Asus GeForce GTX 960 DirectCU Mini

Asus GeForce GTX 960 DirectCU Mini

Ukoliko je ikada postojao dobar GPU i grafička karta na čijoj bazi treba da se napravi HTPC verzija to je GeForce GTX 960. Štedljivi i u isto vreme snažni GM206 GPU sa 1024 Stream procesora i potreba za jednostavnim PCB-om malih dimenzija je čine idealnim kandidatom za ovaj posao. Asus ima iskustva na ovom polju sa primetno zahtevnijim čipovima, tako da nismo ni sumnjali da će novi model biti još bolji.

    Sadržaj

      Prvi susret sa ovako malom grafičkom kartom većinu navodi na pomisao da u njoj nema mnogo snage, a kamoli da može da pokrene praktično svaki aktuelni naslov u 1080p rezoluciji pri maksimalnim podešavanjima. Ipak, ukoliko se malo bolje pogleda polako postaje jasno da je reč o prilično ozbiljnoj “mašinici”. GeForce GTX 960 DirectCU Mini je kompletno oklopljen matiranom plastičnom površinom, uz otvore koji pomažu da se kružni oblik rashladnog profila lakše oslobodi toplog vazduha. Druga stvar koja se primeti je ogromni ventilator specifičnog oblika.
      asus_geforce_gtx960_mini_004_s.jpg
      Ovakav ventilator smo već više puta viđali na Asusovim proizvodima, a njegov oblik je zaslužan za efikasnost kompletnog kulera. Naime, Asus garantuje primetno veću efikasnost od tipično oblikovanog ventilatora. Ovaj dizajn je dobio naziv “CoolTech Fan”. Ideja je da njegov oblik obezbeđuje minimalnu buku uz veliki protok vazduha, a u praksi se do sada pokazao veoma dobro na polju protoka vazduha. Ipak, što se buke tiče daleko od toga da je nečujan ukoliko ga poterate u nešto više obrtaje.
      asus_geforce_gtx960_mini_005_s.jpg
      asus_geforce_gtx960_mini_009_s.jpg
      Osnovu DirectCU Mini kulera čini veliki vapor chamber koji suštinski funkcioniše kao veliki heatpipe. On ima direktan kontakt sa GPU-om karte, čime se maksimizuje efikasnost transfera toplote na aluminijumsko telo hladnjaka. On putem termalne trake ostvaruje kontakt i sa naponskom jedinicom i memorijskim čipovima. S obzirom na to da su se ovi kuleri našli na GTX 670 i GTX 760 modelima i da su ih kontrolisali bez problema ni ne sumnjamo da će sa 120-vatnim GTX 960 ovaj posao biti drastično olakšan.
      asus_geforce_gtx960_mini_010_s.jpg
      Poleđina karte ne otkriva mnog, s obzirom da je i na ovako kompaktnu kartu Asus ugradio “backplate” kako bi je dodatno učvrstio. Moramo da priznamo da zbog toga karta deluje gotovo neuništivo.
      asus_geforce_gtx960_mini_011_s.jpg
      Za napajanje karta koristi jedan 6-pin molex, a izuzetno nam se dopada činjenica da GTX 960 ima isti set izlaza kao i GTX 980. Tu su čak tri DisplayPorta u kombinaciji sa HDMI i DVI-em čine da joj u cenovnoj klasi nema ravne na ovom polju. Prisutan je i SLI konekto, mada verujemo da će malo ko da se odvaži na dva GTX-a 960 u HTPC-u kome je ova grafička karta namenjena.
      Osnovu DirectCU Mini kulera čini veliki vapor chamber koji suštinski funkcioniše kao veliki heatpipe
       
      asus_geforce_gtx960_mini_013_s.jpg
      asus_geforce_gtx960_mini_014_s.jpg
      Što se specifikacija tiče, upotrebljen je pomenuti GM206 procesor sa 1024 Stream Procesora, 64 teksturne i 32 ROP jedinice. Na polju taktova, nema dileme da je Asus povećao vrednosti zbog OC sufiksa, ali ne u velikoj meri, jer je GPU sa 1126 MHz koje je propisala Nvidia, povećao na 1190 MHz.
       

      Sa druge strane, možda bitnija stavka u vidu memorije nije dobila ni megaherc povećanu frekvenciju. Dakle, Asus je ispoštovao deklarisanih 7200 MHz, što u kombinaciji sa 128 bitnom magistralom rezultuje u pomalo “mršavom” protoku od 115 GB/s. Ipak, treba naglasiti da kompresija kolornih podataka efektivno povećava performanse RAM-a za nekih 25%. Upotreba Samsung čipova nas je učinila optimističnim povodom overklok mogućnosti.
       
