Nebojša Todorović
Kutija je tipična za Republic of Gamers porodicu proizvoda. Dominira bordo (crvena) boja sa minimalnim brojem informacija na prednjoj stranici. Čim prednju stranicu otvorite (otvara se poput knjige), saznaćete sve bitne detalje vezane za proizvod i njegove glavne karakteristike koje Asus smatra da ga izdvajaju od konkurencije. Mnogi će zaključiti na osnovu činjencie da je Posejdon bog mora, reč o grafičkoj karti koja ima neke veze sa vodom odnosno vodenim hlađenjima.
Na poleđini se nalazi prikaz kompletno rastavljene grafičke karte koji prikazuje bitne elemente. Poseidon je koncipiran tako da je sklopljen od vodenog bloka, kao i tipičnog vazdušnog kulera koji Asus upotrebljava. Tu su naznačene i sve ostale zanimljivosti kojima ćemo se pozabaviti nešto kasnije.
Sadržaj pakovanja je vrlo štur i osim dokumentacije, diska sa drajverima nema mnogo dodataka. Tu je jedna Y-račva koja pretvara jedan 8-pin u dva 6-pin molexa i metalna nalepnica sa RoG logoom. Sama Nvidia daje uz GeForce GTX 780 Ti solidan “bundle” igara koji obuhvata novi Assassin’s Creed, Splinter Cell i Batman.
Već na prvi pogled je jasno da je Poseidon Platinum karta koja je napravljena tako da ostavi jak utisak na kupca. Kuler je masivan i sjajno dizajniran sa velikim brojem detalja koji će svakom izmamiti osmeh na lice. S tim u vidu odmah moramo da zamerimo jednu stvar, a to je upotreba plastike za oklop. Iako je sjajno ofarbana i kombinuje veoma atraktivnu sivu i crvenu boju, ostali smo razočarali činjenicom da je upotrebljena obična plastika. Možda nam sve to ne bi bilo bitno da “običan” GTX 780 DirectCU II nema upravo aluminijumsku oplatu.
Dva ventilatora koja su ugrađena su, prema rečima Asusa, dizajnirana tako da redukuju količinu prikupljene prašine. U relativno kratkom periodu korišćenja to nismo mogli da proverimo, a moramo priznati da ne vidimo posebne razlike u odnosu na klasične ventilatore. Verujemo da je u pitanju premaz nanesen preko peraja koji omogućava da se prašina ne lepi. Ventilatori imaju prečnik od 90 milimetara, a dopada nam se sistem gde ukoliko zaustavite jedan ventilator, drugi zbog pretpostavke da nešto nije u redu, odmah ubrzava do maksimuma kako bi zadržao temperaturu kartice na željenom nivou. Ovako dobro rešen sistem zaštite ne bismo ni primetili da nismo slučajno zaustavili ventilator tokom rada.
Kao što smo već pomenuli, implementirani kuler se sastoji iz osnove koja predstavlja vodeni blok izrađen od bakra koji je delimično niklovan, da bi deo koji naleže na GPU bio čist bakar kako bi DirectCU naziv imao opravdanje. Nakon toga dolazi i klasičan rashladno telo koje je izvedeno od aluminijumskih rebara spojenih putem heatpipe-ova. Naravno, da bi se priključio na vodeni sistem, Poseidon se oslanja na dva priključka sa navojem za koje odgovarajući “fitinzi” nisu uključeni u standardni deo paketa.
Poleđina karte otkriva veliki i debeli metalni “backplate” koji osigurava čvrstnu grafiče karte. Asus je upotrebio veliki broj šrafova kako bi cela konstrukcija bila što manje podložna uvijanju i krivljenju i upravo je u tome i uspeo. U ruci Poseidon odaje utisak izuzetno kvalitetno napravljene karte koja jednostavno ne može ni pod kojim uslovima da izmeni oblik pod sopstvenom težinom.
Sa zadnje strane se najbolje vide i SLI konektori koji sa ove strane i najdostupniji. Prisutna su dva komada, tako da je opcija čak i TriWay-SLI sa GTX 780 Ti što je lepa vest, iako verujemo da neće biti mnogo onih koji će toliko duboko zavući ruku u džep posebno imajući u vidu da je Poseidon primetno skuplji od prosečnog GTX-a 780 Ti.
Dopada nam se to što su 8-pin i 6-pin molex konektori okrenuti za 180 stepeni, jer je na taj način proizvođač drastično unapredio njihovu pristupačnost. Mnoge kompanije zaborave na činjenicu da veliki i dugački heatpipe-ovi zaista mogu da smetaju, posebno kod high-end modela. Asus nije zaboravio na to, a pritom su tu i po dva LED-a ispod svakog od naponskih konektora kako bi signalizirali da li je sve u redu.
U domenu video izlaza ništa se nije menjalo. Popularna konfiguracija koja podrazumeva DisplayPort, HDMI i dva DVI-a je tu i manje više, svaki korisnik će biti zadovoljan izborom koji mu je stavljen na raspolaganje.
