ASUS EN450GTS Silent DirectCU

ASUS EN450GTS Silent DirectCU

ASUS je u poslednje vreme pomalo zapostavio modele sa pasivnim hlađenjem u domenu nešto snažnijih grafičkih kartica. Konkurencija, sa druge strane, posvećuje nešto više pažnje u ovom segmentu, ali je ASUS očigledno krenuo da popravi stvari. Dopuna u ponudi sa jednim pasivno hlađenim modelom je prijatno osveženje, u periodu kada nema mnogo interesantnih noviteta. Ovakva video karta, odnosno karta sa pasivnim hlađenjem, ne predsta

    Sadržaj

      Nebojša Todorović

      Test: ASUS EN450GTS Silent DirectCU

      DirectCU rashladni sistem je, kao što ste verovatno primetili do sada, prisutan na većini ASUS-ovih grafičkih kartica. Ceo koncept se zasniva na direktnom naleganju heatpipe-ova na površinu grafičkog čipa čime se ostvaruje efikasniji transfer toplote i njegovo ravnomernije raspoređivanje preko celog rashladnog tela. Do sada je DirectCU sistem bio rezervisan za modele sa aktivnim hlađenjem, ali se ovog puta ASUS odlučio da po prvi put sa DirectCU hlađenjem zađe u sferu pasivnih kulera. Prva kartica koja ima tu čast je prošlogeneracijski model, a reč je o GeForce GTS450.

      ASUS EN450GTS Silent DirectCU stiže u uobičajeno dizajniranom pakovanju, koje osim same kartice, praktično ne sadrži ništa vredno pomena. Prisutan je VGA to DVI konvertor, uputstvo i disk sa drajverima. Skromno, nema šta, ali za ovaj model mnogo toga i nije potrebno, a imamo i utisak da će ova kartica biti više namenjena OEM tržištu, nego klasičnom retail-u.

      Dizajn kartice je prilično jednostavan, ali se ne može reći ni jedna negativna reč na temu dizajna. Dominantan je poveći crni aluminijumski hladnjak kroz koji prolaze dva heatpipe-a kako bi se što bolje prenela toplota. Zbog svog specifičnog oblika, omogućena je montaža ventilatora na relativno jednostavn način, a po svemu sudeći ASUS je generalno predvideo da se u tom slučaju postavi ventilator prečnika 120mm. Mi nismo probali ovu varijantu, jer je tržište preplavljeno modelima sa aktivnim kulerima i moramo priznati da nam je nedostajalo da probamo karticu sa pasivnim hlađenjem. Više nas je zanimalo kako se GF104 grafički čip nosi sa temperaturama, kada aktivni element nije tu da „reši problem“.

      Ispod kulera, nalazi se jednostavn crni lakirani PCB na kom se nalazi GPU, sa četiri memorijska čipa koja ga okružuju. GF104 koji se nalazi na ovom modelu ima 192 Stream procesora, 24 teksturne i 16 ROP jedinica. Ovo je veoma sličan, gotovo identičan, čip kao i GF114 koji se koristi za GTX550Ti, s tim što je potonji nešto bolje optimizovan i predstavlja nešto efikasniju verziju, koja zahvaljujući tome radi na višim frekvencijama, ali su ostale karakteristike potpuno iste. Memorijska magistrala je relativno uskih 128bita, dok GTX550 Ti poseduje novu 192bitnu magistralu, pa uz korišćenje GDDR5 memorije ostvaruje ozbiljno veći protok. Čipovi na EN450GTS Silent DirectCU su GDDR3 tipa, što nas je razočaralo, jer se na taj način dodatno „osakatio“ protok, pa u isto vreme i performanse. Iskreno, ne možemo da uvidimo razlog za ovakvu odluku, jer kuler nije povezan sa čipovima, pa njihovo zagrevanje bilo da je manje ili veće, ne bi apsolutno nikako uticalo na konačnu temperaturu kartice.

