Asus Radeon RX 580 DUAL 4G

Asus Radeon RX 580 DUAL 4G

Asus je još od Radeona RX 480 predstavio svoju Strix verziju sa DirectCU III hlađenjem. Ovaj kuler koliko god bio impresivan je, realno gledano, predimenzionisan za GPU kakav je Ellesmere. Osim ukoliko niste bili zainteresovani da idete u overklok do poslednjeg megaherca velike su šanse da biste se radije zadovoljili sa nešto pristupačnijom, kompaktnijom i generalno jednostavnijom kartom. Asus je to uvideo i predstavio Radeon RX 580 Dual, ali da li je to uspešno izveo?

    Sadržaj

      Nebojša Todorović
      Asus Radeon RX 580 DUAL 4G (Cena: oko 295 EUR)
      Reč je o generalno manjoj karti od najvećih Strix izdanja za Radeone RX 480 i RX 580 koja implementira većinu novih tehnologija i predstavlja samo nešto kompaktniju alternativu svojih najčešće ogromnih kulera. Nemojte nas pogrešno razumeti, ovo je daleko od minijaturne karte, već je samo nešto manja u odnosu na najveća Strix izdanja koje Asus ima u svom arsenalu. Konkretno, Asus Radeon RX 580 DUAL je dugačak tik ispod 250 milimetara.
      asus_radeon_rx580_dual_010_s.jpg 
      Ime Dual je prilično jasno odakle dolazi, a reč je o dva ventilatora koja dominiraju rashladnim sistemom. Reč je o novim Wing-Blade modelima sa IP5X sertifikatom. Ovaj sertifikat garantuje da su ugrađeni ventilatori ekstenzivno testirani kako bi se uverili da su otporniji na prašinu što implicira duži radni vek čak i kada se ne nalaze u najboljim mogućim uslovima (čitaj: niste preterano revnosni u čišćenju unutrašnjosti kućišta).
       asus_radeon_rx580_dual_016_s.jpg
      Wing-Blade ventilatori možda izgledaju prilično obično, ali je reč o naprednom dizajnu koji zahvaljujući specifičnom obliku peraja sa zakrivljenjem na krajevima povećava statički pritisak i protok vazduha prema rečima Asusa. Pritom, sve se to postiže uz smanjenu količinu proizvedene buke što je svakako dobra vest, a kako imaju prečnik od 100 milimetara čak i pri većim obrtajima oni će proizvoditi dublji šum koji se lakše toleriše od visoke frekvencije koje stvaraju mali ventilatori.
       asus_radeon_rx580_dual_015_s.jpg
      Kao i drugi kuleri na kartama koje smo nedavno imali prilike da testiramo, ovaj kuler prati trend i poseduje hibridni režim rada, odnosno tzv. “0 dB” tehnologiju. U prevodu, dok GPU ne pređe temperaturu od 55 stepeni Celzijusove skale, ventilatori miruju. Nakon toga kreću u akciju hlađenja što je dobro iz dva razloga. Prvi je da će karta biti potpuno nečujna dok je ne opteretite, a drugi je taj da će se ventilatori “štedeti” kada već ne moraju da rade.
       asus_radeon_rx580_dual_011_s.jpg
      Ispod ventilatora i plastičnog oklopa se nalazi poveće rashladno telo. Ono nije ni veliko ni kompleksno kao kod DirectCU III kulera, ali deluje vrlo uverljivo. Tu su dva debela i niklovana heatpipe-a koji ostvaruju direktan kontakt sa GPU-om, tako da je ovo tehnički DirectCU II hlađenje iako to Asus ne navodi nigde što je vrlo interesantno.
       asus_radeon_rx580_dual_013_s.jpg
      Heatpipe-ovi dalje prenose toplotu i ravnomerno je raspoređuju na aluminijumsku bazu, odnosno jezgro kulera i dalje na aluminijumska rebra koja su gusto raspoređena. Ipak, ovde su ta rebra dosta tanja, pa je ceo kuler vidno manji. Ipak, to u praksi ne znači mnogo, jer iako je Ellesmere čip overklokovan kod Radeona RX 580, TDP nije znatno veći u odnosu na RX 480, pa tako kuler nema previše veliki zadatak.
       asus_radeon_rx580_dual_014_s.jpg
      Za potrebe filtracije napona je Asus odabrao 6-fazno rešenje sa Super Alloy Power II komponentama, što znači da se koriste kvalitetne zavojnice i kondenzatori. Pritom, iako memorijski čipovi nisu posebno hlađeni već se posredno oslanjaju na protok vazduha koji stvaraju ventilatori, komponente naponske jedinice imaju svoj mali crni aluminijumski hladnjak što je za pohvalu.
       asus_radeon_rx580_dual_007_s.jpg
      Na poleđini primećujemo odsustvo backplate-a što je šteta, jer volimo da ga vidimo čim se radi o nešto većoj grafičkoj karti. Ne samo da povećaju čvrstinu konstrukcije, ove metalne ploče štite i štampanu ploču i preuzimaju određenu količinu toplote na sebe.
       asus_radeon_rx580_dual_019_s.jpg
      Za potrebe napajanja karta traži jedan 8-pinski PCIe naponski priključak od koga može da dobije 150 W, a tu je i još 75 W koje vuče iz PCIe slota što u krajnjoj računici 225 W snage koja je dostupna ovoj karti i više nego dovoljno, jer je očekivani TDP za Radeon RX 580 oko 185 W.
