ATI All-In-Wonder X1900

ATI All-In-Wonder X1900

Najmoćniji u familiji All-In-Wonder multimedijalnih 3D akceleratora zasnovan je na R580 grafičkom čipu koji podržava 48 tzv. pixel shader jedinica. Pored najboljih multimedijalnih mogućnosti u klasi, All-In-Wonder X1900 nudi i 3D performanse koje ga svrstavaju u high-end segment. Teško je o jednoj ovakvoj kartici ne govoriti u samim superlativima...

    Sadržaj

      Delimir Tasić

      Poslednja generacija ATI-jevih grafičkih čipova bila je jedinstvena i po tome što je u svim segmentima i cenovnim razredima, kanadska kompanija u isto vreme predstavila adekvatnog predstavnika. Takva sudbina nije zaobišla čak ni All-In-Wonder serijal, što dobija na značaju, ako se ima u vidu da je u prošlosti ATI uvek sa zaostatkom od skoro šest meseci predstavljao All-In-Wonder akcelerator zasnovan na GPU-ovima koji se nalaze na aktuelnoj liniji Radeon kartica. Tako su zaljubljenici u multimediju morali da čekaju dug vremenski period pre nego što budu u mogućnosti da pređu na noviju tehnologiju. Ipak, izgleda da se situacija menja, pa je All-In-Wonder X1900 predstavljen kada i Radeon X1900XTX i oba akceleratora zasnovana su na istim GPU jedinicama.

      ATI All-In-Wonder serijal u prošlosti proizvodilo je više kompanija, ali je proces dobijanja licence za proizvodnju bio dosta složeniji baš kao i sam proizvodni postupak. ATI je odlučio da takvu praksu prekine i da All-In-Wonder kartice ubuduće nudi samo pod svojim brendom dok će partneri biti u mogućnosti da se fokusiraju na Theatre 550 Pro i nova Theatre 650 Pro audio/video rešenja. Kako se All-In-Wonder serijal kartica prodaje u neuporedivo manjim količinama nego što je to slučaj sa Radeon-ima nema bojazni da kanadska kompanija neće biti u stanju da podmiri potrebe tržišta. A kada već govorimo o tržištu, postoje najave da će Built By ATI All-In-Wonder kartice ubuduće biti dostupne i na našem tržištu.
      Ukratko ATI All-In-Wonder X1900 najmoćniji je predstavnik All-In-Wonder serije kartica i ne razlikuje se previše po pitanju implementiranih tehnologija od svog prethodnika All-In-Wonder X1800XT modela, a čak ni od All-In-Wonder 2006 i All-In-Wonder X800GT/XL kartica. Ipak, ono po čemu je za spomenute akceleratore AIW X1900 nedostižan to je R580 grafičko jezgro koje u potpunosti podržava Shader Model 3.0 specifikaciju i ima 48 pixel shader jedinica baš kao i najmoćniji Radeon akceleratori zasnovani na istom grafičkom jezgru.


      Ipak, kako je izrada ovakvih kartica dosta složenija ATI je pribegao staroj praksi i takt grafičkog jezgra fabrički podesio na 500 MHz što je za 125 MHz niža vrednost nego u slučaju Radeon X1900XT kartica. Pored toga, memorija, koje u slučaju All-In-Wonder X1900 ima u količini od 256MB, ipak radi sa 256-bitnom magistralom, ali na taktu koji je za čitavih 200 MHz niži nego u slučaju Radeon X1900XT 3D akceleratora odnosno na „svega“ 480 MHz. Bilo, kako bilo, ne može se reći da je All-In-Wonder X1900 previše osakaćen u odnosu na najbrže predstavnike poslednje generacije ATI Radeon akceleratora. Pre svega, i samo ime sugeriše da ne treba očekivati performanse u rangu najmoćnijih Radeon-a (oznaka X1900 bez sufiksa…), ali testirana kartica nije, osim po taktovima jezgra i memorije, ni po čemu dodatno oslabljena u poređenju sa Radeon X1900XT(X) 3D akceleratorima.

