Prema izgledu se može zaključiti da je reč o nasledniku Pro Gaming matičnih ploča koje su imale za ideju da budu što bliže RoG modelima po konceptu, ali ujedno pristupačnije. Asus je želeo da ova serija ipak ne bude ostavljena po strani i napravila Strix predstavnike, ali ih je učinila delom RoG familije. Možda zvuči komplikovano, ali zaista nije. Asus je jednostavno želeo da što veći broj ploča nosi poželjni znak, a da pritom ne “razvodni” ponudu.
Bilo kako bilo, u pitanju je vizuelno veoma upečatljiva ploča, što je veoma dobro, jer je oznaka maksimalno generička. Štampa ploča je prekrivena crnim lakom, hladnjaci su sivkasti i masivni, a tu je i popularni oklop koji prekriva panel sa konektorima. U svakom slučaju, reč je o veoma atraktivnom modelu koji zaista ostavlja “premium” utisak.
[modul]specifikacija=9126[/modul]
Ista stvar se nastavlja kada se zagleda detaljnije. Pre svega, tu je odlična naponska sekcija smeštena oko LGA1151 ležišta za procesor. Filtracija napona se obavlja u 10 faza, a tu je i činjenica da se koriste kvalitetne komponente kao što su 5k kondenzatori, zajedno sa oklopljenim zavojnicama što bi trebalo da obezbedi dug radni vek i stabilnost prilikom overkloka.
Hladnjaci naponske jedinice su pristojno velikih dimenzija, a kao što je Asus istakao, ova ploča poseduje AuraRGB tehnologiju. Pored toga što može da se podešava boja osvetljenja i režim putem softvera ili BIOS, tu je i AuraSync koja omogućava da kontrolišete osvetljenje svih Asus proizvoda sa ovom opcijom što je svakako simpatično i daje uvid u to da Asus želi da napravi kompletan ekosistem, a ne samo zasebne proizvode.
Desno od LGA1151 soketa se nalaze četiri DIMM slota za memorijske module, koji podržavaju dvokanalni rad i maksimalnu frekvenciju do 3866 MHz. Naravno, ovo je zvanična vrednost, ali će u praksi biti podržani i brži moduli.
Na polju PCIe slotova, Asus RoG Strix Z270E Gaming ima dosta da ponudi. Prisutna su tri PCIe slota punih dimenzija. Kako to trend nalaže, Asus je prva dva slota, koji se koriste mahom za grafičke karte, ojačao metalnom konstrukcijom kako bi bio u stanju da pretrpi drastično veće sile nego klasični plastični slotovi. Treba imati u vidu da u skladu sa brojem PCI-Express “lane-ova” koji je isti kao i kod prošle generacije procesora ne mogu svi da rade u x16 režimu.
Sva tri velika slota odgovaraju PCI-Express 3.0 specifikaciji i mogu da rade u x16/x1 ili x8/x8 konfiguraciji. Treći je takođe PCI-Express 3.0 i radi u x4 modu. Zanimljivo je i to da su prisutna čak četiri PCIe x1 slota za ostale komponente.
Dolazimo i do konekcija koje se tiču “storage” uređaja. Na ovom planu nije bilo mnogo izmena, ne samo u pogledu ostalih Asus ploča, već onoga što je Intel zamislio kada je planirao ploču baziranu na Z270 čipsetu. Naime, skoro sve ploče koje smo testirali imaju isti layout. Govorimo naravno o šest SATA 6 Gbps konektora i dva M.2 slota.
Kada smo već kod M.2 slotova, oni su promišljeno pozicionirani tako da im grafičke karte neće smetati, što je najčešći slučaj. Asus ih je postavio tako da su ili dovoljno udaljeni od PCIe x16 slota, ili su u liniji sa PCIe x1 slotom u koji se najčešće stavljaju ekstremno kratke kartice za proširenje funkcionalnosti PC-a.
