ASUS GeForce GTX 780 DirectCU II OC

ASUS GeForce GTX 780 DirectCU II OC

Iako je prošlo više od mesec dana od predstavljanja GeForce GTX 780 modela, tek sada dobijamo prvi primerak koji je namenjen prodaji. Naime, na predstavljanju smo imali referentnu verziju kartice, a nakon toga je usledila promena fokusa na GTX 770 i GTX 760 grafičke karte, koje su domaćem tržištu daleko interesantnije zbog svoje cene. Ipak, ASUS je na test dostavio vrlo interesantan GTX 780 koji je ujedno i prvi koji donosi redizajnirani DirectCU II kuler

    Sadržaj

      Nebojša Todorović
      Test: ASUS GeForce GTX 780 DirectCU II OC (Cena: najavljena oko 80.000 RSD)
      Kao i svaki drugi NVIDIA bazirani proizvod, Asus je spakovao GTX 780 u standardnu kutiju sa zelenim detaljima. Na prednjoj i zadnjoj strani kutije možemo saznati osnovne detalje. Pre svega, reč je DirectCU II modelu, ali i OC ediciji, koja se po frekvencijama nalazi ispod verzije sa “Top” sufiksom. Osim frekvencija nema razlike, a verujemo da će se za OC većina i odlučiti, prosto jer je jeftinija. Na kraju, na dnu kutije i na poleđini su izlistane tehnologije i razne oznake implementiranih tehnologija. Očekivano za skup proizvod poput ovog, manje-više sve iz Asusovog arsenala je iskorišćeno.


       
      Oprema je siromašna kao i uvek, pa podrazumeva samo disk sa drajverima, šturo uputstvo i naponski konvertor koji pretvara 8pin u 6pin molex. SLI kabl je jedini dodatak koji pomalo odskače, jer se ovaj kablić po pravilu isporučuje u paketu sa matičnim pločama. Ipak, sve ovo deluje prilično šturo, posebno kada uzmete u obzir od koje sume novca treba da se “rastanete” da biste došli u posed GTX-a 780.  

      Nov dizajn je izuzetno atraktivan i predstavlja preko potrebno osveženje kod Asusovih grafičkih karti. Jednostavno, originalni izgled DirectCU II je postao klasik i toliko smo ga puta videli na različitim grafičim kartama, da smo definitivno, odavno prešli tačku zasićenja. Smatramo da je promenu trebalo izvršiti još i ranije, ali bolje ikad nego nikad. Poznata kombinacija bordo i crne boje je i dalje tu, ali su linije oštrije, a oklop je daleko atraktivniji.  

      Oklop kulera je izrađen od crnog aluminijuma čija je površina hrapava, ali ujedno i veoma prijatna na dodir. Crveni detalji su takođe metalni i zalepljeni su za osnovu. U suštini, DirectCU II je ostao vrlo dosledan dosadašnjoj tradiciji, a vizuelne izmene zaista jako puno znače da podignu dosadašnji imidž na novi nivo. Nove karte će biti atraktivnije od starih, a nadamo se da će ovaj dizajn “pogoditi” i sve ostale modele. Osim ovih, kozmetičkih, izmena uvedena je i jedna funkcionalna promena. Reč je o novim ventilatorima koji su drugačiji nego ranije.
       
      Pre svega, dva ventilatora su sada potpuno različitog tipa. Prvi ima posebno oblikovane lopatice i veoma specifičan dizajn kako bi ostvario veoma veliki protok vazduha. ASUS ovaj dizajn naziva CoolTech i kaže da je sposobniji da pruži znatno veći protok uz isti ili manji nivo buke. Drugi je takođe drugačiji, a iako je reč o klasičnom ventilatoru, njegova peraja imaju potpuno pravilan oblik bez zakrivljenja što se ne viđa često. Iako su vizuelno potpuno različiti, ova dva ventilatora imaju jednu zajedničku stvar, a to je prečnik koji iznosi masivnih 100 milimetara.  

       
      Ispod oklopa i ventilatora se nalazi rashladno telo. Masivno je i sačinjeno od velikog broja aluminijumskih rebara. S obzirom na velike dimenzije, Asus je provukao ni manje ni više nego pet debelih heatpipe-ova koji raznose toplotu od izvoda (GPU-a) do udaljenih delova kulera. Dopada nam se to što su niklovani, a u bazi su presovani tako da imaju neposredan kontakt sa grafičkim procesorom.  
       
