Tokom nagradnog konkursa se posebno oštra borba vodila za drugo i treće mesto. Tri kandidata su dosta ravnopravno konkurisala za ove pozicije (i odgovarajuće nagrade) i sve se završilo tako što je – AMD odlučio da nagradi i četvrto mesto. Koliko je borba bila žestoka, dovoljno ilustruje podatak da je razlika u bodovima iznosila tačno – 1 poen između svakog narednog takmičara. Na kraju, drugo mesto je osvojio korisnik Sinda, sa svojim opisom ASUS R9 280X DCII TOP grafičke karte. U skladu sa našim ranijim najavama da ćemo objaviti testove svih nagrađenih učesnika, danas imate priliku da čitate test koji je osvojio drugu poziciju na nagradnom konkursu. Uživajte!
Sinda
Test: ASUS R9 280X DCII TOP
Prošlo je skoro dve godine otkada smo prvi put imali priliku da se susretnemo sa čipom kodnog naziva “Tahiti”, koji je obuhvatao 7900 seriju grafičkih kartica, tačnije modele HD7970, HD7970 Ghz Edition i HD 7950. Danas je na testu “rebrandirani” model 7970 (7970Ghz) grafičke kartice, koju je kompanija AMD odlučila da preimenuje u R9 280X! Mnoge je ovaj naziv u samom startu pomalo zbunio, jer se očekivalo da će AMD ići na neku vrstu “produžetka” u nazivu serije (npr. HD 89XX), ali su se ipak odlučili da celoj novoj liniji kako rebrandiranih tako i onih potpuno novih modela daju i potpuno novi naziv sa početkom “R9XXX-X”
Da stvar bude još interesantnija nama krajnjim korisnicima, AMD se odlučio da dosta “agresivno” nastupi sa launch cenama što je bukvalno celu R9 seriju učinilo mnogo pristupačnijom nego što je bio slučaj sa prethodnom HD79XX serijom, a samim tim su i naterali konkurenciju da malo popusti sa cenama kod GTX 780 i GTX 770 modela, kako bi mogli cenovno konkurisati AMD-u…. Da se ne bi previše zadržavali na samoj (GCN) arhitekturi koja je već svima odavno poznata (jer je R9 280X REBRANDIRANI 7970-7970Ghz) bacimo malo pogled na ovo prelepo parče hardvera. Ni manje, ni više, kratko i jasno – ASUS R9 280X DCII TOP.
[modul]specifikacija=4932[/modul]
Karta na testu stiže iz kompanije ASUS, sa novim, redizajniram DIRECT CU II hlađenjem, koji, ruku na srce bar u mojim očima izgleda zaista prelepo i dosta kompaktnije od prethodne verzije Direct CU hladnjaka, koji je “zaklanjao” čak 3 slota kada se grafička kartica instalira u sistem. Asus R9 280X DCII TOP poseduje 3GB radne memorije koja radi na 1600 MHz, dok brzina procesora iznosi 1070 MHz. Ovaj model je blago overklokovan u odnosu na referentni model, nepunih 10-tak procenata, što dovodi do nešto boljih performansi kod ove karte “out of the box”. Samo pakovanje je manje-više standardno, ali kad znate šta se nalazi unutar kutije, mislim da se nećete mnogo ni zadržavati gledajući u pakovanje i propratni materijal koji se dobija uz samu karticu.
Ako uporedimo ovaj model sa njegovim “starijim bratom” ASUS 7970 DCII TOP, primetićemo da je sama količina propratnog materijala koji se dobija uz karticu nešto manjeg sadržaja, ali samo pakovanje je i dalje jako lepo, “minimalističkog” stila, i veoma elegantno, kako smo i navikli da bude kada je ovaj proizvođač u pitanju i kada su u pitanju njegovi TOP modeli.
Kao što vidite, u kutiji se nalaze disk sa drajverima i propratnim softverom, osnovno uputstvo za upotrebu, jedan CrossFire most, i…..to bi bilo sve! Ovaj put nema nikakvih adaptera (DVI-VGA), molex-to-6/8pin konektora i slicnih džidžabidža! Sama karta stiže u standardnoj “antistatic” kesici, koju sam jedva čekao da otpakujem, i iz nje izvadim ovo, po mom mišljenju, prelepo parče hardvera!
Dužina karte je za modele ove klase uglavnom uobičajena, i iznosi 28 cm, te neće predstavljati problem prilikom ugradnje u maltene bilo koju vrstu kućišta.
ASUS R9 280X DCII TOP model poseduje 1x6pin i 1x8pin konektore za napajanje, dok deklarisana potrosnja, tzv. TDP iznosi 250 W.
