Asus GeForce GTX 1050 Strix Gaming 2 GB

Asus GeForce GTX 1050 Strix Gaming 2 GB

Nakon što je Nvidia predstavila GP107 čip koji je debitovao na GeForce GTX 1050 Ti modelu, došlo je vreme da se iskoristi potencijal ovog čipa. Naravno, to je učinjeno tako što smo dobili nešto slabiji, a ujedno i pristupačniji model koji omogućava da zainteresovani za nove tehnologije dobiju Pascal arhitekturu po još povoljnijim uslovima. Doduše, sa 2 GB memorije i sa određenim žrtvovanjem performansi. Dokle ste spremni da idete?

    Sadržaj

      Nebojša Todorović
      Nvidia često ima problem u kategoriji jeftinijih modela, jer teško zadržavaju dobar odnos cene i performansi, posebno na domaćem tržištu. Uostalom, kada smo dobili na test GTX 1050 Ti informisani smo da je očekivana cena oko 150 EUR, da bi se kasnije pretvorila u vrlo blizu 200 EUR što je prilično pokvarilo naše inicijalno oduševljenje i po ko zna koji put nas stavilo u situaciju da glorifikujemo nešto što i nije baš tako dobro kao što se na početku čini.
      asus_geforce_gtx_1050_strix_009_s.jpg 
      Ovog puta imamo precizniju cenu i nadamo se u svega par procenata tačnu, što bi trebalo da nam omogući veću dozu objektivnosti. Naime, reč je o Asus GeForce GTX 1050 Strix Gaming modelu koji je opremljen tradicionalnim kulerom, odličnim kvalitetom izrade, ali je cena prilično visoka imajući u vidu činjenicu da nije reč o Ti modelu i da karta raspolaže sa 2 GB memorije. Ipak, ovo je trenutno stanje na domaćem tržištu, pa čak i da tražite svećom, možete da prođete svega 15-ak EUR-a jeftinije.
      asus_geforce_gtx_1050_strix_013_s.jpg
      Za jednu, nazovimo, “entry level” kartu Asus GeForce GTX 1050 Strix je veoma velika grafička karta. Posebno kada uzmemo u obzir Radeon RX 460 koji je relativno sličan u pogledu klase kojoj pripada. Jednostavno, RX 460 Strix deluje kao minijatura. Štaviše, dimenzije su oko 20% veće, ali to omogućava GTX 1050 modelu da dobije ozbiljniji kuler.
      asus_geforce_gtx_1050_strix_014_s.jpg
      Dizajn je praktično isti kao i kod ostalih Strix modela sa dva ventilatora. Razlika je očigledna u odnosu na RX 460, jer veći kuler kod GTX 1050 modela upošljava i znatno veće ventilatore. Njihov prečnik iznosi 100 milimetara što je primerenije kakvoj “midrange” ili “high-end” karti, ali je svakako interesantno videti i na budžetskom modelom. Očekivano, upotrebljeni su WingBlade ventilatori sa 11 peraja i specifičnim oblikom koji povećavaju protok i navodno smanjuju buku.
      asus_geforce_gtx_1050_strix_012_s.jpg
      Pored velikih ventilatora, tu su i dva debela heatpipe-a od 8 milimetara koji su dobar izbor jer u bazi karte praktično imaju istu širinu kao i sam GPU tako da prilično tačno naležu na GPU. Neposredni kontakt sa GP107 čipom omogućava da toplota koju on emituje vrlo brzo stigne do perifernih delova rashladnog tela sačinjenog od finih aluminijumskih rebara.
      asus_geforce_gtx_1050_strix_018_s.jpg
      Kao i kod ostalih pristupačnijih modela i ova verzija Strix-a ne svetli previše, ali poseduje Aura RGB LED osvetljenje u vidu svetlećeg RoG logoa na centralnom delu hladnjaka. On poseduje niz različitih modova rada, od kojih je možda najkorisnija funkcija indikacije toplote GPU-a. Barem bi to bio režim koji bismo mi najviše koristili. Naravno, tu je i hibridni režim rada, tako da će karta raditi pasivno kada uslovi to dozvoljavaju. Ispod kulera se krije naponska jedinica koja filtrira napon u 4+1 faza od kojih je četiri usmereno prema GPU-u i jedna prema memoriji. Tu su tipični SAP 2 elementi koje redovno viđamo na Strix modelima i pod tim podrazumevamo zavojnice, kondenzatore i ostale elemente. Interesantno je da umesto brendiranih Digi+ VRM-ova, Asus se odlučio na referentni UPI uP 9501P.
      asus_geforce_gtx_1050_strix_010_s.jpg
      Na poleđini smo pronašli backplate koji uvek volimo da vidimo, bez obzira na to da li je neophodan ili ne. U slučaju ove karte bismo možda rekli da je možda moglo da prođe i bez njega, ali nam je drago što se Asus odlučio da ga ugradi. Povećana je čvrstina karte, zaštićen PCB, a pritom karte sa backplate-om uvek izgledaju odlično.
      asus_geforce_gtx_1050_strix_016_s.jpg
      asus_geforce_gtx_1050_strix_017_s.jpg
      Na polju video izlaza, tu je solidan izbor. Ugrađeni su DisplayPort 1.4, HDMI 2.0b, kao i dva DVI-a što je sasvim dovoljno za ciljnu grupu koju Nvidia želi da pokrije sa GTX 1050 modelom, a Asus se očigledno slaže.
      asus_geforce_gtx_1050_strix_015_s.jpg
      Primetićemo da je tu 6-pin PCIe naponski konektor koji omogućava priliv od 150 W snage što je više nego dovoljno, s obzirom na to da je reč o karti koja bi trebala da ima potrošnju od oko 120 W u tipičnim uslovima. Takođe, tu je i LED indikacija ispod 6-pin konektora koja je uvek korisna.
      asus_geforce_gtx_1050_strix_020_s.jpg 
      Na zadnjoj strani je i predstavnik FanConnect funkcije, pa tako dobijate i jedan 4-pin konektor za ventilator što može da bude praktično i svakako predstavlja zanimljiv detalj. Takođe, podsetićemo da GTX 1050 ne poseduje SLI konektor, jer ne podržava SLI. Verovatno znate, ali čisto da pomenemo.
      asus_geforce_gtx_1050_strix_019_s.jpg
      Kako je reč o GeForce GTX 1050 modelu bez Ti sufiksa, to znači da je upotrebljen oslabljeni GP107 čip sa 640 umesto maksimalnih 768 CUDA jezgara koliko “punokrvna” verzija ovog procesora može da poseduje. To ne deluje mnogo, ali je ipak 17% manje što u ovoj klasi zaista znači, jer se svaki frejmrejt broji. Imajte u vidu da je sa smanjenim broj CUDA jezgara smanjen i broj teksturnih jedinica sa 48 na 40. Dobra vest je da je broj ROP-a isti i iznosi 32. Nvidia je to namerila da kompenzuje u manjoj meri povećavajući propisanu nominalnu frekvenciju na 1354 MHz. Kako smo mi dobili overklokovani model, taj takt je u ovom slučaju povećan na nominalnih 1455 MHz što je oko 100 MHz razlike.
      asus_geforce_gtx_1050_strix_gpuz_default.gif
      Obrnuto, memorija nije dirana i 2 GB Samsungove GDDR5 memorije je podešeno na efektivnih 7 GHz, odnosno realnih 1750 MHz. Naravno, karta je opremljena 128-bitnim memorijskim interfejsom koji omogućava protok od 112 GB/s. Očekivano za namenjenu klasu, ali daleko od impresivnog.
      asus_geforce_gtx_1050_strix_temp_asic.png
       