Lepa vest je da je tu i USB 3.1 montiran kao interni konektor. Njegova funkcija je da posluži kod kućišta koja imaju prednji panel sa ovom konekcijom da se priključi i omogući da samo kućište dobije najnoviji USB 3.1 interfejs na prednjoj strani što je svakako za pohvalu. Takođe, za ovaj konektor je zadužen zasebni ASMedia kontroler koji radi u PCIe 3.0 x2 režimu.
Zadnji panel ima odlično odabrane konektore na zadnjem panelu, iako bismo voleli da ih bude malo više pri čemu najviše mislimo na USB-ove. Tu su četiri USB 3.0, kao i dva USB 3.1 porta od kojih je jedan Type-C. Prisutno je pet 3.5mm audio priključka kao i S/PDIF. Tu su i sva tri tipa digitalnih video izlaza, odnosno DVI, HDMI i DisplayPort. Naravno, tu je i LAN iza koga stoji Intel I219V kontroler, kao i jedan kombinovani PS/2 port za slučaj da koristite neku od starijih periferija.
Naravno, ne možemo da izostavimo ni priključke za antene WiFi modula koji pored toga što podržava sve aktuelne WiFi standarde, poseduje i podršku za BlueTooth 4.0.
Na kraju, tu je i poslovično kvalitetna audio sekcija koju Asus naziva SupremeFX Audio. Osnovu čini Realtek ALC S1220A koji je uparen sa dvostrukim pojačalima za slušalice i kvalitetnim audio kondenzatorima koje je potpisao Nichicon. Naravno, tu je i EMI zaštita, a podržana je reprodukcija 32-Bit/192kHz audio materijala. Takođe, Asus se hvali 120 dB SNR-om za reprodukciju, odnosno 113 dB SNR pri snimanju što je svakako pohvalno.Asus RoG Strix Z270E Gaming koristi suštinski identičan UEFI bios kao i ostali modeli iz Republic of Gamers porodice, odnosno kao i sve ostale ploče koje kompanija proizvodi. Čak je i skin, odnosno kolorna šema ista, jer je zvanično reč o Republic of Gamers modelu što automatski znači da može da dobije bios crveno-crne boje. Prvo na šta nailazite je skraćeni režim, odnosno mod koji većinu potrebnih kontrola stavlja na glavni ekran. Alternativno, tu je napredni režim koji će vam omogućiti detaljno podešavanje svih stavki.
Za one koji ne vole da komponente svetle, postoji opcija da se LED-ovi ugase iz BIOS-a. Zanimljivu opciju predstavlja QFan tuning koji automatski prilagođava broj obrtaja ventilatora na kuleru. U praksi, ploča prođe kroz puni raspon brzina kojima ugrađeni ventilator raspolaže, uporedi ih sa temperaturama i prilagodi profil u skladu sa dobijenim vrednostima.
Ipak, sve što je potrebno za overklok je tu i ukoliko ne tražite da podešavate detaljno sublatencije memorije i neke dodatne napone koji će vam služiti samo u ekstremnim situacijama, možete da računate da vam ništa neće nedostajati. Uostalom, većina čak i najnaprednijih korisnika prilikom overkloka za “svaki dan” ostavi ova podešavanja na “auto”.
Odeljak za praćenje napona i temperature je praktično isti u odnosu na ostale modele, ali je ipak manji broj senzora i konektora za ventilatore smanjio količinu informacija koju možete da dobijete. Ne mnogo, tako da se ne treba previše opterećivati. Sve se pedantno prati i vrednosti svih očitavanja možete paralelno da nadgledate. Tu je i niz dodatnih opcija, među kojima se nalazi odličan sistem za fleš biosa, proveru SPD informacija za memoriju, kao i info o slotovima na ploči gde možete da vidite šta se gde nalazi.
Kutija definitivno više odgovara opisu Strix proizvoda nego nekada isključivih predstavnika RoG serije kao što su Maximus ploče na primer. Tu mislimo na izostanak jednoličnog bordo-crvenog dizajna koji nije davao nikakve indikacije o tome kakav se uređaj nalazi unutar pakovanja. Umesto toga, dočekuje nas pretežno crna kutija sa puno detalja kako sa prednje, tako i sa zadnje strane. Prednja stranica ne otkriva previše, već je osmišljena tako da privuče pažnju, dok se većina informacija o samoj ploči nalaze pozadi.
