ASUS Rampage III Extreme

ASUS Rampage III Extreme

ASUS Rampage III Extreme je naslednik sada već pomalo starog i zaboravljenog ROG modela baziranog na prvim primercima X58 čipseta. Redizajniran i prilično dorađen, novi ultimate model iz serije „Republika Igrača“ zapravo je namenjen za rad u najsurovijim uslovima koje možete da zamislite – pod tečnim azotom. Sve što možete videti na ovoj matičnoj ploči ukazuje upravo na to...Kompletna LGA1366 platforma je već to

    Sadržaj


      Miloš Stamenković

      ASUS Rampage III Extreme

      U startu je za ceo LGA1366 sistem bilo potrebno izdvojiti pozamašnu sumu novca, ali je pojava LGA1156 platforme uticala na to da cena Core i7 procesora padne na prihvatljiviji nivo za većinu korisnika iz entuzijast kategorije. Ipak, zbog osetne razlike u ceni i ne toliko osetne razlike u performansama u poređenju sa onim koje je ponudila dosta kasnije predstavljena Core i5 serija procesora (npr. Core i5 750), većina je ipak bila mnogo više zainteresovana za LGA1156 nego za LGA1366 platformu. Naravno, interesovanje korisnika i puls tržišta veoma detaljno prate i proizvođači matičnih ploča, što je uslovilo da tokom poslednjih šest, sedam meseci imamo konstantnu pojavu novih matičnih ploča baziranih na P55 čipsetu.

      ASUS i Gigabyte su naročito bili agresivni i aktivni po ovom pitanju, pa smo tako bukvalno svakog meseca dobijali novu verziju P55 ploča koju su nudile sve više. I po pitanju overkloking potencijala i po pitanju dodatnih mogućnosti.Na sve je u velikoj meri uticala i USB 3.0 i SerialATA 6 Gbs groznica, jer je bio potrebno da se prođe kroz jednu generaciju ploča kako bi ove tehnologije „proradile“ kako treba. No, i pored toga smatramo da tako učestalo menjanje „top“ modela ne nalazi ne baš dobre reakcije kod kupaca, jer se tokom nekoliko meseci veoma često dešavalo da neko poželi i kupi najbolju P55 ploču, samo da bi aktuelni model već za par nedelja bio „onaj prethodni“ jer na već na raspolaganju novi model. Ako uzmemo u obzir da je u pitanju isti čipset i isti procesori, definitivno se može reći da sve to možda i nije bilo neophodno. Kod LGA1366 platforme je situacija bila nešto drugačija, najpre zbog manjeg interesovanja šire korisničke populacije, pa su se tako novi X58 modeli pojavljivali u dosta laganijem ritmu. Kao što smo i rekli, USB 3.0 i SerialATA 6 Gbs su pokrenuli nove modele, ali je tu bilo mnogo manje problema, jer je X58 kao čipset mnogo povoljniji za ove nadogradnje.
       

      Ti novi modeli nisu mogli u nekoj većoj meri da osveže interesovanje za X58 ploče, ali je zato to mogao Intel. Pojava hexa-core Gulftown procesora je momentalno uticala i na potražnju za matičnim pločama, jer su entuzijasti i ozbiljni overklokeri od tog momenta postali zagrejani za novi procesor. Naravno, Gulftown može da radi i na „starim“ X58 matičnim pločama, ali su zahtevi navedene grupe korisnika porasli, a na proizvođačima ploča je ostalo da tim zahtevima i udovolje. ASUS trenutno u svojoj ponudi već ima dosta veliki izbor modela, gde su Rampage II Extreme i Rampage II Gene modeli namenjeni za entuzijaste, igrače, overklokere i njima slične grupe korisnika. Radi se, ipak, o relativno starim modelima kojima je bilo potrebno osvežavanje, a to se pogotovo odnosi na Rampage II Extreme. Tako je ASUS nedavno na tržište izašao sa novom generacijom „Republic Of Gamers“ modela baziranim na X58 čipsetu, pa je novi model dobio i logičnu oznaku – Rampage III Extreme. Pošto smo imali priliku da vremenom testiramo sve Rampage modele, možemo i da uporedimo koje novitete donosi verzija III u odnosu na verziju II.

