Asus GeForce GTX 960 Strix OC Edition

Asus GeForce GTX 960 Strix OC Edition

Dočekali smo i predstavljanje GeForce GTX 960. U poslednje vreme je ovaj model bio glavni predmet priča po forumima i hardverskih vesti po većini sajtova. Detalji su isplivavali učestalije kako se dan "D" približavao, a konačno je došao i trenutak istine. Da li je Maxwell još jednom uspeo?

    Sadržaj

      Maxwell arhitektura je svoj život započela sa GM107 čipom koji nam je doneo GeForce GTX 750 u vanila i “Ti” verziji. Još tada bilo je jasno da će svi novi čipovi zasnovani na ovoj arhitekturi biti brzi, efikasni u meri u kojoj to nismo ranije očekivali od 28-nanometarske litografije. Tokom 2014. godine Nvidia je krenula sa GeForce-ovima nove generacije i tada smo se upoznali sa GM204 čipom koji je bio spiritualni naslednik GK104 procesora. Sada, na red je stigao GM206 koji sa sobom donosi nekoliko iznenađenja od kojih su neka više, a neka manje prijatna. Krenimo redom.
       geforce_gtx960_uvod_3_s.jpg
      Nvidia je koncipirala GM206 tako da isti debituje na grafičkoj karti oznake GeForce GTX 960. Mnoge spekulacije su već otkrile većinu specifikacija, ali mi ćemo proći kroz njih svejedno. Pre svega Nvidia pozicionira ovaj model sasvim logično između GTX 750 Ti i GTX 970 modela, s tim da je prema svojim karakteristikama i nameni bliža slabijem od dva.
      geforce_gtx960_uvod_4_s.jpg
      GeForce GTX 960 je koncipiran tako da prvenstveno zadovolji zahtevne 1080p gejmere i da u isto vreme konkuriše najnovijem Radeonu R9 285. S tim u vidu, može se reći da je ovo pravi predstavnik više srednje klase koja se orijentiše pre svega na mejnstrim rezoluciju.
      geforce_gtx960_uvod_1_s.jpg
      Osnovu čini pomenuti GM206 čip izrađen u TSMC-ovom 28-nanometarskom proizvodnom procesu kao i ostatak aktuelnih GPU-a. Pritom, Nvidia je na površini od 228 mm2 uspela da udomi 2.94 milijardi tranzistora. Naravno, veliki deo čipa u odnosu na GM204 je ostao neizmenjen, ali onaj deo zadužen za performanse je praktično prepolovljen.
      geforce_gtx960_uvod_2_s.jpg
      To znači da GM206 raspolaže sa 8 SMM blokova, pa nije teško izračunati da, ako svaki od njih poseduje 128 CUDA jezgara, njihov ukupan broj iznosi 1024. Kako to implicira i da je dvostruko manji broj ROP i teksturnih jedinica možemo lako da zaključimo da punokrvni GM206 poseduje 1024 Stream procesora, 64 teksturne i 32 ROP jedinice.
      Ono što bi moglo da bude problem jeste da zbog 128-bitnog interfejsa nećemo viđati verzije sa 4 GB, barem ne u skorije vreme.
      Novi GPU poseduje sve podrške kao i GM204 tako da je prisutna podrška za tehnologije poput DSR-a, G-Synca, MFAA, Adaptive V-Synca i svega što aktuelni GeForce modeli nude. Pritom, DSR može biti posebno koristan za mnoge ne toliko zahtevne Free2Play igre, zbog toga što se hardverski potencijal znatno bolje iskoristi. DSR praktično interno obradi prikaz igre u znanto većoj rezoluciji, a zatim je prikaže u nativnoj za monitor čime se dobija određeno povećanje kvaliteta u odnosu na direktno igranje na nativnoj rezoluciji.
       
      Nvidia pozicionira ovaj model sasvim logično između GTX 750 Ti i GTX 970 modela, s tim da je prema svojim karakteristikama i nameni bliža slabijem od dva.
      Memorijski podsistem će sigurno proći veliki broj kritika. Samo 128-bitna u 2015. godini za model srednje klase? Bogohuljenje! Moramo priznati da smo malo i sami zatrzali kada smo čuli ovu informaciju i da je ista oparala tišinu dok smo čitali dokumentaciju, ali ipak ovaj potez znatno obara troškove proizvodnje.
       