      [modul]specifikacija=8394[/modul]Pakovanje otkriva nekoliko bitnih informacija o samoj karti koja se nalazi unutra. Asus je kao najbitnije izvukao činjenicu da smanjeni kuler ne manjka na mogućnostima, te da je i dalje 20 procenata efikasniji od referentnog rešenja. Interesantno je da je ranije Asus odlučno naglašavao da je CoolTech ventilator 3 puta tiši od standardnih rešenja, ali je ova precizna definicija zamenjena sa jednostavnim “Vastly quieter”  iliti znatno tiši.
      asus_geforce_gtx960_mini_001_s.jpg
      Pored toga, jasno je naznačeno da se radi o modelu smanjenih dimenzija, a naglasak je pao i na Super Alloy Power komponente. Na zadnjoj strani pronalazimo sve bitne informacije o karti u detaljnijem obliku, a na kraju tu je i naznaka da se radi o “OC”, odnosno fabrički overklokovanoj verziji.
      asus_geforce_gtx960_mini_002_s.jpg
      Uobičajeno, sav budžet je išao u pravcu unapređivanja same grafičke karte, dok je propratni paket osiromašen koliko god je to bilo moguće. Rezultat je sadržaj koji može da se meri sa grafičkim kartama od par hiljada dinara. Sve što se dobija su krakto uputstvo i disk sa drajverima i GPU Tweak softverom. Morali smo u više navrata da proverimo da slučajno nismo propustili neki video ili naponski adapter, ali definitivno Asus je želeo da napravi maksimalnu uštedu na ovom polju.
      asus_geforce_gtx960_mini_003_s.jpg[modul]test=374[/modul][modul]test=375[/modul][modul]test=376[/modul][modul]test=377[/modul]Performanse koje GeForce GTX 960 nudi su neočekivano dobre kada se uzmu u obzir hardverske karakteristike. Posebno smo bili sumnjičavi zbog upotrebe uskog 128-bitnog memorijskog interfejsa koji nam je u prvi mah delovao kao kompletni promašaj. Štaviše, sve dok nismo uporedili tabelu sa rezultatima nismo bili spremni da poptuno poverujemo u obećanje Nvidie da je ovaj model u ravni sa R9 280X i R9 285 što se na kraju pokazalo kao potpuno tačno. Posebno imresionira to što je GTX 960 odličan i u visokim rezolucijama kao što je 1440p. Istini za volju, verovatno se situacija menja u korist Radeona u istoj klasi koji ipak ima širi memorijski interfejs i poseduje verzije sa 4 GB. Ipak, koliko korisnika planira da se ove ili naredne godine igra u 4K rezoluciji sa kartom od 200-250 evra?

      Sumnjamo da će veliki broj ljudi sa ovog podneblja podići ruku kada se postavi ovo pitanje. U skladu sa tim GTX 960 ima svoje “pro et contra” u zavisnosti od toga koliko ste ambiciozni sa rezolucijama. U kategoriji 1080p ima prednost, a neverovatno je da je zadržava i u 1440p. Pritom, kada uzmemo u obzir skroman TDP od 120W u odnosu na konkurencijskih 190 do 250W (R9 285 i R9 280X) efikasnost Maxwell arhitekture zaista dolazi do izražaja. Može se reći da je Nvidia napravila najbolje što je sa 28-nanometarskom litografijom moguće. Zaista ne verujemo da će iko moći da nadmaši ove rezultate, bilo AMD ili Nvidia, bez prelaska u narednu tehnologiju izrade.
      Temperature u odnosu na Strix su slične, ali Mini verzija ima prednost zbog toga što ih postiže sa znatno manje napora
      asus_geforce_gtx960_mini_015_s.jpg
      Što se tiče Mini revizije ona pokazuje zavidne karakteristike tokom korišćenja, posebno kada imamo u vidu da je reč o grafičkoj karti smanjenih dimenzija koja je, pre svega, namenjena mITX i mATX kućištima i HTPC-u. Termalne i akustične sposobnosti DirectCU Mini kulera su, začuđujuće, bolje od onih koje ima Strix verzija. Kuler je tiši, ne pravi zamarajuću buku zbog ventilatora velikog prečnika i pritom radi na znatno manjem broju obrtaja. Temperature su slične, ali Mini verzija ima prednost zbog toga što ih postiže sa znatno manje napora.
       
      Očekivano, overklok potencijal ove karte ipak nije toliko veliki, mada sumnjamo da će se mnogi uopšte opterećivati zbog toga. Ovaj model nije namenjen da predstavlja “overklokerski san”, ali i pored toga mogućnosti GTX 960 DirectCU Mini uopšte nisu za bacanje. Skok sa fabričkog takta do 1321 MHz uz lagano dostizanje efektivnih 8 GHz za brze Samsung memorijske čipove su dovoljni za oko 10% bolje performanse.
      asus_geforce_gtx960_mini_001_s.jpg
      Za kraj, ostaje da zaključimo da je reč o veoma dobroj grafičkoj karti koja je bolje izvedena od Strix verzije, barem prema našem mišljenju. Možda ne može da dostigne frekvencije Strixa, ali je daleko zahvalnija za korišćenje na duže staze, a s obzirom na namenu, nešto manji overklok potencijal nećemo uzeti kao bitan nedostatak. Ukoliko tražite gejming kartu za HTPC i imate 1080p televizor, ovaj model je idealan izbor. Poseduje slične performanse kao i Mini verzija GTX-a 760 ili čak GTX 670, ali to postiže uz znatno manje zagrevanje, napor za kuler i pritom ima primetno manju energetsku zahtevnost.
      asus_geforce_gtx960_mini_001_s.jpg 
      Prednosti:– Fantastična mini izvedba- Performanse za HTPC namenjenu grafičku kartu
      Nedostaci:– Cena- Nešto manji OC potencijal
      Grafičku kartu na test ustupio ASUS.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test