Asus GeForce GTX 980 Matrix Platinum

Asus GeForce GTX 980 Matrix Platinum

Asus nastavlja ređanje svojih revizija GeForce GTX 980 modela. Imali smo Strix, Poseidon Platinum, a sada je stigla i naša omiljena verzija oznake Matrix Platinum. Ovaj model je takođe pripadnik elitne Republic of Gamers serije i može se reći da je u pitanju najbolja grafička karta u Asusovom asortimanu u ovom trenutku.

    Sadržaj

      Poput GTX 780 Ti i R9 290X u Matrix Platinum ediciji i GeForce GTX 980 stiže u identičnom pakovanju tipičnom za jedan RoG proizvod. Bez mnogo detalja na prednjoj stranici, osim neophodnih logoa i imena same karte. Sve ostalo od informacija je sakriveno na unutrašnjoj stranici i poleđini, a Asus svakako nije zaboravio da istakne svoje ekskluzivne tehnologije implementirane u testirani model.
      asus_gtx980_matrix_platinum_001_s.jpg
      Zadnjom stranom dominira prikaz kompletno rastavljene grafičke karte koji prikazuje bitne elemente. Asus je iskoristio unapređeni DirectCU II kuler kako bi postigao maksimalne performanse i time opravdao višu cenu i RoG stiker. Od specifičnih tehnologija treba izdvojiti odlično rešenje za Cold Bug koji se javlja prilikom hlađenja tečnim azotom, naponsku jedinicu izvedenu u 14 faza, a kompletan spisak je znatno duži.
      asus_gtx980_matrix_platinum_002_s.jpg
      asus_gtx980_matrix_platinum_003_s.jpg
      Sadržaj pakovanja je vrlo štur i osim dokumentacije i diska sa drajverima nema mnogo dodataka. Tu su i dve Y-račve koje pretvaraju jedan 8-pin u dva 6-pin molexa i metalna nalepnica sa RoG logoom koje kompletiraju spisak. Na svu sreću i Nvidia ima svoj program besplatnih igara, pa proverite na GeForce.com koje naslove dobijate uz GTX 980.
       asus_gtx980_matrix_platinum_004_s.jpg
      Kuler je identičan kao i na druga dva Matrix Platinum modela poslednje generacije (GTX 780 Ti i R9 290X). Aktivni element čine dva ventilatora prečnika 100 milimetara različitog tipa. Ovo nije neobično za Asus u poslednje vreme, posebno od kada je u upotrebu ušao tzv. CoolTech ventilator čiji je dizajn prilično unikatan. Ideja iza upotrebe različitih ventilatora je hibridni prisutp koji omogućava hlađenje komponenti u više pravaca. Upravo zato i pretpostavljamo da je oklop kulera prilagođen kao tunel koji dodatno reguliše pravac kretanja vazduha.
       asus_gtx980_matrix_platinum_005_s.jpg
      asus_gtx980_matrix_platinum_006_s.jpg
      Zanimljiv detalj na oklopu kulera je Republic of Gamers logo iza koga se krije LED osvetljenje. Dioda menja boju u zavisnosti od opterećenja pod kojim se karta nalazi. Dok je beličasto odnosno plavkasto osvetljenje signal da je karta u stanju mirovanja, tokom testiranja u slučaju maksimalnog opterećenja ovaj logo je svetleo crveno. U suštini ova “pločica” se putem kabla povezuje direktno sa grafičkom kartom odakle preuzima informacije o njenom statusu. Na drugoj slici se može videti kako karta svetli tokom opterećenja.
       asus_gtx980_matrix_platinum_012_s.jpg
      asus_gtx980_matrix_platinum_024_s.jpg
      Asus je kompletno ofarbao rashladni profil u crno. Ovaj potez moramo da pohvalimo, jer deluje sveže i novo, posebno kada uzmemo u obzir da su i sami heatpipe-ovi crne boje, pa je sve uklopljeno do poslednjeg detalja. Što se same konstrukcije tiče, nije se mnogo toga menjalo u odnosu na rešenja koja smo do sada viđali. Telo je izrađeno od aluminijumskih rebara koja su tesno naređana jedno do drugog.
