Nebojša Todorović
Test: ASUS Radeon R9 280X Matrix Platinum (Cena: oko 39.000 RSD)
Novi Radeon koji smo dobili na test nosi oznaku R9 280X. Iza ovog kriptičnog naziva se zapravo krije blizanac Radeona HD 7970 GHz Edition. Pored spoljašnjosti koja je u referentnom izdanju drugačija, može se reći da je svaka druga karakteristika potpuno ista. To se može zaključiti i ovlašnim pogledom na specifikacije. Tu je poznatih 2048 Stream procesora koji karakterišu kompletnu verziju Tahiti čipa, a isto važi i za frekvencije, ROP i teksturne jedinice, ali i za memorijski podsistem. Prisutno je 3 GB GDDR5 memorije na 384-bitnom interfejsu. Isto važi i za deklarisani TDP, a jedina stavka koja je nova je zapravo podrška za Mantle API. Naravno, ovaj API će podržavati svaki Radeon koji ima GPU zasnovan na GCN arhitekturi što podrazumeva, pogađate, i HD 7970 GHz Edition.
Na Havajima smo puno slušali o TrueAudio tehnologiji, ali ista neće biti podržana na R9 270X i 280X kartama, što je pomalo razočaravajuće. Iako mnogi neće ni primetiti to, očekivali smo da kompletan nova linija Radeona dobije unapređeni DSP zajedno sa podrškom za sve tehnologije koje AMD TrueAudio obuhvata. Prosto, AMD je sa prethodnom generacijom uveo sjajan pristup u kom nijedna karta iz iste serije nije diskriminisana u pogledu podržanih mogućnosti. Da budemo iskreni, potajno smo se nadali da će se ovaj trend nastaviti i kod Volcanic Islands game. Imamo utisak da je, sudeći prema modelima koji su prvi pušteni u prodaju, AMD krenuo od proizvoda koje je već imao pri ruci, dok ćemo za R9 290 i 290X ipak morati da sačekamo još koju nedelju.
Pakovanje nije doživelo nikakve bitne promene, osim novih oznaka i nedostatka nalepnice koji sugeriše da se unutra nalazi Diablo III podloga za miša. Ipak, ona je i dalje tu, a reč je o SteelSeries QcK podlozi brendiranoj za Asusove potrebe. Sama kutija nam otkriva da Asus nije ništa menjao na samoj karti, jer se i dalje nalazi informacija o naponskoj jedinici izrađenoj u 20 faza, kao i to da ima Matrix logo na sebi koji svetli i menja boje u zavisnosti od opterećenja. Što je dobro, ne treba menjati. Barem tako kažu.
Za današnje standarde, dodatni sadržaj se može okarakterisati kao bogat. Pre svega, tu je pomenuta SteelSeries podloga, ali i dodatni hladnjak za naponsku jedinicu prilikom upotrebe LN2 hlađenja. Tu su i senzori za merne tačke koji se povezuju sa RoG matičnim pločama. Na taj način je omogućen monitoring napona direktno putem biosa matične ploče.
Kompletan spisak opreme je sledeći:
– Disk sa drajverima – DVI to VGA konvertor – Naponska Y-račva – Uputstvo – CrossFireX kablić – Hladnjak za naponsku jedinicu za LN2 – Kablovi za povezivanje sa mernim tačkama – SteelSeries QcK podloga – Metalna nalepnica za kućište sa RoG logoom
Veoma nas je zanimalo da li će Asus učiniti nešto da nas iznenadi i eventualno promeniti nešto u odnosu na davno testirani Radeon HD 7970 Matrix Platinum. To se ipak nije dogodilo, pa je pred nama praktično ista karta koju smo testirali pre gotovo tačno godinu dana. Kartom dominira ogromni kuler koji zauzima dva susedna slota, pored onog u kome se nalazi. RoG boje su instant prepoznatljive, sa sve logoom koji se nalazi na njenom oklopu. Kada smo već ko oklopa, on je izrađen od kvalitetnog metala kako bi Asus vlasnicima obezbedio taj posebni “premium” osećaj koji svi želimo kada izdvojimo drastično više novca u odnosu na uobičajene verzije iste karte.
