Asus Radeon R9 290X DirectCU II OC

Asus Radeon R9 290X DirectCU II OC

U poslednje vreme nismo imali ništa novo od Asusa, a onda su nam u kratkom roku stigla tri vrhunska modela. Rešili smo da krenemo od Radeona R9 290X koji je, pogađate, opremljen novim DirectCU II hladnjakom koji obećava drastično bolje performanse od referentnog dizajna. Upravo to je i potrebno svim 290X modelima, jer je se originalni rashladni sistem nije pokazao u najboljem svetlu. Da li je Asus uspeo da iskontroliše vrele Havajei da prestigne fantasti

    Sadržaj

      Nebojša Todorović
      Kutija je dobro poznata svakom ko je u poslednjih par godina imao kontakta sa nekom od Asus grafičkih karti. Dizajn je jednostavan i isti za svaku grafičku kartu, a da li je u pitanju AMD ili NVIDIA sugeriše kolorna šema koja ima crvene ili zelene akcente. Model koji nam je stigao poseduje OC Edition sufiks, a kako pakovanje sugeriše, karta je opremljena Digi+ naponskom jedinicom.

       
      Poleđina kutije je solidno informativna i fokusira se na Asusove ekskluzivne tehnologije, šta one znače i zbog čega su bitne. Nova zanimljivost je Color Match kit koji vam omogućava da prilagodite kartu svojim potrebama u pogledu boje, ali o tome ćemo više u nastavku.

      Propratna oprema je prilično siromašna i podrazumeva knjižicu sa drajverima, osmopinsku Y-račvu, kao i dva seta aluminijumskih nalepnica kako biste dali zlatne ili bordo akcente vašoj novoj grafičkoj karti. Disk sa drajverima je u našem slučaju izostao, ali kako se radi o modelu koji je namenjen novinarima verujemo da je to samo izuzetak. Zaista sumnjamo da će izostati u finalnom izdanju namenjnom prodaji. U svakom slučaju, Asus bi na ovom polju trebao da poradi malo, posebno kada su u pitanju veoma skupe grafičke karte.  
       
      Kompletan spisak opreme je sledeći:
      – 6pin to 8pin molex adapter – Uputstvo – Aluminijumske nalepnice u dve boje
       
      Verovatno se mnogi pitaju u čemu je fora sa nalepnicama. Sudeći prema tri modela koja smo dobili iz Asusa, kompanija planira da svoje grafičke karte sa DCu II kulerom isporučuje, uslovno rečeno, blanko, a da korisnik odatle napravi konačnu odluku da li će mu karta imati zlatne ili bordo detalje. Ideja je da se karta prilagodi izgledom matičnim pločama iz RoG ili drugih serija koje imaju zlatno-crnu kombinaciju.

       
      Mi smo se odlučili na crno-zlatnu kombinaciju čisto iz razloga da prikažemo alternativu, jer smo se svi odavno navikli na bordo-crnu verziju. Karta je dobila vrlo zanimljiv i svež izgled, a mi se istinski nadamo da ćemo dobiti još opcija u budućnosti. Pretpostavljamo da će Asus proširiti ponudu ukoliko ovaj novi pristup prođe kod korisnika i medija. Bilo kako bilo, karta je istinski masivna i poseduje masivni DirectCU II kuler koji je, ipak nešto manji od Tri-X sistema koji se našao na Sapphire-ovoj kartici. Oklop je izrađen od metala i prefarban je u veoma finu mat crnu boju koja ostavlja utisak veoma kvalitetnog proizvoda.  

        Pod oklopom se nalazi rashladni profill sastavljen od velikog broja rebara kroz koji prolazi pet heatpipe-ova. Oni su izrađeni od bakra, a u finalnoj fazi obrade su niklovani kako bi zadržali lep izgled i nakon dužeg niza godina, jer je običan bakar sklon oksidiranju i tamnjenju. Heatpipe-ovi imaju funkciju da ravnomerno prenesu toplotu sa izvora, odnosno GPU-a, na ostatak tela. Kako bi se maksimizovao ovaj proces, heatpipe-ovi ostvaruju neposredan kontakt sa GPU-om, odakle i potiče naziv ovog kulera.  

