Nebojša Todorović
Kako to najčešće biva, u ulaznom cenovnom rangu nas je dočekao Asus sa svojim Strix modelom. Uveliko prepoznatljiv izvajani oklop kulera ukazuje jasno o čijem se uređaju radi, a ovog puta smo nalepnice koje se dobijaju u propratnom pakovanju kako biste videli kako izgleda karta sa njima, pošto to nismo uradili prilikom testiranja RX 460 Strix modela. Moramo priznati da nam se ipak malo više dopada bez njih kada je oklop potpuno crn, ali to je već stvar ukusa.
[modul]specifikacija=9233[/modul]
Tipično za Asus kuler potpuno prekriva kartu, a čak i prelazi dimenzije štampane ploče. Oklop je izrađen od mat plastike što nam se dopada, jer nismo fanovi sjajnih plastičnih površina. Pored toga što postanu “musave” vrlo brzo, čak i da ih ne dirate posle nekog vremena počinju da dobijaju ogrebotine koje narušavaju izgled.
Asus nije menjao kuler uopšte i moramo pohvaliti ovu odluku, jer zaista nije bilo potrebe za bilo kakvim promenama. Wing-Blade ventilatori su izrađeni od iste plastike što je takođe plus. Broje po 11 peraja, a dizajn je identičan kao i kod skupljih Strix modela, s tim što je prečnik smanjen na razumnih 80 milimetara. Za kartu sa TDP-om od oko 75W to je više nego adekvatno iako ne sumnjamo da će neki proizvođači napraviti i “overkill” sa povećanim ventilatorima i kulerima. U realnosti, Baffin ne zahteva ozbiljno i masivno hlađenje, a na prvi pogled nam deluje da je Asus gledao da pronađe nekakvu zlatnu sredinu.
Ostatak kulera čini solidno veliki aluminijumski rashladni profil sa gusto nizanim rebrima. Kroz aluminijumsko telo prolaze dva heatpipe-a koji svoj put započinju direktno iz baze hladnjaka gde imaju neposredan kontakt sa grafičkim procesorom koji je ujedno i najveći izvor toplote. Time se toplota neposredno prenosi sa GPU-a na heatpipe-ove koji dalje prenose toplotu na udaljene delove hladnjaka. Dopada nam se i to što su heatpipe-ovi izrađeni od bakra, ali su u fazi završne obrade presvučeni niklom koji ne oksidira, pa će hladnjak uvek izgledati prijatno na oko.
Primetili bismo još dva bitna detalja kod kulera ove karte. Pre svega, ventilatori se gase kada karta nije opterećena i kada su svi parametri u skladu sa zadatim da bi kuler mogao pasivno da hladi GPU. Takođe, tu je i Aura RGB Lightning koji je znatno pojednostavljen u odnosu na skuplje modele. Naime, svetli samo RoG (Republic of Gamers) logo i njegovu boju možete podešavati putem Asus softvera u RGB paleti boja.
Naponska jedinica je izvedena u četiri faze prema Baffin čipu, a ugrađene su SAP II (Super Alloy Power II) zavojnice, tako da je filtracija napona izvedena znatno bolje u odnosu na prosečan dizajn. Tu su i kvalitetni kondenzatori, a tu je i Digi+ VRM sa oznakom ASP1206 koji je preimenovani čip nekog drugog proizvođača, mada je teško zaključiti kog.
Na zadnjoj stranici karte pronalazimo klasičan 6-pin PCIe priključak čime karta teoretski može da “povuče” do 150 W snage, što smo i očekivali, a treba primetiti da je tu i dodatni 4-pin konektor za dodatni ventilator što je koristan dodatak, posebno ukoliko imate jeftiniju matičnu ploču koja ne obiluje priključcima za ventilatore.
Što se konekcija tiče, u skladu sa cenovnim segmentom pronalazimo i smanjeni broj video izlaza. Tu su po jedan HDMI 2.0, DVI i DisplayPort 1.4a. Ovo je sasvim pristojan set opcija koji će zadovoljiti većinu korisnika.
Specifikacije nisu menjane u velikoj meri, ali kako je reč o overkloklovanom modelu, Asus Radeon RX 460 Strix je blago overklokovan. Podsetimo se ova karta se zasniva na Baffin odnosno Polaris 11 čipu koji poseduje svih 1024 Stream procesora, 64 teksturnih i 16 ROP jedinica. GPU je podešen na visokih 1326 MHz što je primetno više od RX 460 modela.
Asus se odlučio da u ovaj model ugradi 4 GB GDDR5 memorije koju je potpisala kompanija Micron. Ugrađeni čipovi nose oznako D9SXD i deklarisani su tačno na onoliko na koliko su i podešeni, a to je 1750 MHz odnosno 7 GHz efektivno. Ono što je definitivno interesantno jeste relativno slab ASIC kvalitet od 69.8%, što sugeriše da je AMD zaista imao u prvom naletu nekih problema sa “yieldom”.
