ASUS GeForce GTX 760 DirectCU II OC

ASUS GeForce GTX 760 DirectCU II OC

GeForce GTX 760 se pokazao kao vrlo interesantna kupovina, jer predstavlja kartu srednje klase baziranu na GK 104 čipu. U prvom talasu smo testirali MSI i Gigabyte modele, a ubrzo nam je stigao i primerak kompanije ASUS. Ovo je već drugi model sa redizajniranim DirectCU II kulerom, tako da definitivno možemo da se privikavamo na novi izgled grafičkih karti ove kompanije. Kod GTX-a 780, ovaj rashladni sistem se pokazao u najmanju ruku fantastično, ali treba imati u vidu da ih proizvođač prilagođava u skladu sa klasom kojoj konkretni model pripada. Asusova karta je najskuplja od ukupno tri do sada testirana modela, ali ima nekoliko zanimljivh rešenja

    Sadržaj

      Nebojša Todorović
      Test: ASUS GeForce GTX 760 DirectCU II OC (Cena: najavljena oko 30.000 RSD)
      Kutiju nema potrebe previše opisivati, jer ukoliko ste čitali bilo koji prikaz Asusove karte u proteklih godinu dana, onda znate o čemu je reč. Sa druge strane, tu je veliki broj logoa implementiranih tehnologija, što sugeriše da je karta opremljena svim mogućim dodacima koji su ekskluzivni za Asus. Na poleđini kutije mogu da se nađu informacije o njima, uz standardne brojke od “toliko i toliko procenata više odnosno bolje od referentnog dizajna”. Ipak, ne sumnjamo da su SAP komponente kvalitetnije od standardnih.  


       
      Na slici ispod možete videti sav sadržaj kutije, osim naravno sam karte. Minium opreme složićete se, a dopada nam se što je naponski adapter koji pretvara 8pin molex u dva šestopinska isporučen. On će korisititi onima koji nemaju 8pin molex na napajanju, što neće biti redak slučaj kod korisnika kojima je ova karta namenjena.  

        Redizajnirana karta deluje vrlo privlačno, a kompaktan dizajn je čini posebno interesantnom. Nama deluje kao da je aposlutno sve na svom mestu. Relativno mala grafička karta sa velikim rashladnim sistemom nam zaista izgleda veoma simpatično. Dominantne su crne površine sa crvenim detaljima, tako da Asus nije odustao od prepoznatljive kombinacije. Za oklop kulera je iskorišćena plastika umesto metala, što predstavlja odluku ekonomske prirode. Inače, novi stil će biti jednako prepoznatljiv zbog oštrih linija i uglova, koji dizajn čine agresivnijim nego ranije.  

      Implementirana su dva ventilatora, koji imaju klasičan oblik. To znači da CoolTech ventilator nećemo viđati na jeftinijim modelima i da je vrlo verovatno da će isti biti rezervisan za par najsnažnijih verzija kao što su GTX 770 i GTX 780. Ipak, nemamo ništa protiv ovog izbora, jer su se ovi ventilatori odavno dokazali u radu, kao tihi i sa velikim protokom vazduha. Uostalom, uz masivni rashladni profil zaista verujemo da CoolTech ventilator istinski nije bio neophodan.
       
      Ventilatori imaju veliki broj peraja koja su poprilično zakrivljena, tako da je veliki protok vazduha i nizak stepen buke gotovo zagarantovan. Sa boka se mogu primetiti niklovani heatpipe-ovi kojih ima ukupno četiri. Njihov prečnike je oko osam milimetara, a služe da toplotu razmeste od izvora ravnomerno na periferne delove rashladog tela.  