Zadnja strana prikazuje detaljne specifikacije, sliku ploče i objašnjenje nekih Asus tehnologija koje su implementirane i kojima kompanija želi da se istakne među ostalim proizođačima. Bez mnogo iznenađenja, u prvi plan je stavljena fantastična audio sekcija, AURA RGB sistem osvetljenja, USB 3.1 itd.
Propratno pakovanje nije preterano bogato, ali daleko od toga da može da se klasifikuje kao siromašno. Štaviše, retko smo viđali više ukoliko izostavimo slučajeve kada smo testirali naskuplje predstavnike nove generacije Intel ploča. Osnovne stvari su uključene i tu mislimo na SATA kablove kojih ima 4 komada, SLI HB mostič, alat za montažu procesora, dokumentaciju, disk sa drajverima i programima i sl. Osim toga, treba pomenuti nalepnice, podmetač, produžni kabl za RGB LED osvetljenje… Sve ovo čini paket bogatijim, a verujemo ujedno i ne previše skupljim za proizvođača.
Na kraju, tu je i tipična Asus antena za ploče koje poseduju WiFi modul. Već nekoliko godina ovaj dizajn se nije menjao, tako da ste ga u nekom momentu verovatno već videli. Za one koji su to propustili, reč je o jednostavnoj anteni sa magentnom bazom koja se lako “lepi” na kućište. Takođe, napravljena je tako da se presavije na polovini, kao što možete da vidite na slikama ispod.
Test konfiguracija:
CPU: Intel Core i5 7600K Matična ploča: Asus RoG Strix Z270E Gaming RAM: 2 x 8 GB DDR4 Geil TridentZ 3200 MHz HDD: Seagate 1TB 7200 RPM VGA: Intel HD Graphics Napajanje: Cooler Master V1200 PlatinumOS: Win 8.1 Pro
[modul]test=482[/modul][modul]test=483[/modul]Iako smo imali vrlo malo vremena da se igramo sa overklokom, ova ploča je bez ikakvih poteškoća ostvarila frekvenciju od 4800 MHz sa našim Core i5 7600K procesorom. Iako je to nešto manje od Maximus ploča koje smo imali prilike da testiramo u prethodom periodu, ovog puta za to možemo da okrivimo kratko vreme koje smo proveli uz ploču. Istina, bolje hlađenje bi verovatno takođe pomoglo,, pa smo uz Hyper 212 Evo morali da se zadovoljimo na pomenutih 4.8 GHz.
Asus RoG Strix Z270E Gaming je fantastična matična ploča koja nudi atraktivan dizajn, veliki broj mogućnosti na svim poljima, a tu je i provereni kvalitet izrade iz koga stoji sam Asus. Uz to, cena je niža u odnosu na Maximus IX Hero za dobrih 50-ak EUR-a, a pritom nema reči o bitnim odricanjima koje biste napravili ukoliko biste se odlučili upravo za ovaj model.
Prednosti:– Niža cena u odnosu na Maximus Hero- Odlično rešeno RGB osvetljenje- Kvalitet izrade i ugrađene komponente- WiFi modul se dobija fabrički- USB 3.1 na samoj ploči kao interni konektor
Nedostaci:– Malo slabiji overkloker od Maximusa
Matičnu ploču na test ustupio ASUS.
Asus RoG Strix Z270E Gaming
Strix serija matičnih ploča postaje sve bolja, a sada je dopunjena jednim modelom koji nam se veoma dopada. Razlog za to je što je reč o ploči koja nije jedna od Hero, Ranger, Formula modela, već se radi o verziji koja se krije iza kriptičnog imena Strix Z270E Gaming. Iako zbog toga neće biti prepoznata "iz prve" od strane većine ljubitelja hardvera, reč je o ploči koja može da stane rame uz rame sa ostalim elitnim proizvodima u ponudi Asusa.