Filip Majkić
Gigabyte GA-MA74GM-S2H
CeBIT je razrešio sve misterije u vezi sa novim čipsetovima koji su došli iz kompanije AMD. Nakon što su se pojavile informacije da su 740G, 780V i 780G čipsetovi debitovali u Kini, bilo je samo pitanje dana kada će prvi proizvodi doći i na ostala tržišta – između ostalih, i naše. Od lokalnog predstavništva kompanije Gigabyte dobili smo GA-MA74GM-S2H matičnu ploču, mATX ploču baziranu na 740G čipsetu. Radi se o čipsetu namenjenom pristupačnim rešenjima, koji je predviđen za ugradnju na pločama cenovnog opsega 40-60 dolara. 740G i jeste i nije novi čipset. AMD 740G (RS740) spada u tzv. entry level i sadrži ATI Radeon 2100 integrisanu grafiku, sa grafičkim jezgrom koje radi na 400 MHz. Ovo jezgro podržava DX9 standard i Shader Model 3.0, i po praktično svemu je identičan dobro nam poznatom AMD 690G čipsetu, koji se pokazao kao veoma dobro rešenje i predstavljao pun pogodak za AMD strategiju nuđenja širokog spektra platformi prilagođenih potrebama korisnika različitih profila. Evo i podsećanja na naš opširni uporedni test AMD 690G matičnih ploča.
Čemu onda predstavljanje novog-starog, donekle rebrandiranog rešenja? Stvar je vrlo jednostavna – 740G je u pin kompatibilan sa 780V i 780G čipsetovima više klase, te kao takav predstavlja odgovor na potrebe proizvođača matičnih ploča za što ekonomičnijom proizvodnjom i omogućava im da pojednostave proizvodnju, pošto je moguće koristiti istovetan PCB za sva tri čipseta. Sa izuzetkom integrisanog grafičkog procesora, koji radi na 50 MHz višem taktu (400 MHz u 740G naspram 350 MHz u 690G), sve ostalo je u suštini identično, posmatramo li isključivo čipset. Ali novina svakako ima, posebno ukoliko posmatramo priču u nešto širem kontekstu – AMD 740G se sada uparuje sa SB700 južnim mostom, novom iteracijom southbridge rešenja i naslednikom SB600 modela. Takođe, dodata je i podrška za Socket AM2+, sa kojim ova ploča i dolazi. No, pređimo na samu matičnu ploču…
Gigabyte GA-MA74GM-S2H dolazi u mATX formatu sa obezbeđenom podrškom za korišćenje svih Socket AM2 i AM2+ procesora. Poseduje plavi PCB i bazira se na AMD 740G i SB700 čipsetovima. Dimenzije ploče iznose 234 x 244 milimetara, i kao takva ona može stati u veliki broj kućišta namenjenih HTPC ili Media Center napravama, za šta nagađamo da će ih korisnici obilato koristiti. Ploča poseduje veliki broj dodatnih konektora i portova, a svakako veoma respektabilnu sumu istih za ploču ove klase. Naponska sekcija je opremljena tzv. “solid capacitor” kondenzatorima, što i ovaj proizvođač sa ponosom ističe.
Podržani su AMD FX Phenom, Phenom, Athlon 64, 64 X2 i FX procesori, ali HyperTransport Technology implementacija je pomalo…čudna. Naime, ukoliko instalirate AM2+ CPU u novu ploču, bus će se spustiti sa HT3.0 na HT 1.0. Čemu ovakva stimulacija za korišćenjem starijih modela procesora, nije nam baš sasvim jasno. Istina, shvatamo da će retko ko odlučiti da uz ovakvu ploču kupi četvorojezgarni Phenom visokog radnog takta, ali perspektiva sa dolaskom npr. Phenom 9050 četvorojezgarnog procesora nam je delovala veoma primamljivo, pošto bi u teoriji sa tim procesorom i ovom pločom bilo moguće sklopiti veoma respektabilnu konfiguraciju, sa spremnim grafičkim čipom, te ponuditi snažnu platformu. Zaista šteta. Iako će radni takt procesora ostati neizmenjen u slučaju korišćenja AM2+ procesora, njegove performanse će “propatiti”. I dalje će se raditi o solidnoj kombinaciji, ali…
Dva memorijska slota ne zvuče preterano impresivno na papiru, ali koliko vam slotova zaista treba, tim pre što se u ova dva 240-pinska DIMM-a može smestiti do 8 GB DDR2-800/667 memorije – dual channel se jednostavno podrazumeva. Interesantno je da na ploči stoji DDR2-1066 oznaka, iako je po zvaničnim specifikacijama podržana DDR2-800/667 memorija. 24-pinski ATX konektor za napajanje se nalazi u gornjem desnom uglu, a dodatni ATX 12V 4-pinski konektor za napajanje u gornjem levom uglu. Severni i južni most se hlade pasivno, pri čemu je hladnjak na severnom mostu nešto većih gabarita, što je i za očekivati, posebno sa povećanjem radne frekvence IGP-a. Zagrevanje je sasvim simbolično. Ploča ima jedan PCI-Express x16 slot, koji itekako može poslužiti u slučaju da integrisana grafika ne zadovoljava potrebe korisnika. U kombinaciji sa nekom pasivno hlađenom grafičkom kartom, moguće je kreiranje potpuno bešumnog i respektabilnog sistema. Tu su i dva PCI slota za eventualna dodatna proširenja, ali i jedan PCI-Express x1 slot koji lako može promaći, a nalazi se odmah levo od northbridge hladnjaka i obojen je crnom bojom.