       
      Rastavili smo kuler da bi vidimo kako sve to izgleda detaljno. Asus je vrlo jednostavno rešio sistem, tako što oklop na sebi nosi ventilatore putem četiri kraka, a montira se na profil pomoću običnih “žabica”. Kada ga skinete, jasno se vidi rashladni profil koji se sastoji od oko 40 tankih aluminijumskih rebara zbijenih tako da čine uniformnu površinu. Kroz njih prolazi četiri heatpipe-a koji završavaju u bazi. Dopada nam se ovaj uniformni dizajn koji deluje veoma čisto i uredno.  

       
      Baza je izrađena od jednog komada aluminijuma, a površina koja ostvaruje kontakt sa grafičkim procesorom je sastavljena od heatpipe-ova koji su presovani u jednu ravnu površinu. Interesantno je to što na delu koji ostvaruje kontakt možete videti da je reč o bakarnim “cevima” koja su presvučena niklom. Ipak, na delu koji prenosi toplotu, najbolje je imati čist bakar zbog termalne provodljivosti koja je na izuzetno visokom nivou, a Asus to jako dobro zna.  
      Rastavljena karta je otkrila nekoliko detalja koje valja pomenuti. Na centralnom delu štampane ploče nalazi se GPU koji nosi kodni naziv GK 104, a reč je o A2 reviziji. Reč je o poznatom i sada možemo već reći “starom dobrom” čipu izrađenom u 28nm litografiji iz TSMC-ovih pogona, koji se zasniva na Kepler arhitekturi. Naravno, kako je upiotrebljen za GTX 760 nije u svom punokrvnom izdanju, već ima 1152 Stream procesora, što je posledica dva zatvorena SMX bloka. Pored toga, karakteriše ga 96 teksturnih jedinica, kao i 32 ROP-a. Za regulaciju napona ASUS se odlučio na generički RT8867A čip, koji je potpisan od strane kompanije Richtek i često ga možete viđati na grafičkim kartama raznih proizvođača.
       

       
      Memorijski podsistem ima širinu od 256 bita i upravo je to nedostajalo GTX 660 Ti modelu, kome je i pored snažnije verzije GPU-a sa 1344 Stream procesora, usko grlo pravio memorijski interfejs od “svega” 192 bita. Asus je odabao GDDR5 čipove iz Hynixovih pogona što je svakako dobra odluka.

       
      Naponska jedinica je pasivno hlađena, a kao što smo pominjali na početku teksta, koriste se sjajni SAP (Super Alloy Power) komponente. Ipak, čini nam se da je četvorofazno rešenje pomalo “mršavo” kada je ASUS u pitanju, jer je reč o kompaniji koja itekako voli da predimenzioniše ovakve stvari. Ipak, upotrebljeni kondenzatori, zavojnice i ostali elementi deluju veoma robusno i izdržljivo.  

       
      Poleđina karte otkriva koliko je zapravo kuler duži od štampane ploče i da se Asus zaista potrudi da sve smesti na manju površinu. Ovaj efikasni dizajn zaista čini GTX 760 DirectCU II privlačnim, posebno za vlasnike manjih kućišta. Pozadi se mogu pronaći dva interesantna detalja, a prvi je postojanje dva SLI konektora, što znači da i ovaj model ima mogućnost TriWay-SLI konfiguracije. Takođe otkrivamo i bakarnu pločicu koja je nalemljena direktno iza GPU-a, a koja nosi oznaku Direct Power. Reč je o prilično jednostavnoj tehnologiji, koja se svodi na to da bakarani element predstavlja EMI štit. Njegova funkcija je zaštita od elektromagnetnih interferencija. Teoretski, na ovaj način je obezbeđen stabilniji rad i bolje OC performanse, ali teško je poverovati da u realnom scenariju postoje bitne razlike sa i bez ovog dodatka.  
       


      U pogledu video izlaza ništa nije promenjeno, a realno gledano za to zaista nema potrebe. Na raspolaganju su vam dva DVI-a i po jedan HDMI i DisplayPort. Odlična konfiguracija koju najviše volimo da vidimo zbog toga što nema potrebe za nabavkom adaptera.  


