Nebojša Todorović
Kao što smo već rekli, GeForce GTX 1080 Ti je ozbiljna “igračka” koja može da se meri sa modelima namenjenom serverskom tržištu. Uostalom, svoj DNK deli sa novim Titan X modelom koji je zasnovan na Pascal arhitekturi. Štaviše, kao što možemo videti u tabeli ispod, mnoge specifikacije su vrlo slične, jer se radi o potpuno istoj bazi. Tu pre svega mislimo na masivni GP102 procesor koji je za GTX 1080 Ti spremljen sa istim brojem CUDA jezgara, odnosno Stream procesora. U oba slučaja on iznosi masivnihi 3584. Ovaj masinvi čip je izrađen u naprednoj 16-nanometarskoj arhitekturi u tajvanskom TSMC-u, a sastoji se od 12 milijardi tranzistora smeštenih na povšrini od 471 kvadradnih milimetara.
GeForce GTX 1070
GeForce GTX 1080
GeForce GTX 1080 Ti
GeForce Titan X
Shader Units
1920
2560
3584
3584
ROPs
64
64
88
96
Graphics Processor
GP104
GP104
GP102
GP102
Transistors
7200M
7200M
12000M
12000M
Memory Size
8 GB
8 GB
11 GB
12 GB
Memory Type
GDDR5
GDDR5X
GDDR5X
GDDR5X
Memory Bus Width
256 bit
256 bit
352 bit
384 bit
Core Clock
1506 MHz+
1607 MHz+
1481 MHz+
1418 MHz+
Memory Clock
2002 MHz
1251 MHz
1376 MHz
1251 MHz
Isto tako možemo da vidimo da je smanjen simboličan broj od 6 ROP-ova, koji imaju vrlo mali uticaj na smanjen piskel “fillrate”, a to je posledica jednog memorijskog čipa manje i “stanjene” memorijske magistrale za 64 bita, koja je kod GTX 1080 Ti uža i iznosi 352 bita. Dobra vest je da je broj teksturnih jedinica nepromenjen, kao i to da je radni takt viši što je vrlo interesantno, jer se na ovaj način pomenuti hardverski “nedostaci” nadomešćuju u određenoj meri. Dobra vest je i činjenica da Nvidia sigurno ima veći broj ovih “blago defektnih” čipova, pa tako može da ponudi GTX 1080 Ti modele po primetno nižoj ceni u odnosu na Titan X.
Što se tiče Asusove karte, kompanija nije razvijala od nule posebno hlađenje za GTX 1080 Ti Strix, već je “maknula” gotovo isti kuler koji koristi za nešto uobičajeniji GTX 1080 Strix, uz tek poneku izmenu kako bi omogućila da se ovaj zahtevniji model kvalitetno ohladi.
Reč je o DirectCU III kuleru koji je karakterističan zbog tri velika ventilatora prečnika 100 milimetara. Proizvođač ističe da se radi o novim Wing-Blade ventilatorima sa IP5X sertifikatom koji garantuje da su otporni na prašinu. Oni su smešteni u plastični oklop koji prekriva kompletno aluminijumski hladnjak ispod njega.
Hladnjak je izveden iz dve celine koje su međusobno povezane bakarnim heatpipe-ovima presvučenim niklom radi veće otpornosti na oksidaciju. Asus je napravio razne optimizacije u izradi, pa je povećan kvalitet obrade površina koje ostvaruju kontakt sa GPU-om što je donelo bolji transfer toplote. Takođe, sama rebra su šira za 40% čime je povećana površina koja emituje toplotu, a sve to je učinjeno tako što hladnjak zauzima 2.5 slota umesto uobičajene širine koja zauzima dva susedna slota na matičnoj ploči.
Sve u svemu, novo Strix hlađenje je zaista naprednije nego ranije, iako deluje veoma slično. Asus je pribegao optimizacijama umesto da se odlučio na redizajn koji bi verovatno koštao mnogo više, jer je razvoj od početka uvek teži. DirectCU III očigledno ima dovoljno prostora za napredak, tako da deluje da je reč o promišljenoj odluci.