Aktivni element kulera predstavljaju dva ogromna ventilatora klasičnog dizajna. Njihov prečnik iznosi 100 milimetara, a s tokom rada je sasvim izvesno da budu tihi. Isto tako, na velikom broju obrtaja osim velikog protoka vazduha koji mogu da ostvare, tu je i garantovani dubok šum. Naravno, kao što se i ranije pokazalo potreba za brojem obrtaja koji je veći od minimalnog je nepostojeća u uobičajenom scenariju. Takođe, čudi nas da Asus nije makar implementirao jedan ili čak dva CoolTech ventilatora koji u pogledu dimenzija odgovara u potpunosti, a i sam proizvođač tvrdi da predstavlja “revoluciju” u dizajnu ventilatora.
Kao što smo već rekli, na gornjoj strani kulera se otkriva Asus Matrix logo. Ispis “Matrix” je osvetljen LE diodama, a ono što je najzanimljivije je to što menja boje u zavisnosti od intenziteta opterećenja pod kojim se karta nalazi. Razume se, ovaj detalj će doći do izražaja samo u slučaju da imate kućište sa providnom bočnom stranicom. U tom slučaju, konstantno ćete imati zanimljiva dešavanja unutar kućišta, posebno kada krenete da se igrate ili da vrtite testove.
Sam kuler je suštinski klasičan DirectCU II hladnjak u svom najvećem izdanju, uz izmene na dizajna oklopa. Ispod njega se kriju dva razdvojena aluminijumska profila sastavljena od gusto raspoređenih rebara kroz koje prolazi po tri debela heatpipe-a. Baza kulera je izrađena od bakra, a može se reći da se heatpipe-ovi direktno slivaju u nju. Interesantno je da je ovo jedini kuler iz Asusa ovog tipa kod koga presovani heatpipe-ovi ne ostvaruju direktan kontakt sa GPU-om.
Od detalja specifičnih za ovaj model moramo pomenuti fizičke tastere za promenu napona. Ova karta omogućava korisnicima da direktno putem prekidača sa oznakom “+” i “-” podešavaju napon na samoj grafičkoj karti. Tu je naravno i taster za “safe mode” koji omogućava da se sva podešavanja vrate na fabričke vrednosti u slučaju da preterate u nekom aspektu.
Podešavanje napona je izvedenu u desetak koraka, a lepo je ilustrovano LED-ovima u boji koji u zelenom indikuju siguran spektar, a nakon njega idu žuti i crveni. Ovo rešenje je odlično i smatramo da je vizuelni prikaz više nego koristan. Takođe, činjenica da su tasteri osvetljeni će značiti mnogim “noćnim” overklokerima. Tu je i prekidač koji ventilatore tera u maksimalan broj obrtaja, tako da ćete moći da fiksirate brzinu na maksimumu. To će overklokeri znati da cene, jer neće morati da čekaju da se podigne aplikacija tokom boot procesa kako bi ubrzala ventilatore tek kada je sistem uveliko podignut.
Na zadnjoj strani, osim neophodnog backplate-a, se nalazi još nekoliko zanimljivosti. Tu su konektori koji služe za povezivanje mernih tački sa RoG pločama koje imaju mogućnost očitavanja vrednosti senzora sa grafičkih karti. Osim njih, tu se nalaze i tačke na koje možete nalemiti otpornike ili jednostavno prespojiti na predviđenim mestima kako biste uklonili razne zaštite grafičke karte i uvećali mogućnost povećanja napona ili jednostavno uklonili cold bug kako bi mogli da se bavite nesmetano overklokom sa hlađenjima baziranim na tečnom azotu.
Na mestu naponskog kontrolera se nalazi čip sa oznakom iROG. Reč je o brendiranom VRM-u koji proizvodi neka od većih kompanija, jer je ovo tradicionalni Asusov pristup. Rekli bismo da se radi o CHiL CHL8228G, iako u to ne možemo biti 100% sigurni. Ipak, dizajn VRM-a i iskustvo koje smo do sada imali na ovom polju sugeriše da se Asus odlučio za CHiL.
Od ostalih detalja treba primetiti prekidač za promenu BIOS-a. Naime, kao i HD 7970 modeli i R9 280X poseduje dva BIOS-a. Asus nije menjao originalnu AMD-ovi ideju tako da je prvi bios zaštićen, dok drugi možete menjati i flešovati po želji. Suština je da ukoliko nešto pođe po zlu, uvek možete da se vratite na prvi bios i time vratite funkcionalniost karti.
Kako bi maksimizovao overklok potencijal karte, Asus se nije odlučio za klasičnu kombinaciju 8pin+6pin za napajanje, već za dva osmopinska konektora. Na ovaj način je osigurano da na polju snage koja dolazi do GPU-a ne dođe do uskog grla na samom početku. Uostalom, kada se uklone sve zaštite verujemo da Tahiti itekako ume da povuče puno vati.