      Full-pack
      Ovog puta All-In-Wonder X1900 dolazi sa kompletnom pratećom opremom za razliku od modela All-In-Wonder 2006 i All-In-Wonder X800GT koje smo od kompanije ATI dobili kao sample primerke za potrebe testa i kao takve stizale su sa minimalnim setom prateće opreme za razliku od kartica koje su namenjene prodaji. Prva stvar koja je nama upala u oči, osim same kartice o kojoj će biti reči u posebnom delu teksta, jeste najnoviji Remote Wonder Plus. ATI je skoro predstavio i treću reviziju svog softvera za podršku Remote Wonder daljinskim upravljačima. Novi Remote Wonder je manjih dimenzija u poređenju sa modelima I i II što je po našem subjektivnom mišljenju svakako korak napred. Naime, dimenzije prethodnih Remote Wonder daljinskih upravljača bile su prevelike, a tvrdi tasteri kod prve revizije dodatno su otežavali upotrebu.


      Novi softver koji se koristi sa Remote Wonder daljinskim upravljačima ima i posebno izdvojen profil za upotrebu sa Windows XP Media Center Edition 2005 operativnim sistemom nezavisno od tzv. plug-in sekcija posredstvom koje je omogućeno učitavanje predefinisanih konfiguracija za najpopularnije programe kao što su npr. Winamp, iTunes, Windows Media Player i sl. Profil koji se odnosi na Media Center 2005 tj. eHome aplikaciju koja je sastavni deo ovog operativnog sistema, aktivan je samo kada je eHome aplikacija u fokusu, čime se izbegavaju razne interferencije koje su veoma česte ukoliko se koristi „3rd party“ softver kao što je npr. Girder. Kada je primena pod Windows XP Media Center 2005 operativnim sistemom u pitanju, kao logično nameće se poređenje i sa referentnim Microsoft daljinskim upravljačem. Kao što i sa priložene slike možete videti, ATI-jevo rešenje osim što je mnogo bolje dizajnirano donosi i veći raspon mogućnosti po pitanju kontrole različitih aplikacija, ali Microsoft Remote ima jednu prednost kada je primena pod MCE 2005 u pitanju, a to je sistemska podrška za koju nisu potrebni nikakvi dodatni drajveri.



      ATI Remote Wonder Plus zahvaljujući ažurnosti kanadske kompanije radi i pod Apple Mac OS X operativnim sistemom. To može biti zgodno rešenje ukoliko ste na neki način na vaš Mac računar instalirali Front Row ili koristite EyeTV softver u kombinaciji sa nekom od kompatibilnih TV kartica. Kao i u slučaju PC verzije, Remote Wonder softver pod Mac OS X 10.4.6 omogućava i upravljanje velikim brojem aplikacije kao što su npr. PowerPoint, Keynote, iTunes i sl.  





      Po pitanju načina rada, novi Remote Wonder je sličan prethodnicima i takođe sa bazom koja se povezuje na slobodan USB port računara komunicira posredstvom Radio talasa. Prednost je što Remote Wonder Plus koristi samo dve AAA baterije, a i potrošnja je smanjena u poređenju sa prethodnicima.

      Pored, fenomenalnog Remote Wonder Plus daljinskog upravljača, ATI je u pakovanje All-In-Wonder X1900 kartice smestio svu moguću i nemoguću opremu. Kao i u slučaju modela X800GT i na AIW X1900 nalazi se specijalni konektora sa gusto spakovanim pinovima na koji se povezuje specijalan ATI kabl koji u evropskoj verziji kartice ima na sebi SCART konektor; priključak za ATI Domino box; pass through konektor za zvuk kojim se zvuk sa zvučne kartice šalje na SCART audio izlaze i naravno 15-pinski DSub priključak ukoliko i dalje koristite analognu konekciju sa monitorom.


      Na samom ATI Domino dodatku nalaze se: S-Video, kompozitni i audio izlazi. Treba napomenuti da se Domino konektor razlikuje u zavisnosti od toga da li se na njemu nalaze ulazi ili izlazi, a korisnik priključuje onaj koji mu u tom trenutku treba. Izbočine na površini Domino konektora predviđene su kako bi se dva ili više Domino konektora spojila u jednu celinu. Nažalost evropske verzije kartica nemaju dodatni HDTV domino box koji je dostupan u slučaju kartice namenjene prodaji u Severnoj Americi.


