode koje pomažu prilikom podizanja sistema i alarmiraju ukoliko neka komponenta ne radi kako treba. Postoje četiri lampice, a nadgledaju rad CPU-a, RAM-a, grafike i boot drajva. Nešto niže, pored gomile kontrolerskih čipova naići ćete i na iROG kontrolerski čip namenjen nadgledanju rada svih ROG funkcija. Zahvaljujući iROG kontrolerskoj logici overklok je znatno olakšan, a kontrola nad parametrima sistema je spuštena na hardverski nivo, čime se omogućava pristup svim komponentama na vrlo bazičnom nivou. Za direktan pristup BIOS sekciji tu je DirectKey taster, tik ispod iROG čipa, a sekundarna funkcija mu je i uključivanje/isključivanje sistema tokom butovanja kako bi se brže pristupilo BIOS-u.  Ukoliko je potrebno da preskočite POST ekran i direktno pređete na učitavanje sistema dovoljno je da Fast Boot prekidač prebacite u “on” položaj i ploča će preskočiti skoro sve manje bitne provere i preći na direktno i brzo učitavanje sistema. O kvalitetu korišćenih komponenti nema smisla trošiti reči, jer sve ispod “vrhunsko” ovde nije dolazilo u obzir. Ono što nas je prijatno iznenadilo je što ova ploča poseduje čak osam četvoropinskih konektora za ventilatore, preko kojih je moguće nezavisno podešavanje svakog kulera zasebno.

      Hardverska kontrola je omogućena i na LAN kontroleru, pa je uz pomoć Game First softvera moguće kontrolisati rad mrežne karte i prioritetizovati pakete kako bi se maksimalno smanjio ping, koji u online igrama najčešće znači razliku između života i smrti. Uz pomoć softvera koji se isporučuje na pratećem disku moguće je odabrati jedan od dva moda podešavanja – jednostavan i napredni, pa će se svako snaći prema svojim željama i znanjem. Kao i uvek, rezultate dajemo na stabilnim vrednostima postignutim automatskim overklokingom. Nažalost, zbog promene raznih parametara u testiranju, a posebno samog testnog setapa, ovaj put nema direktnih poređenja sa drugim sličnim platformama. Kako budemo nastavljali dalje, davaćemo komparativne rezultate, kao što to uvek činimo. Verujemo da su brojke vrlo ilustrativne i da demonstriraju kvalitet koji nudi matična ploča…















       Dodatna unapređenja na UEFI BIOS-u su vidljiva na svakom koraku. Veći broj opcija je prisutan, pa je moguće podešavanje bukvalno svega što vam padne na pamet, i to u meri koja vam padne na pamet. Već smo mnogo puta pričali o organizaciji, detaljnosti i logičnosti ASUS UEFI BIOS-a koji dolaze sa ROG pločama, i jednostavno, koliko god da se konkurencija trudila, bez imalo razmišljanja, ovo je daleko najbolje rešenje u svakom pogledu. Ima jednostavni i napredni mod rada, sve je logično raspoređeno, nema nepotrebnih animacija i jarkih boja kao što se to može primetiti na primer kod MSI matičnih ploča.


      Tu je i nekoliko alata koji će vam prilično pomoći poput EZFlash opcije za jednostavnu promenu BIOS-a, te SDP Info koji će očitati SPD parametre svake memorije, kako ne biste trebali da “gledate u pasulj” šta je proizvođač podešavao i kako. Za overklok je spremljeno čak osam profila u koje možete smestiti podešavanja, što će se dopasti i najzagriženijim overklokerima.


      Što se overkloka tiče, granicu će vam predstavljati primerak procesora, memorije i tip hlađenja koje imate. Jednostavno, ukoliko želite apsolutni maksimum iz AMD procesora, naoružajte se ovom pločom i već ste odradili pola posla. Za one koji nemaju baš toliko iskustva i ploču drže u kućištu, a ne na sred radnog stola ulepljenu u glinu, sa termosom tečnog azota pored, tu je i jednostavni sistem automatskog overkloka.


      Bogat softverski paket, pored uobičajenih paketa sadrži i AISuite II, koji u sebi objedinjuje SVE elemente potrebne za kontrolu sistema. TurboV EVO je alat koji treba da tražite ukoliko želite da na jednostavna način overklokujete sistem. Pritiskom na jedan taster ploča ispituje granice sistema i overklokuje CPU i memoriju kako bi našla stabilnu frekvenciju. Nakon svakog pokušaja se vrši test stabilnosti kako bi se utvrdila frekvencija koja neće kompromitovati rad sistema. Kada se dođe do granice (uglavnom se sistem resetuje) prethodna frekvencija se proglašava maksimumom.


      U našem slučaju FX-4170 je sa nominalnih 4,2 GHz stao na tik ispod 4,8 GHz što je odličan rezultat s obzirom da smo imali prosečno dobro vazdušno hlađenje u vidu CoolerMaster HyperX 212 EVO od svega tridesetak evra. Naravno, uz malo igranja sa podešavanjima, FX-4170 je, uz nešto viši napon opasno približio magičnoj cifri od 5 GHz, a uz kvalitetnije hlađenje, bez ikakvih problema bismo mogli da idemo i dosta više. Naravno, za svaki dan 4,8 GHz automatskog overkloka, u paketu sa 2,1 GHz za RAM su stvarno odlični rezultati koji zavređuju svaku pohvalu. Uostalom, svi testovi su odrađeni na vrednostima koji su postignuti automatskim overklokom, pa ih slobodno možete uporediti sa svojim rezultatima. Kao grafika korišćen je Sapphire RadeonHD 6950 2 GB uz 12.8 Catalyst paket i svež Windows 7 64-bit. Ispod možete pogledati i ostale slike BIOS-a…





       Neki bi rekli da je Crosshair V Formula-Z samo pokušaj da vam ASUS izvuče dodatne novce iz džepa. Na prvi pogled, poređenjem specifikacija oba modela, jasno nam je zbog čega biste tako nešto zaključili. Međutim, ako malo bolje pogledate, ASUS se potrudio da pored provereno dobrih komponenata ovaj model unapredi sa novim verzijama najbitnijih funkcija. Sve ono što se dešavalo u proteklih godinu dana, i sva unapređenja koja su se pojavila na pločama baziranim na Intel čipsetovima, koji se pojavljuju kao pečurke posle kiše, je u velikoj meri prebačeno ovde. Dovoljno vam je samo da pogledate audio sekciju, naprednu naponsku jedinicu ili novu verziju UEFI BIOS-a pa da vam sve bude jasno.

      Jednostavno ASUS nije hteo ništa da prepusti slučaju i pred vama se bez ikakve dileme nalazi najbolja ploča za AMD procesore koju trenutno možete naći na tržištu. Naravno, najbolje komponente nikada nisu jeftine, pa će ovo biti jedini kamen spoticanja koji može da odvrati potencijalne kupce. Jedini slučaj u kojem vam ne bismo preporučili da kupite ovu ploču je ukoliko imate već Crosshair V Formulu, u svim drugim situacijama za vrhunske performanse izbor nikad nije bio jednostavniji.

      Prednosti: – Najbolja overklok ploča za AMD – 3-way SLI/CrossfireX – Digi+ II naponska sekcija – RAM 2400 MHz – ROG elementi (Connect, BIOS flashback, iROG, BIOS print…) – SupremeFX III Nedostaci: – DIMM slotovi previše blizu soketa – Cena 245€, što je u percepciji korisnika poprilično za AMD platformu
       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test