Miloš Stamenković
Gigabyte 880GMA-UD2H
…kako bi rešenja u ovom „formatu“ postala sasvim normalna i kvalitetna, čak i za današnje standarde. Osnovni problem tada je bio u činjenici da se veliki broj komponenti moralo uklopiti na mali prostor, a pri tome svaka od tih komponenti je bila proizvedena od strane nekog drugog proizvođača, što je logično i uslovljavalo probleme sa kompatibilnošću, usled čega su na kraju i nastajali brojni problemi koji su užasavali korisnike. Ipak, tokom zadnjih godina svi ovi problemi su rešeni samim napretkom tehnologije i čipsetova, pa se tako gotovo sve nalazi direktno u čipsetu što automatski minimizuje bilo kakve probleme sa kompatibilnošću. Pored toga, performanse integrisane grafike koja se takođe nalazi u čipsetu su porasle na takav nivo da se apsolutno normalno može koristiti pri bilo kojem 2D radu i za sve potrebe video akceleracije. Čak se i starije generacije igara od pre nekoliko godina mogu komotno pokrenuti, tako da ni „igrački“ element nije u potpunosti isključen na modernim „integrisanim“ matičnim pločama.
Drugi korak napretka MicroATX modela se ogleda u mogućnostima koje ovi modeli poseduju, jer je opet do pre izvesnog vremena izbor ove vrste ploče automatski implicirao i uskraćenost na neke funkcije koju su prisutne na standardnim ATX modelima. Sa poslednjom generacijom „integrisanih“ ploča se i ovo promenilo, jer one sada poseduju sve stvari koje se očekuju, uključujući i firewire, pa i USB 3.0 podršku uz sve ostale standardne stvari. Tako dolazimo do situacija da za većinu prosečnih korisnika jednostavno ne treba „jače“ od dobre MicroATX ploče, jer ona ima sve što je ne za takvog korisnika i neophodno. Finalna distanca koja odvaja „integrisane“ matične ploče od ostalih su overkloking mogućnosti.
Same dimenzije PCB-a jednostavno umanjuju prostor za efikasnije odvajanje toplote od vitalnih komponenti, ali je i prostora za implementaciju moćnijih naponskih jedinica daleko manje. Zbog toga overkloking dometi ovih ploča nikada neće biti baš na nivou standardnih modela, ali se definitivno može primetiti da se svi proizvođači sada trude da ponude i što bolje overkloking mogućnosti i na svoje MircoATX modele. Imajući u vidu i ovaj detalj, za prosečnog korisnika je sve manje razloga da traži više (i skuplje) od neke dobre integrisane matične ploče, a upravo ovoga puta na testu imamo jednog dobrog kandidata.
Čipset
Pored starije 7XX generacije čipsetova sa integrisanim GPU-om, AMD u ponudi ima i dve osnovne verzije iz 8XX serije. Inicijalna verzija čipseta sa oznakom 890GX u sebi ima grafički procesor je sada baziran na RV620 jezgru, što znači DirectX10.1 i AVIVO podršku, 40 shader jedinica sa 64/128 bitnim memorijskim interfejsom. Ipak, iako je skok u oznaci znatno veći u odnosu na 780/785/790 generaciju čipsetova sa integrisanom grafikom, razlika po pitanju performansi u igrama ne bi trebalo da budu srazmerna. Radni takt od 700 MHz je aktuelan i na Radeon HD4290 IGP-u, što znači da se razlike u performansama mogu ostvariti samo na račun upotrebe RV620 jezgra, pa je tako rast performansi maksimalno za oko desetak procenata. Logično, AMD je sa novim 890GX northbridge-om podigao performanse taman toliko da se razlika između onoga što nudi Core i3 još jasnije vidi i oseća. Isto tako, AMD je spremio i slabije varijante čipseta sa integrisanom grafikom, pa je tako tu 880G. Northbridge u 880G čipsetu nosu oznaku RS880, a glavna karakteristika je manji radni takt IGP-a u odnosu na 890GX.
Tako 880G ima oznaku Radeon HD4250 i radni takt od 560 MHz naspram HD4290 i 700 MHz varijante koja se nalazi u 890GX. Logično, manji radni takt automatski povlači i manji TDP, tako da 880G IGP ima deklarisanu potrošnju od 18W dok 890GX ima TDP od 25W. Kada su u pitanju PCI Express linije, 890GX i 880G imaju istih 26 na raspolaganju, a i oba čipseta imaju mogućnost podrške za Crossfire. Što se tiče southbridge-a, sve 8XX varijante koriste novi SB850 čip koji sa sobom donosi implementacije za Serial ATA 6 Gb/s i USB 3.0 standard. Krajem prošle godine vodeći proizvođači ploča su se maksimalno potrudili da na prvenstveno P55 čipset primene ove nove standarde, ali kao što smo mogli da vidimo prilikom testiranja, bilo je tu problema koji se tiču maksimalne propusne moći, odnosno “latency” povećanja u slučaju upotrebe PLX čipa za dupliranje broja PCI Express linija. Uzrok za ove probleme je nedovoljan broj PCI Express linija kod P55 čipseta, koji pored toga nema internu SerialATA 6 Gb/s i USB 3.0 podršku. AMD se SB850 southbridge-a potrudio da izbegne ove probleme, pa je tako SerialATA 6 Gb/s podrška integrisana direktno u SB850 southbridge.