      Matična ploča na testu – ASUS Rampage III Extreme

      ASUS je prvi put predstavio Rampage III Extreme pre nekih dva meseca na CeBit-u, kada je najavljeno da bi taj model trebalo da bude nova „ultimate“ matična ploča za LGA11366 platformu i kao takva najprikladnije rešenje za šestojezgarne Gulftown procesore. Kada se pogleda osnovna specifikacija Rampage III Extreme, dakle X58 čipset, šest memorijskih slotova, četiri grafička PCI Express slota, može se videti da se to poklapa sa onim što je ranije nudio i Rampage II Extreme. Međutim, ukoliko se pređemo preko tog inicijalnog poređenja i zagledamo se u detalje, videćemo da se novi Rampage III Extreme mnogo razlikuje od svog prethodnika. Kao i svaka „Republic Of Gamers“ matična ploča i Rampage III Extreme je zapakovan i opremljen u tom maniru. No, već ovde se može primetiti prva razlika u odnosu na Rampage II Extreme, a to je audio komponenta.
       

      Uz Rampage II Extreme je u paketu išla SupremeFX audio karta koja se montirala u prvi PCI Express x1 slot. Kod Rampage III Extreme ove dodatne karte nema, već je audio podrška poverena klasičnim 7.1 ALC audio čipu. Očigledno su ASUS-u procenili da je ovo audio rešenje dovoljno i da neme potrebe dodatno povećavati cenu sa SupremeFX kartom. Mi bi lično ipak više voleli da vidimo neko slično SupremeFX rešenje, naročito na trenutnom „ultimate“ modelu matične ploče u ASUS ponudi. Iako dodatne audio karte nema, u Rampage III Extreme paketu se nalazi dosta dodataka. Tu je bluetooth modul koji služi za ROG Connect opcije preko mobilnog telefona, komplet SLI / Crossfire mostova, dodatni USB bracketi, standardni kablovi i dodatni hladnjak za northbridge preko kojeg se nalazi i mali ventilator. Sam I/O panel je dosta gusto naseljen, ali je ostavljeno mesto za pomenuti bluetooth modul, a odmah ispod njega se nalazi BIOS reset taster. Pored toga, tu je jedan PS/2 konektor za stare tastature na koje smo svi navikli, jedan Firewire i ukupno devet USB portova. Od tih devet, jedan je odvojen za ROG Connect funkcije, dok dva plava standardno označavaju da se radi o USB 3.0 portovima. Iako se ovaj broj USB portova možda čini ne baš dovoljnim, u paketu se dobijaju USB bracekti pa se ovaj broj veoma lako može proširiti. Na kraju, tu su po jedan eSATA i LAN priključak, mada bi smo voleli da na ovakvoj ploči imamo još jedan LAN konektor.
       

      Ono što Rampage III Extreme ploči ne nedostaje su PCI Express x16 slotovi koji i dominiraju jednim delom PCB-a. Iako smo očekivali nešto više od SLI i Crossfire podrške, Rampage III Extreme podržava standardne 2×16, 1×16 i 2×8, i 4×8 režime rada, pa tako po pitanju rada se više grafičkih karti nema nekih noviteta. Ipak, ovo je ograničenje samog X58 čipseta, tako da bi bilo koje proširenje mogućnosti zahtevalo upotrebu nekog dodatnog čipa koji bi povećao broj raspoloživih PCI Express linija. Za sada, ASUS procenjuje da je Triple-SLI i CrossfireX podrška sasvim dovoljna, mada nas lično ne bi iznenadilo ako se u dogledno vreme pojavi i neka „ultimate extreme“ verzija upravo sa većim broj PCI Express linija. Pored već navedenih slotova, između njih se nalazi samo jedan PCI Express x4 i jedan klasičan PCI slot, pa će u zavisnosti od broja grafičkih karti imati na raspolaganju više ili manje prostora za eventualne dodatne karte.
       

