Gainward GeForce GTX 660 Ti Phantom

Gainward GeForce GTX 660 Ti Phantom

Iako smo nedavno imali "okupljanje" novog GeForce GTX 660 Ti modela čime smo pokrili tri veoma bitna "igrača" na domaćem tržištu, ovoj trci se priključio i Gainward sa svoja dva modela od kojih ćemo vam jedan predstaviti danas. U pitanju je Phantom verzija u koju Gainward polaže puno nade, jer po njihovim rečima Phantom kartice imaju jedno od boljih rashladnih sistema na tržištu. Ova kompanija je oduvek bila poznata po svojim Golden Sa

    Sadržaj

       

      Nebojša Todorović

      Gainward je vrlo lepo upakovao svoj proizvod, a osim stilski lepo rešene kutije, na njoj se nalazi pregršt informacija vezanih za novu generaciju NVIDIA grafičkih karti, ali i konkretno za Phantom seriju čije je hlađenje dizajnirano tako da parira drugih rashladnim sistemima poput DirectCU II, TwinFrozr, WindForce itd. Na kutiji je napravljen transparentan prorez, pa odmah možete videti kako grafička karta koja se nalazi unutra i izgleda.

       


       

      Osim što tvrdi da je Phantom hlađenje tiše od referentnog dizajna koje još uvek nismo stigli da isprobamo, proizvođač navodi i niže temperature. Kako referentno hlađenje nikada nije preterano napredno i občno je rešeno putem jednog blower ventilatora, skloni smo da poverujemo da će Phantom moći da ga prevaziđe, jer Gainward nije preterao u obećanjima. Svega četiri stepena niže temperature i 5dB niži nivo buke su nešto što deluje kao sasvim realno obećanje.
       


       

      Dobra vest je da u pakovanju pored osnovne opreme, poput adaptera i dokumentacije, stiže i vaučer za besplatno preuzimanje Borderlands 2 igre koju ćete dobiti na vaš Steam nalog. Ovo je odlična ponuda, jer dobijate igru koja tehnički još uvek nije ni izašla. Ovo je daleko bolje od dobijanja zastarelih naslova što je često bio slučaj, jer kako god okrenete kupci ovakve dodatke plate u određenoj meri obzirom da gotovo uvek utiču na cenu, hteli to proizvođači da priznaju ili ne.
       


       

      Po vađenju iz kutije primetili smo da karta ima prilično pravilan oblik, a razlog za to je činjenica da je kompletno oklopljena. Uz gotovo isključivo crnu boju i svega nekoliko belih/srebrnih detalja karta izgleda vrlo zanimljivo. Na spoljašnjosti su otkriveni samo dva 6pin molex konektora, kao i PCI-Express 3.0 koji viri, dok je sve ostalo sakriveno u unutrašnjost.
       


       

      Kada smo okrenuli poleđinu karte primetili smo zanimljivost koju nismo očekivali, a to je činjenica da se radi o “skraćenom” referentnom PCB-u koji se koristio i za GeForce GTX 670. Ovo je jeftinije rešenje od koga su praktično svi proizvođači odustali kada su pravili napredne modele, a jedino ga je Gainward zadržao. Ovo je vrlo zanimljivo, jer je Gainward bio gotovo uvek oslonjen na sopstvena rešenja, što je bio jedan od razloga zašto su ga entuzijasti često i birali.
       


       

      Uklanjanje gornjeg poklopca nam je otkrilo šta se krije unutar karte. Pre svega, metalna rebra na poklopcu ne utiču na hlađenje već su samo estetski detalj, a ispod njih se kriju dva ventilatora prečnika 80 milimetara. Šteta je što ove ventilatori nisu nešto veći, ali za to prostora i nema previše, pa nas zanima koliko će ovaj dizajn kulera biti podložan izmenama u budućnosti.
       


       

      Rashladni profil je veliki i masivan, a izrađen je od aluminijiuma. Kroz rebra prolazi tri bakarna heatpipe-a koji nemaju posebnu završnu obradu kao što je niklovanje kod MSI i ASUS modela. Ipak, zbog velike masivnosti i debelih heatpipe-ova hlađenje izgleda veoma uverljivo. Naponska jedinica je takođe pasivno hlađena, a ispod nje se krije četvorostepena filtracija napona koju smo sreli i kod referentnog GeForce GTX 670. Ukoliko je bilo dovoljno za ovu kartu, verujemo da nema razloga da se ista naponska jedinica ne iskoristi i za slabiji model.
       

