Nebojša Todorović
Kako Asus kaže “0 dB” Strix kuler omogućava nečujan rad u OS-u i nezahtevnim igrama. Ideja je da se manje zahtevne igre kao što su WoW, HoN, LoL i sl. igraju sa praktično pasivnim hlađenjem. To naravno nije sve, Strix serija će očigledno doneti niz interesantnih proizvoda.
Pakovanje je krajnje uobičajeno za jednu Asusovu grafičku kartu, što je pomalo neočekivano s obzirom na to da je za Strix Pro headset proizvođač dizajnirao potpuno novu kutiju. Sa druge strane, Strix OC Edition dobija sasvim generički dizajnirano pakovanje, koje je isto kao i kod većine drugih Asusovih grafičkih karti. Zeleni detalji sugerišu da je reč o Nvidia baziranom modelu. Od informacija Asus je istakao čak 6 GB GDDR5 memorije, što je dvostruko više od uobičajenog, kao i pomenuti 0 dB kuler.
Tu je i provereni Digi+ VRM, a na poleđini pakovanja se može pronaći zaista solidna količina informacija. Izostaju stavke kao što su frekvencije, ali osim toga malo šta nedostaje. Video izlazi, opisi implementiranih tehnologija i još neke specifikacije mogu da se nađu što je sasvim dovoljno da se potencijalni kupac informiše na licu mesta.
Pakovanje nije posebno bogato, ali je za Asus iznad proseka. Prosto, ova kompanija nije preterano izdašna sa propratnim paketom osim u specifičnim slučajevima. Ovom prilikom smo u pakovanju pronašli naponsku Y-račvu, SLI mostić, DVI to VGA konektor, dokumentaciju i disk sa drajverima. Sasvim korektno, s obzirom da je bilo slučajeva gde uz “high-end” kartu dobijemo samo poslednje dve stavke.
Kako je Strix stara grčka reč za sovu, jasno je da će Asus kod svakog proizvoda iz ove serije pokušati da dizajnom aludira upravo na lice ove životinje. To im je uspelo sa Strix Pro slušalicama, a mi smatramo da su isto uspeli da postignu i sa novom grafičkom kartom. Ukoliko vam nije jasno na prvi pogled, nakon malo dužeg zagledanja ćete shvatiti da su crvene nalepnice na ventilatorima tu da predstavljaju zenice očiju, a da oklop dočarava deo lica ove životinje. Verujemo da je ovo bilo teže postići sa oklopom grafičke karte nego sa slušalicama, ali je rezultat u oba slučaja uspešan.
Kartom dominira pomenuti kuler koji karakterišu dva ventilatora oko kojih se nalazi potpuno metalni oklop. On ne prekriva kartu u potpunosti, pa se mogu videti detalji poput heatpipe-ova, kao i delovi rashladnog tela. Dimenzije su poveće, ali u rangu ostalih GTX 780 modela koje smo imali prilike da testiramo.
Ventilatori imaju prečnik od odličnih 100 milimetara što implicira nizak nivo buke i pri većem broju obrtaja. U poslednje vreme Asus praktikuje upotrebu različitih tipova ventilatora, od kojih je jedan često CoolTech, a drugi klasičan. Ovog puta su upotrebljena dva, uslovno rečeno, klasična ventilatora. Kažemo uslovno, jer su i ovi ventilatori specifični po svojim potpuno pravilnim perajima.
Ima ih čak 11, a nemaju nikakva zakrivljenja što nije u potpunosti tipično. Iako Asus ne daje konkretno objašenjenje, verujemo da se razlog za odabir baš ovakvih peraja krije u njihovoj velikoj površini koja omogućava bolji protok vazduha. Inače, ideja od “0 dB” je ta da sve do 65 stepeni Celzijusove skale, ventilatori miruju u potpunosti čineći ovaj kuler pasivnim.