      Posle PCI Express slotova, centralnim delom PCB-a dominira veliki sistem za hlađenje koji se prostire od southbridge-a, preko northbridge-a, sve do naponske jedinice. Sam dizajn dotičnog sistema za hlađenje izgleda veoma efektno, čak su i heatpipe-ovi dosta dobro sakriveni kao bi što manje narušavali vizuelni momenat Rampage III Extreme ploče. Pošto ploče ovoga tipa obično idu u „providna“ kućišta, tako je i sam outfit najbitnijeg parčeta hardvera u sistemu bitan za većinu potencijalnih kupaca. Nas, pak, mnogo više interesuje efikasnost dotičnog sistema, jer se tokom testiranja pokazalo da se Rampage III Extreme ploča sasvim pristojno zagreva. Tako dotični hladnjak u svom centralnom delu, pod punim opterećenjm dostiže i temperature oko 55 stepeni, a ostatak PCB-a je za samo desetak stepeni hladniji. Temperatura kod naponske jedinice je ipak nešto manja i kreće se u okvirima od oko 46 stepeni, što pokazuje da se ovde naponska jedinica dosta dobro hladi, ali i ukazuje na poboljšane karakteristike „Extreme Engine Digi+“ tehnologije koju ASUS od nedavno primenjuje. „Extreme Engine Digi+“ kombinaciju analognog i digitalnog PWM-a i tako pokušava da spoji najbolje karakteristike iz oba sveta  (iako je generalno sistem isti, razlika je samo u primenjenim komponentama).
       

      Takođe, Extreme Engine Digi+ primenjuje paralelni “phase” dizajn koji omogućava lakšu manipulaciju sa brojem aktivnih delova naponske jedinice, a pri tome može imati veliki raspon frekvecija koje aktiviraju “switch” i to u rasponu od 250 kHz pa do 1000 kHz. Klasični redni digitalni PWM zahteva frekvenciju od bar 800 kHz za “switch”, što kao krajni rezultat ima veću potrošnju energije, veće zagrevanje i manji životni vek. ASUS je za Extreme Engine Digi+ upotrebio metalno oklopljene Infineon MOSFET-e (koji imaju posebnu FET+ oznaku) koji imaju za 30% bolju disipaciju toplote u poređenju sa standardim rešenjem na istoj frekvenciji. Pored toga, tu su i ML kondenzatori (Multilayer Polymer Capacitor) koji se opet manje zagrevaju, uz mogućnost da rade sa jačinom struje od čak 40A. Pored toga, „Extreme Engine Digi+“ koristi mnogo manje delova čime se smanjuje količina komponenti koja emituje toplotu, pa je tako u osnovni naponska jedinica na Rampage III Extreme u 8-phase konfiguraciji. Pored toga, tu su posebne 3-phase jedinice za napajanje memorijskog kontrolera, X58 northbridge-a i memorije. Naravno, sva unapređenja po pitanju naponske jedinice na kraju krajeva su tu da bi se povećala stabilnost pri LN2 overklokingu, jer je za normalne overkloking primene već ranije postojeće rešenje bilo dovoljno.
       

      Koliko je ASUS posvetio pažnje upravo LN2 overkloking disciplini, vidi se i po detaljima koji su direktno usmereni ka ovoj primerni. Odmah iznad naponske jedinice se nalaze čak dva kompleta 8-pinskih konektora za napajanje, kao bi se osiguralo da procesor u svakoj situaciji dobija dovoljno struje. Pored tih konektora nalazi se „Q-reset“ taster koji ima zadatak da resetuje računar i obriše CMOS, a da se pri tome izbegne čuveni „S5“ mod prilikom standardnog reseta koji može da uslovu totalnim smrzavanjem procesora pod LN2 hlađenjem. Pored ovog tastera, skroz na drugoj strani PCB-a se nalazi još LN2 detalja. Između standardnih „Republic Of Gamers“ „power“ i „reset“ tastera, nalaze se ukupno četiri on/off prekidača. Oni imaju funkciju da „na živo“ isključe željeni grafički PCI Express slot, ukoliko neka od grafičkih karti tokom LN2 sesije otkaže poslušnost. Dakle, ukoliko neka od grafičkih karti „umre ledenom smrću“ nema potrebe da se gasi ceo računar, sve zarad toga kako bi se sesija što uspešnije završila.
       

      Odmah ispod se nalazi set kontakata koji služe za merenje napona svakog vitalnog dela sistema, što je veoma korisna stvar, pa je dobro što ovu mogućnosti sve češće viđamo na matičnim pločama. Na kraju, tu je i „GO“ taster koji ima dve funkcije. Kada je ploča upaljena, “GO” taster aktivira neki od podešenih overkloking profila u BIOS-u, dok je druga funkcija “GO” tastera u stvari “MemoryOK” koji radi kada je ploča isključena i treba da prilagodi memorijske parametre ukoliko određena memorija odbija saradnju sa pločom. Na južnom delu PCB-a možemo videti iROG čipove koji imaju funkciju da obezbede ROG mogućnosti preko ROG Connecta, bez obzira da li se koristi USB kabl ili priloženi Bluetooth modul za akciju preko mobilnog telefona. Pored iROG čipove možemo videti i dva BIOS čipa, što znači da Rampage III Extreme poseduje „DualBIOS“ mogućnosti slične onim koje Gigabyte već dugo koristi. Ono što je specijalitet kod Rampage III Extreme ploče je da postoji i „BIOS switch“ koji aktivira jedan od dva sačuvana BIOS-a, što znači da možete koristiti jedan za standardnu primenu, dok drugi može, na primer biti neki beta BIOS koji je dodatno modovan za LN2 overkloking sesije.