Iako ste verovatno čitali o tome kako će Hawaii baziran model moći da se poveže u CrossFireX mod bez dodatnih konektora i mostića, to ne važi za bilo koji drugi model osim za R9 290X i R9 290. Kako je baziran na Tahiti procesoru, R9 280X zahteva CrossFire kablić i pritom ima dva konektora koji sugerišu rad sa maksimalno tri karte.
Ni u pogledu video izlaza ASUS nije izneverio, pa je za razliku od većine ostalih proizvođača ponudio dva dual-link DVI i čak četiri DisplayPorta čime je ovo efektivno ujedno i Eyefinity 6 model. Nažalost, postoji začkoljica, a to je da u slučaju jednog DVI porta ne možete koristiti Dual-Link mogućnosti u slučaju da su svi DisplayPort konektori iskorišćeni. Ipak, ovo u realnim okolnostima nije mana, jer verujemo da niko neće koristiti šest monitora sa većom rezolucijom od 1920×1080.
Kao što smo već rekli, specifikacije su identične onim koje ima Radeon HD 7970 GHz Edition i to do poslednjeg detalja. Upotrebljen je Tahiti GPU u svom punom izdanju koji broji 2048 Stream procesora, 128 teksturnih i 32 ROP jedinica. Ukoliko se pitate da li je možda radni takt dobio promenu, odgovor je ne. AMD očigledno nije želeo da menja HD 7970 GHz Edition ili jednostavno nije imao potrebe, jer je sada karta smeštena u cenovni rang. Sve ostale specifikacije su takođe podrazumevane, a govorimo naravno o GCN arhitekturi, čipu izrađenom u 28-nanometarskoj litografiji sa površinom od 365 mm2. Asus dobro zna da je Tahiti GPU uveliko iskorišćen do svog maksimuma, pa tako nismo dobili neke posebno visoke frekvencije. Sve što je proizvođač uradio jesu povećani takt GPU-a za 50 MHz i memorije za 100 odnosno efektivnih 400 MHz.
[modul]specifikacija=3907[/modul]
Za one koji smatraju da postoji teorija zavere kada je u pitanju kvalitet čipova i da su vlasnici specijalnih verzija poput Matrixa povlašćeni, ova karta je pravi dokaz da je dobijanje GPU-a sa visokom ASIC Quality vrednošću čista lutrija. Naš Matrix je imao svega 66.8%, a pritom je reč o novinarskom primerku.
Test konfiguracija:
CPU: Intel Core i5 2500K @ 4500 MHz, Matična ploča: ASUS P8Z77-V (Intel PZ77), RAM: 2x4GB AMD Memory Entertainment Edition 1600MHz DDR3 HDD: Seagate Barracuda 7200.12 1TB Napajanje: PC Power & Cooling Silencer Mk III 750 W
Grafičke karte:
– ASUS GeForce GTX 780 DirectCU II OC (ForceWare 320.18 Preview) – ASUS GeForce GTX 770 DirectCU II OC (ForceWare 320.18 Preview) – Sapphire Radeon R 9 280X Vapor-X (Catalyst 13.11 Beta V1) – VTX Radeon HD 7970 X-Edition (Catalyst 10.6 Beta) – Gigabyte GeForce GTX 680 WindForce 3X (ForceWare 306.23) – MSI Radeon HD 7950 Boost Edition TwinFrozr III
[modul]test=153[/modul]
[modul]test=154[/modul]
[modul]test=155[/modul]
[modul]test=156[/modul] [modul]test=157[/modul]Na polju rada nije bilo apsolutno nikakvih iznenađenja. Zbog tek nešto viših frekvencija i novih drajvera, performanse su marginalno bolje nego kod ranije testiranih Radeona HD 7970 GHz Edition. Suštinski, na polju performansi Radeon R9 280X se ne razlikuje od svog prethodnika sa kojim do poslednjeg detalja deli specifikacije. Što se tiče performansi u odnosu na konkurenciju, R9 280X Matrix Platinum diše za vratom GTX-u 770 od koga je neretko i brži, ali to smo već ko zna koliko puta do sada konstatovali.
