Nebojša Todorović
Nova generacija DDR memorija, barem prema našem mišljenju, nikada nije imala sporiji uzlet. Prvo su tu bili problemi sa overklokom kod LGA2011-3 platforme, pa zatim cinjenica da DDR4 u startu nije donosio prakticno nikakvu prednost u odnosu na DDR3, nakon čega je prošlo puno vremena pre nego što smo videli upotrebnu vrednost DDR4 na dostupnijim platformama.
Jednostavno, kada je podrška bila rezervisana isključivo za najsnažnije Intel HEDT procesore, većina nas nije imala neku korist o razmišljanju o novoj memoriji. Takođe, cene su dugo vremena bile znatno veće, posebno za brže module, a upravo njih ima smisla kupovati, jer zbog opuštenih latencija DDR4 deklarisan na 2133 MHz neće doneti poboljšanje u odnosu na DDR3 memoriju na istom taktu.
Situacija se polako menja. Dobili smo Skylake i LGA1151 platformu koja spada u pristupačniju klasu u Intelovoj ponudi. Uskoro će tu biti nova generacija procesora, kao i Intel Z270 čipset, a cene su postale smislenije kako je vreme prolazilo. Na kraju, tu je i AMD-ov ZEN koji mnogi željno očekuju, a koji će isto tako u velikoj meri doprineti da se DDR4 omasovi, jer je AM4 platforma dizajnirana za rad sa novom generacijom memorije. U svakom slučaju, kurs je veoma lagano krenuo da se menja, pa tako možemo da očekujemo da DDR4 postane sve traženija roba.
Vratimo se na G.Skill, koji nam je na test poslao četvorokanalni kit sa oznakom “F4-3200C14Q-32GTZ”. Iza ove kriptične oznake se krije set od četiri TridentZ modula deklarisan na 3200 MHz, što ste verovatno i sami zaključili, dok su latencije neočekivano zategnute na 14-14-14-34-2T, a sve to pri naponu od 1.35 V. Interesantno je to koliko kompanija nudi različitih opcija, pa ove module možete naći u istom pakovanju, samo sa opuštenijim latencijama. Oni će izgledati isto, imati isti kapacitet, ali je cena niža ukoliko niste isuviše zahtevni.
Proizvođač nudi niz različitih kombinacija boja, od kojih smo mi dobili verovatno najmanje interesantnu. Naime, na test nam je stigla kombinacija gde su hladnjaci sive boje, dok je vrh hladnjaka bele. To daje najmanji mogući kontrast i može se reći da je u ovom izdanju TridentZ gotovo neupadljiv. Pritom, tu je niz alternativnih kolornih šema, od kojih je kliše crno-crvena uvek dobar izbor, ali su tu i crno-narandžasta ili čak crno-žuta opcija zanimljivije. Naravno, sve zavisi od toga šta želite da postignete.
Izrada je praktično perfektna i jasno je da G.Skill ima mnogo iskustva na ovom polju. Veliki hladnjaci su prilično teški, ali je visina od 45mm dovoljna da omogući ugradnju mnogih “tower” kulera i tek poneki model bi mogao imati problem zbog toga što mu ram zalazi u “vazdušni prostor”.
Kako TridentZ nosi “Intel Core” logo, jasno je da je tu podrška za novu generaciju XMP-a, odnosno 2.0 da budemo precizni, tako da je potrebno samo da aktivirate profil i nema potrebe za finim podešavanjima. Barem je tako u teoriji, što ćemo proveriti kasnije.
Test sistem:CPU: Intel Core i5 7600KRAM: 4 x 8 GB G.Skill TridentZ 3200 MHz DDR4Grafička karta: Intel HD Graphics 630Napajanje: FractaDesign Tesla R2 800W
Kao što smo već rekli na prethodnoj strani, nije bilo teško podesiti memoriju na 3200 MHz, takt za koji su ovi moduli dizajnirani. Tri-četiri klika u UEFI biosu je bilo sve što nam je trebalo i sistem se ubrzo podigao sa RAM-om podešenim na 3200 MHz. U poređenju sa JEDEC propisanim standardom od 2133 MHz to je 50% veći takt tačno u procenat. Doduše, da bi to bilo moguće, napon je skočio primetno, sa 1.2 na 1.35, ali je to standardno kod modula u ovoj kategoriji.
Nažalost, na polju overkloka nema nikakvih iznenađenja. Probali smo da vidimo šta će da se desi nakon povećanja samog takta bez povećanja napona i praktično smo odmah naišli na zid. Sledeći pokušaj je bio povećanje napona do optimističnih 1.42V sa čim se takođe nismo proslavili previše, da bismo optimalni maksimum pronašli na 3466 MHz, ali smo morali da žrtvujemo latencije u primetnoj meri. Da li bi imalo smisla koristiti ova podešavanja za “svaki dan”? Smatramo da ne i da je 3200 MHz više nego dovoljno, pri fabričkim podešavanjima i da je upravo to “sweet spot”. Štaviše, to i rezultati nedvosmisleno potvrđuju, jer opuštene latencije smanjuju performanse više nego što ih dodatnih 266 MHz uvećavaju.
[modul]test=480[/modul]G.Skill TridentZ je očigledno veoma kvalitetno napravljen DDR4 kit, koji na svojoj strani ima dizajn, veliki izbor kolornih šema, pristojan klirens, u našem slučaju niske latencije, kao i možda najbitnije, doživotnu garanciju.
Čak i u slučaju da vam nešto ne odgovara, kompanija nudi niz drugih opcija. Veći ili manji kapacitet, zategnute ili opuštene latencije, drugačije boje, tako da ne postoji scenario u kom ovi moduli ne mogu da ispune vaša očekivanja. Ukoliko jurite rezultate i sve brojite u megahercima, tu je čak i TridentZ 2 x 4 GB komplet koji je testiran na frekvenciji do 4266 MHz. Naravno, malo ko će u praksi imati realan razlog za takvim kitom, ali ovim potezom G.Skill daje do znanja da ima pristup velikoj količini čipova i mogućnost da probere najbolje primerke.
Za kraj ostaje samo da kažemo da je naš komplet možda i optimalan na polju odnosa radnog napona, frekvencije i latencija, tako da smo više nego zadovoljni. Štaviše, da postoji na domaćem tržištu, G.Skill TridentZ bi bio u najužem izboru ukoliko bismo planirali prelazak na platformu koja zahteva DDR4 memoriju.
Prednosti:– Kvalitet izrade- Doživotna garancija- Veliki izbor kombinacija boje- Odnos frekvencije i latencija
Nedostaci:– Nema ga na našem tržištu
G.Skill TridentZ 32 GB 3200 MHz DDR4
G.Skill je svoj uspeh izgradio na fantastičnim memorijama za entuzijaste. Uprkos tome što je u poslednje vreme akcenat bačen na gejming periferije, koje smo i mi nedavno testirali, RAM moduli su ono u čemu je G.Skill zaista najbolji. Najnoviji moduli po imenu TridentZ su dokaz da je kompanija ne samo u igri, već u samom vrhu. Ovaj set modula napušta dosadašnji dizajn i pokazuje da kompanija ima smisla za promenu kada za to dođe vreme.