      BIOS

      Kada se uđe u BIOS na Rampage III Extreme, na prvi pogled sve podseća na ono što je bilo aktuelno i na starom Rampage II Extreme modelu. Međutim, tek kada detaljnije zađete u opcije, pogotovo one u „Extreme Tweaker“ sekciji možemo videti sve novitete koje prave razliku između dva Rampage modela. Prva stvar koju primećujemo je proširenje memorijskih odnosa koji se mogu podešavati. Do sada je maksimalni odnos bio 12, što znači 1600 MHz na 133 MHz za BCLK, što opet znači da se za svaki radni takt memorije preko 1600 MHz moralo ići na overkloking BCLK-a. Tako funkcionišu i XMP profili koji automatski podešavaju klok memorije i BCLK-a. Sada ASUS prvi uvodi dodatne množioce, što znači da sada na Rampage III Extreme možete podesiti memoriju na 2400 MHz bez promene osnovnog BCLK takta. Šteta što Rampage III Extreme nismo imali na raspolaganju za nedavni test DDR3 memorija, jer bi se razlika koju ostvaruju same memorije mogla mnogo lakše izolovati. Opet, kako čipset i ostale stvari nisu promenjene, možemo reći da je šteta što ASUS mnogo ranije nije uvrstio ovu mogućnost u BIOS.
       

      Sledeća bitna stavka je „Power“ sekcija u kojoj se mogu pratiti apsolutno svi detalji koju su vezani za radni napon i temperature i to svih delova sistema koji su bitni. Naravno, bolje rešenje je praćenja napona preko „ProbeIT“ kontakata na PCB-u, ali ako vam nije na raspolaganju multimetar, onda je ovo drugo najbolje rešenje. Pored toga, korisna opcija je „overheat“ zaštita za sam čipset, pa tako možete podesiti koja će temperature biti granica pri kojoj će se sistem automatski gasiti. Ovo se može dogoditi samo pri ekstremnom overklokingu, a kada je ovaj overkloking u pitanju, na raspolaganju su dva režima Digi+ naponske jedinice. „T-Balanced“ predstavlja standardno podešavanje koje predstavlja optimum između potrošnje energije i zahteva celog sistema, što znači da je on namenjen za nominalne radne taktove i umereni overkloking. Za ozbiljan OC tu je „X-Power“ režim koji dozvoljava da se iz procesora i celog sistema izvuče apsolutni maksimum. Pored toga, tu su i opcije „Extreme OV“ sa čijim aktiviranjem se otvara mogućnost da se naponi dodatno povećaju preko već postavljene granice, a tu je „Extreme OC“ koji ima dva moda rada, a sve u želji da se iz procesora iscedi apsolutni fizički maksimum. Ostatak stvari je standardan, bar kada su pitanju „Republic Of Gamers“ matične ploče, tako da su tu ROG Connect opcije, „GO“ podešavanja i slične ROG specifičnosti.

      Test sistem
       

      Matične ploče

      ASUS Rampage III Extreme
      Gigabyte X58-UD9

      Procesor i
      kuler

      Intel Core i7 960 EX
      Cooler Master Hyper 212

      Memorija

      DDR3 Patriot Sector 5 2000 MHz

      Grafička karta

      AMD Radeon HD5870

      Hard disk

      500GB SATA2 Samsung F3

      Opički uređaj

      DVD-RW Pioneer 215D SATA

      Napajanje i test bench

      CoolerMaster UCP 1100W
      Professional Test Bench by CoolerMaster

      Monitor

      Samsung SyncMaster 960BF

       