      Pritom, upotreba brze GDDR5 memorije i Delta Color Compression sistema donekle kompenzuju ovaj nedostatak. DCC  je izuzetno efikasan i smanjuje saobraćaj podataka za 25 do 30%. U zavisnosti od igre on može biti manje ili više uspešan, ali prema Nvidia-i korisnici mogu da računaju na to da je sada pri istim uslovima (čitaj ista magistrala i brzina čipova) dobija bolji protok za otprilike jednu trećinu. Dakle, to je efektivno u teoriji kao da karta nema DCC i raspolaže sa nekih figurativnih 170-bita.
      geforce_gtx960_uvod_7_s.jpg
      U praksi se pokazalo da sužena magistrala nema negativnih efekata, jer u klasi u kojoj treba da bude GTX 960 prikazuje odgovarajuće performanse. Ono što bi moglo da bude problem jeste da zbog 128-bitnog interfejsa nećemo viđati verzije sa 4 GB, barem ne u skorije vreme.
      geforce_gtx960_uvod_6_s.jpg
      Uštede na memorijskom interfejsu i redukcije na kompleksnosti grafičkog čipa su rezultovale sa sjajnim TDP-om od svega 120 W. Primera radi, R9 285 je deklarisan na 70 W više, a R9 280 na čitavih 250W. GeForce GTX 960 neće biti “naporan” za napajanje, a pritom pri nezahtevnim igrama će imati TDP od nekih 30W. Imajući u vidu ekstremnu popularnost hibridnih kulera, možemo da očekujemo da će sada polupasivna hlađenja biti prisutnija nego ikad i da će pritom funkcionisati onako kako je to inicijalno zamišljeno.
       
       
       Prvi model koji je stigao do nas potpisan je od strane kompanije Asus. Kako nije reč o modelu iz neke “specijalne” serije kao što je RoG, pakovanje je uobičajeno i prepoznatljivo. Proizvođač na poleđini izdvaja najveći deo tehnologija i mogućnosti koje smatra najbitnijim, a napred se nalazi svega nekoliko stavki.
       asus_gtx960_strix_oc_001_s.jpg
      asus_gtx960_strix_oc_002_s.jpg
      asus_gtx960_strix_oc_003_s.jpg
      Sadržaj pakovanja je, za Asus, standardno skroman i na ovom polju nema iznenađenja. Isporučeni su samo disk sa drajverima i propratnim softverom, uputstvo i “DVI to VGA” konvertor. Jedini, uslovno rečeno, novitet je Strix nalepnica koju do sada nismo imali prilike da vidimo. Spisak se tu završava, a pretpostavljamo da će sama Nvidia deliti neke od igara, pa vam savetujemo da u slučaju kupovine odete do GeForce zvanične stranice.
      asus_gtx960_strix_oc_005_s.jpg
      asus_gtx960_strix_oc_006_s.jpg
      Sama karta je minijaturnih dimenzija i sada već nije teško reći da se radi o Strix modelu. Oklop izrađen od plastike je stilizovan tako da asocira na lice sove odakle i reč Strix potiče. Interesantno je da je karta toliko mala da smo prvo pomislili da je reč od GTX 750 Ti modelu.
      asus_gtx960_strix_oc_007_s.jpg 
      Kuler je suštinski DirectCU II modifikovan tako da odgovara grafičkim kartama sa manjim TDP-om. To u suštini znači da se oslanja na dva klasična ventilatora, tako da CoolTech ventilator izostaje. Kako je u pitanju Strix kuler, ventilatori se u toku mirovanja gase u potpunosti tako da je kartica u Windows i drugim nezahtevnim okruženjima praktično pasivna i ne proizvodi buku. Ujedno samo rashladno telo je pojednostavljeno i svedeno na relativno malu površinu.
      asus_gtx960_strix_oc_008_s.jpg
      asus_gtx960_strix_oc_009_s.jpg
      Ipak, Asus nije želeo da rizikuje da se ovakvo rešenje pokaže kao nedovoljno, pa je implementiran sistem sa četiri heatpipe-a. Oni su izrađeni od bakra i u fazi završne obrade presvučeni slojem nikla kako ne bi oksidirali. Heatpipe-ovi su presovani u bazi i vrše direktan kontakt sa GPU-om da bi se transfer toplote izvršio brže uz efikasniju distribuciju od izvora (GPU) na ostatak rashladnog tela.
      asus_gtx960_strix_oc_016_s.jpg
      asus_gtx960_strix_oc_015_s.jpg
      Iako je mala, ova grafička karta poseduje i backplate koji ojačava konstrukciju i čini ovu kartu jako čvrstom. Sa zadnje strane se jasno vidi i to koliko je štampana ploča mala i da izgleda kao da je pozajmljena od GTX 750 Ti. Sam kuler je znatno duži i prelazi dimenzije PCB-a.
      asus_gtx960_strix_oc_016_s.jpg
      Ispod kulera se nalazi petofazna naponska jedinica sa SAP komponentama i Digi+ VRM-om. Treba napomenuti da je naponska sekcija pasivno hlađena putem zasebnog aluminijumskog hladnjaka što svakako predstavlja odličnu vest.
      asus_gtx960_strix_oc_014_s.jpg
      Za napajanje karta koristi jedan 6-pin molex, a kako je Nvidia izostavila predstavljanje referentnog modela, možemo da očekujemo izuzetno velike varijacije u izgledu GTX 960-ica. Oduševila nas je činjenica da je GTX 960 dobio isti set izlaza kao i GTX 980. Dakle, čak tri DisplayPorta u kombinaciji sa HDMI i DVI-em čine da joj u cenovnoj klasi nema ravne na ovom polju. Razume se, tu je i SLI konektor tako da mogu da se upare dva GTX-a 960 što za nekoliko meseci može da se pokaže i kao sjajan izbor kada se cene malo nivelišu.
      asus_gtx960_strix_oc_013_s.jpg
      asus_gtx960_strix_oc_017_s.jpg
      Što se specifikacija tiče, upotrebljen je pomenuti GM206 procesor sa 1024 Stream Procesora, 64 teksturne i 32 ROP jedinice. Na polju taktova, nema dileme da je Asus povećao vrednosti u solidnoj meri, jer je GPU sa 1126 MHz koje je propisala Nvidia, povećao na 1253 MHz.
       asus_gtx960_strix_gpuz_default.gif
      asus_gtx960_strix_asic.png
      Sa druge strane, možda bitnija stavka u vidu memorije nije dobila ni megaherc povećanu frekvenciju. Dakle, Asus je ispoštovao deklarisanih 7200 MHz, što u kombinaciji sa 128 bitnom magistralom rezultuje u pomalo “mršavom” protoku od 115 GB/s. Ipak, treba naglasiti da kompresija kolornih podataka efektivno povećava performanse RAM-a za nekih 25%. Ipak, upotreba Samsung čipova nas je učinila optimističnim povodom overklok mogućnosti.
       