Pritom, Asus očekuje da u manje zahtevnim igrama GPU nikada ni ne stigne do te temperature, pa ljubitelji MMO igara koje su tradicionalno manje zahtevne od najnovijih AAA naslova mogu da očekuju potpunu tišinu od Strix OC Edition modela.Ispod oklopa i ventilatora se krije aluminijumsko telo koje je izrađeno od gusto raspoređenih rebara. Kroz njih prolazi čak pet heatpipe-ova sa ciljem bolje i ravnomernije distribucije toplote od izvora (GPU) na udaljene delove hladnjaka. Kako je reč o klasičnom DirectCU II hlađenju, heatpipe-ovi naležu direktno na površinu GPU-a tako da je kontakt neposredan čime se transfer toplote obavlja efikasnije. Heatpipe-ovi su uobičajeno izrađeni od bakra, ali su u završnoj fazi obrade “presvučeni” slojem nikala kako ne bi bili podložni oksidaciji.
Poleđina karte otkriva uvek dobrodošli backplate koji ima bitnu ulogu u ojačavanju štampane ploče. Naime, velike grafičke karte poput ove bez velike metalne ploče koja ide uz PCB lako počnu da se krive pod sopstvenom težinom što nikako nije dobra vest. Pojedini proizvođači sele ovu ploču na prednju stranu, tako da ako nema backplate-a ne znači da karta nije ojačana. U svakom slučaju, Asus je dobro opremio svoj proizvod, tako da nema dileme da dovođenje kvaliteta u pitanje nije moguće.
Kako je GeForce GTX 780 deklarisan na potrošnju od oko 250 W, karta raspolaže sa po jednim 8pin i 6pin PCI-Express konektorom. Dopada nam se to što je Asus veoma inteligentno okrenuo konektore za 180 stepeni u odnosu na njihov tipičan položaj kako bi olakšao pristup “štipaljikicama” prilikom montaže, odnosno demontaže. Ovo mnoge kompanije previđaju, pa skidanje naponskih kablova zna da bude veoma iritantan i mukotrpan proces. Takođe, ispod svakog naponskog priključka se nalaze pod dva LED-a koji daju indikaciju da li je sve u redu i da li su konektori priključeni.
Asus GTX 780 Strix OC Edition poseduje dva SLI konektora, tako da je Tri-Way SLI otvorena opcija. Kako je upotreblena gotovo ista štampana ploča sa klasičnog DirectCU II modela, prisutne su i “VGA Hotwire” tačke putem kojih uz malo umeća sa lemilicom možete povezati kartu sa matičnom pločom koja ima VGA Hotwire podršku (većina RoG modela), tako da kontrolu napona i drugih opcija kontrolišete direktno sa matične ploče.
U domenu video izlaza ništa se nije menjalo u odnosu na ostale GTX 780 karte. Popularna konfiguracija koja podrazumeva DisplayPort, HDMI i dva DVI-a je tu i manje više, svaki korisnik će biti zadovoljan izborom koji mu je stavljen na raspolaganje.
Za one koje se ne sećaju, referentni takt za GeForce GTX 780 koji je propisala Nvidia iznosi nominalnih 863 MHz za GPU i efektivnih 6 GHz za memoriju. Asus je Strix OC Edition smestio malo ispod svoje Poseidon verzije koja je specifična po svom hibridnom hlađenju. Taktovi na koje je karta podešena su svakako viši od onoga što je Nvidia propisala. GPU je podešen na 889 MHz, što znači da je očekivana “boost” vrednost oko 941 MHz.
Ugrađenih 6 GB GDDR5 memorije, sa druge strane, radi na propisanih 6 GHz efektivno što je pomalo razočaravajuće. Ipak, jedna stvar nam je dala nadu da će overklok odlično proći, a reč je o proizvođaču memorije. Asus je konačno promenio odluku da koristi Elpida čipove i vratio se na Hynix čiji je overklok potencijal dokazano bolji. Imajući u vidu kvalitetne komponente koje Asus koristi za naponsku jedinicu, bili smo veoma optimistični po pitanju overkloka. Kvalitet čipa koji nam je zapao nije najbolji do sada GF100, ali je i dalje sasvim solidan procenat od 67%,[modul]test=358[/modul] [modul]test=359[/modul] [modul]test=360[/modul] [modul]test=361[/modul] [modul]test=362[/modul] U pogledu performansi, Asus GeForce GTX 780 Strix OC Edition se pokazao na očekivanom nivou. Rezultati jasno govore da je GTX 780 veoma brza grafička karta, ali kada su igre u pitanju dodatnih 3 GB memorije ne znače apsolutno ništa.