Dopada nam se i implementacija hibridnog režima rada karte koja čini da dok GPU ne prelazi temperaturu od 55 stepeni Celzijusove skale, ventilatori miruju. Tek kada pređe ovu granicu, ventilatori polako počinju da se vrte i nastupa aktivno hlađenje. Stoga, dobijate polupasivnu grafičku kartu, koja ne samo da ne proizvodi buku kada to nije neophodno, već “štedi” ventilatore produžavajući im radni vek.
Ispod kulera se nalazi aluminijumski okvir koji prekriva sve ključne elemente i omogućava im dodatno hlađenje, tako da naponska jedinica i memorijski čipovi nisu prepušteni sami sebi, već imaju svoje pasivno hlađenje što je svakako plus.
Kada smo već kod naponske jedinice, ona je izvedena u masivnih 10 faza, tako da je filtracija napona nadprosečna. Odabrane komponente su naravno iz Super Alloy Power II kategorije, što implicira odlične zavojnice, MOSFET-ove, ali je interesantno da je ugrađen uPI uP9511P naponski kontroler koji se viđa i kod GTX 1080 i GTX 1070 modela.
Kao što smo pominjali, memorijska magistrala je 352-bitna, tako da je na neki način “asimetrična”, pa tako imamo nestandardni kapacitet od 11 GB. Nvidia i dalje ne koristi HBM tehnologiju, već tradicionalni pristup memoriji, ali su performanse povećane ugradnjom GDDR5X čipova. Potpisala ih je kompanija Micron, a ovi čipovi su specifikovani za rad na 1375 MHz odnosno na efektivnih 11 GHz (11 GB i 11 GHz – simbolično možda? – prim. aut.).
Asus nije izostavio ni backplate, što je i očekivano imajući u vidu sumanuto veliku dužinu karte od 315 milimetara. Imajte ovo u vidu, jer neće svako kućište moći tek tako da udomi ovog grafičkog džina. Dopada nam se i to što je pored obezbeđivanja štampane ploče, “backplate” dobio i estetsku funkciju u vidu velikog RoG logoa koji ima RGB LED osvetljenje. Osim podešavanja boje, odnosno nijanse koja nam se dopada, ova karta omogućava da podesimo i različite modove rada od kojih je možda najkorisniji režim gde vam RoG logo služi kao indikacija zagrejanosti GPU-a. Kada je hladan logo će biti zelene boje, dok pri opterećenju i povećanju temperature postepeno prelazi u crvenu boju.
Što se konektora tiče, jasno je da će GeForce GTX 1080 Ti biti zahtevan na polju potrošnje. Stoga, ugrađena su dva 8-pinska PCIe priključka za napajanje koja obezbeđuju maksimalnih 375 W (2 x 150 kroz 8pin konektore i 75 W kroz PCIe x16). Na zadnjoj strani štampane ploče, tu su i FanConnect priključci, odnosno dva 4-pinska konektora za dodatne ventilatore. Ovo nije specijalno bitna funkcija, ali je svakako korisna u određenim situacijama.
Isto tako, sa gornje strane PCB-a tu su i dva SLI konektora koji su kod Nvidia grafičkih karti i dalje neophodan deo multi-GPU konfiguracije.
Što se tiče video izlaza, tu su po dva DisplayPort i HDMI konektora, zajedno sa jednim DVI portom. Ovo je odlična konfiguracija, a imajte u vidu da i ovde izostaje analogni signal kod DVI konektora, mada ne znamo zašto ovo i pominjemo kada ne verujemo da će to biti bitno ijednom vlasniku ovog premium modela.
Što se tiče specifikacija, Asus nije previše menjao taktove u odnosu na ono što je propisala Nvidia, mada verujemo da nije ni bilo previše prostora. Nominalni takt je povećan sa 1481 MHz na 1595 MHz, dok je memorija praktično zanemarljivo ubrzana sa 1376 na 1389 MHz što je zanemarljiva razlika. U svakom slučaju, Asus je još malo dodao na performansama kako bi STRIX OC model razdvojio od ostalih modela sa fabričkim podešavanjima, ali ne u meri koja će znatno uticati na performanse.