Naravno, ovo znači da nema potrebe za bilo kakvim dodatnim čipovima, kao i da nema nikakvih problema da se ostvari maksimalna propusna moć deklarisana za SerialATA 6 Gb/s standard. Pored toga, SB850 nije ograničen sa dva, već poseduje ukupno šest SerialATA 6 Gb/s priključka, što je najviše bez obzira na platformu. Pored ovoga, SB850 podržava 14 USB 2.0 portova, što znači da USB 3.0 standard nije podržan direktno od strane čipseta, što znači da će proizvođači ploča morati i na da koriste uobičajeni NEC čip za obezbeđivanje USB 3.0 podrške. Sam northbridge i southbridge su povezani novom generacijom Alink Express veze koja sada radi na brzini od 2 GB/s. U stvari, Alink Express su u stvari samo četiri PCI Express linije koje su na prethodnik verzijama AMD čipseta radile na brizni od 2.5 GHz, što je bila specifikacija Alink Express-a II. Sa Alink Express III specifikacijom AMD je duplirao brzinu, i dalje se koriste četiri PCI Express linije, tako da sada svaka radi na 5 GHz. Ovim je ostvarena propusna moć od 2 GB/s, što je bilo neophodno za ostvarivanje normalnog rade i pune brzine SerialATA 6 Gb/s standarda koji je implementiran u southbridge. Takođe, bitan detalj za SB850 southbridge je da on sada u sebi poseduje PCI Express kontroler (dve PCI Express x1 linije), što je do sada bila ekskluzivna funkcija northbridge-a. Naravno, ovo znači da se i preko SB850 mogu povezati neki dodatni čipovi radi proširivanja mogućnosti ploče.
Matična ploča na testu – Gigabyte 880GMA-UD2H
Pošto već znamo o kojoj se kategoriji matične ploče radi, potpuno je jasno da se u 880GMA-UD2H paketu ne dobija gotovo ništa sem, naravno, ploče. U redu, obavezno uputstvo i disk sa drajverima su tu, ali samo dva SerialATA kabla baš nekako deluje malo. Iako se radi o prosečnim korisnicima koji su i glavni kupci za 880GMA-UD2H, povezivanje jednog hard diska i optičkog uređaja momentalno presušuje zalihu SerialATA kablova koji se dobijaju u paketu, pa se za povezivanje još jednog hard diska već mora juriti dodatni kabl. 880GMA-UD2H poseduje ukupno 5 SerialATA 6 Gb/s porta (plus jedan eSATA na I/O panelu), što sa veoma povoljnim cenama hard diskova ostavlja dobru mogućnost za proširenja slobodnog prostora. U vreme kada je skidanje svih mogućih video sadržaja sa interneta u neograničenim količinama i skladištenje istog, i prosečni korisnici su počeli da imaju dosta velike zahteve kada je prostor na hard disku u pitanju. Na 880GMA-UD2H se nalazi i jedan PATA konektor, što ostavlja mogućnost povezivanja nekog hard diska starije ATA generacije ili nekog od starijih optičkih uređaja. Ovim je omogućeno korisnicima koji vrše upgrade da bar mogu da prebace podatke sa svog starog hard diska i isti eventualno koriste kasnije ukoliko zatreba.
Za one koji baš žele da se podsećaju starih vremena tu je i FDD priključak, ali lično smatramo da je potreba za flopi diskom odavno prevaziđena. Veoma pozitivan detalj 880GMA-UD2H je prisustvo sva četiri memorijska slota koji se nalaze i na standardnim ATX pločama, čime je korisniku ostavljena maksimalna fleksibilnost kada je u pitanju količina memorije i kasnija proširenja. Istina, sami memorijski slotovi su dosta blizu procesorskom soketu, što je i razumljivo sa obzirom da se radi o MicroATX ploči, ali to sa nekim kulerima može predstavljati problem jer telo kulera jednostavno udara u modul u prvom memorijskom slotu. Naravno, većina će se zadovoljiti AMD box kulerom, ali ukoliko ipak želite neko bolje rešenje treba obratiti da odabrani kuler može komotno da se montira na ploču. Kada smo već kod hladnjaka, AMD RS880 northbridge poseduje malo veći pasivni hladnjak, dok southbridhe ima na raspolaganju samo klasični mini hladnjak. 880G čipset se i kao slabija varijanta 890G solidno greje, pa su ovi hladnjaci neophodni za osiguranje normalnog i stabilnog rad na duže staze. Sama naponska jedinica, odnosno MOSFET-i ne poseduju nikakav dodatni vid hlađenja, što se može uzeti kao mana, jer prostora za bar mali hladnjak definitivno ima. Sama naponska jedinica je „4+1 Phase“ konfiguraciji i predstavlja standardno Gigabyte rešenje koji smo već mnogo puta ranije videli na matičnim pločama za AMD platformu, pa ovde nemao ništa više reći, sem da se radi o klasičnom i proverenom rešenju za low-cost matične ploče. Kada su u pitanju raspoloživi slotovi, Gigabyte je veoma efikasno iskoristio sav raspoloživi prostor.
