Asus TUF Z270 Mark 1

Asus TUF Z270 Mark 1

Asus već dug period poseduje TUF ili The Ultimate Force seriju matičnih ploča. One su zaista posebne, jer prolaze posebne rigorozne vojne testove kako bi zadovoljile najviše standarde pouzdanosti i dobile odgovarajući sertifikat. Nova generacija Intel čipseta je tu, pa su tu i nove TUF ploče. Nama je na test stigao Mark 1 model, koji nam daje do znanja da će novi Asusovi "tvrdokrilci" biti bolji nego ikad.

    Sadržaj

      Nebojša Todorović
      Već na prvi pogled je sasvim jasno da je Asus TUF Z270 Mark 1 nešto drugačije. Za razliku od gotovo svih matičnih ploča gde se proizvođači trude da naprave što atraktivniji dizajn u gejming smislu, Asus je sa TUF serijom oduvek išao u pravcu vojno-industrijskog izgleda. Maskirne boje na oklopu su zaista specifične i teško ćete viđati ovako nešto u bilo kojoj drugoj porodici matičnih ploča.
      asus_tuf_z270_mark_1_017_s.jpg
      Druga stvar je to što pomenuti oklop prekriva kompletnu matičnu ploču i ostavlja tek poneki kvadratni centimetar otkriven. Oklop ima dve funkcije. Prva je očigledan, a to je da služi kao fizička zaštita ploče od spoljnih uticaja kao što su udarci, prašina i sl.
      asus_tuf_z270_mark_1_019_s.jpg
      Druga svrha je kanalisanje strujanja vazduha kroz svoje tunele kako bi se topao vazduh usmerio dalje od kritičnih tački kao što su naponska jedinica, čipset itd. Asus je predvideo čak i mogućnos ugradnje ventilatora od 40 mm koji bi pomogao pomenuto usmeravanje vazduha.
      [modul]specifikacija=9126[/modul]
      Kada smo već kod kamuflažnih boja, treba pomenuti da je čak i štampana ploča oko procesorskog ležišta napravljena tako da poseduje maskirne detalje. Oko LGA1151 ležišta se nalazi i naponska jedinica, koja je sačinjena od kvalitetnih zavojnica i kondenzatora. Filtracija napona je i ovde izvedena u 10 faza, ali sve komponente odgovaraju TUF standardu i prošle su razne testove pouzdanosti, tako da će izdržati i u najnezahvalnijim uslovima.
      asus_tuf_z270_mark_1_031_s.jpg
      Ukoliko bacimo pogleda na zadnju stranu oko LGA1151 ležišta, možemo odmah da primetimo brojne 4-pin konektore za ventilatore. To je zato što Asus TUF Z270 Mark 1 poseduje čak 10 konektora za ventilatore.
      asus_tuf_z270_mark_1_032_s.jpg
      Odmah pored LGA1151 soketa se nalaze i četiri DIMM slota sa zvaničnom podrškom za DDR4 module do 3866 MHz. Maksimalni podržani kapacitet memorije iznosi 64 GB, a kao i uvek tu je mogućnost rada u dvokanalnom režimu.
      asus_tuf_z270_mark_1_034_s.jpg
      Pored DIMM slotova je smešten i MEMOK! mikroprekidač koji je sakriven i uklopljen u oklop ploče. Treba pomenuti to da nema POST ekrana što je pomalo čudno za ploču ove vrste.
      asus_tuf_z270_mark_1_035_s.jpg
      Umesto njega pored hladnjaka čipseta se nalazi indikatori nepravilnosti u radu koje Asus naziva Q-LED Indicators. Ovo je interesantno rešenje koje može da posluži, ali ne daje detaljne informacije poput POST ekrana.
      asus_tuf_z270_mark_1_028_s.jpg
      asus_tuf_z270_mark_1_041_s.jpg
      Još jedna stvar koja nam se izrazito dopada je debela metalna ploča koja služi da poveća rigidnost matične ploče i zaštiti PCB od pritiska. Ona može da izdrži 10 kilograma pritiska, što znači da nema bojazni od oštećenja, pa kako opteretili ploču.
      asus_tuf_z270_mark_1_040_s.jpg
      asus_tuf_z270_mark_1_041_s.jpg
      Kao i kod Maximus IX Hero modela, tu su dva PCIe 3.0 x16 koji mogu da rade u x16/x1 ili x8/x8 režimu, a tu je i treći veliki PCIe 3.0 slot koji radi u x4 modu. Pored njih tu su i tri PCIe 3.0 x1 slota za ostale komponente.
      asus_tuf_z270_mark_1_024_s.jpg
       Kao i sve prethodne ploče sa sa Z270 čipsetom koje nisu dobijale dodatne kontrolere za “storage” jedinice, Asus TUF Z270 Mark 1 poseduje isti spisak SATA i M.2 konektora. Tu je šest SATA 6 Gbps priključaka, kao i dva M.2 interfejsa. Asus očigledno diže ruke od SATA Express 10 Gbps interfejsa, s obzirom da trend pokazuje kako isti nikada neće ozbiljno zaživeti niti za njim postoji neka preka potreba.
      asus_tuf_z270_mark_1_030_s.jpg
      U ovom slučaju, jedan je ostavljen dostupan i u njega se kartice montiraju vertikalno u odnsou na površinu ploče uz dodatak koji stiže u pakovanju.
      asus_tuf_z270_mark_1_027_s.jpg
      Drugi M.2 slot je sakriven ispod poklopca koji predstavlja deo oklopa. Sve što je potrebno je jedan šrafciger i lako ćete dobiti pristup ovom odeljku. Treba pomenuti i da Oba poseduju podršku za 32 Gbps protok i mogu da prime najduže M.2 kartice.
      asus_tuf_z270_mark_1_036_s.jpg
      asus_tuf_z270_mark_1_037_s.jpg
      Zadnji panel sa konektorima je vrlo sličan onom kod Maximus IX modela. Tu je pet USB 2.0 kao i dva USB 3.0. Pored njih, prisutna su i dva USB 3.1 porta od kojih jedan odgovara Type-C standardu (mali). Implementiran je i HDMI 2.0, DisplayPort i dva LAN priključka. Pet pozlaćenih audio konektora od 3.5mm i jedan S/PDIF čine priču zaokruženom, a pomenućemo još i prekidač za BIOS Flashback..
      asus_tuf_z270_mark_1_038_s.jpg