Asus je redizajnirao nedavno svoje kutije, pa je pomenuti izgled primenjen i ovde. Kutija je sada malo šarenija i ima više detalja, a tu je čak i slika grafičke karte na prednjoj strani. Nešto na šta definitivno nismo navikli kod Asusa.
Poleđina ističe najbitnije karakteristike kojima se Strix model izdvaja od konkurencije. Još jednom vidimo Aura tehnologiju koja donosi promenljivo LED osvetljenje. LED osvetljenje je očigledno velika stvar u koju Asus polaže nade. Nemamo ništa protiv da grafička karta izgleda lepo, posebno kada znamo da to nije jedini adut, jer se Asus uvek pobrine da i sve ostalo bude na očekivanom nivou.
Nažalost, propratna pakovanja i dalje ostaju zapostavljena, pa osim vezice za kablove sa “čičak trakom” zaista nema ničega neuobičajenog. Tu je štura dokumentacija, disk sa drajverima, jedan naponski adapter to je praktično sve.
Tajvanski proizvođač zaista ume dobro da obavi posao kada je u pitanju hlađenje i to bez obzira koliko je veliki zadatak stavljen pred njega. Asus je ponovio svoju uspešnu priču i sa GTX 1080 Ti Strix OC, jer je bez ikakvih poteškoća obuzdao GP102 čip. Pre svega, temperatura nije prelazila 68 stepeni Celzijusove skale, što je na nivou manje zahtevnih “midrange” karti, a grafičkih karti velike potrošnje sa čipom površine od 471 mm2.
Pritom, to je postignuto sa ventilatorima koji ne zalaze 1570 o/min. Prosto je neverovatno koliko se oni “lenjo” okreću, dok karta dostiže svoju maksimalnu temperaturu. Naravno, zbog dobrog dizajna i velikog prečnika, buka koju pritom proizvode je minimalna, iako ih ima tri. Pritom, sve radi glatko i nema ni reči o omraženom “trotlovanju” GPU-a, što je zaista impresivan uspeh Asusa.
U pogledu overkloka, nismo postigli neke revolucionarne rezultate, ali treba imati u vidu da je karta već bila blago fabrički overklokovana. Sa nominalnih 1698 MHz možemo biti zadovoljni, kao i sa efektivnih 12 GHz za memoriju. Prosto govorimo o memorijskom protoku koji uveliko probija 500 GB/s u kombinaciji sa ekstremno brzim GPU-om. Ukoliko vam treba brže od toga, onda zaista ne znamo šta da vam kažemo.
[modul]test=468[/modul]Test konfiguracija:
CPU: Intel Core i7 4790K Matična ploča: ASUS Z97 Deluxe NFC & WiFi RAM: 2 x 8 GB DDR3 Kingston HyperX Beast 2133 MHz HDD: Crucial MX100 512 GBNapajanje: Cooler Master V1200 Platinum Drajveri: NVIDIA ForceWare 368.69, AMD Crimson 17.2.1
[modul]test=469[/modul][modul]test=470[/modul] [modul]test=471[/modul] [modul]test=472[/modul]Pre svega, možemo slobodno reći da je GeForce GTX 1080 Ti ubedljivo najbrža grafička karta koju možete nabaviti i pritom ne govorimo konkretno o Asusu. Koji god model da imate, jednostavno ste obezbedili sebi najbolje, jer ne postoji scenario u kome će ovoj grafičkoj karti nedostajati snage. Pascal arhitektura je zaista nešto posebno, jer nudi brutalne performanse uz neverovatno visok stepen efikasnosti.
Pritom, Asus je obavio fantastičan posao, jer je unapredio referentni dizajn i učinio ga još boljim. To se ponajviše ogleda u rashladnom sistemu koji toliko lagano obavlja posao bez ikakvog opterećenja. Dodatno, tu su i solidan overklok potencijal, kao i kvalitet izrade, pa čak i estetska komponenta koja čini da ćete da poželite da istaknete ponosno ovakvu kartu u svojoj konfiguraciji.
Prednosti:– Perfomanse- Fantastično hlađenje- 0dB režim- RGB osvetljenje
Nedostaci:– Vrtoglavo visoka cena
Cena: oko 125 hiljada dinara
Grafičku kartu na test ustupio ASUS.