       asus_radeon_rx580_dual_017_s.jpg
      Zadnji panel je solidno opremljen video izlazima: tu su po dva HDMI 2.0a i DisplayPort 1.4a u kombinaciji sa jednim DVI-em koji nema podršku za analogni video signal, na šta treba da obrate pažnju vlasnici starih monitora sa D-Sub priključkom koji neće moći čak ni sa klasičnim adapterom da dobiju sliku i jedino rešenje je nekakav aktivni konvertor digitalnog u analogni signal.
       asus_radeon_rx580_dual_020_s.jpg
      U pogledu specifikacija nema nekih velikih iznenađenja. Osnovu Radeona RX 580 čini Ellesmere u punom izdanju tj. Polaris 10 sa 2304 Stream procesora, 144 teksturne i 32 ROP jedinice. Ovaj GPU je sačinjen od 5.7 milijardi tranzisotra koji su smešteni na površinu od 232 mm2 što je zaista impresivno i moguće zahvaljujući upravo 14nm litografiji. Asus je pritom referentni takt od 1257 MHz podigao na ne mnogo viših 1366 MHz, a uz “boost” mehanizam frekvencija može da se podigne za još 20 MHz.
       asus_radeon_rx580_dual_gpuz_default.jpg
      Ovde dolazimo do još jedno razloga za nešto nižu cenu, a to je činjenica da je karta opremljena sa 4 GB GDDR5 memorije. Ona je potpisana od strane kompanije Elpida. Njena fabrička frekvencija je 1750 MHz, čime se ostvaruje memorijski propust od 224 GB/s zbog činjenice da podaci saobraćaju putem 256-bitne magistrale. Ovo je slabije od većine Radeona RX 580 koji imaju memoriju podešenu na 2000 MHz i protok od 256 GB/s.Asus je drugačije dizajnirao kutiju u kojoj stiže Dual verzija u odnosu na Strix i RoG modele, što je vrlo interesantno za tajvansku kompaniju koja obično teži da učini svoje proizvode i njihova pakovanja uniformnim. Stoga, beli tigar na prednjoj strani odstupa od pravila, ali ostatak kutije i dalje sugeriše jasno da se radi o Asus proizvodu. Prednja stranica nema mnogo informacija, osim da se radi o Radeonu RX 580 sa 4 GB GDDR5 memorije i tek ponekim generičkim podatkom.
       asus_radeon_rx580_dual_001_s.jpg
      asus_radeon_rx580_dual_002_s.jpg
      Poleđina otkriva nešto više, a konkretno Asus ponajviše u prvi plan stavlja svoje hlađenje sa hibridnim režimom rada i novim IP5X ventilatorimal. Nisu izostavljene ni šture specifikacije koje zaista treba da budu detaljnije ukoliko nas pitate, a Asus ne propušta ni priliku da naglasi da se radi o karti koja je deo Auto-Extreme proizvoda, što znači da se proizvodi u potpuno automatizovanom procesu i da su na nju ugrađene Super Alloy Power II komponente.
       asus_radeon_rx580_dual_003_s.jpg
      Propratno pakovanje je jedva vredno spomena i sadrži isključivo kratku dokumentaciju i disk sa drajverima. Kako stoje stvari, kroz koju godinu ni to nećemo videti kod većine grafičkih karti, već će proizvođači isporučivati samo grafičku kartu bez dodatne opreme, dok ćete dokumentaciju i softver preuzimati sa zvanične stranice.
      asus_radeon_rx580_dual_005_s.jpgMoramo priznati da nismo očekivali velike razlike u odnosu na veće DirectCU III kulere koji “krase” Strix modele. Međutim, prevarili smo se i to prilično. Naime, kuler ima priličnih poteškoća da održi nisku temperaturu karte, a razlog se najverovatnije krije u rashladnom telu koje jednostavno ima termalni kapacitet koji jednostavno nije dovoljno veliki.
      Maksimalna temperatura je tokom testa iznosila 72 stepena Celzijusove skale što možda ne deluje kao mnogo, međutim to hladnjak postiže uz brzinu ventilatora koja je blizu maksimuma. Konkretno, čak 86% od maksimalnog broja obrtaja. Istini za volju to je 2120 o/min, ali ne menja činjenicu da je karta na ivici da zavrti ventilatore do maksimuma kako bi održala temperaturu ispod 72 stepena. Da stvar bude gora, GPU je primoran da smanji zadati takt od 1360 MHz i pada na nekih 1340 MHz kada je primorana da ostane u okvirima zadate temperature. Ovo nikako nije dobro, tako da smo ostali prilično iznenađeni.
      asus_radeon_rx580_dual_temp_2.jpg
      Overklok limiti nisu veliki, što je i za očekivati kada se karta bori da ostane u okvirima zadatih temperatura. GPU se zaustavio već nakon 1400 MHz, dok je memorija uspela da dostigne 1880 MHz, odnosno efektivnih 7.5 GHz što je povećalo protok na 240.6 GB/s. U praksi, skok u performansama je bio manji od 5% u većini slučajeva, tako da bismo mi u slučaju ove karte ostali na fabričkim vrednostima pre nego što bismo dodatno povećavali buku za jako mali dobitak u performansama.
       
