Nebojša Todorović
ASUS Radeon HD 7790 DirectCU II OC
Kutija je redizajnirana u odnosu na ono na šta smo inače navikli kada su u pitanju Asusove karte bazirane na AMD-ovim grafičkim čipovima. Suštinski, Asus je osveživo dizajn pakovanja na početku samo za Nvidia grafičke karte, a sada je samo uskladio kutije za Radeone. Naravno, umesto zelene dominira crvena boja, a u pogledu svega ostalog nema bitnih izmena. Sve što proizvođač smatra prednostima je istaknuto, a konkretno akcenat je bačen na DirectCU II kuler, činjenicu da je karta fabrički overklokovana, dok su ostale stvari standardne za sve Asus karte.
ASUS nije eksperimetisao sa propratnim paketom, a imamo utisak da je isti sve siromašniji kako vreme prolazi. Disk sa drajverima, kratka dokumentacija iz koje ništa pametno ne možete saznati, video adapter i CrossFireX mostić. U odnosu na nedavno testirani Sapphire Radeon HD 7790 ovaj spisak opreme deluje zaista siromašno i smatramo da bi Asus ponovo mogao da doda poneku zanimljivu sitnicu čisto da razbije monotoniju.
Kompletan spisak opreme je sledeći:
– Disk sa drajverima
– DVI to VGA konvertor
– Uputstvo
– CrossFireX kablić
ASUS Radeon HD 7790 DirectCU II OC – Karta
Prvo što se na ovoj karti ugleda jeste DirectCU II kuler kojim dominiraju dva velika ventilatora pozamašnog prečnika. Dok je za pojedine modele Asus koristio dva ventilatora sa različitim brojem peraja što je po akustiku drastično lošije rešenje, u ovom slučaju su iskorišćeni identični primerci. Oklop je izrađen od plastike umesto aluminijuma, što je najčešći izbor za niži cenovni rang, jer je niska cena imperativ, a osim vizuelne, nikakve druge, a posebno funkcionalne, razlike nema.
U želji za što nižim temperaturama karte, Asus se odlučio na velike ventilatore koji se obično sreću tek na karta srednje klase kao što su Radeon HD 7850, HD 7870, GTX 660 i sl. Već smo i u tekstu za Sapphireov Dual-X pomenuli da su napredni kuleri poput ovog i više nego dovoljni, tako da briga o buci ili preteranom zagrevanju jednostavno ne postoji. Pitanje je samo da li će rezultati biti manje ili više dobri.
Sapphire Radeon HD 7790 Dual-X – Nastavak
Ispod oklopa kulera se krije sušina DirectCU II rashladnog sistema. Osnovu čine bakarni heatpipeovi koji ostvaruju direktan kontakt sa Bonaire GPU-om kako bi se maksimalno efikasno prenela toplota na ostatak rashladnog profila. Dopada nam se to što su dva ugrađena heatpipea debela oko 8mm i uz to su presvučeni niklom što nije bio slučaj kod Sapphireovog Dual-X kulera.
Okretanje poleđine karte otkriva da su njene dimenzije zapravo manje od veličine kulera. Suštinski PCB je sličnih dimenzija kao i u slučaju Radeona HD 7770, ali se mnogi proizvođači prosto utrkuju ko će montirati bolje hlađenje. Ne bi nas nimalo čudilo da Asus izbaci na tržište i verziju sa DirectCU kulerom prve generacije koji ima jedan ventilator i ponudi ga po nižoj ceni. Verujemo da zbog niskog TDP-a karte, Bonaire čip ne bi imao previše problema da ostane u okvirima niske temperature.
Kao i kod mnogih drugih proizvođača, naponksa jedinica je pomerena na prednju stranu štampane ploče. Izvedena je u pet faza kao i u slučaju Sapphireovog modela, a interesantno je to što nisu u pitanju “SAP”, već generičke oklopljene zavojnice. I pored toga, izrada deluje kvalitetno u tradicionalnom Asusovom maniru, a ako bismo baš morali nešto da zamerimo to je činjenica da memorijski čipovi i naponska jedinica nisu pasivno hlađeni.
Ispod kulera ove karte se krije Bonaire GPU koji je po specifikacijama značajno snažniji od Cape Verde čipa koji se koristi za ostale HD 7700 karte. Osim što poseduje 896 Stream procesora, karakteriše ga 56 teksturnih i 16 ROP jedinica. Oko njega su smeštena četiri memorijska čipa. Kako je AMD morao da diferencira HD 7790 u adekvatnoj meri, upotrebljen je GDDR5 za koji je predložena frekvencija od efektivnih 6000 MHz. Na ovaj način se ostvaruje protok od 96 GB/s što je oko 35 procenata više u odnosu na 72 GB/s sa koliko raspolaže HD 7770. Asus je morao da opravda “OC” sufiks, pa je dodatno ubrzao memoriju čime je premašio protok od 100 GB/s.
Što se tiče konekcija, iskorišćen je provereni paket video izlaza za koje je AMD predvideo za srednju klasu. Tu su dva DVI konektora od kojih je jedan Single, a drugi Dual-link. To znači da je jedan ograničen na rezoluciju od 1920×1200, a drugi 2560×1600 pri osveženju od 60 Hz. Pored ova dva video izlaza, tu su i po jedan HDMI 1.4a i DisplayPort pune veličine, pa nećete morati da posežete za adapterima.
