Asus GeForce GTX 960 Turbo OC 2 GB

Asus GeForce GTX 960 Turbo OC 2 GB

Asus je rešio da razbije monotoniju u svojoj ponudi, odstupajući potpuno od proverene formule. Umesto karte sa DirectCU II baziranim kulerom, dobili smo turbinski hlađeni, snežno beli GeForce GTX 960 koji ne podseća ni na jedan drugi proizvod u Asusovoj ponudi. Da li je promena otišla u pravom smeru i da li smo dobili pažnje vredan proizvod? Može li turbina ikada biti dobar izbor? Sve su ovo pitanja koja su se javila dok smo otvarali kutiju...

    Sadržaj

      Nebojša Todorović
      Asus je dopunio svoju ponudu GTX 960 modela, trećom verzijom u nizu koja je ujedno i najjeftinija. Osim povoljne cene karakteriše je i potpuno osvežen dizajn koji nas je pomalo iznenadio. Većina proizvođača izbegava turbinska rashladna rešenja, pa je interesantno da je Asus najveći iskorak u promenama napravio upravo sa ovim konceptom.
       asus_gtx960_turbo_005_s.jpg
      Karta izgleda osvežavajuće, jer je potpuno bele boje. Perla-beli lak dodatno naglašava boju ove karte, a crveni detalji doprinose ukupnom utisku. Doduše, kada kartu uzmete u ruku shvatite da plastika deluje pomalo “jeftino”, ali zapravo to i jeste bio cilj. Da se ovaj GTX 960 cenovno spusti među najpovoljnije.
      asus_gtx960_turbo_016_s.jpg
      Aktivni deo kulera ove karte čini turbina koja u poslednje vreme ne predstavlja standardni izbor većine proizvođača. Ipak, Asus je povećao dimenzije kako bi dobio bolje termalne i akustične performanse. Pre svega, prečnik turbine iznosi 80 milimetara, a veliki oklop formira ujedno i prostran vazdušni tunel. Takođe, karta povlači vazduh sa obe strane, tako da se ne stvara usko grlo koji je jedan od faktora prilikom stvaranja velike buke.
      asus_gtx960_turbo_008_s.jpg
      Turbina je unapređena kako bi se obezbedila što bolja kultura rada. Ubačeni su dvostruki kuglični ležajevi zbog minimizacije trenja i otpora što rezultuje nižim stepenom buke i vibracija. Takođe, postavljanje ležajeva na početku i kraju kućišta ventilatora bi trebalo da obezbedi dug životni vek što uz preduzete mere za otpornost na prašinu čini da imamo poverenja u Asusov dizajn.
      asus_gtx960_turbo_012_s.jpg
      Vizuelni deo priče na stranu, interesantno je da je zapravo reč o Asus GeForce GTX DirectCU Mini modelu u osnovi, kod koga je “samo” promenjen kuler. To se vidi i prilikom okretanja karte na poleđinu, gde otkrivamo minijaturni PCB koji je Asus koristio i za svoju HTPC verziju.
       asus_gtx960_turbo_011_s.jpg
      To znači da karta koristi istu naponsku jedinicu koja filtrira napon u četiri faze, kao i da koristi Digi+ VRM naponsku jedinicu sačinjenu od Super Alloy Power komponenti. Istini za volju, četiri faze ne deluju kao previše, ali su više nego dovoljne za nezahtevni GM206 čip.
      asus_gtx960_turbo_007_s.jpg
      Memorijski podsistem se nije menjao u odnosu na referentni dizajn što znači da ga sačinjava 128-bitni interfejs koji se dobija upotrebom Samsungovih GDDR5 čipova.
      asus_gtx960_turbo_013_s.jpg
      Za napajanje karta koristi jedan 6-pin molex, ovaj GTX 960 je dobio isti set izlaza kao i ostale verzije. Tu su tri DisplayPorta u kombinaciji sa HDMI i DVI-em čine da joj u cenovnoj klasi nema ravne na ovom polju. Razume se, tu je i SLI konektor tako da mogu da se upare dva GTX-a 960.
      asus_gtx960_turbo_010_s.jpg
      Što se specifikacija tiče, upotrebljen je pomenuti GM206 procesor sa 1024 Stream Procesora, 64 teksturne i 32 ROP jedinice. Na polju taktova, nema dileme da je Asus povećao vrednosti u solidnoj meri, jer je GPU sa 1126 MHz koje je propisala Nvidia, povećao na 1190 MHz. To je rezultovalo okvirnim Boost taktom od 1253 MHz.
       