      Za razliku od konkurentskih modela koji su pratili referentno proisane naponske konektore od 6 i 8 pinova u paru, Asus se odlučio na usamljeni 8pin molex. Hrabra odluka koja nam se ujedno i veoma dopala i moramo pohvaliti kompaniju na ovoj odluci. Zaista, ovo rešenje čini da GTX 760 zaista i deluje kao model srednje klase. Zbog oklopa, povezivanje sa naponskim konektorom orijentisanim na standarnu stranu bi bilo otežano, pa je Asus praktično okrenuo priključak za 180 stepeni čime je olakšao priključivanje. Takođe, ispod njega se nalaze dva LED-a koji služe kao indikator da je napajanje priključeno.


      Standardno, ASUS nije previše overklokovao kartu i pored činjenice da poseduje OC sufiks, već je sve prepustio korisniku. Istina, nekima će ovo samo predstavljati dodatnu zabavu prilikom traženja maksimalnih frekvencija. Dok je veliki fabrički overklok je rezervisan za “TOP” primerke, testirana varijanta dobila ubrzanje od svega 26 MHz za GPU, što je oko 40 MHz efektivno kada se uzme u obzir Boost vrednost. Ugrađenih 2 GB memorije GDDR5 tipa je podešeno na takt koji je Nvidia propisala. To znači da memorijski čipovi rade na učestalosti od efektivnih 6 GHz. Imajući u vidu da je memorijski interfejs više nego dovoljnih 256 bita i da se ostvaruje protok od 192 GB/s, zaista nema razloga da prigovaramo na Asusu na ovoj odluci.
      [modul]specifikacija=2889[/modul] 
       
       
       Test konfiguracija:
      CPU: Intel Core i5 2500K @ 4500 MHz, Matična ploča: ASUS P8Z77-V (Intel PZ77), RAM: 2x4GB AMD Memory Entertainment Edition 1600MHz DDR3 HDD: Seagate Barracuda 7200.12 1TB VGA: MSI GeForce GTX 770 Lightning, NVIDIA GeForce GTX 770, VTX Radeon HD 7970 X-Edition, ASUS GeForce GTX 770 DirectCU II OC, NVIDIA GeForce GTX 780, MSI Radeon HD 7950 Boost Edition Napajanje: PC Power & Cooling Silencer Mk III 750 W Drajveri:  NVIDIA ForceWare 320.49, AMD Catalyst 13.6
       

       
      [modul]test=8[/modul] 

       [modul]test=10[/modul] [modul]test=11[/modul] 
       
       [modul]test=12[/modul] [modul]test=13[/modul] Novi dizajn DirectCU II kulera definitivno ne donosi samo estetske promene, već i efikasniji rad. Kao što smo i očekivali, rad je potpuno nečujan, a čak ni prilikon dugih perioda opterećenja se neće desiti da ventilatori ubrzaju u velikoj meri. Sve je tempirano tako da korisničko iskustvo bude na jako visokom nivou. Ipak, deluje nam kao da je profil za automatsku kontrolu ventilatora možda malo agresivniji nego što je to potrebno. U želji da obezbedi što niže temperature, neretko se popne i na obrtaje koji su blizu 66% od maksimuma što je zaista puno. Iako je i tada vrlo tih rad, smatramo da će oni sa istančanim sluhom ipak radije prihvatiti koji stepen više, zarad sporijeg rada kulera.  
       
      Maksimalna temperatura koju je karta dostigla je 65 stepeni, a to je ujedno i novi rekord. Dok je MSI ostvario oko 7 stepeni slabiji skor, Gigabyte je bio samo za jedan stepen slabiji. Ipak, ASUS je zbog ovog rezultata bio najbliži maksimalnom broju obrtaja, dok je po realnoj brzini ventilatora bio u sredini, što je i logično s obzirom na to da se u sredini nalazi i po prečniku ventilatora. Maksimalna frekvencija je iznosila 1150 MHz, kao i kod MSI-a, dok je Gigabyte bio nabrži sa 1202 MHz u Boost fazi rada. Suštinski možemo zaključiti da se Asusov model nalazi negde u sredini i ostvaruje odličan odnos između performansi i temperatura.  
       