Pored ovih video izlaza, ova karta se na ploču vezuje putem PCI-Express 3.0 interfejsa koji je, podrazumeva se, unazad kompatibilan. Takođe, osim što se napaja putem njega, potrebno je obezbediti i jedan 6-pin molex, a ukoliko ga nemate, moguće je iskoristiti i adapter koji se dobija u paketu. S obzirom na to da HD 7790 nije posebno zahtevniji od onoga što mu PCI-Express pruža, sve su šanse da pojedini proizvođači ponude posebne verzije koje neće zahtevati dodatno napajanje. Tu je i jedan CrossFireX konektor, tako da ćete sa ovom kartom biti u mogućnosti da povežete još jednu u cilju poboljšanja performansi.
Što se frekvencija tiče, zanimljivo je da je Asusova karta podešena na identičnu frekvenciju kao i prethodne nedelje opisani Sapphire Radeon HD 7790 Dual-X. Sa 1075 MHz za GPU i 1600 MHz za memoriju ovaj overklok ne bismo nazvali spektakularnim i nadamo se da će Top verzija dobiti ubrzanje u većoj meri. Sa ovim frekvencijama nije teško pretpostaviti da ova karta daje oko 10% bolje rezultate nego ona koja radi na taktovima preporučenim od strane AMD-a.
Rezultati – 3DMark, Unigine Heaven 3.0
Test konfiguracija:
CPU: Intel Core i5 2500K @ 4500 MHz,
Matična ploča: ASUS P8Z77-V (Intel PZ77),
RAM: 2x4GB AMD Memory Entertainment Edition 1600MHz DDR3
HDD: Seagate Barracuda 7200.12 1TB
VGA: Sapphire Radeon HD 7790 Dual-X; Sapphire Radeon HD 7770 Vapor-X; MSI GeForce GTX 650 Ti Power Edition
Napajanje: PC Power & Cooling Silencer Mk III 750 W
Drajveri: AMD_Radeon_HD_7790_12.101.2.1-130313a
Rezultati – Crysis, Sniper Elite
Rezultati – Metro 2033, AvP, Dirt Showdown
Rezultati – Hitman Absolution, Sleeping Dogs
Utisci u radu i zaključak
Iako nismo očekivali ništa manje, ASUS se sjajno pokazao u radu i tokom testiranja nismo imali nikakva neprijatna iskustva. Pre svega, tokom celodnevnog testiranja karta nije pokazala temperaturu veću od 62 stepena celzijusa čak ni nakon “maltretiranja” FurMarkom. Pritom, ventilatori su konstantno radili na brzini koja nije prešla 34 procenta od maksimalnog broja obrtaja. Ne treba pominjati da je u toj situaciji buka bila minimalna i da je čak i na otvorenoj platformi hlađenje bilo neprimetno. Primera radi, Excalibur ventilator na našem Hyper 212+ je konstantno pravio veću buku, bilo da govorimo o periodima mirovanja ili potpunog opterećenja. Stoga, za akustično-termalne performanse, ASUS Radeon HD 7790 DirectCU II dobija čistu peticu.
Iako smo konstantno poredili ovu kartu sa Sapphireovom i to često iz ugla gde se Sapphire pokazao bolje, ASUS odnosi pobedu kada je u pitanju overklok potencijal. Istina, ova pobeda nije ostvarena sa ogromnom razlikom, ali verujemo da će praktično sve modele deliti samo nijanse, jer kontrola napona za sada nije moguća. Sve što možete da uradite u cilju povećanja overklok potencijala je maksimizovanje “power limita” na 20%.
Konkretno, Asusov model je dostigao 1210 MHz za grafički čip što je svega 10 MHz razlike. Ipak, u pogledu memorije je ostvario primetno veću razliku. Efektivnih 7 GHz svakako nije “za bacanje” i to je efektivnih 200 MHz prednosti u odnosu na Sapphire-ov Dual-X. Dodatni megaherci se mogu pretočiti u nekih 10 do 15 procenata bolje performanse u zavisnosti od igre o kojoj govorimo. Kao što možete videti, Crysis Warhead je pri “enthusiast” podešavanjima nagradio nove frekvencije sa 10% većim rezultatima. Možda nije previše, ali u nekim momentima može značiti razliku između igrivog i neigrivog.
Asus je ispratio novi AMD-ov Bonaire grafički procesor na odličan način, predstavljajući vrlo kvalitetnu grafičku kartu koja može samouvereno da se pojavi na tržištu. U svakom smislu ne manjka, bilo da govorimo o temperaturama, hlađenju, kvalitetu izrade ili performansama. Interesantno je to što je u osnovi gotovo identična kao i Sapphireova karta, s tim da uzima manju triumf u pogledu overklok potencijala. Da li ćete izabrati ovaj ili neki drugi Radeon HD 7790 koji ima odlično hlađenje, kao što je Sapphireov Dual-X OC, treba da zavisi od dostupnosti i od cene za koju je možete dobiti. U svakom slučaju, Asus zaslužuje toplu preporuku kao karta koja je u svakom smislu odlično izvedena i ima sve što bi jedan kvalitetan HD 7790 trebao da ima.
Prednosti:
– Kvalitetan kuler
– Izuzetno tiha i hladna karta
– Performanse
– Dobar OC
Nedostaci:
– Fabrički overklok je mogao biti malo veći
– Skromna oprema