Strix je i dalje sporiji od Poseidona koji poseduje 3 GB GDDR5 memorije umesto 6, ali ima veće radne taktove. Sve ovo važi za rezolucije do 1440p koju mi testiramo kao najvišu. Razlike se sasvim izvesno pojavljuju u scenarijima gde se koristi više monitora ili prelaskom na 4K, ali iskreno sumnjamo da će i tada usamljeni GTX 780 dati bolji rezultat. Dakle, ukoliko nemate specifičan razlog za modelom od 6 GB, praktično plaćate dodatnih tri od kojih nema vajde.
Tokom rada u Windows okruženju ventilatori na kartic su mirovali. Prelaskom na bateriju testova, ventilatori su nakon jako kratkog vremena poskočili i dali se u obaranje temeprature. U suštini, kada se igrate u zahtevnijim igrama, Strix se ponaša kao i svaka druga DirectCU II karta. Kuler je i tokom aktivnog rada prilično tih, a njegove performanse su poslovično dobre. Ipak, lepo je znati da manje zahtevne igre mogu da rade dok je karta u “pasivnom” modu. Maksimalna temperatura koju smo zabeležili iznosi 72 stepena Celzijusove skale što je veoma dobar rezultat imajući u vidu da do 65-og podeoka kuler miruje.
Overklok je protekao solidno, mada nismo probili nikakav dosadašnji rekord. Rezultat od 1069 MHz za GPU, odnosno Boost od 1121 MHz je negde na granici proseka i nije ništa čime bismo mogli da se hvalimo. Slično važi i za memoriju koja je dozvolila efektivan skok frekvencije od 628 MHz što je sasvim očekivani rezultat za jedan GTX 780, s tim da je prednost primetna u odnosu na modele sa Elpida GDDR5 čipovima.
Novodobijeni taktovi tokom OC sesije daju ubrzanje od oko 15 procenata što nije za zanemariti. Moramo da naglasimo da ćete na ovaj način svakako ranije izlaziti iz granice od 65 stepeni za GPU, što će aktivirati ventilatore i time izbiti glavnu prednost Strixa u odnosu na klasičan DirectCU II model.
U suštini, Asus GTX 780 Strix OC Edition je odličan proizvod koji doduše ne deluje kao pripadnik potpuno nove serije, već kao nadgradnja postojećeg DirectCU II dizajna. Jednostanvo, osim nekoliko estetskih detalja, ništa drugo ne čini Strix drugačijim od klasičnog DirectCU II ekvivalenta. Pakovanje, kuler, taktovi… Sve je manje-više isto, uz blage modifikacije u izgledu. Dok je Strix headset drastično drugačiji od ostalih proizvoda iz Asusove ponude, ova grafička karta nije. To naravno ne predstavlja problem, samo nismo sigurni da li je pravac u kom je Asus krenuo dobar, jer izgleda kao da je počeo malo da se rasplinjuje na preveliki broj strana.
Ukoliko zanemarimo ovu našu kritiku koja suštinski nije upućena samoj grafičkoj karti, Strix OC Edition je odličan proizvod. Smatramo samo da potrebe za memorijskim baferom od 6 GB, barem za sada, zaista nema, jer većina korisnika zaista neće imati način da dodatnih 3 GB vidi na delu. Šansa je da će u nastupajućim naslovima dvostruko veća količina memorije činiti neku razliku, ali je pitanje koliku i u kojim tačno rezolucijama. U svim ostalim aspektima nema dileme da je karta odlična, jer iza nje stoji kvalitetna izrada, odlične komponente, overklok potencijal i nova 0 dB tehnologija koja je više nego praktična iz više razloga.
Prednosti:
– Niske temperature – Tih kuler pasivan do 65 stepeni – Kvalitetna izrada – SAP komponente
Nedostaci: – 6 GB memorije povećava cenu Grafičku kartu na test ustupio ASUS
Asus GeForce GTX 780 Strix OC Edition
Nakon novih slušalica, Asus je predstavio i video kartu koja pripada Strix porodici proizvoda. Ova karta izuzetno je zanimljiva po pitanju implementiranog rešenja za hlađenje, koje je sve do zagrevanja GPU-a od 65 stepeni bešumno