Asus Prime X299 Deluxe

Asus Prime X299 Deluxe

Nova Intelova HEDT (High-End Desktop) platforma je stigla kako bi uzela meru AMD-ovom Ryzenu i pred nama će biti veoma zanimljiv period odmeravanja između dva stara rivala u najvišoj klasi. Nove matične ploče su već počele da stižu u talasima, a Asus je kao i obično prvi do nas stigao sa svojim modelima. Krenućemo sa trenutnim vrhuncem ponude koji nosi naziv Asus Prime X299 Deluxe i on će nam poslužiti kao dobra tačka poređenja za sve nadolazeće modele.

    Sadržaj

      Nebojša Todorović 
      Nova generacija ploča za HEDT će se oslanjati na Intel X299 čipset i koristiće LGA2066 ležište. To znači da vlasnici LGA2011 i LGA2011-3 mogu da zaborave na bilo kakav vid delimičnog transfera, već se podrazumeva direktna kupovina novog procesora i ploče. Procesori su, pogađate, Skylake-X i donose veliki napredak na polju performansi u smislu da je Intel povećao broj jezgara u praktično svim cenovnim kategorijama. Ovaj potez je jasan dokaz da je Intel konačno osetio pretnju od konkurencije, od čega korisnici definitivno profitiraju u smislu ćemo konačno videti pravi napredak, a ne samo inkrementalni pomak od svega nekoliko procenata.
      Dobra vest je da ovog puta imamo i LGA2066 procesore koji će biti namenjeni “smrtnicima”, a pod tim mislimo da na relativno uobičajene Core i5 i Core i7 modele sa četiri jezgra (Core i5 7640X i Core i7 7740X), dok će najzahtevniji imati na raspolaganju monstruozni Core i9 7980XE sa čitavih 18 jezagara i 36 treadova koji će ujedno poslužiti kao demonstracija sile prema konkurenciji. Bilo kako bilo, o tome ćemo u nekom narednom tekstu, a sada je vreme da se osvrnemo na to šta prva Intel X299 ploča koja je kod nas na testu donosi.
       intel_core_xseries_processor_family_near_finalpage015.jpg
      Kao što smo već pomenuli, reč je o trenutnom vrhuncu ponude u Asusovom asortimanu. Interesantno je da nije reč o RoG modelu već o Prime seriji sa Deluxe sufiksom. To znači da će ploča biti opremljena mnogim dodacima i da će biti jedna od najsvestranijih na tržištu. Asus dugo Deluxe model oprema raznim ekskluzivnim mogućnostima što ih čini interesantnim korisnicma koji su manje orijentisani na gejming i žele da im svakodnevni ugođaj bude maksimalan.
       asus_prime_x299_deluxe_016_s.jpg
      U pogledu dizajna, ploča izgleda impresivno, ali smo do sada već navikli na crno-belu kombinaciju sa “poluoklopom” kada su ovi modeli u pitanju i na prvi pogled nema mnogo toga novog u odnosu na npr. X99 Deluxe model od pre godinu i nešto dana. Ipak, to ne menja činjenicu da je to samo prvi utisak, te da pri boljem zagledanji ipak može da se pronađe niz unapređenja koje je Asus napravio, ali ćemo o tome nešto kasnije.
       asus_prime_x299_deluxe_030_s.jpg
      Upečatljiv deo svakako predstavlja LGA2066 ležište za nove Skylake-X procesore koje potpomaže kvalitetna naponska jedinica sa filtracijom napona u osam faza. Zavojnice su odlične, a tu je Digi+ VRM koji je brendiran od strane Asusa i nosi oznaku ASP1405I, a tu su i 10K kondenzatori. Sve to čini veoma dobru osnovu za potrebe svakodnevnog overkloka uz kvalitetno hlađenje.
       asus_prime_x299_deluxe_020_s.jpg
      Levo i desno od LGA2066 soketa se nalaze po četiri DIMM slota za DDR4 memoriju, a kako je reč o Intel HEDT platformi podržan je četvorokanalni rad koji dodatno poboljšava memorijski protok ukoliko imate odgovarajući broj memorijskih modula. Što se tiče kompatibilnosti, Asus navoid maksimalni kapacitet od 128 GB DDR4 RAM-a uz zvaničnu podršku frekvencije do 4133 MHz.
      asus_prime_x299_deluxe_026_s.jpg
       asus_prime_x299_deluxe_022_s.jpg
      Pogledamo li nešto niže tu su brojni PCIe 3.0 slotovi. Četiri imaju pune PCIe x16 dok su tu još dva pomoćna PCIe 3.0 x1 slota za ostale dodatke. Kao što je bio i ranije slučaj, broj linija direktno zavisi od procesora koji imate, jer je velika razlika između recimo Core i5 modela sa svega 16 linija i Core i9 modela sa čak 44 PCIe linije. U skladu sa tim, ispod možete naći tabelu sa režimima rada PCIe slotova u zavisnosti od broja linija kojima raspolaže procesor.