Sto se tiče video izlaza, ovaj model poseduje jedan DVI-I i jedan DVI-D konektor, jedan DisplayPort, kao i jedan HDMI konektor. Karta takođe podržava OpenGL 4.3, PCIe 3.0 i DX 11.2 standarde, a maksimalna podržana rezolucija iznosi 4096×2160 piksela (Ultra HD).
Ventilatori na redizajniranom DC-u II hlađenju su prečnika 100mm.
Kako je testirani primerak podlegao garanciji, nažalost nisam bio u situaciji (nisam imao hrabrosti) da zavirim “ispod haube” i utvrdim lično koje su komponente korišćene na samom PCB-u kartice, te ću se poslužiti zvaničnim informacijama od strane kompanije Asus, pa ću ih samo proslediti ka vama. Naime, frekvencija GPU-a kod ovog modela iznosi 1070 MHz, što je 70 MHz više u odnosu na referentni model, dok 3 GB memorije radi na 1600 MHz, što je opet 200 MHz brže u odnosu na referentni model. Sami memorijski čipovi su potpisani od strane kompanije Hynix, i rade pri naponu od 1.5 V. Kada smo kod naponske sekcije, ovaj Asusov model može da se pohvali IZUZETNOM 10+2-faznom naponskom digitalnom jedinicom, koja poseduje svoj sopstveni hladnjak, kao što je i uvek bilo u praksi kod Asusovih Top modela.
Moram još da napomenem da je karta prilikom testa (kako na OC tako i na defaultnim taktovima) bila IZUZETNO tiha sto se tiče zvukova koji dopiru iz same elektronike, prvenstveno mislim na popularno “cičanje zavojnica”, koga u ovom slucaju nema, ni u najmanjoj meri! Bravo ASUS!
To bi bilo sve što se tiče uvodnog dela, tj. predstavljanja same kartice i njenih specifikacija, vreme je da se bacimo na testove!
Za prilike ovog testa,korišćene su sledeće komponente:
– Intel i7 3770K @ 4.5Ghz (Corsair H100i) – AsRock Z-77 Pro4-M – Patriot Venom Red 2x4Gb @ 1866 mhz (9-10-9-27 1.5v) – OCZ ZT 650W – Maxtor 500GB SATA2
Rezultati:
Testovi su rađeni na sledeći način:
Svaka igra koja poseduje svoj generički benchmark tool testirana je istim, dok sam za druge igre koristio Fraps-ov fps benchmark, (odabrani nivo igre igran nekih 15-tak minuta). Kod svih igara(osim Crysis 3) na procesoru je bio ugašen HT, kao i kod sintetičkih testova. Maksimalni stabilni 24/7 overklok kod ovog primerka je 1190/1680 MHz, što i nije bog zna kakav rezultat, ali uzevši u obzir da je karta već fabrički poprilično “nategnuta” ovo je sasvim solidan OC domet. Podešavanje,odnosno menjanje voltaže na ovom primerku je otključano, i max vrednost za setovanje iznosi 1.3 V (zbog v-dropa pod opterećenjem, GPU-Z pokazuje nešto manje vrednosti).
Posle ovog silnog “benchmarkovanja” za potrebe testa, i uopste igranja na ovoj karti, mogu samo da kažem jedno: Asus je stvarno odlično obavio posao sa R9 280X DC II TOP modelom! Karta je tiha, karta je hladna, karta jednom rečju “OTKIDA” u svakom pogledu! Dodatnih 10-tak odsto overkloka donosi otprilike isto toliko procentualnog ubrzanja u igrama, što uopšte nije za bacanje. Ovaj model biće sasvim dovoljan za igranje bilo koje najnovije igre u Full HD rezoluciji, sa otprilike svim detaljima “nasviranim” do daske!
Jednom rečju, za ove pare nema bolje! Jedini problem prilikom nabavljanja ovog modela, a i ostalih R9 280X modela grafičkih karti, može biti nestasica istih (znamo svi čime je izazvana nestašica), tako da će svi morati malo da se pomuče da dođu do ovakvog zlatnog parčeta hardvera. Što se mene tiče, ASUS R9 280X DC II TOP dobija od mene čistu desetku. Svaka preporuka!
Drugo mesto AMD nagradnog konkursa: Asus R9 280X DCII TOP
Nakon pobedničkog, red je došao i na preostala dva nagrađena prikaza sa AMD nagradnog konkursa. Pred nama je prikaz izuzetne grafičke karte kompanije ASUS, bazirane na AMD čipu. Konkretno, radi se o fabrički overklokovanom modelu ASUS R9 280X DCII TOP, karte sa dobro poznatim DCII rashladnim sistemom. Autor prikaza koji je pred vama na forumu koristi nadimak Sinda, i na konkursu je osvojio drugo mesto prema glasovima žirija, u čemu su učestvovali članovi Benchmark redakcije, predstavnik kompanije AMD, ali i posetioci našeg foruma čiji su se glasovi takođe itekako važili...