      Interesantno je da Asus nije nazvao audio sekciju ove ploče SupremeFX, iako poseduje sve karakteristike ovog sistema. Kao i kod ostalih nedavno testiranih ploča osnovu čini Realtek ALC S1220A koji je uparen sa pojačalom za slušalice i kvalitetnim audio kondenzatorima koje je potpisao Nichicon. Naravno, tu je i EMI zaštita, a podržana je reprodukcija 32-Bit/192kHz audio materijala. Takođe, Asus se hvali 120 dB SNR-om za reprodukciju, odnosno 113 dB SNR pri snimanju što je svakako pohvalno. Jedino što izostaje su dvostruka pojačala za slušalice, ali verujemo da mnogi neće ni primetiti izostanak drugog pojačala.
      asus_tuf_z270_mark_1_025_s.jpgAsus ne želi da menja dobitnu formulu, a njihov UEFI BIOS je jedan od najvećih uspeha. Jednostavno, ne treba onda da čudi to što TUF Z270 Mark 1 upošljava esencijalno isti UEFI bios kao i ostale Asus ploče. Tajvanski proizvođač praktično samo menja dostupne opcije i kolornu šemu kako bi se bios vizuelno uklopio sa imidžom ploče. Kao i obično, prvo na šta se nailazi je pojednostavljeni režim, odnosno mod koji većinu potrebnih kontrola stavlja na glavni ekran. Alternativno, tu je napredni režim koji će vam omogućiti detaljno podešavanje svih stavki.
      bios_asus_tuf_z270_mark_1_001.jpg
      Za one koji ne vole da komponente svetle, postoji opcija da se LED-ovi ugase iz BIOS-a. Zanimljivu opciju predstavlja QFan tuning koji automatski prilagođava broj obrtaja ventilatora na kuleru. U praksi, ploča prođe kroz puni raspon brzina kojima ugrađeni ventilator raspolaže, uporedi ih sa temperaturama i prilagodi profil u skladu sa dobijenim vrednostima. Ono što treba da se pomene jeste činjenica da zbog velikog broj konektora za dodatne ventilatore koje poseduje TUF Z270 Mark 1 optimizacija svih može da potraje ukoliko su priključeni.
      bios_asus_tuf_z270_mark_1_002.jpg
      Što se tiče overklok mogućnosti ove ploča, ona briljira i bukvalno može da se nosi rame uz rame sa bilo kojim Maximusom. Tu je kompletan set kontrola za detaljno podešavanje, ukoljučujući i Tweaker’s Paradise sekciju koja je, koliko nas sećanje služi, do skoro bila praktično ekskluzivno rezervisana za Maxiumse odnosno elitne predstavnike RoG porodice.
      bios_asus_tuf_z270_mark_1_004.jpg
      bios_asus_tuf_z270_mark_1_005.jpg
      bios_asus_tuf_z270_mark_1_006.jpg
      bios_asus_tuf_z270_mark_1_007.jpg
      bios_asus_tuf_z270_mark_1_008.jpg
       bios_asus_tuf_z270_mark_1_011.jpg
      Sekcija za praćenje napona i temperature je praktično ista u odnosu na ostale modele, ali je broj dostupnih informacija drastično obimniji. Za to je zaslužan ogroman broj senzora, koji su montirani svuda po ploči. Asus je odlučio da osnovne informacije ostavi u “Monitor” sekciji, a za detaljne informacije je tu Thermal Radar Temperature. TU možete videti informacije o temperaturi PCIe slotova, temperaturu memorije, USB 3.1 temperaturu i još mnogo toga.
      bios_asus_tuf_z270_mark_1_015.jpg
      Tu je i niz dodatnih opcija, među kojima se nalazi odličan sistem za fleš biosa, proveru SPD informacija za memoriju, kao i info o slotovima na ploči gde možete da vidite šta se gde nalazi.
      bios_asus_tuf_z270_mark_1_016.jpg
      bios_asus_tuf_z270_mark_1_017.jpg
       bios_asus_tuf_z270_mark_1_018.jpgKutije u kome stižu TUF iliti The Ultimate Force modeli su oduvek bile specifične, pa se tako i sada razlikuju u određenoj meri u odnosu na pakovanja drugih matičnih ploča iz Asus ponude. Prednja strana ponosno ističe 5 godina garantnog roka koji je ekskluzivan za TUF porodicu, što je moguće zahvaljujući rigoroznim testovima i specijalnim komponentama koje karakterišu matične ploče koje pripadaju ovoj familiji. Naravno, AuraSync je svojevrstan pečat trenutne generacije ploča tajvanskog proizvođača, pa je tako logo jasno vidljiv i ovde.
      asus_tuf_z270_mark_1_001_s.jpg
      asus_tuf_z270_mark_1_002_s.jpg
      Poleđina pršti od informacija, bilo da govorimo o specifikacijama koje su zaista pokrivene temeljno ili o tehnologijama koje Asus smatra najvažnijim i koje želi da se prikažu u prvom planu. Tu je dodatno pojašnjenje pomenutih tehnologija kao što su Thermal Armor, Thermal Radar 2+, AuraSync itd.
      asus_tuf_z270_mark_1_004_s.jpg
      asus_tuf_z270_mark_1_005_s.jpg
      Sadržaj propratnog pakovanja je prilično bogat. Tu su standardni elementi kao što su nalepnice, garantni listić, disk sa drajverima, uputstvo, a tu je i kupon za popust od 20% na CableMod kablove.
      asus_tuf_z270_mark_1_007_s.jpg
      Dopada nam se to što se uz svaku ploču isporučuje sertifikat pouzdanosti koji jasno prikazuje koje komponente su prošle koje rigorozne testove. Svakako povećava poverenje u TUF gamu, koje je i do sada doduše bilo ogromno.
      asus_tuf_z270_mark_1_008_s.jpg
      asus_tuf_z270_mark_1_009_s.jpg
      Naravno, tu su SATA kablovi, alat za instalaciju procesora, čvrsti SLI mostić, dodatak za montažu M.2 kartice uspravno i još poneki element. Treba istaći da Asus isporučuje i poklopce za PCIe slotove. Ideja je da ih zatvorite kada se ne koriste, kako bi se sprečilo prodiranje prašine u sam slot i eliminisala šansa za stvaranje kratkog spoja ili nastanak nekog drugog problema.
      asus_tuf_z270_mark_1_010_s.jpg
      asus_tuf_z270_mark_1_011_s.jpg
      asus_tuf_z270_mark_1_012_s.jpg
      asus_tuf_z270_mark_1_013_s.jpgTest konfiguracija:
      CPU: Intel Core i5 7600K Matična ploča: Asus TuF Z270 Mark 1 RAM: 2 x 8 GB DDR4 Geil TridentZ 3200 MHz HDD: Seagate 1TB 7200 RPM VGA: Intel HD Graphics Napajanje: Cooler Master V1200 PlatinumOS: Win 8.1 Pro
       