       

      Što se konektora, na izlaznom delu imate na raspolaganju, D-Sub, DVI i HDMI što je sasvim dovoljno da za većinu korisnika. Što se naponskih priključaka tiče, o tome nema potrebe da brinete, prosto, jer je GTS450 mali potrošač i kao takav ne zahteva dodatno napajanje i zadovoljava se onim što PCI Express može da isporuči.

       

       

      Rezultati:

       

      Test konfiguracija:

      CPU: Intel Core i5 760 @ 3,8GHz,

      Matična ploča: ASUS MAXIMUS III Extreme (Intel P55),

      RAM: 2x2GB Kingston HyperX Genesis 1600MHz

      HDD: Seagate Barracuda 7200.12 500GB

      VGA: MSI N560GTX Ti Hawk

      Napajanje: CoolerMaster GX series 750W

      Drajveri: NVIDIA ForceWare 275.33 WHQL; AMD Catalyst 11.6

       

      Zahvaljujemo kompaniji ASUS na matičnoj ploči ustupljenoj za potrebe testiranja.
      Zahvaljujemo kompaniji MSI na ustupljenoj grafičkoj karti za potrebe testiranja.

       

       

       

      Overklok, temperature i zaključak

      Taktovi ove kartice su sniženi u odnosu referentne, kako bi se osigurao stabilan rad i pri dugotrajnom maksimalnom opterećenju. Naravno, ovo je za sobom povuklo i niže performanse u odnosu na ono što prosečan GTS450 može da isporuči. S tim u vidu, ovaj model radi na svega 595MHz što je gotovo 200MHz manje od referentne vrednosti. Isto važi i za memoriju, koja radi na 800MHz i iako ovo ne deluje mnogo manje od uobičajene vrednosti za GTS 450, činjenica da se koristi GDDR3 umesto GDDR5 memorije, čini da je ASUS-ova memorije praktično duplo sporija.

       

       

      Prilikom overkloka stvari se mogu dovesti na svoje mesto, pa smo mi uspeli da podignemo takt GPU-a sa fabričkog takta na izuzetno visokih 900MHz, čime smo sustigli GTX550 Ti modele u tom domenu. Ovo automatski povlači za sobom i veću brzinu SP-a koji u ovom slučaju rade na čak 1800MHz. Memorija je, sa druge strane, prošla dosta lošije u smislu da smo uspeli da je ubrzamo na svega 850MHz, čime smo dobili efektivni takt od svega 1700MHz. Time nismo ostvarili dovoljno veći protok, što nas je pomalo razočaralo.

       

       

      Interesantno je napomenuti da čak i ovaj model poseduje mogućnost promene napona na GPU jedinici, što je po nama nepotrebno, s obzirom da ovaj model vrlo verovatno neće biti u rukama overklokera kojima bi ta mogućnost bila potrebna. Jednostavno, u slučaju da želite da povećavate napon, morali biste da stavite ventilator da biste iskontrolisali zagrevanje, čime biste potpuno eliminisali poentu ove kartice, a to je rad pri 0dB.

       

       

      Zagrevanje na referentnim taktovima nije bilo problem i može se reći da su temperature odlične, a verovatno bi rezultat bio još i bolji u dobro provetrenom kućištu, kada bi strujanje vazduha dodatno potpomoglo hlađenju kartice.

      Zaključak

      ASUS EN450GTS Silent DirectCU je odlična kartica, uz jedan manji nedostatak koji nam bode oči, a to je GDDR3 memorija, koja je mogla i trebala komotno da bude GDDR5. Sa druge strane, mnogima koji budu planirali da se odluče na ovu karticu performanse neće biti krucijalne pri odluci. Ono što treba da bude, jeste stabilnost, dobro kontrolisane temperature, pa tek onda i činjenica da sa GTS450 možete tu i tamo da odigrate nešto sa pristojnim nivoom detalja i na nešto većim rezolucijama. Nama se ova kartica jako dopala i iskreno se nadamo da će se ASUS potruditi da primeni 0dB sistem na još neke modele osim ovog. (In)direktna potvrda je stigla ovih dana u vidu najava još nekih ASUS modela video karti koje će koristiti upravo ovo pasivno hlađenje.

      Grafičku kartu na test ustupio ASUS.

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test