I pored ogromnog kulera, temeratura je dostizala čak 73 stepena Celzijusove skale. Znajući Tahiti čip i njegov visok TDP, ovo nije toliko iznenađujuće, posebno kada imamo u vidu da je automatski režim kontrole ventilatra vrlo ležerno reagova na povećanu temperaturu i nije prelazio 38% od svoje maksimalne brzine. Na ovaj način, Asus je postigao tih i kulturan rad u kombinaciji sa razumno dobrom kontrolom temperatura. Svega 1600 o/min je veoma niska vrednost i zaista je potrebno da se napregnete kako biste čuli Matrixov kuler.
Ono što nas zanima najviše od svega jeste kako se ovaj kolos od grafičke karte overklokuje i može li da nam prikaže nešto novo na tom polju. Iskreno, to je teško očekivati, s obzirom na činjenicu da je Tahiti čip ostao neizmenjen i da je ova tema prežvakana bezbroj puta do sada. Na vazdušnom hlađenju smo probali da vidimo koliko maksimalno možemo da dobijemo, tako što smo povećali napon u vrlo maloj meri i ubrzali ventilator na maksimum. Rezultat je očekivan, a reč je o 1210 MHz za GPU i veoma visokih 1830 MHz za memoriju što efektivno može da se prevede kao 7320 MHz! Ove vrednosti su pretekle Radeon HD 7970 Matrix Platinum u vrlo maloj meri, tako da suštinski imamo novi rekord. Doduše, razlike su minimalne i u domenu “jedva merljivog”, ali realno gledano ko od vas, ko nas redovno pratite nije mogao da predvidi makar grubo, koji će biti limiti ove karte?
Kada se svedu računi, kakva presuda ostaje za Asusov Radeon R9 280X Matrix Platinum? Kao i ostalim modelima i njemu je pala cena, tako da sada košta oko 350 evra na domaćem tržištu. Ipak, ranije je to bila grafička karta sa najbržim AMD-ovim GPU-om koji ima u arsenalu, pa je dodatni novac vredelo izdvojiti kako biste imali najbolju verziju najjačeg Radeona sa jednim GPU-om. Sada sa cenom koju ima, postoji šansa da uđe u zonu kojom će vladati R9 290 sa kojim nijedan R9 280X neće moći da se takmiči, pa makar to bio i Asusov Matrix Platinum. Takođe, za dodatnih 100 evra koliko je potrebno doplatiti u odnosu na recimo Sapphire Dual-X, prosečan korisnik neće imati više od 5% bolje performanse, što opet kupovinu stavlja u rang teže isplativosti.
Ipak, verujemo da će ASUS Radeon R9 280X Matrix Platinum imati svoju ciljnu grupu, iako će ona biti manja nego ranije. To su zagriženi entuzijasti koji žele da imaju najbolju verziju određenog modela kako bi možda postigli neki rekord na LN2 ili jednostavno zbog želje da kažu da imaju određenu grafičku kartu u najboljem mogućem izdanju. To R9 280X Matrix Platinum jeste i ne verujemo da će ijedan drugi proizvođač uopšte pokušavati da mu skine krunu u njegovoj niši. Stoga, iako neće biti najbolja karta i ove godine, ASUS Radeon R9 280X Matrix Platinum zaslužuje Extreme Overcloker nagradu zbog svog pedigrea.
Prednosti:
– Performanse – Kvalitet izrade i ugrađenih komponenti – Naponska jedinica sa 20 faza – SAP komponente – Kontrola napona na samoj karti – Safe mode taster – Hladnjak naponske jedinice za LN2 kao dodatak – Najbolji R9 280X na tržištu
Nedostaci: – OC mogućnosti su ostale nepromenjene – Nedostatak TrueAudio tehnologije (rezervisana za R9 290(X) i R7 260) – Neizmenjen u odnosu na Radeon HD 7970 Matrix Platinum od pre godinu dana – Cena Grafičku kartu na test ustupio ASUS
ASUS Radeon R9 280X Matrix Platinum
Kako Radeon R9 280X sam po sebi nije ništa više do preimenovani HD 7970 uz drastično sniženu cenu koja ga čini možda i najinteresantnijom grafičkom kartom na tržištu, sasvim je bilo očekivano da Asus predstavi ponovo svoju Matrix verziju. Uostalom, sve što treba da urade jeste da odštampaju novu kutiju i proizvod je spreman, zar ne? Nema mnogo razloga da se na ovoj karti bilo šta promeni, jer je ionako bila gotovo savršena. Uostalom, završila je na prvom mestu naše liste kao grafička karta 2012. godine. Ipak, da li je vreme nešto promenilo?