Nebojša Todorović
Kako je reč o “specijalnom” modelu, sasvim opravdano smo očekivali bordo kutiju sa Republic of Gamers logoom. Tradicionalno, kutija je vrlo čista bez previše detalja o samom proizvodu što je potpuno suprotno dizajnu kutija standardnih grafičkih karti.
Poleđina kutije je nešto opširnija sa podacima, što je svakako lepa vest. Asus ističe odličnu kompatibilnost zahvaljujući ugrađenim G1/4″ fitinzima. Asus ističe i boljitak kombinovanog DirectCU H2O sistema koji omogućava temperature niže do 5 stepeni na vazduhu od referentnog hlađenja. Još bitnije, navodi se i odličnih 27 stepeni niža temperatura pri korišćenju u kombinaciji sa vodenim hlađenjem. Naravno, Asus je ova poređenja pravio u odnosu na referentni kuler.
Sadržaj pakovanja je vrlo štur i osim dokumentacije, diska sa drajverima nema mnogo dodataka. Tu je jedna Y-račva koja pretvara jedan 8-pin u dva 6-pin molexa i metalna nalepnica sa RoG logoom. Sama Nvidia daje uz GeForce GTX 780 Ti solidan “bundle” igara koji obuhvata novi Assassin’s Creed, Splinter Cell i Batman.
Dizajn nije nov, niti ima novih detalja u odnosu na GeForce GTX 780 Poseidon Platinum, tako da je novi model na prvi pogled identičan prethodniku. Kuler je masivan i sjajno dizajniran sa velikim brojem detalja koji će svakom izmamiti osmeh na lice. S tim u vidu odmah moramo da zamerimo jednu stvar, a to je upotreba plastike za oklop. Iako je sjajno ofarbana i kombinuje veoma atraktivnu sivu i crvenu boju, ostali smo razočarali činjenicom da je upotrebljena obična plastika.
Dva ventilatora koja su ugrađena su, prema rečima Asusa, dizajnirana tako da redukuju količinu prikupljene prašine. U relativno kratkom periodu korišćenja to nismo mogli da proverimo, a moramo priznati da ne vidimo posebne razlike u odnosu na klasične ventilatore.
Verujemo da je u pitanju premaz nanesen preko peraja koji omogućava da se prašina ne lepi. Ventilatori imaju prečnik od 90 milimetara, a dopada nam se sistem gde ukoliko zaustavite jedan ventilator, drugi zbog pretpostavke da nešto nije u redu, odmah ubrzava do maksimuma kako bi zadržao temperaturu kartice na željenom nivou. Ovako dobro rešen sistem zaštite ne bismo ni primetili da nismo slučajno zaustavili ventilator tokom rada.
Kao što smo već pomenuli, implementirani kuler se sastoji iz osnove koja predstavlja vodeni blok izrađen od bakra koji je delimično niklovan, da bi deo koji naleže na GPU bio čist bakar kako bi DirectCU naziv imao opravdanje.
Dopada nam se sistem gde ukoliko zaustavite jedan ventilator, drugi zbog pretpostavke da nešto nije u redu, odmah ubrzava do maksimuma kako bi zadržao temperaturu kartice na željenom nivou
Nakon toga dolazi i klasičan rashladno telo koje je izvedeno od aluminijumskih rebara spojenih putem heatpipe-ova. Naravno, da bi se priključio na vodeni sistem, Poseidon se oslanja na dva priključka sa navojem za koje odgovarajući “fitinzi” nisu uključeni u standardni deo paketa.
[modul]specifikacija=7877[/modul]
Poleđina karte otkriva veliki i debeli metalni “backplate” koji osigurava čvrstnu grafiče karte. Asus je upotrebio veliki broj šrafova kako bi cela konstrukcija bila što manje podložna uvijanju i krivljenju i upravo je u tome i uspeo. U ruci Poseidon odaje utisak izuzetno kvalitetno napravljene karte koja jednostavno ne može ni pod kojim uslovima da izmeni oblik pod sopstvenom težinom.
Sa zadnje strane se najbolje vide i SLI konektori koji sa ove strane i najdostupniji. Kao i svaki drugi, i ovaj GeForce GTX 980 poseduje podršku za Tri-Way SLI što znači da ima dva SLI konektora duž gornje ivice štampane ploče.
Dopada nam se to što su 8-pin i 6-pin molex konektori okrenuti za 180 stepeni, jer je na taj način proizvođač drastično unapredio njihovu pristupačnost. Mnoge kompanije zaborave na činjenicu da veliki i dugački heatpipe-ovi zaista mogu da smetaju, posebno kod high-end modela. Asus nije zaboravio na to, a pritom su tu i po dva LED-a ispod svakog od naponskih konektora kako bi signalizirali da li je sve u redu.