      U pogledu video izlaza se ništa nije menjalo, pa ćete naći jedan single-link i jedan dual-link DVI konektor. Tu su i HDMI i DisplayPort u svojoj punoj veličini. NVIDIA je propisala dva SLI konektora za GTX 660 Ti kako bi imao Tri-Way SLI što je Gainward ispoštovao sa Phantom-om.
       


       

      Fabričke vrednosti koje je NVIDIA deklarisala kao referentne su očekivano prekoračene, ali ne u meri koja je karakteristična za ovu kompaniju. Phantom je fabrički overklokovan, ali u najmanjoj meri od do sada testiranih GeForce GTX 660 Ti modela. Grafički procesor mu je podešen na 1006MHz, dok mu je 2GB GDDR5 memorije ubrzano sa 1500MHz na 1527MHz. Moramo priznati da smo očekivali makar malo više, ali možda postoji mogućnost da će Gainward predstaviti Golden Sample ili Goes Like Hell model, pa ne želi da ga Phantom ugrožava na tržištu.
       


       

      Rezultati – 3DMark, Unigine Heaven 3.0

      Test konfiguracija:

      CPU: Intel Core i5 760 @ 3,8GHz,
      Matična ploča: ASUS MAXIMUS III Extreme (Intel P55),
      RAM: 2x4GB AMD Memory Entertainment Edition 1600MHz DDR3
      HDD: Seagate Barracuda 7200.12 500GB
      VGA: MSI N660GTX-Ti Power Edition, ASUS GTX 660 Ti DCu II TOP, Gigabyte GTX 660 Ti WindForce 2X
      Napajanje: CoolerMaster GX series 750W
      Drajveri:  ForceWare 305.37

       

       

      Rezultati – Crysis, Sniper Elite

       

       

      Rezultati – Metro 2033, AvP, F1, Dirt Showdown

      Utisci u radu i zaključak

      U pogledu temperatura, Phantom postiže veoma dobre rezultate koje su u rangu sa DirectCU II, TwinFrozr i WindForce modelima, pa i na velikim vrućinama pri opterećenju ne prelazi 72 stepena. Sa aspekta akustike ovaj kuler se dosta dobro nosi i tokom igranja je bio prilično tih veći deo vremena. ASUS-ov DirectCU II je i dalje najbolji u ovoj disciplini, ali se Phantom takođe pokazao izuzetno dobro.
       

      Treba primetiti da tokom rada na default postavkama, Gainwardova kartica nije išla preko definisanih 1110MHz koje su navedene kao maksimum koji se može dostići u okviru integrisanog dinamičkog overkloka. Lepa vest je da nam ova karta dozvoljavala da podesimo maksimalnih 128% kao “power limit” čime smo obezbedili bolje uslove za overklok nego kod ranije testiranih GTX 660 Ti. Ipak, nismo mnogo dalje stigli nego u ranijim situacijama, ali je nominalnih 1110MHz i dalje dobar rezultat, pogoto kada uzmete u obzir da je početna vrednost niža od ostalih ne-referentnih modela.
       

       

      Zaključak

      Gainward je sa Phantomom ponudio dobar izbor, a specifičan dizajn će nekima biti veoma zanimljiv. Karta nudi odlične perforamanse i dobre overklok mogućnosti kao i kranje kultivisan rad. Najniži fabrički overklok, na modelu namenjenom entuzijastima je pomalo razočaravajuć, pogotovo kada imate u vidu pedigre koji Gainward ima, a koji je stečen kroz fantastične Golden Sample i Goes Like Hell modele. Phantom ima potencijal da to nastavi, ali smatramo da će Gainward morati da bude malo “agresivniji” sa fabričkim vrednostima, jer do sada nije važio za proizvođača koji je “igrao na zicer”.
       

       

      Prednosti:
      – Dobar i tih kuler
      – Power limit od 128%
      – Overklok mogućnosti

      Mane:
      – Bez posebnih nedostataka
      – Uslovno rečeno cena
       

      Zahvaljujemo se kompanijii PiN Computers na ustupljenom hardveru za test.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test