      asus_gtx960_turbo_gpuz_default.gif
      Sa druge strane, možda bitnija stavka u vidu memorije nije dobila ni megaherc povećanu frekvenciju. Dakle, Asus je ispoštovao deklarisanih 7000 MHz, što u kombinaciji sa 128 bitnom magistralom rezultuje u pomalo “mršavom” protoku od 112.2 GB/s. Ipak, treba naglasiti da kompresija kolornih podataka efektivno povećava performanse RAM-a za nekih 25%. Ipak, upotreba Samsung čipova nas je učinila optimističnim povodom overklok mogućnosti.
      asus_gtx960_turbo_asic.png
      [modul]specifikacija=8668[/modul] Pakovanje je bele boje u skladu sa temom i nije tipično za Asusove grafičke karte, barem dok ne okrenete poleđinu koja je identična kao i kod svakog drugog modela ove kompanije. Kao što smo i očekivali na kutiji su istaknuti detalji vezani za Turbo kuler koji je svakako glavna tačka razlikovanja u odnosu na bilo koji drugi DirectCU, STRIX ili neku drugu verziju.
      asus_gtx960_turbo_001_s.jpg
      asus_gtx960_turbo_002_s.jpg
      Asus se nije rasipao sa preterano optimističnim obećanjima. Navodi se samo 10% niža temperatura zahvaljujući dvostrukom usisu za vazduh, dugotrajnost zahvaljujući dvostrukim kugličnim ležajevima i to je manje više sve. Ostatak je tipičan i odnosi se na SAP komponente i sl. karakteristike koje su uobičajene.
      asus_gtx960_turbo_003_s.jpg
      Propratni paket je simboličan i osim malo dokumentacije i diska sa drajverima, odnosno pratećim softverom ne stiže ništa više. To je u skladu sa cenom koja je najniža od svih Asusovih GTX 960 modela.
      asus_gtx960_turbo_004_s.jpgKako je karta zasnovana na GM206 grafičkom procesoru koji ne predstavlja preterano zahtevno parče silicijuma, deklarisani TDP od 120 W ne zahteva velike kulere sa ogromnim ventilatorima da bi se dobile razumno niske temperature. Stoga, čak i jednostavni turbinski kuler uspeva da održi GPU na 73 stepena Celzijusove skale.
      asus_gtx960_turbo_temp.png
      Pri tome, sama turbina nema većih oscilacija u radu, pa njen radni opseg u automatskom režimu varira između 1150 i 1550 o/min. Interesantno je da ima prostora za više, jer je maksimalna brzina koju ova turbina postiže 3800 o/min. Nije potrebno naglašavati da je pri maksimalnoj brzini kulera buka nesnosna za sve koji nemaju slušalice sa aktivnom redukcijom spoljašnje buke.
       asus_gtx960_turbo_017_s.jpg
      Ono što moramo da primetimo je konstantan šum koji dolazi iz turbine, bez obzira na broj obrtaja na kom radi. U kućištu se ne primećuje, ali na otvorenoj platformi ne može da prođe ispod radara. Pretpostavljamo da je ona proizvod ulaska vazduha u turbinu ili jednostavno posledica vibracije turbine na osovini.
      [modul]test=412[/modul]Test konfiguracija:
      CPU: Intel Core i7 4790K Matična ploča: ASUS Z97 Deluxe NFC & WiFi RAM: 2 x 8 GB DDR3 Kingston HyperX Beast 2133 MHz HDD: Crucial MX100 512 GB VGA: Nvidia GeForce GTX 780 Ti, GTX 980, GTX 980 Ti Napajanje: PC Power & Cooling Silencer Mk III 750 W Drajveri: ForceWare 352.90
      [modul]test=406[/modul][modul]test=407[/modul][modul]test=408[/modul][modul]test=409[/modul][modul]test=410[/modul][modul]test=411[/modul]Na polju overkloka karta ne briljira u odnosu na prethodne GTX 960-ice koje smo imali da testiramo, ali se ne može reći ni da je podbacila. Verujemo da to ne može da se kaže ni za jedan GTX 960 zbog činjenice da je GM206 izuzetno overklokabilan čip. Bez ikakvih problema smo dostigli 1389 MHz nominalnog takta, što je doteralo Boost vrednost do 1.5 GHz u praktičnom smislu. Samsung memorija takođe nije zakazala, pa smo dostigli efektivnih 8 GHz što zbog uske magistrale na oko ne povećava protok u velikoj meri, ali se fino prenosi na realan scenario.
      asus_gtx960_turbo_gpuz_oc.gif
      Šta reći za treći GTX 960 u nizu koji nam dolazi iz Asusa? Reč je o budžetskoj verziji iz Asusa koja pokazuje solidne karakteristike, mada se ne ističe u bilo kom smislu. Ovo je jedan od retkih modela sa turbinskim hlađenjem koji uspeva da održi odličnu kulturu rada i pri dugim opterećenjima.
      asus_gtx960_turbo_017_s.jpg
      Ipak, ovaj model ima svojih mana koje nisu velike, ali ipak postoje. Iako bela boja čini kartu vizuelno odličnom na oko i pravo je osveženje, kvalitet plastike nije na zavidnom nivou. Takođe, turbina uvek poseduje taj pomenuti šum koji je prisutan bez obzira na broj obrtaja. Maksimalna temperatura je najviša od svih testiranih modela, a logika za automatsku kontrolu ventilatora ne čini mnogo da bi to sprečila. Osim toga, karta je solidan overkloker, kuler je u kvalitetnom kućištu na ivici nečujnog, a ujedno je reč o najpovoljnijem GTX 960 koji nam stiže iz Asusa.
       
      Prednosti:– Bela boja je pravo osveženje- Zanimljiv dizajn- Tih turbinski kuler
      Nedostaci:– Najslabiji overkloker od GTX 960 modela- Najviše temperature tokom testa- Automatska kontrola ventilatora prilično opuštena

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test