       Osnovu karte čini GK110 grafički čip, koji se koristi za GeForce GTX Titan odnosno najsnažniju komercijalnu GeForce grafičku kartu. Ovaj GPU se inicijalno, u svojoj punokrvnoj verziji koristio za Tesla K20X, kartu namenjenu profesionalnom tržištu. Kako je broj čipova koji nisu potpuno ispravni rastao, NVIDIA se odlučila da ih iskoristi za GTX Titan. Nakon toga se očigledno čekao pravi momenat kako bi se nakupilo dovoljno GK110 primeraka koji nisu dovoljno dobri ni za Titana. GeForce GTX 780 je u svojoj suštini “smanjeni” Titan. On poseduje ukupno 2304 SP i čak 192 teksturne jedinice, što čini GTX 780 drugom po snazi grafičkom kartom sa jednim GPU-om, odmah iza TItana.
       
       
      ASUS nije zaboravio da na ovako masivnu kartu montira i backplate koji održava čvrstinu i pored ogromne štampane ploče. Dopada nam se to što je upotrebljen veoma debeo metal, koji ostavlja sjajan utisak premium proizvoda.  
       
      Na nekoliko mesta smo našli otvore na backplate-u koji smo videli i kod GTX 770 modela. Ipak, ovog puta su tu ostavljeni bez ikakvog razloga. Naime,  dok su kod GTX-a 770 ostavljene merne tačke za GPU, memoriju i PLLV, kao i VGA Hotwire tehnologija, ova karta nema ništa od pomenutih mogućnosti. Očigledno je da ASUS nije želeo da pravi više različitih backplate-ova, već je uvek koristio isti, a mi možemo očekivati neku kompletniju verziju sa pomenutim mogućnostima.   

       
      Jedini drugi detalj koji se može uočiti sa zadnje strane su dva SLI konektora, što znači da i ovaj model ima mogućnost TriWay-SLI konfiguracije.  

      U pogledu video izlaza ništa nije promenjeno, a realno gledano za to zaista nema potrebe. Na raspolaganju su vam dva DVI-a i po jedan HDMI i DisplayPort. Odlična konfiguracija koju najviše volimo da vidimo zbog toga što nema potrebe za nabavkom adaptera.  


      Za potrebe napajanja je neophodno obezbediti po jedan 8pin i 6pin molex. Dopada nam se činjenica da je GTX 780 prilično razuman u pogledu potrošnje. Ipak je reč o velikom GPU-u koji je izuzetno kompleksan i može se pohvaliti sa preko 7 milijardi tranzistora, a da pritom proizvodni proces nije usitnjen. ASUS nije menjao ništa na ovom polju, iako je reč o modelu namenjnom entuzijastima.

      Već smo se navikli na to da Asus prilično otalja posao kada govorimo o verzijama sa “OC” sufiksom. Prosto, veliki fabrički overklok je rezervisan za “TOP” primerke, dok je testirana varijanta dobila ubrzanje od svega 26 MHz za GPU, što je oko 40 MHz efektivno kada se uzme u obzir Boost vrednost. Ugrađenih 3 GB memorije GDDR5 tipa je podešeno na takt koji je Nvidia propisala. To znači da memorijski čipovi rade na učestalosti od efektivnih 6 GHz. Imajući u vidu da je memorijski interfejs širokih 384 bita, možemo zanemariti to što Asus nije ubrzao memoriju. Protok je i poret referentne frekvencije masivnih 288.4 GB/s.
       
      [modul]specifikacija=2727[/modul]
       
       
       Test konfiguracija:
      CPU: Intel Core i5 2500K @ 4500 MHz, Matična ploča: ASUS P8Z77-V (Intel PZ77), RAM: 2x4GB AMD Memory Entertainment Edition 1600MHz DDR3 HDD: Seagate Barracuda 7200.12 1TB VGA: MSI GeForce GTX 770 Lightning, NVIDIA GeForce GTX 770, VTX Radeon HD 7970 X-Edition, ASUS GeForce GTX 770 DirectCU II OC, NVIDIA GeForce GTX 780, MSI Radeon HD 7950 Boost Edition Napajanje: PC Power & Cooling Silencer Mk III 750 W Drajveri:  NVIDIA ForceWare 320.18 Preview
       

      [modul]test=186[/modul]  
       

       
       [modul]test=187[/modul] 
        
      [modul]test=188[/modul] 
       
        [modul]test=189[/modul] [modul]test=190[/modul] Novi DirectCU II kuler je u praksi pokazao sjajne rezultate. Besprekorno je nečujan, što će obradovati sve poklonike tihih grafičkih karti. Pored toga, efikasnost je na izuzetno visokom nivou, jer je i pored toga što su temperature ovih dana prilično visoke, dao bolje rezultate od referentnog rashladnog sistema koji koristi Nvidia. Ovo je bitan uspeh, jer je za najsnažnije modele DirectCU II zauzimao čak tri slota, dok je sada i kod perjanice upotrebljen dual-slot kuler.  
       