      Kada je overklok u pitanju, Asusov model se ponovo smestio u sredinu između ranije testiranog MSI-a i Gigabyte-a, time što je ostvario 1161 MHz za GPU kada govorimo o nominalnoj frekvenciji. Boost vrednost je “na papiru” skočila na 1227 MHz, a u praksi se to pokazalo kao 1293 MHz, što je bez dileme veoma visok takt. Dok smo zadovoljni kako se overklok GPU-a završio, posebno zbog činjenice da je Asusova karta uskraćena za jedan 6pin molex, memorija nije pokazala “sportske” ambicije. Plafon je dotaknut sa 1805 MHz, što je efektivnih 7.2 GHz čime se ostvaruje protok od 231 GB/s. Ovo je odličan rezultat, ali je slabiji za 150 do 200 MHz (efektivno) od druga dva modela.

       
      GeForce GTX 760 je generalno odličan overkloker i sjajno skalira sa poboljšanim taktovima, pa je na ovaj način dobijeno ubrzanje. Možete računati na skok između 10 i 20 procenata, što svakako može značiti razliku između igrivog i neigrivog, posebno kada govorimo o gornjoj krajnosti pomenutog raspona. Ovo posebno važi za rezolucije kao što su 1440p ili 1600p iz prostog razloga što se memorijski protok povećao za gotovo 50 GB/s što je povećanje od oko 25%. S tim u vidu, čak smo zadovoljni i kako se ove vrednosti prenose u realne situacije. Crysis Warhead je nove frekvencije nagradio sa oko 15 procenata boljim rezultatom u 1080p, dok je veliku rezoluciju od 2560×1440 nagradio skokom performansi od čak 20 procenata. Slično iskustvo smo imali i sa ostalim naslovima.  
       
      Asus GeForce GTX 760 DirectCU II OC je sjajna karta i poput ostalih GeForce GTX 760 modela nudi malo slabije performanse od GTX-a 670 po znantno nižoj ceni i u rangu od 220 do 270 evra predstavlja sasvim solidan izbor. Dopada nam se novi dizajn, a posebno kod ove karte koja je učinjena kompaktnom, malom i jako privlačnom. Isto tako, funkcionalnost nije nimalo trpela zbog smanjenih dimenzija ili upotrebe jednog 6pin molex konektora manje, već naprotiv. I pored svega toga, ova karta je najhladnija od ukupno tri testirana GTX-a 760, u isto vreme ostvarujući praktično iste performanse i uklapajući se negde u sredinu kada su u pitanju overklok performanse.  
       
      Da li ćete se odlučiti baš za Asus prilikom kupovine zavisi od nekoliko faktora. Pre svega, ova karta je dve do tri hiljade dinara skuplja od druga dva modela koja smo do sad imali prilike da testiramo. Za razliku u novcu dobijate najniže temperature i veoma tih rad koji je blizu onog koji pružaju veliki ventilatori sa MSI kulera, ali ništa od ovoga nije drastično. Fabričke frekvencije su najniže, a overklok tek negde u sredini. Sa druge strane, tu su kompaktne dimenzije i samo jedan osmopinski molex konektor. Dakle, ove sitnice plaćate sa oko 10% od ukupne cene, pa je na vama da izvagate šta vam je najbitnije. Prednosti:
      – Uspeo redizajn DirectCU II kulera – Niske temperature – Tih rad – Kvalitet ugrađenih komponenti (Super Alloy Power) – Jedan 8pin molex
      Nedostaci: – Cena – Mali maksimalni Power Limit Grafičku kartu na test ustupio ASUS Srbija.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test