      asus_radeon_rx580_dual_gpuz_oc.jpg
       [modul]test=468[/modul]Test konfiguracija:
      CPU: Intel Core i7 4790K Matična ploča: ASUS Z97 Deluxe NFC & WiFi RAM: 2 x 8 GB DDR3 Kingston HyperX Beast 2133 MHz HDD: Crucial MX100 512 GBNapajanje: Cooler Master V1200 Platinum Drajveri: Nvidia ForceWare 381.89
       [modul]test=469[/modul] [modul]test=470[/modul] [modul]test=471[/modul] [modul]test=472[/modul]Asus Radeon RX 580 DUAL 4G je odlično zamišljena alternativa za Strix verziju sa ultra-kompleksnim i velikim DirectCU III kulerom. Posebno ima smisla kada govorimo o verziji sa 4 GB, jer se pravi zaista primetna ušteda od nekih 70 EUR-a u odnosu na Radeon RX 580 Strix 8 GB. Iako ima manje memorije za većinu korisnika koji planiraju da koriste ovu kartu u kombinaciji sa FullHD odnosno 1080p monitorom razlika u količini video memorije neće biti ni primećena. Barem ne pre nego što kompletna karta zastari kada to neće biti bitan problem.
       asus_radeon_rx580_dual_022_s.jpg
      S druge strane, tu se stvari vrlo brzo menjaju kada pređemo na praksu i uzmemo u obzir da je reč o karti čiji kuler konstantno pokušava da se izbori sa toplotom koju generiše GPU. Iako karta radi stabilno, moramo priznati da smo razočarani povećom količinom generisane buke i činjenicom da je GPU primoran da tokom opterećenja neretko pribegne obaranju fabrički zadatih frekvencija kako bi zadržao ciljanu temperaturu. Sve to čini da konkretna preporuka ovog puta sa naše strane mora da izostane, jer je Asus imao odličnu ideju da ponudi pristupačniju alternativu za svoje Strix karte, ali je realizacija slabija od one na koju nas je Asus navikao. Mi bi se lično, uvek pre opredelili za Strix varijantu: ASUS pravi sjajne Strix kartice i lično ne bi žalili “koji euro više” da bi dobili beskompromisni proizvod 
       asus_radeon_rx580_dual_award.JPG
       Prednosti:– Performanse- IP5X sertifikovani ventilatori- Super Alloy Power II komponente- Hibridni režim rada kulera
      Nedostaci:– Ventilatori prelaze 80% maksimalne brzine prilikom regularnog korišćenja- GPU obara frekvenciju kako bi održao zadatu temperaturu- Ventilatori su bučni prilikom dužih sesija igranja

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test