      Korisnici u Evropi imaju na raspolaganju specijalni DVI adapter koji posredstvom seta preklopnika na samoj adapteru transformiše DVI izlaz u HDTV uz mogućnost izbora rezolucije i do 1080i, kao i odnosa stranica u 16:9 modu. Nažalost time se gubi DVI konekcija ka monitoru, pa nam se rešenje sa dodatnim Domino adapterom, koje je namenjeno kupcima u SAD i Kanadi, mnogo više dopada. Ipak, mora se priznati da je ATI uspeo da kroz specijalni DVI adapter bude zaista jedinstven, a mogućnosti kontrole izlaza na ovaj način zahvaljujući setu preklopnika zaista su velike.
      Ostatak prateće opreme je manje-više uobičajen, a izdvojili bismo još i CD sa drajverima i pratećim softverom na kome se nalazi i ATI MPEG Decoder koji je za potrebe kanadske kompanije razvila firma CyberLink, a koji je neophodan a rad pod Windows XP Media Center Edition 2005 operativnim sistemom tj. njegovom komponentom pod nazivom eHome.

      Kartica

      Za razliku od Radeon akceleratora koji su po referentnoj specifikaciji izrađeni na crvenom PCB-u, All-In-Wonder kartice stižu na ljubičastoj štampanoj ploči. Dimenzije PCB-a u slučaju All-In-Wonder X1900 modela zaista su grandiozne i sasvim su uporedive sa modelom All-In-Wonder X1800XT. Hladnjak na All-In-Wonder X1900 modelu dodatno je poboljšan u poređenju sa All-In-Wonder X1800XT modelom i deblji je za 10mm uz nešto veći broj fino profilisanih bakarnih rebara. Na sreću, kao i sve ostale AIW kartice i model sa oznakom X1900 ne zauzima susedni slot svojim rashladnim sistemom. Tokom, rada kartica izuzetno tiha. Naime, nakon što se uključi računar ventilator na All-In-Wonder X1900 se okreće punom brzinom, da bi već nakon incijalizacije kartice BIOS dao komandu da se ventilator uspori kada je nečujan. Naravno, tokom rada kartica se zagreva, ali to ne prevazilazi Radeon modele iz iste klase. Ipak, retke su situacije kada se ventilator ubrzavao do nivoa kada je buka bila primetna, ali to zavisi dosta i od tipa kućišta u kome je smešten vaš računar, kao i od protoka vazduha u istom.


      Promene u dizajnu koje su prisutne kod All-In-Wonder X1900 kartice tiču se izmeštanja ATI Theatre 200 čipa na poleđinu PCB-a. Dakle, ATI je i kod najjače kartice zadržao Theatre 200 čip o kome smo više pisali u našim prethodnih testovima All-In-Wonder kartica. Ovom prilikom, implementiran je Theatre 200 čip izrađen savršenijim proizvodnim procesom, što se ogleda u manjim dimenzijama samog čipa u poređenju sa istim čipom na starijoj generaciji All-In-Wonder kartica. Na poleđini kartice nalazi se i NXT6000 čip koji je zadužen za kontrolu tjunera i u slučaju All-In-Wonder 1900 kartice implementiran je Microtune MT2121F koji se od modela MT2050 razlikuje po bržem reagovanju na komande, pa je promena kanala u ovom slučaju mnogo brža. VIA VT1632M čip prisutan je samo u slučaju PAL modela i obezbeđuje video izlaze posredstvom SCART konekcije. Dakle, signal iz etra dolazi do MT2121F tjunera i Nxt6000 čipa odakle se nakon procesa demodulacije slika šalje na procesiranje u Theatre 200 čip koji primenjuje svoje 2D Comb filtere, vrši uklanjanje snega sa slike i kolornu korekciju, R580 GPU takođe pomaže u procesiranju signala, ali pre svega prilikom njegove kompresije u MPEG2 format. Na kraju AVIVO engine vrši dodatne korekcije slike i prilagođava je za prikaz na ekranu. Kako Windows XP Media Center Edition 2005 zahteva tzv. Broadcast Driver Arhitecture tip drajvera za TV kartice koji obezbeđuje drugačiji pristup softvera samom TV tjuneru na karticama, ATI je zarad kompatibilnosti sa Windows XP MCE 2005 obezbedio drajvere koji su u potpunosti kompatibilni i deo su Catalyst paketa. Glavna prednost BDA drajvera jeste mogućnost instalacije većeg broja tjunera o čemu smo već pisali tokom testa Hauppauge TV kartica. Ovu mogućnost doneo je Windows XP MCE 2005 update rollup 2 (Codename: Emerald) i bez dodatnih intervencija omogućeno je korišćenje dva analogna i dva digitalna tjunera.