       
      Asus je upotrebio novu kombinaciju dva ventilatora od kojih prvi nosi naziv Cool-Tech. U pitanju je ventilator specifičnog dizajna koji, prema rečima proizvođača, ima trostruko veći protok vazduha od konvencionalnog dizajna. Pored njega, tu je i jedan klasičan ventilator, čija je osobenost da njegova peraja nemaju nikakav stepen zakrivljenosti. Njihov prečnik je 100 milimetara i u praksi se mogu pohvaliti prilično tihim radom.  


      Sve u svemu, Asus Radeon R9 290X obećava svojim dizajnom i činjenicom da je DirectCU II kuler obično prikazivao prilično dobre performanse do sada.
      Zadnja stranica karte prikazuje veliki backplate koji prekriva kompletnu poleđinu uz mali izuzetak. Backplate osigurava čvrstinu kompletne karte kako štampana ploča ne bi podlegla velikoj težini kulera i počela da se krivi i uvija. Asus je sa Radeonom HD 6970 ovo naučio na teži način. Jedini drugi detalj pored backplate-a je mala izrezana površina koja skriva merne tačke za RoG Connect tehnologiju. Naime, putem ovih mernih tečaka možete povezati kartu sa odgovarajućom Republic of Gamers matičnom pločom i obaviti merenja napona.
       

       
      Duž gornje ivice štampane ploče je lociran mikroprekidač za selektovanje BIOS-a. Asus je iskoristio ovaj prekidač za istu namenu, kao što je to i bila originalna AMD-ova zamisao, a to je “Silent” i “Performance” mod. Mi smo testirali u “performance” modu, kako bismo istestirali što bolje mogućnosti kulera u odnosu na Sapphire varijantu.  
       
      Za napajanje karte potrebna su dva molex konektora, od kojih je jedan 6pin, a drugi 8pin što govori o tome da Radeon R9 290X može od napajanja da dobije maksimalno oko 300 W.

      U domenu video izlaza ništa se nije menjalo. Popularna konfiguracija koja podrazumeva DisplayPort, HDMI i dva DVI-a je tu i manje više, svaki korisnik će biti zadovoljan izborom koji mu je stavljen na raspolaganje.

       
      Oba biosa koja su ugrađena u kartu imaju iste zadate frekvencije. Za GPU ona iznosi 1050 MHz, što je 50 MHz više od vrednosti koju propisuje AMD. Memorija je, kao što smo već pominjali, sporija, kako bi se napravile uštede u proizvodnji. Zbog široke magistrale od 512 bita, čak i pri nižim taktovima 4 GB GDDR5 memorije ostvaruje protok veoma veliki “bandwidith”. Asus je ipak ubrzao memoriju na efektivnih 5.4 GHz čime je ostvaren protok podaka od čitavih 345 GB/s. Takođe, zanimiljivo je videti sjajni pixel fillrate od 67 GB/s, ali i teksturni koji iznosi 185 GTexel/s. Kvalitet čipa je takođe na prilično visokom nivou koji iznosi 74.8% što je zaista sjajna vest. Ne dopada nam se odluka da Asus implementira Elpida čipove za koje je ustanovljeno da daju lošije OC rezultate u odnosu na većinu modela čipovima potpisanim od strane Hynixa.
      [modul]specifikacija=4752[/modul] 
       

       
       Test konfiguracija:
      CPU: Intel Core i5 2500K @ 4500 MHz, Matična ploča: ASUS P8Z77-V (Intel PZ77), RAM: 2x4GB AMD Memory Entertainment Edition 1600MHz DDR3 HDD: Seagate Barracuda 7200.12 1TB Napajanje: PC Power & Cooling Silencer Mk III 750 W
      [modul]test=98[/modul] 
       [modul]test=99[/modul] 
       [modul]test=100[/modul] 
       [modul]test=101[/modul] 
       