       Redizajnirana kutija je ista kao i kod ostalih modela iz nove generacije Asus grafičkih karti, pa tako pronalazimo praktično sve iste informacije i dizajn. Prednja strana ne govori mnogo toga, osim o nekim najosnovnijim karakteristikama uopštenog karaktera. Tu su tipične Nvidia tehnologije istaknute u prvom planu kao i činjenica da praktično sve Asus grafičke karte stižu sa World of Warships pozivnim kodom. Naravno, Asus koristi sve prilike da pomene Aura RGB tehnologiju iako je ona daleko izraženija kod skupljih modela.
      asus_geforce_gtx_1050_strix_001_s.jpg
      asus_geforce_gtx_1050_strix_002_s.jpg 
      Poleđina kutije je daleko informativnija iako nema preciznih specifikacija kakve bismo voleli da vidimo, poput tačnih frekvencija, broja CUDA jezgara i sl. Ipak, tu su izdvojeni WingBlade ventilatori, FanConnect, Aura Sync i ostale funkcionalnosti ekskluzivne za Asus proizvode kojima se kompanija ponosi što očigledno ne krije.
      asus_geforce_gtx_1050_strix_003_s.jpg 
      asus_geforce_gtx_1050_strix_005_s.jpg
      asus_geforce_gtx_1050_strix_004_s.jpg
      U kutiji nema ničeg što bismo posebno izdvojili ili što nas je iznenadilo. Uprkos tome, Asus je sada kompanija koja nudi nešto više od minimuma, jer su tu nalepnice za kuler, invite kod za Wargamingovu hit igru i vezice za kablove. Ostatak predstavlja dokumentacija i disk sa drajverima.
      asus_geforce_gtx_1050_strix_006_s.jpgNakon testiranja postalo je prilično jasno da je GP107 čip ne može da optereti veliki Strix kuler ni najmanje. Štaviše, brzina ventilatora se čak i tokom opterećenja na otvorenoj platformi najčešće povećavala na oko 1000 o/min da bi se ubrzo smanjila kada se temperatura obori na željenu vrednost. Ostatak vremena je kuler praktično pasivan i čak tokom laganih opterećenja se ventilatori ne pale što je za veliku pohvalu. Interesantno je to da je Asusov Radeon RX 460 dobio toliko slabiju verziju kulera iako karte pripadaju sličnoj cenovnoj klasi.
      asus_geforce_gtx_1050_strix_011_s.jpg
      To sve omogućava GPU Boost 3.0 tehnologiji da izvuče zaista mnogo iz GPU-a koji svoj najveći deo vremena provodi na oko 1750 MHz. Time je iskorišćenost čipa veoma visoka i ne čudi što se tokom testiranja GeForce GTX 1050 Strix Gaming toliko približio “Ti” verziji iako de facto ima slabiji GPU. Sve u svemu, tih i uglađen rad koji omogućava da karta pruži maksimum performansi bez potrebe za overklokom korisnika je nešto što je obeležilo ovu kartu zahvaljujući sjajnom rashladnom sistemu.
      asus_geforce_gtx_1050_strix_temp_default.png
      Overkloking rezultati su solidni, pa smo bez izmene ostalih parametara dodali oko 100 MHz na GPU, što se u praksi pokazalo kao relativno mali razlog za poboljšanje performansi, a nešto više je pomogla memorija koja je svoj maksimum dostigla na solidnih 8 GHz i time obezbedila protok od 128 GB/s. Jednostavno, kod grafičkih karti poput ove je 128-bitni memorijski interfejs ograničavajući faktor, pa je dodatna frekvencija memorije veoma korisna.
      asus_geforce_gtx_1050_strix_gpuz_oc.gif
       