       asus_gtx980_matrix_platinum_025_s.jpg
      Treba pomenuti da heatpipe-ove karakteriše poveći prečnik čime se povećava njihov kapacitet za transfer toplote. Oni su u suštini izrađeni od bakra, iako se to ne vidi zbog crne boje. Presovani u bazi, heatpipe-ovi ostvaruju direktan kontakt sa GPU-om kako bi se transfer toplote od izvora preneo što efikasnije na udaljene delove kulera. Ovaj sistem rada je tipičan za DirectCU kulere, odakle je nastao i njihov naziv.
       asus_gtx980_matrix_platinum_010_s.jpg
      Kao i kod GTX 780 Ti Matrix Platinum upotrebljene su najkvalitetnije komponente koje Asus poseduje u svom arsenalu. Oklopljeni japanski “10K Black Metallic” kondenzatori, Super Alloy Power zavojnice sa dugim očekivanim životnim vekom i Digi+ VRM regulatori napona.
      asus_gtx980_matrix_platinum_009_s.jpg
      Ništa nije prepušteno slučaju, a filtracija napona prema GK110 čipu se obavlja u čitavih 14 faza. Ova odluka je interesantna, jer je u slučaju GTX-a 780 Ti to imalo smisa, dok je GM204 daleko zahvalniji. Naravno, od viška ne boli glava, pa verujemo da će svakom overklokeru ovakva, predimenzionisana, naponska jedinica itekako imponovati.Na ivici štampane ploče se nalazi nekoliko veoma zanimljivih detalja. Tu su tačke merenja do kojih se nalaze i tačke na kojima možete ugasiti OVP, OVL i OVG zaštite ukoliko želite da postignete maksimalne rezultate prilikom overklok sesija.
      asus_gtx980_matrix_platinum_014_s.jpg
      Do njih je smešten “Safe Mode” prekidač koji vraća sva podešavanja na fabrička tako da je zaista minimalna šansa da nešto pođe naopako i da ne može da se reši. Pored je implementiran i potpuno novi prekidač koji u slučaju LN2 sesija može da odledi memorijske čipove (tzv. defrost memorije) što do sada nismo imali prilike da sretnemo. Da bi to funkcionisalo, potrebno je priključiti dodatni 4pin molex priključak, a iako Asus nije pominjao verujemo da je to njegova jedina namena.
      asus_gtx980_matrix_platinum_015_s.jpg 
      I u ovom slučaju Asus je implementirao DIP prekidač koji može da se pronađe pored SLI konektora. Putem njega imate izbor između dva biosa. Prvi je standardni i namenjen za regularno korišćenje, a drugi prilikom LN2 hlađenja eliminiše “cold bug” što će entuzijastima i sportskim overklokerima osigurati nesmetan povećavanje frekvencije bez obzira na to koliko je niska temperatura GPU-a.
       asus_gtx980_matrix_platinum_025_s.jpg
      Kao što smo i očekivali i GeForce GTX 980 poseduje podršku za Tri-Way SLI što znači da ima dva SLI konektora duž gornje ivice štampane ploče.
      asus_gtx980_matrix_platinum_017_s.jpg 
      Ponovo dolazimo do indikacije da Asus nije želeo da menja dizajn štampane ploče od GTX 780 Ti Matrix Platinum modela. Tu su dva 8-pin molexa koja su kod starije verzije bila daleko neophodnija. Sada imamo situaciju gde ova karta poseduje dva 8-pin i jedan 4-pin priključka iako je drastično efikasnija od GTX-a 780 Ti. Dopada nam se to što su dva 8-pin naponska priključka okrenuta za 180 stepeni, jer je na taj način proizvođač drastično unapredio njihovu pristupačnost. Mnoge kompanije zaborave na činjenicu da veliki i dugački heatpipe-ovi zaista mogu da smetaju, posebno kod high-end modela. Asus nije zaboravio na to, a pritom su tu i po dva LED-a ispod svakog od naponskih konektora kako bi signalizirali da li je sve u redu.
      asus_gtx980_matrix_platinum_018_s.jpg