      Zagledajući karticu koja nam je ovom prilikom stigla na test, zapala nam je za oko i dosta manja oplata na Microtune MT2121F digitalnom tjuneru. Kako je R580 GPU dosta zahtevan po pitanju potrošnje, na kartici se nalazi i dodatni 6-pinski konektor za napajanje. Sama naponska jedinica spakovana je veoma pedantno i dodatno je hlađena aluminijumskim pasivnim hladnjakom koji se prostire celom širinom štampane ploče All-In-Wonder X1900 kartice.

      Softver

      Kako smo o ATI Multimedia Center softveru pisali u nekoliko navrata, ovom prilikom osvrnućemo se samo ukratko ne neke od mogućnosti koje nismo spomenuli u našim prethodnim testovima All-In-Wonder kartica. Kartica dolazi sa softverom verzije 9.13 što je ujedno i najnovija verzija koja je dostupna za javni download sa ATI.com lokacije. ATI Multimedia Center sastoji se iz više komponenti koje nisu samo namenjene gledanju i snimanju TV i RADIO programa. Tu su i mogućnosti reprodukcije DVD naslova, ATI Multimedia Player i sl.

      Pored dobro poznatog interfejsa za kontrolu same kartice, ATI je ponudio i tzv. EazyLook interfejs koji podseća na Windows XP MCE 2005 i koji se automatski pokreće svakog puta kada ATI MMC aktivirate pomoću daljinskog upravljača. Dakle, ukoliko sistem detektuje da ste ATI MMC startovali pomoću miša ponudiće vam tradicionalni interfejs, a u suprotnom na raspolaganju vam je EazyLook koji se odlikuje full-screen menijima koji vam omogućavaju neuporedivo lakšu kontrolu ukoliko ATI All-In-Wonder nameravate da koristite iz fotelje.



      Konfigurisanje ATI MMC aplikacije obavlja se posredstvom ATI Multimedia Center Configuration aplikacije koja se pokreće iz Start Menija. Vlasnici sve popularnijih monitora sa WIDE proporcijama slike, ovde imaju mogućnost da uključe podršku za 16:9/10 aspekt slike što će ukoliko sliku gledate u prozoru dati pravilan odnos stranica ukoliko selektujete 4:3 režim prikaza. Takođe, moguće je isključiti analogni ili digitalni prijem.
      Posebno je korisna mogućnost EazyConnect koja putem UDP ili TCP protokola omogućava streaming TV slike sa jednog računara kroz mrežu uz opcije za podešavanje kvaliteta streaminga i definisanje koji klijenti mogu, a koji ne da primaju video zapis sa servera koji ste definisali u ATI MMC softveru.