Za one koje se ne sećaju, referentni takt za GeForce GTX 780 koji je propisala Nvidia iznosi nominalnih 863 MHz za GPU i efektivnih 6 GHz za memoriju. U slučaju da očekujete da je Poseidon Platinum drastično brži u odnosu na referentnu verziju, moraćemo da vas razočaramo. Doduše, GPU je doživeo solidnu nadogradnju i to na 954 MHz, što nije malo. Sa druge strane memorija radi na propisanoj frekvenciji, a posebno nas je razočarala upotreba Elpida GDDR5 čipova koji se tradicionalno slabije overklokuju od Hynixovih. To ne bi bilo toliko strašno da nije u pitanju model namenjen entuzijastima koji pripada elitnoj RoG porodici proizvoda. Prosto, svaki entuzijasta će od ovakvog model sa pravom očekivati vrhunske OC performanse.
[modul]specifikacija=4790[/modul]
Ruku na srce, ovoj karti osim upotrebe Elpida čipova sve ostalo ide na ruku. Kvalitet samog GPU-a je na relativno visokih 72.5%, a hlađenje deluje vrlo uverljivo i potentno bez obzira na to da li je povezano na sistem vodenog hlađenja ili ne.
Test konfiguracija:
CPU: Intel Core i5 2500K @ 4500 MHz, Matična ploča: ASUS P8Z77-V (Intel PZ77), RAM: 2x4GB AMD Memory Entertainment Edition 1600MHz DDR3 HDD: Seagate Barracuda 7200.12 1TB Napajanje: PC Power & Cooling Silencer Mk III 750 W
[modul]test=74[/modul] [modul]test=75[/modul]
[modul]test=76[/modul] [modul]test=77[/modul]
[modul]test=78[/modul]
U radu Poseidon Platinum predstavlja istinski veoma tihu kartu, čak i kada se oslanja samo na vazdušno hlađenje. Tokom kompletne faze testiranja nismo imali prilike da osetimo buku iako je fabrički GPU solidno overklokovan. U pogledu performansi je vrlo blizu GeForce GTX 780 Ti modela u referentnom izdanju što je svakako za pohvalu.
Maksimalna temperatura na otvorenoj platformi je iznosila svega 74 stepena Celzijusove skale. Kada na to dodamo da su ventilatori radili na relativno niskih 2000 obrtaja u minuti da bi to postigli, jasno je da je Poseidonov rashladni sistem prilično rasterećen. Pritom, GPU je zahvaljujući GPU Boost tehnologiji gotovo stalno radio na oko 1080 MHz što je prilično visoka cifra.
Nažalost, overklok iskustvo nije bilo epsko, već solidno u najboljem slučaju. Sa originalnog takta smo stigli na 1109 MHz što je zaista dobro i iznad proseka u primetnoj meri. Ipak, ništa manje nismo ni očekivali. Međutim, izbor memorije je očigledno bio pogrešan. Dok je Asus za originalni GTX 780 DirectCU II iskoristio sjajne Samsung čipove koji su bez problema dostizali 1822 odnosno gotovo 7.3 GHz, Poseidon je stao na 1677 MHz što je efektivno svega 6.7 GHz..
I pored svega, Poseidon Platinum je jedna zaista dobra grafička karta koja će zbog svog dizajna i mogućnosti priključenja na vodeno hlađenje verovatno imati svoju publiku. Nažalost, ovaj krug ljudi neće biti posebno širok, naročito ne na domaćoj sceni. Može se reći da je ovo više demonstracija tehnologije koju Asus poseduje u svom arsenalu, pre nego komercijalno uspešan proizvod. Ko ga bude posedovao svakako neće biti nezadovoljan. Ipak, sigurni smo da će cenom biri vrlo blizu “Ti” modela, pa će ipak svako ko kupuje grafičku kartu ove klase razumno da se odluči na recimo Asusov GeForce GTX 780 Ti DirectCU II, iako je Poseidon Platinum svakako karta sa više “Vau!” efekta.
Prednosti:
– Performanse – GPU overklok potencijal – Niske temperature – Novi paket igara – Mogućnost priključenja na vodeno hlađenje
Nedostaci:
– Elpida memorija prilično ograničena pri overkloku – Cena će verovatno biti u klasi GTX 780 Ti modela Grafičku kartu na test ustupio Asus.
Asus GeForce GTX 780 Poseidon Platinum
U poslednje vreme glavni fokus kompanije Nvidia u poslu sa grafičkim kartama, bili su modeli kao što su GeForce GTX 780 Ti i GTX 750 Ti. Ipak, Asus sa malim zakašnjenjem ima običaj da korisnicima ponudi malo stariji model koji je "do zuba" naoružan najnovnijim tehnologijama. Bilo da govorimo o Mars, Ares ili Matrix verzijama, svaka je do sada bila posebna na svoj način. Novi doprinos RoG porodici je Poseidon Platinum, a mnogi koji prate IT scenu znaju da je reč o GeForce GTX 780 modelu koji korisnicima nudi dva izbora za hlađenje. Voda ili vazduh?