      Na polju video izlaza postoji veliki napredak u odnosu na sve prethodne modele, pa tako GeForce GTX 980 raspolaže sa tri Display Porta i po jednim HDMI i DVI izlazom. Ponovićemo još jednom, bravo za Nvidiu koja je konačno napravila veliki korak napred na planu video izlaza kod svojih “high-end” grafičkih karti.
      asus_gtx980_matrix_platinum_011_s.jpg
      Što se specifikacija tiče, već smo nekoliko puta konstatovali da GTX 980 upošljava GM204 čip sa 2048 Stream procesora, 128 teksturnih i 64 ROP jedinice. Sjajne specifikacije GPU-a imajući u vidu TDP, litografiju i napredak u odnosu na GK110 su dodatno akcentovane činjenicom da GPU komunicira sa GDDR5 memorijom putem 256-bitnog interfejsa. Sami čipovi su stigli iz Samsunga i imaju ukupni kapacitet od 4 GB. Memorija ovog modela radi na taktu od efektivnih 7 GHz što nas je iznenadilo, jer smo svakako očekivali da će barem Matrix Platinum dobiti overklokovan RAM.
       gpuz_default_asus_gtx980_matrix_platinum.gif
      Sa druge strane GPU je primetno overklokovan u odnosu na sve dosadašnje GTX 980-ice koje smo imali prilike da testiramo. Nominalna frekvencija je skočila sa referentnih 1127, odnosno Strixovih 1178, na čitavih 1241 MHz. To implicira okvirni Boost takt od 1342 MHz što je zaista sjajna vrednost. Nije teško zaključiti da će fantastični kuler da utiče na dodatno povećane frekvencije kada ima prostora u TDP-u.[modul]test=374[/modul][modul]test=375[/modul][modul]test=376[/modul][modul]test=377[/modul]Da li možemo da kažemo nešto što verovatni već i sami niste očekivali? Performanse su već dobro poznate, jer je ovo već treći GeForce GTX 980 koji smo imali prilike da testiramo. Razume se, performanse su dodatno poboljšane zbog fabrički visokih taktova. Pritom, kako je kuler inicijalno dizajniran za GTX 780 Ti i R9 290X izuzetno niske temperature nisu nimalo iznenadile.
      temps_default_asus_gtx980_matrix_platinum.png
      Maksimalnih 45 stepeni Celzijusove skale su se pokazali kao sjajna vest za sve one kojima je pored visokog overklok potencijala bitan i nizak stepen zagrevanja odnosno buke. Ventilatori nisu prelazili 32% od maksimalne brzine što garantuje tih rad karte, jer kuler sve vreme radi potpuno rasterećeno.
      gpuz_oc_asus_gtx980_matrix_platinum.gif
      Overklok potencijal je na vazduhu prilično dobar sa 1391 MHz nominalnog i 1492 MHz Boost takta. Ovo je najviše što smo do sada uspeli da postignemo, a pritom verujemo da uz maksimalno ubrzavanje ventilatora i pažljivo povećanje napona može da se dobije i koji megaherc preko. Memorija je oduševila i sa Matrix Platinumom smo stigli najbliže magičnoj cifri od okruglih 8 GHz. Stali smo tik ispod sa 7966 MHZ što je povećalo protok na 254.6 GB/s.
      asus_gtx980_matrix_platinum_023_s.jpg
      Na kraju nema potrebe da se mnogo filozofira. Na stranu što je reč o trenutno najboljem GeForce GTX 980 koji može da se nađe na tržištu, Matrix Platinum ispunjava aposlutno sve uslove da pruži maksimalno korisničko iskustvo. Dodatne opcije za LN2 overklok su samo bonus koji dodatno čine interesantan model i ekstremnoj korisničkoj grupi. I bez svega toga bismo bili skloni da Asus GeForce GTX 980 Matrix Platinum nazovemo najboljom “single-GPU” kartom današnjice.
      asus_gtx980_matrix_platinum_025_s.jpg
      Prednosti:– Kvalitet izrade- Fabrički taktovi- OC potencijal- Termalno-akustične performanse- Prilagođena ekstremnom OC-u
      Nedostaci:– Oklop kulera je mogao biti metalan- Cena

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test