Nebojša Todorović
Kod kutije i paketa generalno se ništa nije menjalo u odnosu na GTX 970. Kartica stiže u pakovanju koje je specifično za Strix modele, jer ima crtež koji sugeriše lice sove po kojoj je cela Strix serija i dobila ime. Poleđina izdvaja standardne tehnologije kod Asusovih modela, a to su SAP komponente i redizajnirani DirectCU II kuler.
Prednja strana se fokusira na 4 GB brze GDDR5 memorije, kuler koji radi pasivno pri manjem opterećenju i mirovanju, kao i Digi+ naponsku jedinicu koja se po pravilu upotrebljava kod “high-end” modela.
Propratno pakovanje je kod GTX 970 modela bilo veoma siromašno, ali je u ovom slučaju situacija nešto bolja. U odvojenoj kutiji za dodatnu opremu pored diska sa drajverima i dokumentacije, nalaze i nalepnice tako da možete da odaberete kolornu šemu koja vam više odgovara.
Reč je o dva para metalnih nalepnica crne i crvene (bordo da budemo precizniji) boje koji suptilno menjaju izgled karte. Na ovaj način grafičku kartu možete da prilagodite bolje ostalim komponentama, mada u relativno maloj meri. Mi smo odabrali crvene, čisto kao suprotnost prethodno testiranom GTX 970.
Na dve slike ispod možete i da vidite razliku pre i nakon lepljenja pomenuta dva stikera. Treba pomenuti i da nalepnice koriste 3M lepak koji je prilično jak i da vam ne savetujemo da ih lepite ukoliko se niste prilično definitivno odlučili. Prosto, verujemo da će odlepljivanje biti prilično mučan proces, pa je bolje biti siguran koja vam kolorna šema više odgovara.
Sama karta izuzetno iako ne odudara od drugih proizvoda sa Strix hlađenjem. Zaista je teško primetiti razliku između Strix kartica slične kategorije, jer se uvek koriste isti detalji. Ipak, iza sličniog dizajna se kriju ne toliko male razlike.
Kartom dominira veliki kuler sa metalnim oklopom u obliku lica sove, sa ventilatorima koji predstavljaju oči. Čak su i nalepnice u njihovom centru izvedene tako da asociraju na zenice letećeg predatora. U odnosu na ranije DirectCU II modele, ova promena je itekako osvežavajuća tako da odobravamo novi dizajn u svakom slučaju.
Ventilatori imaju prečnik od 100 milimetara što je postala uobičajena praksa i izbor proizvođača za gornji dom grafičkih karti, osim u slučaju kada se koristi rashladni sistem sa više od dva ventilatora. Tada se i dalje uobičajeno upotrebljavaju rešenja sa prečnikom od 80 ili 90mm.
Oblik ventilatora je relativno konzervativan, uz činjenicu da su ivice peraja potpuno ravna, što je na neki način odstupanje od standardnog. Asus ipak nije koristio svoje CoolTech ventilatore velikog protoka, verovatno zbog cene.
Glavna razlika u odnosu na GeForce GTX 970 Strix se ogleda u znatno kompleksnijem rashladnom telu
Glavna razlika u odnosu na GTX 970 Strix se ogleda u znatno kompleksnijem rashladnom telu. Umesto tri, tu je sada čak pet heatpipe-ova od kojih su dva velikog prečnika, a svi su presvučeni niklom u procesu završne obrade.
Sam hladnjak je masivan zahvaljujući upotrebi velikog broja aluminijumskih rebara, pa i pored upotrebe ovog laganog metala rezultat je izuzetno težak kuler koji prevazilazi većinu drugih “High-end” modela koje smo testirali u skorije vreme.Naponska jedinica je druga velika razlika u odnosu na jeftiniji model. Umesto 5-phase rešenja, tu je sada filtracija napona prema grafičkom procesoru od 10 faza što je izuzetno impresivan podatak. Još kada imate u vidu da je reč o proverenom Digi+ rešenju i SAP zavojnicama pouzdanost i dobra podloga za overklok su zagarantovani.
Ispod velikog kulera se nalazi GM204 grafički čip iz Nvidie koji je baziran na Maxwell arhitekturi. Ovo je sjajan procesor koji karakteriše neverovatno dobar odnos performansi i potrošnje i koji je dokazao da uz dobre optimizacije nije potrebno pređi na novi proizvodni proces da bi se napravio bolji GPU. Sve to je urađeno sa 2048 Stream procesora, 128 teksturne i 64 ROP jedinica. Potonje su igrale možda i najveću ulogu, jer su drastično povećale piksel fillrate u odnosu na GK104 čip.