Asus već neko vreme nije menjao dizajn pakovanja u kom stižu njihove grafičke karte iz Strix serije. Tema je ista kao i pre, a izmenjene su dimenzije i oznake. Asus je želeo da postigne potpuno uniforman dizajn svojih pakovanja, a možemo reći da je u tome i uspeo. Prednja strana ne prikazuje ništa osim slike karte i oznake, dok je većina informacija predstavljena pozadi.
Tu su tehnologije i rešenja koje je Asus implementirao i kojima se najviše ponosi, pa želi da ih istakne. U slučaju RX 560 Strix Gaming modela to su Wing-Blade ventilatori, Auto-Extreme tehnologija, Aura RGB, FanConnect i to je manje-više sve. Deo sa specifikacijama nije detaljan, što je šteta, jer je ovo prilika da se potencijalnom kupcu daju precizne informacije o proizvodu.
Propratna oprema je spartanska i zaista nema mnogo toga o čemu bismo pisali. Osim kratkog uputstva i diska sa drajverima tu su još samo dve nalepnice za hladnjak koje možete nalepiti po želji u zavisnosti od toga da li vam se karta dopada sa ili bez dodatnih detalja na kuleru. Ne zaboravimo ni trakice za kabliranje koje koriste čičak traku kao sistem fiksiranja.
U pogledu temperatura imamo prilično lepe vesti. AMD je očigledno primetno ispolirao proizvodni proces, pa se ovaj mali GPU manje greje nego ranije iako radi na većoj frekvenciji i pritom ima sve funkcionalne šejdere. Kuler je prilično jednostavan, ali nije imao problema da zadrži temperaturu na tik ispod 65 stepeni Celzijusove skale, čak i nakon višečasnovnog opterećenja u igrama. Pritom, to postiže sa relativno malim brojem obrtaja ventilatora od 2400 o/min. Istini za volju, njihov manji prečnik čini da proizvode nešto višu frekvenciju zvuka, ali će svako pristojnije kućište zamaskirati njihov zvuk. Takođe, pohvalili bismo to što hladnjak vrlo brzo rashladi GPU, pa svega minut nakon izlaska iz igre ventilatori staju i karta ponovo postaje bešumna. Ovo je veliki plus, jer često proizvođači podese hibridni rad na samoj ivici, dok je ovde zaista dobro podšen profil za automatsku kontrolu ventilatora.
Potvrda da su Polaris 11 čipovi ispolirani pokazuje i overklok sesija koja je urodila plodom i pored toga što su fabrički taktovi znatno viši nego ranije. Primera radi, Asus Radeon RX 460 Strix je bio podešen na 1250 MHz, a zaustavio se nakon svega 30 MHz više. Sa druge strane, RX 560 Strix OC fabrički radi na 1326 MHz, a postigli smo vrlo lakih 1450 MHz što je veliki plus i unapređenje u odnosu na prethodnika. Memorijaje bila takođe raspoloženija za povećanje radnog takta, ali ne i previše. Zaustavila se na solidnih 1950 MHz, odnosno efektivnih 7800 MHz što je sasvim zadovoljavajuća vrednost. Ukupan skok u performansama je oko 10% što je daleko više od onoga što smo uspevali da ostvarimo sa RX 460 koji je uz to imao i znatno niže performanse od starta.
[modul]test=468[/modul]Test konfiguracija:
CPU: Intel Core i7 4790KMatična ploča: ASUS Z97 Deluxe NFC & WiFiRAM: 2 x 8 GB DDR3 Kingston HyperX Beast 2133 MHzHDD: Crucial MX100 512 GBNapajanje: Cooler Master V1200 PlatinumDrajveri: NVIDIA ForceWare 368.81
[modul]test=469[/modul][modul]test=470[/modul][modul]test=471[/modul][modul]test=472[/modul]Radeon RX 560 je kao koncept ono što je inicijalni Radeon RX 460 trebao da bude. U prevodu, AMD verovatno nije mogao da postigne dovoljno veliki broj funkcionalnih Polaris 11 čipova sa svih 1024 Stream procesora. Na svu sreću nije kasno, pa je i sada bolje nego nikada. Sa praktično istom cenom, sada dobijate primetno snažniji GPU na praktično istoj osnovi kao što je RX 460.
Što se tiče Asusa, kompanija je svoj deo posla obavila odlično. Pre svega, karta je kompaktna i jednostavna, pa može da se smesti u svako kućište. Pored toga, izrađena je iznenađujuće dobro i ostavlja utisak da se tajvanski proizvođač potrudio više nego što je to bilo zaista neophodno. U skladu sa tim, ukoliko tražite solidnu grafičku kartu iz “entry-level” kategorije za igranje u rezoluciji koja nije veća od 1920×1080 i niste previše zahtevni sa detaljima, Asus Radeon RX 560 Strix OC 4 GB je mnogo bolja propozicija nego što su to bili RX 460 modeli.
Prednosti:– Svih 1024 SP-a- Dimenzije- Dodatni 4-pin konektor za ventilator- Hibridni režim rada kulera (0dB u idle)
Nedostaci:
– Ograničene overklok mogućnosti
Grafičku kartu na test ustupio ASUS.