Flash:  Gigabyte GeForce 9600 GT SilentCell

Flash: Gigabyte GeForce 9600 GT SilentCell

Za one koji žele da kreiraju nečujan PC računar

    Sadržaj

      Filip Majkić

      Gigabyte GeForce 9600 GT SilentCell

      GeForce 9600 GT karte su na tržištu već više od godinu dana, a i kada su se pojavljivale bile su „samo“ solidna rešenja srednje klase. Međutim, katkad se pojave novi razlozi za kupovinu starih, već dokazanih rešenja. Nekada je to usavršavanje proizvodnog procesa koje donosi nove mogućnosti (na primer, relativno nedavno predstavljene 9600 GT Green karte koje troše manje i ne zahtevaju dodatni konektor za napajanje), a nekada to može biti kreiranje potpuno drugačijeg modela. Takvi modeli često donose mogućnost korišćenja karte u nekom vidu koji do tada korisnicima ili nije padao na pamet, ili jednostavno nisu asocirali kartu kao nešto što raspolaže takvom mogućnošću. Ovde imamo takav slučaj.

      Pred nama je Gigabyte 9600 GT SilentCell grafička karta, ili kako joj glasi kodni naziv – Gigabyte GV-N96TSL-1GI. Tajvanska firma je na CeBIT sajmu u Nemačkoj tokom marta ove godine predstavila dve nove tehnologije za tržište grafičkih karti. Prva od njih je Ultra Durable VGA tehnologija. Ultra Durable tehnologiju Gigabyte već neko vreme primenjuje na tržištu matičnih ploča, za šta je pobrala brojne pohvale. Nešto slično je donela i na tržište grafičkih karti. O čemu se zapravo radi? Prosto rečeno, kvalitet izrade je na primetno višem nivou. U praksi, Gigabyte udvostručuje količinu bakra u Power i Ground slojevima PCB-a (ukupno dve unce, odnosno 56,7 grama), koristi japanske „all-solid“ (oklopljene i čvrste) kondenzatore, MOSFET elementi su Low RDS tipa, a prigušnice sa magnetnim jezgrom su izrađene od legure gvožđa. Pored toga, koriste se vrhunske memorije južnokorejskih kompanija Samsung i Hynix. Sve to bi trebalo da rezultuje spuštanjem temperature GPU-a i karte za oko 5-10%, kao i eliminacijom zagrevanja širokih zona PCB-a oko najvrelijih čipova, uvećanjem sposobnosti za overklok od 10 do 30%, kao i 10-30% manjim gubicima u prelaznim režimima.

      Druga tehnologija je u stvari pasivni kuler veoma dobrih performansi. Njegova oznaka je SilentCell i u praksi se radi o velikom, glomaznom dvoslotnom kuleru koji prekriva praktično kompletnu gornju površinu grafičke karte. Bazira se na kombinaciji velikog broja rebaraca na velikoj površini, koji disipiraju toplotu i izrađeni su od aluminijuma, bakarnog podnožja sa velikom površinom prijanjanja, kao i tri velike high-performance toplotne cevke, što u praksi znači da je njihova debljina 8 milimetara, umesto standardnih 6 milimetara. Ovakav kuler je dizajniran da hladi i daleko brže i vrelije čipove od 55-nanometarske revizije G94 jezgra koje zatičemo u 9600 GT, pa stoga nije ni čudo što u dobro provetrenom kućištu spušta temperaturu GPU-a i do 10-ak stepeni (Gigabyte tvrdi da se temperatura spušta za do 18 stepeni, ali nismo primetili baš toliko nižu temperaturu). Pride, aluminijumska rebarca i uopšte gornja površina kulera je horizontalnog usmerenja, tako da pomaže kreiranje vazdušnog tunela u dobro provetrenim kućištima. Kao i uvek, pozivamo na oprez i dobro provetravanje unutrašnjosti vaših kućišta kada koristite ovakve karte. U slučaju da je provetravanje loše, situacija se može iz korena promeniti i vaša karta postati ekstremno vrela, iako će i dalje raditi.