       [modul]test=468[/modul]Test konfiguracija:
      CPU: Intel Core i7 4790KMatična ploča: ASUS Z97 Deluxe NFC & WiFiRAM: 2 x 8 GB DDR3 Kingston HyperX Beast 2133 MHzHDD: Crucial MX100 512 GBNapajanje: Cooler Master V1200 PlatinumDrajveri: NVIDIA ForceWare 368.81
       [modul]test=469[/modul][modul]test=470[/modul][modul]test=471[/modul][modul]test=472[/modul]Iako poseduje 2 GB memorije manje i oko 20-25% višu cenu od nedavno testiranog Asus Radeon RX 460 Strix 4 GB, moramo da primetimo da je Asus GeForce GTX 1050 Strix Gaming 2 GB drastično bolja kupovina. Štaviše, pogledamo li rezultate, ova karta praktično da i ne zaostaje za skupljim Ti modelima, a realno gledano i 2 GB memorije je dovoljno za ovu klasu grafičkih karti. Jednostavno, ukoliko dođe do toga ga količina memorije nije dovoljna, sve su šanse da će tada GPU postati usko grlo.
      asus_geforce_gtx_1050_strix_009_s.jpg
      S tim u vidu, možemo reći da je GeForce GTX 1050 možda najniže što jedan gejmer treba da ide kada su u pitanju grafičke karte nove generacije u pitanju. Naravno, i dalje preporučujemo da prilikom kupovine razmislite o nešto skupljim i znatno bržim opcijama kao što su Radeon RX 470 i GeForce GTX 1060. Ukoliko ste ograničeni budžetom i to nije moguće, od dva najpristupačnija modela u vidu RX 460 i GTX 1050, potonji je jednostavno u svakom smislu bolji izbor.
      asus_geforce_gtx_1050_strix_010_s.jpg
      Što se tiče Asusove karte, ovog puta je Strix hlađenje došlo do punog izražaja, jer je kao što je to uvek pohvalno, predimenzionisano u velikoj meri za nezahtevni GP107. Prosto rečeno, kuler je mnogo kompetentniji nego što je mogao da bude, pa je rezultat izuzetno tiha grafička karta koja ostavlja izuzetno mnogo prostora GPU-u da sam dođe do visoke frekvencije i da na njoj ostane. Kada su u pitanju GTX 1050 karte, teško da može bolje.
      asus_geforce_gtx_1050_strix_award_s.jpg
      Prednosti:– Fantastičan kuler- Pasivni režim rada- Visok automatski overklok- FanConnect- Kvalitetna izrada
      Nedostaci:– Dimenzije bi mogle da spreče ugradnju u kompaktna kućišta
      Cena: oko 170 evra
      Grafičku kartu na test ustupio ASUS.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test