Kako je upotreblena gotovo ista štampana ploča sa klasičnog Strix modela, prisutne su i “VGA Hotwire” tačke putem kojih uz malo umeća sa lemilicom možete povezati kartu sa matičnom pločom koja ima VGA Hotwire podršku (većina RoG modela), tako da kontrolu napona i drugih opcija kontrolišete direktno sa matične ploče.
Na polju video izlaza postoji veliki napredak u odnosu na sve prethodne modele, pa tako GeForce GTX 980 Poseidon Platinum poseduje konfiguraciju kao i referentni model. Panel raspolaže sa tri Display Porta i po jednim HDMI i DVI izlazom.
Što se specifikacija tiče, Asus je overklokovao svoj model, ali u istoj meri u kojoj je to učinio i sa nedavno testiranom Strix verzijom. Moramo da priznamo da smo očekivali malo veće radne frekvencije podešene sa fabričke strane, jer bi akcentovalo posebnost ovog modela i njegovu pripadnost RoG porodici. Takt GPU-a iznosi nominalnih 1178 MHz, što implicira Boost frekvenciju od oko 1279 MHz. To nije veliko povećanje u odnosu na referentnu vrednost, ali je i to bolje od minimuma za koji se kompanija nekad odlučuje. Memorija radi na standardnom taktu, a ASIC kvalitet je na zavidnom nivou s obzirom da iznosi 72%.
[modul]test=374[/modul][modul]test=375[/modul][modul]test=376[/modul][modul]test=377[/modul]U radu, GTX 980 Poseidon Platinum je vrlo tiha karta, ali ne koliko i Strix modeli iz nekoliko razloga. Pre svega, pri malom opterećenju ovaj model ne gasi ventilatore. Istina, obara ih na vrlo malu brzinu, ali iako zvuči razmaženo, moramo priznati da smo se navikli na hibridni režim novih Strix i TwinFrozr V kulera.
Iako zvuči razmaženo, moramo priznati da smo se navikli na hibridni režim novih Strix i TwinFrozr V kulera.
Maksimalna temperatura na otvorenoj platformi je iznosila svega 68 stepeni Celzijusove skale. Kada na to dodamo da su ventilatori radili na relativno niskih 1900 obrtaja u minuti da bi to postigli, jasno je da je Poseidonov rashladni sistem prilično rasterećen. Pritom, GPU je zahvaljujući GPU Boost tehnologiji gotovo stalno radio na oko 1300 MHz što je frekvencija za poštovanje.
Obzirom na to da je Strix verzija ostavila odličan utisak tokom overklok sesije, isto smo očekivali i od Poseidona. Sjajna vest je da su očekivanja u potpunosti opravdana, jer je overklok potencijal bolji čak i od Strixa i to bez kačenja na vodeno hlađenje. Sa 1363 MHz za GPU i sjajnih 1955 MHz (7820 MHz efektivno) za memoriju na sve smo dodali još oko 12 do 15% ubrzanja u odnosu na fabričke vrednosti.
Na kraju i pored nekoliko sitnica koje ga dele od perfekcije, GeForce GTX 980 Poseidon Platinum je sjajna grafička kartica koja omogućava odlično korisničko iskustvo i performanse zahvaljujući GM204 čipu, termalne karakteristike koje samo možete da poželite, kvalitetne komponente i kompatibilnost sa vodenim hlađenjima bez potrebe za nabavkom vodenog bloka. Cena je visoka, ali će i ciljna grupa biti spremna na dodatnu investiciju.
Prednosti:
– Performanse – GPU overklok potencijal – Niske temperature – Kombinovani kuler – Mogućnost priključenja na vodeno hlađenje
Nedostaci:
– Cena (uslovno)- Ne gasi ventilatore tokom mirovanja
Grafičku kartu na test ustupio ASUS.
Asus GeForce GTX 980 Poseidon Platinum
Nakon što je kompletirao ponudu nove generacije GeForce grafičkih karti u Strix izdanju, Asus je prešao na "specijalne" verzije. Ovog puta, reč je o Poseidon Platinum varijanti fantastičnog GeForce GTX 980 modela. U skladu sa imenom starogrčkog boga mora, ovaj model ima veze sa vodom i to u smislu da je prilagođen vodenim hlađenjima. Ipak, nije reč o karti sa klasičnim vodenim blokom, već sa hibridnim rešenjem koje inkorporira i uobičajeno vazdušno hlađenje.