      Rezultati – SiSoft Sandra 2008 Pro

      Rezultati – drugi sintetički i aplikacioni testovi
       

      Rezultati – 3D testovi i igre
       

      Zaključak

      Jedini konkurent fenomenalne ASUS Rampage III Extreme matične ploče je trenutno samo Gigabyte X58A-UD9, a upravo ovaj model smo dobili na testiranje tek u vreme kada smo već završili ovaj tekst. Upravo zbog toga u tabelama ova dva modela stoje direktno suprotstavljena, ali smo tu opet imali određenih problema. Prilikom prvog dela sesije testiranja GA X58A-UD9 imali smo određenih problema koji, sasvim moguće, nisu vezani direktno za matičnu ploču, ali do momenta do kada je bilo potrebno da završimo tekst koji čitate nismo imali prilike da dotični problem rešimo. Naime, naš primerak Core i7 960 Extreme procesora se malo čudno ponašao, pa tu treba tražiti razlog zbog kojeg X58A-UD9 ima konstantno slabije rezultate u tabelama. Tako je vrlo moguće da je procesor „odsvirao svoje“ prilikom overkloking testa Rampage III Extreme ploče, ali ćemo se definitivno potruditi da rešimo pomenuti problem i onda ponovo uporedimo X58A-UD9 sa Rampage III Extreme u posebnom testu Gigabyte modela. Kada smo već pomenuli overkloking, stari „engeneering sample“ Core i7 960 Extreme se nije baš pokazao raspoloženim za neke velike domete, tako da je maksimalni stabilan BCLK takt na Rampage III Extreme bio samo 200 MHz. Ovde smo apsolutno sigurni da ploča može mnogo više, ali da je jednostavno sam procesor ovde predstavljao ograničenje. Slična situacija je po pitanju maksimalnog radnog takta, gde je 4 GHz bio krajnji limit sa pomenutim primerkom procesora. Čak i pri ovom radnom taktu rad nije bio 100% stabilan, pa bi se dešavalo da posle određenog vremena „stress“ testiranja ceo sistem „pukne“, pa je realan maksimalno stabilan takt bio poražavajućih 3.9 GHz. Naravno, videćemo kako će se sve to ponašati sa drugim primerkom procesora i sve ćemo obrazložiti u predstojećem testu Gigabyte X58A-UD9 ploče u kome ćemo detaljnije moći da uporedimo i „ostvarene“ temperature, a ne samo finalni radni takt. Za sada možemo reći da se definitivno može primetiti da se ploča sasvim pristojno zagreva, pa je tako preporučljivo dodati ventilator preko northbridge-a kada je isti već isporučen u paketu.
       

      Ujedno, ovo je jedini detalj koji je ispod fantastičnog nivoa i utiska koji ostavlja Rampage III Extreme. ASUS je napravio, ne samo korak, već ogroman korak napred u poređenju sa prethodnim Rampage II Extreme modelom. Novi PCB dizajn, novo hlađenje, nova naponska jedinica, nove overkloking mogućnosti, LN2 detalji i ostalo jasno govori da Rampage III Extreme nije samo lagano unapređenje sa USB 3.0 i SerialATA 6 Gbs, već da se radi o kompletno novoj matičnoj ploči – ne o klasičnom modelu, već ploči koja je totalno fokusirana na overkloking, ploči pred čijim će bogatstvom OC opcija svaki overkloker [Gulftown procesora] koji zna šta radi, skinuti kapu i reći da od ovoga teško može bolje. Očigledno je ASUS sa Rampage III Extreme modelom striktno ciljao na overkloking populaciju i mogućnosti ploče u LN2 uslovima, dok je sve ostalo bilo mnogo manje bitno. „Cold reset bug“ rešenje, modovi rada naponske jedinice i sve ostale stvari jasno ukazuju za koji profil korisnika je namenjen Rampage III Extreme i ko će iz ove ploče moći da izvuče maksimum. Sa cenom novog ROG paketa koji premašuje cifru od 300 evra, ASUS Rampage III Extreme predstavlja jednu od najskupljih matičnih ploča na tržištu, tako da u nju vredi uložiti samo ukoliko znate šta hoćete i znate kako to da postignete. U nekom drugom scenariju, u kome kao kupac samo želite veoma dobro ili odlično LGA1366 rešenje i imate u vidu samo umereni overkloking, za manje novca možete naći adekvatnije rešenje, pa nema potrebe razmišljati toliko daleko. Jer, Rampage III Extreme i treba da ostane rezervisan, i to sa punim pravom, za sve LN2 ratnike koji se u dimu tečnog azota bore za najbolji overkloking rezultat.

      Matičnu ploču na test ustupio ASUS

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test