Nebojša Todorović
Striker Platinum stiže u tipičnom Republic of Gamers pakovanju što će reći dominantno bordo nijanse sa vrlo malo informacija na prednjoj stranici. Sve je rezervisano na za unutrašnji deo koji se otvara poput knjige. Tu je proizvođač rezervisao prostor da što više informiše potencijalne kupce o karakteristikama grafičke karte koja se nalazi unutra. Kako je Asus promenio referentni dizajn i dosta toga modifikovao, jasno je da je istaknuto mnogo toga. Fokus je naravno pao na performanse i pouzdani DirectCU II kuler koji je podvrgnut redizajnu.
Iako je deo elitne Asusove porodice, propratno pakovanje je uobičajeno skromno. Na slici ispod možete videti sav sadržaj kutije, osim naravno sam karte. Minium opreme složićete se, a dopada nam se što je naponski adapter koji pretvara 8pin molex u dva šestopinska isporučen. On će korisititi onima koji nemaju 8pin molex na napajanju, što nije redak slučaj.
Kuler je veoma atraktivan, a karakteriše ga “ćoškast” dizajn što u poslednje vreme postaje karakteristično za Asusove kulere. Verovatno su se “umorili” od nešto oblijeg starog izgleda DCII, pa su rešili da ga promene iz korena. Kolorna šema je iz crno-bordo prešla u sivo-bordo tonove, a da li je to dobar pravac ostaje na individualnom nivou. Smatramo da je sama promena dovoljna da na novi izgled gledate sa pozitivne strane, jer moramo priznati da je nama dosadilo da testiramo modele koji su identični bez obzira na model ili čak na cenovni rang.
Plastični oklop se vrlo jednostavno rasklapa, jer je povezan sa ostatkom rashladnog sistema putem žabica. On ujedno nosi ventilatore, od kojih je prvi CoolTech, a drugi klasičnog i vrlo pravilnog oblika. Njihov prečnik iznosi 92 milimetra, a zanimljivo je da novi dizajn oklopa i izbor različitih ventilatora zapravo ima svoju funkciju i nije primenjen samo radi estetike. Naime, Asus tvrdi da novi dizajn redukuje turbulencije koje se stvaraju ispod oklopa, a reč je o sličnom rešenju kao kod WindForce kulera iz Gigabyte-a kada su navodili da je to zapravo jako bitan faktor prilikom rada rashladnih sistema.
Rashladno telo je izrađeno od aluminijuma što smo i očekivali, a treba primetiti da za razliku od skupljih, Matrix Platinum, modela Asus nije odlučio da ofarba hladnjak u crno. Tajvanci su jako dobro proračunati i verovatno su upravo zbog toga što Striker pripada nešto nižem cenovnom rangu i to videli kao uštedu. Ipak, nisu propustili da tri debela heatpipe-a izrađena od bakra “presvuku” niklom kako ne bi potamneo sa vremenom.
Kako je reč o DirectCU II kuleru, heatpipe-ovi tradicionalno imaju neposredan kontakt sa izvorom toplote, odnosno grafičkim procesorom. Oni dalje prenose toplotu na udaljene delove hladnjaka odakle posao preuzimju ventilatori. Pored glavnog, tu je i jedan manji hladnjak koji se nalazi na elementima naponske jedinice. Kada smo već kod naponke jedinice, ona je izvedena u šest faza, a upotrebljene su Super Alloy Power elementi, kao i Nichicon GT kondenzatori. Naponska jedinica je “premeštena” na prednji deo karte što je učinjeno i sa “običnim” GTX 760 DirectCU II koji ima znatno manji PCB.
Na poleđini pronalazimo “backplate” kao jako bitan element, s obzirom da se radi o povećoj grafičkoj karti koja bi lako mogla da podlegne uvijanjima da nije upotrebljeno ovo metalno ojačanje. Osim njega tu je i još nekoliko zanimljivih detalja o kojima ćemo govoriti nešto kasnije.