      44 Lane CPU – Core i9-7900X, Core i9-7920X, Core i9-7940X, Core i9-7960X, Core i9-7980XE

      3 x PCIe 3.0/2.0 x16 (x16, x16/x16, x16/x8)

      1 x PCIe 3.0/2.0 x16 (max @ x4 mode)

      28 Lane CPU – Core i7-7800X, Core i7-7820X

      2 x PCIe 3.0/2.0 x16 (x16, x16/x8)

      2 x PCIe 3.0/2.0 x16 (max @ x2 mode)

      2 x PCIe 3.0/2.0 x1

      16 Lane CPU – Core i5-7640X, Core i7-7740X

      2 x PCIe 3.0/2.0 x16 (x16, x8/x8)

      2 x PCIe 3.0/2.0 x16 (max @ x2 mode)

      2 x PCIe 3.0/2.0 x1

       
      Na polju konekcija za smeštanje podataka, prisutno je nestandardnih sedam SATA 6 Gbps konektora, ali imajte u vidu da sedmi SATA port deli magistralu sa PCIe x1 slotom. Imajte u vidu da se u određenim situacijama dele i peti i šesti slot, pa ukoliko planirate kupovinu obavezno prođite kroz uputstvo kako bi se informisali, jer Intel X299 ima dosta uslova kada su u pitanju konekcije i slotovi zbog velikog broja deljenih PCIe linija. U svakom slučaju, tu je i U.2 konektor koji, pogađate, takođe deli svoj protok, ali sa vertikalnim M.2 slotom. Pored vertikalnog M.2 slota dole na slici, tu je i jedan sakriven ispod hladnjaka čipseta.
      asus_prime_x299_deluxe_023_s.jpg asus_prime_x299_deluxe_024_s.jpg
      asus_prime_x299_deluxe_034_s.jpg 
       