       [modul]test=102[/modul] 
       
       Asusova karta se tokom rada pokazala jako dobro i možemo reći da u okvirima očekivanog. Performanse su tipične za R9 290X koji je odlično pozicioniran, posebno kada uzmemo u obzir 100 evra nižu cenu od GeForce GTX 780 Ti modela. Obe karte su prilično bliske, s tim da GeForce ima nešto veći OC potencijal, ali i pored toga smatramo da je R9 290X, od kada je dobio nereferentne hladnjake, primamljivije rešenje.  

      Što se kulera tiče, situacija je osetno bolja u odnosu na referentni dizajn. Sa 76 stepeni Celzijusove skale kao maksimalnom temperaturom koju je GPU dosezao, možemo reći da je kuler pokazao jako dobre sposobnosti za kontrolu temperature Hawaii GPU-a koji se očigledno pokazao kao veoma zahtevan u termalnom smislu. Ipak, moramo priznati da je kuler nešto bučniji i pored par stepeni slabijih rezultata od Sapphire Tri-X modela. Pri prebacivanju na tih mod, karta postaje nečujna, ali su temperature na nivou referentnog modela. To znači da će čip dostizati veliki deo vremena 94 stepena pod opterećenjem i da će se javljati obaranje taktova, a sve to zarad što boljih akustičnih performansi.  
       
      Kako smo dobili odličan primerak, očekivali smo i veliki OC potencijal, ali smo ostali kratkih rukava. Postigli smo solidnih 1110 MHz za GPU pri čemu smo i dalje ostali na automatskom profilu za regulisanje brzine ventilatora. Ovo je solidna, ali ne i reprezentativna vrednost. Dobra vest je da kuler nije bio ništa bučniji niti smo imali potrebe da sami povećavamo brzinu ventilatora. Memorija je, kao i u slučaju Sapphire-a pomalo podbacila, pokazujući manje raspoloženje za OC od referentnog modela. Razume se, overklok potencijal varira od primerka do primerka, pa su sve šanse da bismo sa drugim primerkom imali više sreće. Treba imati u vidu i činjenicu da je sa 512 bitnom magistralom R9 290X sve samo ne “žedan” memorijskog protoka. Barem u normalnim okolnostima.
       

      Sa ovim podešavanjima skok u performansama je diskutabilan. Prosto, 1080p rezolucija ne vidi aspolutno nikakav benefit, pa nam se desilo da dobijemo esencijalno isti rezultat na oba takta. Sa druge strane, Crysis je nagradio povećani protok u 1440p skokom sa 55 na 63 frejma u sekundi. Složićete se, ovo ubrzanje je svakako primetno, jer iznosi gotovo 20%. U prevodu, od overkloka možete videti benefite tek pri igranju na više monitora ili sa monitorom koji ima rezoluciju od 2560×1440 ili veću.  
       
      Kada se sve sabere, može se reći da je Asus odradio hvale vredan posao i da je još jednom uspeo da korisnicima pruži dvoumljenja vredan proizvod na tržište. Doduše, što se nas tiče, ipak će morati da se zadovolji drugom pozicijom, odmah iza Sapphire Tri-X modela, ali kako nam je upravo ta karta podigla standarde, jasno je da je i drugo mesto veoma veliki uspeh. Sve u svemu, ASUS Radeon R9 290X DirectCU II svakako zaslužuje da se nađe u najužem izboru prilikom donošenja odluke i tu nema dileme.  

       
      Prednosti:
      – Performanse – TrueAudio i Mantle podrška – 512 bit memorijska magistrala – DirectCU II kuler  
      Nedostaci:
      – Cena (uslovno) – Dostupnost – Elpida čipovi Grafičku kartu na test ustupio ASUS.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test