       
      [modul]test=482[/modul][modul]test=483[/modul]Kako je TUF Z270 Mark 1 sličniji Maximusima u pogledu overklok mogućnosti nego ranije, očekivali smo i da ćemo moći da ostvarimo frekvenciju od oko 5 GHz. To se pokazalo kao tačno, pa je očigledno da sada više nema nikakvih žrtvovanja OC mogućnosti kada su TUF modeli u pitanju. Dakle, jedino što se “žrtvuje” u odnosu na Maximus i RoG su gejming mogućnosti i podrška za njihov specifični softver.
      bios_asus_tuf_z270_mark_1_oc.png
      Oduvek smo imali posebno mesto u srcu za TUF seriju matičnih ploča. Njihov specifičan dizajn koji ih čini da izgledaju neuništivo, posebne komponente i činjenica da mere toplotu svakog kvadratnog centimetar svoje površine ih čini zaista jedinstvenim. Istina, u današnje vreme kada se generacije smenjuju na pola godine, pitanje je koliko vam garancija od 5 godina znači i da li ste spremni da je platite. Međutim, što se nas tiče, sama činjenica da gotovo ništa na tržištu slično ne postoji ih smešta u zasebnu kategoriju i ukoliko tražite apsolutnu pouzdanost i stabilnost od ploče pri kupovini novog Intel LGA1151 procesora, Asus TUF Z270 Mark 1 je pravi izbor.
      asus_tuf_z270_mark_1_award_s.JPG
      Prednosti:– Jedinstven dizajn- Pun oklop sa čepovima za PCIe slotove- Sertifikovana otpornost po vojnim standardima- Odlična platforma za overklokNedostaci:– Nismo je pronašli u domaćim cenovnicima
      Matičnu ploču na test ustupio ASUS.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test