      Taman kada smo podesili daljinac pod MacOS X…

      Ono što nam je smetalo kod ATI Multimedia Center softvera kada je gledanje TV programa u pitanju, svakako je nemogućnost isključivanja Timeshifting opcije što je bilo moguće u softveru verzije 9.08. TV-On-Demand, kako ATI naziva Timeshifting, je korisna mogućnost, ali bi bilo zgodno kada bi bilo moguće isključiti ovu opciju kada se slika gleda u prozoru dok se na računaru radi nešto drugo. Rešenje za ovaj problem može se iznaći ukoliko u Registry bazi   vrednost ključa pod imenom „Live Mode“ sa 0 prebacite na 1. Dotični ključ nalazi se u okviru sledeće grane Registry baze Windows XP operativnog sistema…
      HKEY_CURRENT_USER/Software/ATI Technologies/Features/DTV/Chanell Manager/. Ipak, ovo je samo polovično rešenje, jer će svako novo gledanje TV programa upotrebom daljinskog upravljača EazyLook interfejsa uključivati iznova TV-On-Demant tj. vrednost spomenutog ključa će vraćati na 0. Ukoliko pak ne koristite EazyLook onda će na ovaj način Timeshifting biti zauvek isključen. Potrebe za upotrebom EazyLook interfejsa nećete imati ukoliko koristite Windows XP MCE 2005, jer je pod eHome aplikacijom Timeshifting uključen. Na taj način, kada radite blizu računara možete koristiti ATI MMC, a ukoliko koristite daljinski upravljač koristićete eHome.


      Performanse

      Kada su performanse All-In-Wonder X1900 kartice u pitanju probali smo nekoliko osnovnih testova, čisto kao ilustraciju brzine koju kartica postiže u 3D režimu…

      Procesori
      AMD Athlon 64 3800+ (2400 MHz, 1000 MHz HT, 512k L2)

      Kuler
      CoolerMaster Hyper48 (Socket 939)

      Matične ploče
      MSI K8N Diamond (nForce4 SLi)

      Memorija
      2x 512MB DDR400 Kingmax HardCore

      Grafička kartica
      ATI All-In-Wonder X1900

      Hard disk
      2x Maxtor SATA 80 GB (RAID0) + Maxtor 300 GB SATA+NCQ

      Optički uređaj
      Pioneer 111D

      Napajanje
      Cooler Master iGreen Power 500W

      Monitor
      Benq FP93GX (ustupio Kimtec)

      3D Mark 03

      Default Score
      13538

      3D Mark 05

      Default Score
      8481

      Doom III

      1280x1024x32 High Quality
      86,1

      AquaMark3

      Default
      73306

      CPU
      10472

      Graphics
      11286


      Rezime

      ATI All-In-Wonder X1900 donosi ono što je nedostajalo svim do sada testiranim All-In-Wonder karticama, a to je brzina. Iako ne može da se nosi sa najbržim Radeon akceleratorima, All-In-Wonder X1900 ni u kom slučaju nije spora kartica. Rešenja koja je ATI implementirao u slučaju testirane kartice zaista su jedinstvena. DVI-HDTV adapter koji obezbeđuje prikaz HDTV rezolucija na TV aparatima koji imaju podršku za novi standard jedinstveno je rešenje koje nudi visok nivou kvaliteta. Iako je Domino konekcija nešto jednostavnije rešenje i ne oduzima DVI, priključak za utehu je prisustvo DSub konektora na specijalnom kablu. Kvalitet slike koji obezbeđuje MT2121F tjuner je vrhunski i po tom pitanju nemamo apsolutno nikakvih zamerki. Naime, All-In-Wonder sa svojom naprednim rešenjima po pitanju procesiranja slike uveliko nadmašuje razne jeftine TV aparate, ali i mnoge modele iz srednje i više klase. Nažalost u našim uslovima nema mogućnosti za testiranje DVB-T prijema koji je takođe podržan i to zahvaljujući spominjanom Nxt6000 čipu. Iako, ATI Multimedia Center softver ume da pravi probleme, naš je savet da sve instalirate na čistu instalaciju operativnog sistema kako bi se izbegli razni konflikti sa starijim verzijama drajvera i softvera. Mi smo tokom testiranja karticu koristili i pod Microsoft eHome i pod ATI MMC softverom bez ikakvih problema.

      ATI All-In-Wonder X1900 – Benchmark Highly Recommended Award

      Sve u svemu, po pitanju multimedijalne primene, gledanja i snimanja TV/RADIO programa, ali i 3D performansi ATI All-In-Wonder X1900 je najbolje kombinovano rešenje na tržištu i kao takvo zaslužuje našu Highly Recommended nagradu!

      Karticu za potrebe testa ustupio ATI Tech.
      Benq FP93GX TFT-LCD monitor za potrebe test konfiguracije ustupio Kimtec.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test