       
       Zanimljiv dodatak je USB 3.1 port na samoj ploči koji se nalazi odmah do M.2 slota i može biti koristan u nizu situacija. Dopada nam se praksa Asusa, jer sve češće vidimo ovu funkcionalnost prisutnu na njihovim pločama.
       asus_prime_x299_deluxe_024_s.jpg
      Asus je opremio donju ivicu sa prekidačima i uvek korisnim POST ekranom, a pored standardih “Power” i “Reset” tastera, tu je i CLR_CMOS, MemOK! i EZ XMP. Međutim, nije jedini POST ekran putem koga možete da se informišete o statusu ploče. Štaviše, na sredini ploče kao deo hladnjaka čipseta se nalazi OLED ekran koji prikazuje status ploče u detaljima, greške koje se javljaju tokom butovanja i naravno prikazuje fazu u kojoj se ploča nalazi prilikom pokretanja. Nakon toga, ovaj ekran može da prikaže niz drugih statusa, uz grafičke elemente što dodatno govori u prilog da se radi o pravom Deluxe modelu. Imajte naravno u vidu da je reč o veoma malom ekranu i da ne može da prikaže više od jedne informacije u svakom trenutku, ali je i dalje impresivno rešenje koje ne samo da izgleda dobro, već je i izuzetno korisno.
       asus_prime_x299_deluxe_033_s.jpg
      Što se audio sistema tiče, on je vrlo dobro odrađen, ali pomalo “mršavo” kada znamo da je reč o Deluxe modelu. Naime, sve je tu u smislu da je proizvođač ugradio Realtek ALC1220 koji je posebno za Asus unapređen i nosi oznaku S1220A uz malo poboljšane performanse. Tu su i Nichicon kondenzatori namenjeni audio komponentama, ali nema one ekstravagancije koje smo viđali u nekim od ranijih modela. Ipak, reč je o odličnom integrisanom rešenju kojim će većina korisnika biti više nego zadovoljna.
      asus_prime_x299_deluxe_029_s.jpg
      asus_prime_x299_deluxe_028_s.jpg
      Zadnji panel ima pregršt konektora što smo i očekivali. Tu je ukupno 12 USB konektora različitog tipa. Četiri su USB 3.1 Gen 2 od kojih jedan odgovara Type-C specifikaciji. Takođe, prisutna su i po četiri USB 3.1 Gen 1 i USB 2.0 što je zaista fantastičan broj i ne verujemo da će iko doći u situaciju da mu zafali još jedan USB priključak. Da bi to bilo moguće, Asus je ugradio ASMedia ASM3142 USB 3.1 kontroler, mada ponovo naglašavamo imajte u vidu da i on deli protok sa PCIe slotovima u određenim uslovima.
       asus_prime_x299_deluxe_035_s.jpg
      Osim njih, ugrađena su i dva LAN konektora. Iza prvog stoji Intel I219-V kontroler, dok iza drugog stoji takođe Intelov kontroler, ali ovog puta i211 AT koji se često koristi kao sekundarni mrežni čip. Oba su zaštićena Asusvom LanGuard tehnologijom, odnsono ESD zaštitom.
       asus_prime_x299_deluxe_036_s.jpg
      Verovatno ste primetili i tri konektora za antene mrežne kartice. Reč je o Qualcomm modelu oznake QCA6174-W0096. Reč je o kartici sa podrškom za AD i AC standarde odnosno maksimalnu teoretsku brzinu do 4.6 Gbps u AD režimu odnosno 1.3 u AC. Na kraju, tu je i pet 3.5mm audio priključaka i jedan S/PDIF kako smo i očekivali, kao i jedan USB BIOS Flashback prekidač za vraćanje ploče u život ukoliko nešto pođe naopako sa biosom.Što se biosa tiče, nikakve bitne izmene u odnosu na bilo koju od prethodnih nekoliko generacija Asus ploča nismo primetili. Jednostavno, Asus jako dobro zna da je napravio odličan posao sa svojim UEFI biosom i funkcionalnost je odlična, kao i intuitivnost i pouzdanost. U svakom smislu je reč o najboljem biosu koji smo imali prilike da koristimo tako da je jasno da nije bilo prekih potreba za bilo kakvim redizajnom.
       bios_asus_prime_x299_deluxe_001.jpg
      bios_asus_prime_x299_deluxe_002.jpg
      bios_asus_prime_x299_deluxe_003.jpg
      bios_asus_prime_x299_deluxe_004.jpg
      Tu je niz automatskih overklok opcija, ali i ručnih podešavanja u sitne detalje. Sistem je sposoban da sam overklokuje procesor, podesi brzine ventilatora, napone i sve ostalo, a korisnik samo da “naruči”. Pritom, Asus nije na račun toga oduzeo korisnicima koji vole da svaku stavku ponaosob prilagode sami, već je i to opcija za one koji sebe smatraju naprednim korisnicima. Ipak, sve što je potrebno za overklok je tu i ukoliko ne tražite da podešavate detaljno sublatencije memorije i neke dodatne napone koji će vam služiti samo u ekstremnim situacijama, možete da računate da vam ništa neće nedostajati. Uostalom, većina čak i najnaprednijih korisnika prilikom overkloka za “svaki dan” ostavi ova podešavanja na “auto”.
       
       bios_asus_prime_x299_deluxe_005.jpg
      bios_asus_prime_x299_deluxe_006.jpg
       
      Odeljak za praćenje napona i temperature je praktično isti u odnosu na ostale modele, ali je ipak manji broj senzora i konektora za ventilatore smanjio količinu informacija koju možete da dobijete. Ne mnogo, tako da se ne treba previše opterećivati. Sve se pedantno prati i vrednosti svih očitavanja možete paralelno da nadgledate. Tu je i niz dodatnih opcija, među kojima se nalazi odličan sistem za fleš biosa, proveru SPD informacija za memoriju, kao i info o slotovima na ploči gde možete da vidite šta se gde nalazi.
      bios_asus_prime_x299_deluxe_008.jpg
       