      Maksimalna temperatura tokom testiranja je bila svega 62 stepena Celzijusove skale. Imajući u vidu da je ambijentalna temperatura bila znatno viša nego kada smo testirali referentni model, iluozorno je naglašavati da razlika od 15 stepeni u korist Asusovog rešenja predstavlja istinski dobar rezultat. Pritom, ventilatori nisu prelazili pola od maksimalnog broja obrtaja, što je rezultovalo veoma tihim radom.  
       
      Kao i u aspektu hlađenja, Asus je prevazišao referentni model u pogledu overkloka. I to u primetnoj meri. Bez izmena napona i pri automatskom režimu ventilatora bez problema smo ostvarili nominalnu frekvenciju od 1074 MHz. Kada se uzme u obzir da je referentna vrednost propisana od strane Nvidie 863 MHz, dodatnih 211 zaista deluje kao značajno ubrzanje. Isto tako GPU Boost je “narastao” do 1126 MHz. Pritom, praksa nam je pokazala da GPU praktično sve vreme radi na čitavih 1202 MHz što je zaista impresivno. Najbolji deo je to da kuler i dalje ostaje potpuno tih, a maksimalna temperatura GPU-a ostala na 62 stepena koliko je zadato od strane proizvođača. Efikasnost kulera se ovde najbolje pokazuje, a uz to treba imati u vidu i plafon koji je memorija dostigla sa 1822 MHz odnosno 7288 MHz što je rezultovalo masivnim protokom podataka od 350 GB/s! Skok u performansama je itekako primetan, pa se može računati na prosečni skok od čak 20% što je danas nešto što vrlo retko viđamo.  

       
      Sa novim frekvencijama smo mogli da računamo na dobitke između 10 i 20 procenata koji zavise od rezolucije, nivoa detalja i sl. Ipak, nekih 10-ak posto bolje performanse je nešto na šta zasigurno možete računati. Zanimljivo je da ASUS nije zaostao iza MSI Lightninga sa svojom manje-više standardnom verzijom koja ne predstavlja overklokersku grafičku kartu.  
       
      ASUS GeForce GTX 780 DirectCU II OC je kvalitetan proizvod koji poseduje novi i osveženi kuler i dizajn. Interesantno je to kako su se novi ForceWare drajveri pokazali u odnosu na Beta verziju sa kojom smo testirali referentni primerak. Skok u performansama varira u zavisnosti od naslova, ali u velikom broju slučajeva je više nego primetan. Od igara to su recimo Sleeping Dogs i Sniper Elite, dok kod drugih testova to važi za Unigine Heaven, a čak se može reći i da su novi drajveri unapredili rezultat u 3DMark-ovima u određenoj meri. Svesni smo da donekle zasluge za ovo ima i efektivno 30-ak MHz brži GPU, ali to je mizerna razlika koja ne može uticati na više od par procenata.

      U svakom slučaju, GeForce GTX 780 je najbrža grafička karta sa jednim GPU-om koja se može naći na tržištu, a Asus je učinio dosta toga da unapredi referentni dizajn. Osim što je atraktivniji, novi ventilatori i dizajn dvoslotnog kulera predstavljaju veliki korak napred. Temperature su drastično bolje od referentnog modela i čak su do 15 stepeni niže, a sve to pri potpuno nečujnom radu. Cena je zapravo najveća prepreka na koju će ovaj model naići, jer se radi o izuzetno visokih 700 evra. Pri testiranju referentnog modela, Nvidia je navela znatno nižu cenu, ali se to nije ispoštovalo. Stoga i pored činjenice da je GTX 780 impresivan proizvod, ne može se reći da je isplativ u krajnjoj računici. Prednosti:
      – Uspeo redizajn DirectCU II kulera – CoolTech ventilator – Kvalitet ugrađenih komponenti (Super Alloy Power) – Backplate i hladnjak na naponskoj jedinici
      Nedostaci: – Cena – Mali maksimalni Power Limit Grafičku kartu na test ustupio ASUS Srbija.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test