Asus više ne eksperimentiše sa izborom memorijskih čipova, tako da je ugrađen pouzdani Samsungov GDDR5. Deklarisan je za rad na taktu od 7000 MHz, a i pre nego što smo se bacili na overklok, bili smo sigurni da će se pokazati dobro pri overkloku.
Umesto 5-phase rešenja, tu je sada filtracija napona prema grafičkom procesoru od 10 faza što je impresivan podatak
Na ovako velikoj grafičkoj karti koja nosi ogromni kuler, “backplate” predstavlja imperativ, a Asus je odradio poslovično dobar posao. Od detalja na zadnjoj strani ova ploča ne otkriva ništa, osim malog otvora oko mernih tačaka i mesta za druge hardverske modove .
Kod ovog modela Asus je povećao potencijalnu snagu koja može da se dobije od napajanja tako što je umesto referentno predložene konfiguracije od dva 6-pin PCIe konektora upotrebio 6pin+8pin alternativu i ovu odluku će pozdraviti svaki overkloker i entuzijasta uopšte.
Na polju video izlaza postoji veliki napredak u odnosu na sve prethodne modele, pa tako GeForce GTX 980 Strix poseduje konfiguraciju kao i referentni model. Panel raspolaže sa tri Display Porta i po jednim HDMI i DVI izlazom.
Kao i svaki drugi, i ovaj GeForce GTX 980 poseduje podršku za Tri-Way SLI što znači da ima dva SLI konektora duž gornje ivice štampane ploče.
Što se specifikacija tiče, Asus je overklokovao svoj model kako bi opravdao sufiks koji glasi “OC Edition”. Takt GPU-a iznosi nominalnih 1178 MHz, što implicira Boost frekvenciju od oko 1279 MHz. To nije veliko povećanje u odnosu na referentnu vrednost, ali je i to bolje od minimuma za koji se kompanija nekad odlučuje. Memorija radi na standardnom taktu, a ASIC kvalitet nije na zavidnom nivou.
[modul]test=374[/modul][modul]test=375[/modul][modul]test=376[/modul][modul]test=377[/modul]Tokom rada najveći Strix u porodici se pokazao izuzetno. Pre svega treba pohvaliti performanse koje su i na fabričkim podešavanjima bolje od referentnog modela u solidnoj meri. Pritom, temperature su izuzetno niske tokom najintenzivnijih testiranja i igranja. Na sve to dodajte kao bonus i činjenicu da je karta pasivna pri mirovanju i tokom igranja manje zahtevnih naslova.
Pored toga, overklok potencijal je odličan i znatno bolji od onoga što nudi referentna verzija. Ukoliko vam se čini da mnogo poredimo ovaj model sa referentnim razlog za to je da i dalje nismo imali priliku da isprobamo MSI, Gigabyte ili neki drugi model. Sa 1356 MHz za GPU i solidnih 1920 MHz (7680 MHz efektivno) za memoriju na sve smo dodali još oko 10 do 15% ubrzanja u odnosu na fabričke vrednosti.
Kada svedemo račune, Asus GeForce GTX 980 Strix OC je fenomenalna grafička karta kakvu samo možemo poželeti. Kvalitetno izrađena, tiha, hladna i sa odličnim overklok potencijalom i izgledom koji izaziva poštovanje. Cena je nešto viša, ali valjda je to cena ekskluzivnosti i kvaliteta.
Prednosti:– 0 dB u određenim situacijama- Performanse- Overklok potencijal- Kvalitetne komponente
Nedostaci:– Cena
Grafičku kartu na test ustupio ASUS.
Asus GeForce GTX 980 Strix OC Edition
Odmah nakon Strix verzije GeForce GTX 970, stigao nam je i brži model oznake GTX 980. Razlike su daleko manje suptilne nego što bi oznaka i izgled sugerisali. Asus GeForce GTX 980 Strix OC je fenomenalna grafička karta kakvu samo možemo poželeti. Kvalitetno izrađena, tiha, hladna i sa odličnim overklok potencijalom i izgledom koji izaziva poštovanje