      bios_asus_prime_x299_deluxe_007.jpgU skladu sa imenom ploča dolazi u velikom raskošnom pakovanju koje nije posebno drugačije dizajnirano, ali po težini kutije se jasno primeti da unutra ima puno dodatne opreme.
       asus_prime_x299_deluxe_001_s.jpg
      asus_prime_x299_deluxe_002_s.jpg
      asus_prime_x299_deluxe_003_s.jpg
      Poleđina je bogata informacijama, kao i prednja stranica koja se otvara poput knjige, tako da imate pun uvid u to da dobijate zaista nešto posebno i nesvakidašnje.
       asus_prime_x299_deluxe_005_s.jpg
      Prvo što smo našli od opreme su standardni dodaci poput dokumentacije, diska sa drajverima i nalepnice za kućište. Uz Prime X299 Deluxe stiže šest SATA i raznih drugih kablova i kablića, tako da ste potpuno obezbeđeni u tom smislu. Ovo je odlična vest za sve one koji koriste veliki broj uređaja za smeštanje podataka.
      asus_prime_x299_deluxe_006_s.jpg 
      asus_prime_x299_deluxe_007_s.jpg
      Zanimljiv dodatak je Fan Hub koji praktično predstavlja štampanu ploču na kojoj se nalaze tri 4-pinska konektora za napajanje ventilatora. Ovaj dodatak se napaja putem molex konektora, a svaki priključak za ventilator može da isporuči do 12 W. Imajući u vidu da X99-Deluxe već poseduje ukupno 7 fan konektora, ovo je zaista neophodno samo entuzijastima sa specifičnim potrebama. Dobra vest je da se kontrola može vršiti putem UEFI biosa ili AI Suite aplikacije zahvaljujući dodatnoj elektronici na PCB-u.
       asus_prime_x299_deluxe_015_s.jpg
      M.2 slot na ovoj ploči montiran vertikalno umesto horizontalno kako je to praktikovano za svaki drugi model matične ploče koji smo do sada imali prilike da testiramo. Kako kartica ne bi visila i bila osigurana samo putem slota, tu je metalni dodatak koji omogućava da sve bude ugrađeno kako treba i ne bude rizika od ispadanja uređaja iz slota.
       asus_prime_x299_deluxe_012_s.jpg
      Tu su i dva čvrsta SLI mostića za TwoWay i TriWay-SLI konfiguracije, kao i lim za panel sa konektorima koji je obeležen tako da se jasno vidi koji je koji konektor i možete jasno da prepoznate koji USB port služi za BiosFlashback što je takođe praktično.
       asus_prime_x299_deluxe_011_s.jpg
      Asus je antenama koje isporučuje za WiFi karticu promenio dizajn i moramo priznati da izgledaju atraktivno u svojevrsnom omažu na peraje ajkule, ali smo ipak stare antene preferirali zbog magneta koji im omogućava da se montiraju na kućište bez bojazni da će da padnu, dok je ova mogućnost odsutna kod novihi antena.
       asus_prime_x299_deluxe_009_s.jpg
      Za kraj, tu je i Thunderbolt kartica koja donosi Thunerbolt konektivnost i na svom panelu raspolaže sa USB 3.1 Type-C konektorom, jednim standardnim Type-A USB 3.1 portom i DisplayPort ulazom što će napredni korisnici znati da cene.
      asus_prime_x299_deluxe_013_s.jpg
      asus_prime_x299_deluxe_014_s.jpgTest konfiguracija:
      CPU: Intel Core i7 7820X Matična ploča: Asus Prime X299 Deluxe RAM: 2 x 8 GB DDR4 Kingston Savage DDR4 3000 MHz HDD: Toshiba 1TB 7200 RPM VGA: Asus GeForce GTX 1080 Ti Strix Napajanje: Cooler Master V1200 PlatinumOS: Win 10 64bit
       
       
      [modul]test=502[/modul][modul]test=503[/modul]Na polju overkloka smo sa ovom pločom ostvarili veoma dobar stabilan rezultat od 4.6 GHz na testnom Intel Core i7 7820X čiji je nominalni takt čak 1 GHz niži. Ovo smo postigli koristeći NZXT Kraken X61 vodeno hlađenje pri naponu od 1.25 V što je sasvim pristojan rezultat imajući u vidu koliko je vrelo leto ovih dana.
       asus_prime_x299_deluxe_oc.png
      U pogledu mogućnosti, Asus Prime X299 Deluxe je istinski ploča koja demonstrira šta Intel HEDT platforma može da bude ukoliko izdvojite dovoljno novca. Reč je o ploči koja zaista nudi apsolutno sve što bi napredni korisnik mogao da poželi. Taj luksuz dolazi po adekvatnoj ceni, a ukoliko u kalkulaciju ubacite i adekvatan procesor ta cena je zaista vrtoglavo visoka. Jednostavno, ova ploča nije namenjena za procesore sa 16 ili 28 PCIe linija, već za modele koji mogu da joj priušte punu funkcionalnost, a to su upravo 44-lane modeli.
       asus_prime_x299_deluxe_017_s.jpg
      To sve čini da ovo ne bude model za gejmere, već za one kojima će PC sa ovim hardverom donositi novac i biti vrhunski alat za rad. Mi zaista ne vidimo drugačiju namenu za svu tu snagu i mogućnosti koje sistem za Asus Prime X299 Deluxe i nekim Core i9 modelom nude.
       asus_prime_x299_deluxe_award_s.jpg
      Prednosti:– Dodatna oprema- Funkcionalnost- WiFi 802.11 AD modul- Kvalitet komponenti- OLED ekran za prikaz statusa- Thunderbolt 3.0 kartica
      Nedostaci:– Konfuzna podela PCIe linija među portovima i slotovima- Nema 4Way SLI podršku- Veoma visoka cena
      Cena: oko 500 evra
      Matičnu ploču na test ustupio ASUS.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test