Ploča poseduje Realtek 8111C mrežni čip, odnosno Gigabit Ethernet port. Realtek ALC888 podržava High Definition Audio i obezbeđuje šestokanalni zvuk, a ploča podržava i S/PDIF Out. Sa druge strane, imamo jedan IDE port i jedan port za flopi. Naravno, ovi konektori služe da se obezbedi kompatibilnost unatrag, dok one koji idu u korak sa tehnologijama može radovati vest da, za razliku od prethodnika koji je zvanično podržavao četiri SATA porta, AMD 740G podržava šest SATA 3 Gbps portova. Tu su i tri podržana RAID moda – RAID 0, RAID 1 i RAID 10, što ukupno gledano obezbeđuje dovoljno raznovrsnih opcija, naročito imamo li u vidu klasu ploče. Takođe, podržano je do 12 USB 2.0 konektora, od čega se na I/O panelu nalaze četiri konektora, dok je za ostale neophodno povezati odgovarajuće USB brekete na neki od četiri priključka (svaki obezbeđuje mogućnost priključenja po dva dodatna USB 2.0 porta), a koji se nalaze u donjem delu ploče. Pomenimo da je podržan i Trusted Platform Module (TPM), preko header-a koji se takođe nalazi na ploči.
Konačno, ono što nas je najviše oduševilo – ploča nudi čak tri različita načina za povezivanje displeja, uključujući tu VGA, DVI (sa podrškom za HDCP), ali i HDMI. Na ovaj način je moguće lako povezati računar sa praktično bilo kakvim ekranom, bez obzira na interfejs. Takođe, uvek valja pohvaliti prisustvo HDMI konektora, pomoću kog je moguće jednim kablom “izbaciti” i sliku i zvuk na odgovarajući uređaj (npr. LCD televizor). Jasna orijentacija prema multimediji je više nego očigledna, a grafičke performanse su relativno pristojne, pod uslovom da nemate potrebu za igranjem najnovijih naslova – za koje ionako služe računari drugačije koncepcije. Podržana je ATI Avivo tehnologija i hardversko dekodiranje video sadržaja visoke definicije, tako da i u tom smislu ploča dolazi spremna za HD eru u kojoj se već uveliko nalazimo.
Specifikacije:
CPU Support for Socket AM2+/ AM2 processors: AMD Phenom™FX processor/ AMD Phenom™ processor/ AMD Athlon™ 64 FX processor/AMD Athlon™ 64 X2 Dual-Core processor/AMD Athlon™ 64 processor/AMD Sempron™ processor
Chipset North Bridge: AMD 740G
South Bridge: AMD SB700
Memory 2 x 1.8V DDR2 DIMM sockets supporting up to 8 GB of system memory
Support for DDR2 800/667 MHz memory modules
Onboard Graphics Integrated in the North Bridge (ATI Radeon 2100)
Audio Realtek ALC888 codec, High Definition Audio, 2/4/5.1/7.1-channel, Support for S/PDIF Out, Support for CD in
LAN – Realtek 8111C chip (10/100/1000 Mbit)
Expansion Slots 1 x PCI Express x16 slot (The PCI Express x16 slot conforms to PCI Express 2.0 standard.), 1 x PCI Express x1 slot, 2 x PCI slots
Storage: 1 x IDE connector supporting ATA-133/100/66/33 and up to 2 IDE devices, 6 x SATA 3Gb/s connectors supporting up to 6 SATA 3Gb/s devices, Support for SATA RAID 0, RAID 1 and RAID 10
1 x floppy disk drive connector
Up to 12 USB 2.0/1.1 ports (4 on the back panel, 8 via the USB brackets connected to the internal USB headers)
Back Panel Connectors 1 x PS/2 keyboard port, 1 x Parallel port, 1 x D-Sub port, 1 x DVI-D port, 1 x HDMI port, 1 x optical S/PDIF Out connector, 4 x USB 2.0/1.1 ports, 1 x RJ-45 port, 3 x audio jacks (Line In/Line Out/Microphone)
Za kraj nam ostaje da pohvalimo AMD i Gigabyte na dobro obavljenom poslu. Iako ne preterano različita od ploča baziranih na 690G čipsetu, GA-MA74GM-S2H donosi par novih mogućnosti – brže grafičko jezgro, više SATA portova, više USB 2.0 portova za korisnike, odnosno lakšu proizvodnju za velike kompanije koje prave matične ploče usled pin-to-pin kompatibilnosti 740G čipseta sa 780V i 780G modelima. Veoma dobre performanse i odlične multimedijalne mogućnosti karakterišu ovaj proizvod, a da ne dolazi do spuštanja bus-a prilikom korišćenja Socket AM2+ procesora cela slika bi bila gotovo idealna – praktično ne bi bilo previše potrebe da se relativno nezahtevni korisnici opredeljuju za “full” ATX ploče, imamo li u vidu šta sve ovaj model donosi. No, i ovako predviđamo ploči lepu budućnost, naročito za potrebe kreiranja HTPC ili Media Center konfiguracija, ali i malih i solidnih konfiguracija namenjenih svakodnevnom radu, ili pak o konfiguracijama dizajniranih sa apsolutnom tišinom rada kao podjednako bitnim kriterijumom uz performanse – u slučaju da je korisniku svaki dinar bitan, ne vidimo zašto ne bi uzeo u razmatranje ovakvo rešenje. Gigabyte GA-MA74M-S2H je najlakše opisati sa – mala ploča velikih mogućnosti.
Prednosti:
Cena, odnos cene i performansi
Multimedijalne mogućnosti, HDMI
Kvalitet izrade
Puno USB 2.0 i SATA portova
Mane:
Degradiranje performansi sa Socket AM2+ procesorima
Uređaj za prikaz ustupio Gigabyte