       [modul]test=374[/modul][modul]test=375[/modul][modul]test=376[/modul][modul]test=377[/modul]Performanse koje GeForce GTX 960 nudi su neočekivano dobre kada se uzmu u obzir hardverske karakteristike. Posebno smo bili sumnjičavi zbog upotrebe uskog 128-bitnog memorijskog interfejsa koji nam je u prvi mah delovao kao kompletni promašaj. Štaviše, sve dok nismo uporedili tabelu sa rezultatima nismo bili spremni da poptuno poverujemo u obećanje Nvidie da je ovaj model u ravni sa R9 280X i R9 285 što se na kraju pokazalo kao potpuno tačno. Posebno imresionira to što je GTX 960 odličan i u visokim rezolucijama kao što je 1440p. Istini za volju, verovatno se situacija menja u korist Radeona u istoj klasi koji ipak ima širi memorijski interfejs i poseduje verzije sa 4 GB. Ipak, koliko korisnika planira da se ove ili naredne godine igra u 4K rezoluciji sa kartom od 200-250 evra? Sumnjamo da će veliki broj ljudi sa ovog podneblja podići ruku kada se postavi ovo pitanje. U skladu sa tim GTX 960 ima svoje “pro et contra” u zavisnosti od toga koliko ste ambiciozni sa rezolucijama. U kategoriji 1080p ima prednost, a neverovatno je da je zadržava i u 1440p. Pritom, kada uzmemo u obzir skroman TDP od 120W u odnosu na konkurencijskih 190 do 250W (R9 285 i R9 280X) efikasnost Maxwell arhitekture zaista dolazi do izražaja. Može se reći da je Nvidia napravila najbolje što je sa 28-nanometarskom litografijom moguće. Zaista ne verujemo da će iko moći da nadmaši ove rezultate, bilo AMD ili Nvidia, bez prelaska u narednu tehnologiju izrade.
       asus_gtx960_strix_oc_019_s.jpg
      Vratimo se sada na sam testirani model koji pokazuje da čak i karta sa relativno malim kulerom je sposobna da GM206 ohladi i tokom najvećeg opterećenja. Maksimalno smo izmerili 65 stepeni Celzijusove skale, uz prelazak ventilatora na tek nešto preko pola od maksimalne brzine. Istina, ovo nije scenario gde je kuler poptuno neopterećen, ali se lako bori sa GPU-om bez negativnih efekata po akustične performanse.
       asus_gtx960_strix_temp_default.png
      Overklok je protekao razumno dobro, ali nažalost GPU-Z u trenutku pisanja nije bio u mogućnosti da detektuje promene sa Asus kartom. U svakom slučaju dostigli smo 1404 MHz nominalnog takta za GPU i tik iznad 8 GHz za memoriju što je pristojno podiglo performanse za nekih 15 procenata što može da se smatra više nego korektnim rezultatom.
       asus_gtx960_oc_screenshot_s.png
      Kada se sve to sabere, dobijamo odličnu grafičku kartu koja je zahvaljujući svojoj jednostavnosti veoma fleksibilna i može lako da se smesti u bilo koje kućište zbog svojih malih dimenzija. Ostaje da se sazna cena, verovatno ćemo uskoro imati i ovu informaciju, ali ukoliko upadne u cenovni rang od oko 200 evra, GeForce GTX 960 će biti pun pogodak.
       asus_gtx960_strix_oc_award_s.jpg
      Prednosti:– Performanse- Efikasnost- Dimenzije- TDP
      Mane:– Ograničenje od maksimalnih 2 GB RAM-a (uslovno)- Kuler prelazi 50% od maks. broja obrtaja- Teško se skida 6-pin zbog orijentacije

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test