      Karta stiže u klasičnom, stilizovanom kartonskom pakovanju. Unutar njega zatičemo samu kartu, CD sa drajverima (naravno, uvek preporučujemo korišćenje poslednje verzije istih sa matičnog sajta, uputstvo za korišćenje koje će početnicima olakšati instalaciju i u hardverskom i u softverskom smislu, DVI-VGA adapter, kao i PCIe-molex adapter, koji će vam omogućiti da napajate kartu pomoću dva molex-a u slučaju da nemate šestopinski PCIe adapter za napajanje na raspolaganju. Sama karta zahteva prisustvo jednog PCIe konektora za napajanje. Tu je i S/PDIF kablić koji se povezuje na grafičku kartu sa jedne strane, odnosno na S/PDIF pinove na matičnoj ploči sa druge strane. Ovo je neophodno da bi se i zvuk pored slike prenosio preko HDMI izlaza. Sama karta deluje masivno, iako nema previše bojazni po tom pitanju. PCB je plave boje, koriste se Samsung memorijski čipovi, a gornja površina je skoro u potpunosti prekrivena SilentCell kulerom, iz koga samo na gornjoj strani „vire“ toplotne cevke. Treba reći da se SilentCell kuler ne naslanja direktno na memorijske čipove, već se Gigabyte uzda u svoju Ultra Durable VGA tehnologiju da potpomogne „kontroli“ toplote. U gornjem levom uglu je SLI konektor. Pozadi zatičemo čak tri vrste izlaza – D-Sub i, DVI, koje ne treba posebno predstavljati, ali i HDMI port, čime se ova karta u startu kandiduje za vaš HTPC računar (pod uslovom da niste ograničeni samo na niskoprofilne modele). HDMI konektor ste verovatno već upoznali, ali ćemo za svaki slučaj ovde ponoviti da se radi o standardu multimedijalne industrije. Ovaj konektor služi za prenos slike i zvuka istovremeno i možete ga zateći na praktinčno svim danas dostupnim LCD i plazma televizorima. Zahvaljujući tome, na HDMI je moguće priključiti uređaje koji podržavaju FullHD (1920 x 1080, 1080p) rezoluciju i uživati u multimedijalnom sadržaju i visokoj definiciji.

      Specifikacija:
       

       

      Gigabyte 9600GT SilentCell

      Kategorija

      Niža srednja klasa

      Karakteristike

      Pasivno hlađenje, Ultra Durable VGA, HDMI native

      Grafički čip

      Nvidia G94, 55-nm

      Broj šejder procesora

      64

      Memorija

      1024 MB GDDR3

      Memorijska magistrala

      256-bit

      Radni takt GPU-a

      650 MHz

      Radni takt šejdera

      1625 MHz

      Radni takt memorije

      900 MHz (1800 MHz efektivno)

      Kuler

      SilentCell, pasivni

      Konektori

      DVI, VGA, HDMI

      Podržane tehnologije

      DirectX 10, SM 4.0, SLI, CUDA, PhysX

      Garancija

      3 godine

      Cena

      110 evra

      Sama karta radi na referentnim radnim taktovima, odnosno na 625 MHz za GPU, 1625 MHz za jezgro i 1800 MHz za memoriju. Raspolaže sa 1 GB GDDR3 memorije, što je dvostruko više od referentnog modela, premda se postavlja pitanje svrsishodnosti implementacije velikih količina memorije u karte koje ne mogu da je iskoriste. Sa memorijom se komunicira preko 256-bitne magistrale. Gigabyte 9600 GT SilentCell podržava DirectX 10, Shader Model 4.0, OpenGL 2.1, SLI, PhysX i CUDA tehnologije.

      Kao i kod drugih 9600 GT rešenja, najveći problem ove karte su performanse, odnosno odnos cene i performansi. Za relativno male dodatne novce može se nabaviti primetno brža karta. No, to kod ovog modela dolazi do daleko manje izražaja, jer je u prvom planu – nečujnost. Iako se neki kuleri mogu dovesti u stanje „praktične nečujnosti“ softverskim putem, brojni korisnici jednostavno ne priznaju ništa osim pasivnog hlađenja. Ovaj put imaju dodatnih razloga za zadovoljstvo, pošto je pasivno hlađenje u ovom slučaju i vrlo efikasno. Kultura rada, kvalitet izrade i širok broj podržanih konektora, uključujući i HDMI su prednosti ovog modela u odnosu na većinu konkurentskih rešenja. Što se tiče overklokinga, moramo reći da nas je karta prijatno iznenadila. Najbolji rezultat koji smo ostvarili uz potpuno stabilan rad je 802 MHz kada se radi o jezgru, odnosno čak 2060 MHz kada se radi o memoriji! Naravno, ponavljamo da je veoma bitno obezbediti dobro provetreno kućište. U svakom slučaju, karte sa pasivnim kulerima uvek imaju svoj krug kupaca, pa nema sumnje da, uprkos tome što se bazira na prilično starom čipu, 9600 GT SilentCell očekuje lepa budućnost.

      Prednosti:

      – nečujan kuler odličnih performansi
      – kvalitet izrade
      -mogućnost overklokovanja
      – podržan HDMI interfejs

      Mane:

      – ne baš sjajan odnos cene i performansi

      Karticu na test ustupio Gigabyte.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test