Drago nam je da Asus nije ponovio grešku koja mu se dešavala u proteklih nekoliko navrata, a reč je o odabiru memoriskih čipova. Umesto Elpide čija memorija nije preterano raspoložena za overklok, čipove je potpisao Hynix koji je na ovom polju znatno bolji. Reč je o GDDR5 memoriji ukupnog kapaciteta 4 GB. To je dvostruko više u odnosu na uobičajenu vrednost što dodatno stavlja akcenat na to koliko je bitno odabrati dobar RAM. Da bi se dodatnih 2 GB RAM-a primetilo, potrebno je zaći u viske rezolucije, ali i kroz povećanje frekvencije, što je sa Elpidom prilično limitirano. Kao VRM, upotrebljen je Digi+ koji predstavlja odličan izbor u odnosu na referentno rešenje.
Da bi opravdao svoju pripadnost RoG familiji, Striker Platinum poseduje merne tačke za PLL, memoriju i GPU. Hardverska očitavanja preferiraju entuzijasti, tako da verujemo da će oni smatrati ovu mogućnost korisnom.
Dopada nam se Republic Of Gamers logo na gornjoj strani kulera koji je osvetljen. U zavisnosti od opterećenja grafičke karte on će menjati boju u raznim nijansama između zelene (mirovanje) i crvene (puno opterećenje). Ukoliko imate providnu bočnu stranicu, ovaj detalj će vam svakako izmamiti osmeh.
Striker Platinum raspolaže sa dva SLI konektora, što znači da podržava TriWay-SLI. Naravno, ne verujemo da će mnogo ljudi da iskoristi ovu opciju, ali svakako je dobrodošla, zar ne?
U pogledu video izlaza ništa nije promenjeno, a realno gledano za to zaista nema potrebe. Na raspolaganju su vam dva DVI-a i po jedan HDMI i DisplayPort. Odlična konfiguracija koju najviše volimo da vidimo zbog toga što nema potrebe za nabavkom adaptera.
NVIDIA navodi TDP od 170 W za GeForce GTX 760 što nije posebno efikasno, ali to je uvek situacija kada je u pitanju derivat trećeg stepena. GeForce GTX 670 je deklarisan na identičnu vrednost, a pritom poseduje GPU sa jednim funkcionalnim SMX-om više. Stoga, dok energetska efikasnost definitivno važi za ostale GK104 bazirane proizvode, to nikako ne može da se kaže i za GTX 760. Za napajanje su neophodna dva molex konektora i to po jedan sa osam i šest pinova.
Iako je u pitnaju egzotični model, Asus nije preterano eksperimentisao. Prosto, povećan je samo GPU takt i to u relativno maloj meri, imajući u vidu šta su korisnici i mediji očekivali Umesto propisanih 980 MHz, koliko je NVIDIA deklarisala, Asus se odlučio da poveća nominalnu frekvenciju na 1085 MHz. Ovo rezultuje Boost taktom od oko 1150 MHz. Brzina memorije, kao i ostatak kompletnog memorijskog sistema je preuzeta od GTX 680 i GTX 670 modela. To znači da je podešena na 1502 MHz, odnosno efektivnih 6 GHz. Realno gledano, za klasu kojoj pripada, Sa ovakvim specifikacijama, GTX 760 deluje kao grafička karta koja je sposobna da pruži prilično dobre performanse. Takođe, GPU overklok ne deluje toliko nizak, ali imajte u vidu da su nagađanja išla u smeru da će biti preko 1100 MHz.
[modul]specifikacija=4798[/modul]
Test konfiguracija:
CPU: Intel Core i5 2500K @ 4500 MHz, Matična ploča: ASUS P8Z77-V (Intel PZ77), RAM: 2x4GB AMD Memory Entertainment Edition 1600MHz DDR3 HDD: Seagate Barracuda 7200.12 1TB Napajanje: PC Power & Cooling Silencer Mk III 750 W Drajveri: NVIDIA ForceWare 337.50
[modul]test=48[/modul]
[modul]test=49[/modul]
[modul]test=50[/modul]
[modul]test=51[/modul] [modul]test=52[/modul] Novi dizajn DirectCU II kulera definitivno ne donosi samo estetske promene, već i efikasniji rad. Kao što smo i očekivali, rad je potpuno nečujan, a čak ni prilikon dugih perioda opterećenja se neće desiti da ventilatori ubrzaju u velikoj meri. Sve je tempirano tako da korisničko iskustvo bude na jako visokom nivou. Ventilator ne prelazi 38% od maksimalnog broja obrtaja, a maksimalna temperatura je svega 67 stepeni Celzijusove skale. Rezultat je vrhunski tih rad kulera koji je očigledno vrlo malo opterećen GK104 GPU-om. Kažu da je korisničko iskustvo najbitnije, a ono je u slučaju Striker Platinuma na najvišem mogućem nivou.
Kao što smo već rekli maksimalna temperatura koju je GPU dostigao je 67 stepeni i to je drugi najbolji rezultat koji smo imali do sada. Prvo mesto i dalje drži originalni DirectCU II model iste kompanije, ali treba imati u vidu dve ekstremno bitne stvari. Pre svega, to je niža frekvencija GPU-a, a zatim i maksimalna brzina ventilatora kod starijeg modela koja iznosi čitavih 67%. Stoga, u praksi je razlika ogromna i vrlo rado žrtvujemo ta dva stepena da bismo dobili upotrebljivost karte kao što je Striker Platinum.
Kada je overklok u pitanju, Asusov model se pokazao jako dobro, što smo donekle i očekivali s obzirom na solidan “Asic Quality” i fantastičan kuler. Nominalna vrednost je dostigla 1180 MHz čime je Boost “na papiru” povećan na 1245 MHz, a u praksi se to pokazalo kao 1312 MHz, što je bez dileme veoma visok takt. Moramo priznati da smo zadovoljni kako se overklok GPU-a završio, a isto važi i za memoriju. Odabir Hynixovih čipova se pokazao kao pun pogodak kada se uzme u obzir da je ova memorija svoj limit našla na veoma visokih 1942 MHz (efektivno 7768 MHz). Na ovaj način ostvarili smo protok od 248 GB/s, što je, složićete se, primetno više od fabričkih 192 GB/s.
U praksi, to se prenosi na do 25% bolje rezultate u testovima, a u proseku na nekih 15%. To nikako nije zanemarljivo, posebno kada imamo u vidu da nismo dirali automatsku regulaciju brzine ventilatora, niti smo povećavali napone. Uz malo više igranja ćete dobiti svakako još koji megaherc, a jasno je da će entuziajsti imati puno zabave u pokušaju da “iscede” i poslednji atom snage iz Strikera.
Asus GeForce GTX 760 Striker Platinum je jako dopadljiva karta zbog toga što je prilično egzotična. Ne samo da pripada Republic of Gamers porodici, već nosi i sufiks koji odavno nismo videli, a to je Striker Platinum. Naravno, nije sve u imidžu i ova karta itekako opravdava ulogu koja joj je data. Performanse su očekivano dobre i među boljima u klasi, a povrh svega tu je i istinski fenomenalan rashladni sistem, kvalitet izrade koji je na zavidnom nivou i overklok potencijal u samom vrhu.
Prednosti:
– Novi dizajn kulera – Niske temperature – Izuzetno tih rad – Kvalitet ugrađenih komponenti (Super Alloy Power) – Overklok potencijal – Sitni detalji
Nedostaci: – Cena Grafičku kartu na test ustupio ASUS Srbija.
Asus GeForce GTX 760 Striker Platinum
Asus se u poslednje vreme poprilično zaneo komponentama iz RoG porodice. O njima je veoma zanimljivo čitati (i pisati), ali je praktično svaka pripadala "gornjem domu" u smislu cenovnog pozicioniranja. Kroz ruke su nam prošli mnogi modeli sa oznakom Matrix Platinum, Mars, Poseidon itd. Ipak, sve njih karakteriše cena nedostupna većini smrtnika. Falilo je nešto ipak malo pristupačnije, a opet jednako egzotično i ekskluzivno. Asus se na kraju setio da popuni ovu prazninu sa novim Striker Platinumom koji predstavlja sjajno dorađeni GeForce GTX 760