Tako se na 880GMA-UD2H nalazi ukupno četiri slota. Jedan primarni grafički PCI Express x16, dodatna dva su PCI Express x4 i x1 i na kraju četvrti je standardni PCI slot. Tako je korisniku 880GMA-UD2H ostavljeno dosta mogućnosti za eventualna proširenja, pa ne mora mnogo da se žali što nije bilo novca za FullATX matičnu ploču. Kada na kraju pogledao I/O panel, možemo videti da Gigabyte nije uskratio 880GMA-UD2H model od funkcija na koje smo do sada već navikli. Dakle, tu je ukupno šest USB portova od kojih su dva USB 3.0, a tu je po jedan firewire, eSATA i gigabitni LAN priključak. Za zvuk se brine Realtek ALC892 čip, a pored šest standardnih izlaza za zvučnike, tu je i jedan S/PDIF konektor. Na kraju, obavezan je set priključaka koji se tiču integrisane grafike, a na raspolaganju su standardni DSUB, DVI i HDMI konektori, dakle sve što treba je na broju.
Kada pogledamo PCB i vidimo da na 880GMA-UD2H nema ni jednog tastera namenjenog overklokingu, pa čak ni „power“ ili „reset“ tastera, mogli posumnjati da se radi o matičnoj ploči sa skromnim overkloking mogućnostima. Međutim, u slučaju 880GMA-UD2H modela to ni blizu nije tako. Čim uđete u BIOS, otvorite sve opcije sa „CTRL-F1“ i uđete M.I.T sekciju, biće vam jasno da se radi o modelu koji ima veoma dobre overkloking mogućnosti. Očigledno je Gigabyte rešio da i u ovom cenovnom razredu ponudi dosta toga kada je overkloking u pitanu, pa se stoga i BIOS opcije ne razlikuju mnogo od onih koje su dostupne na dosta skupljim modelima. Podešavanja za takt memorije poseduju množilac 8, što znači rad na 1600 MHz sa nominalnim taktom magistrale, kao i mogućnošću da se ide i dosta preko toga kroz overkloking. Pored toga, na raspolaganju su veoma detaljna podešavanja memorijskih parametara, što je daleko od karakteristika jedne low-cost integrisane ploče. Naravno, tu je i podešavanje radnih napona, i to kompletna za procesor, memoriju i čipset, tako da 880GMA-UD2H ni ovde ne oskudeva, a rasponi dozvoljenih napona su dovoljno veliki za bilo koje overkloking akcije „na vazduhu“.
Test sistem
Matične ploče
u tabelama…
Procesor i
kuler
AMD Phenom II X6 1050T
AMD Athlon X2 555
Cooler Master Hyper 212
Memorija
DDR3 Patriot Sector 5 2000 MHz
Grafička karta
AMD Radeon HD5870
Hard disk
500GB SATA2 Samsung F3
Opički uređaj
DVD-RW Pioneer 215D SATA
Napajanje i test bench
CoolerMaster UCP 1100W
Professional Test Bench by CoolerMaster
Monitor
Samsung SyncMaster 960BF
SiSoft Sandra 2008 Pro
Cinebench 10, 11 & video transcoding test
WinRAR, Fritz Chess i Linx benchmark
FutureMark 3DMark 06, Unigine Heaven 2.0 benchmark i Company of Heroes
Zaključak
Na kraju druženja sa Gigabyte 880GMA-UD2H matičnom pločom možemo reći da smo veoma prijatno iznenađeni svim onim što ovaj model nudi. U poređenju sa adekvatnim modelima koje smo obradili u uporednom testu, GA 880GMA-UD2H nudi ukupno najviše u poređenju sa drugim matičnim pločama baziranim na AMD 880G čipsetu. Jednostavno, performanse su u rangu svih ostalih modela za AMD platformu (performanse su testirane na AMD „Thuban“ procesoru, a overkloking na Phenom II X2), dok se overkloking mogućnosti mogu oceniti kao veoma dobre. Zapravo, dovoljno su konkretne da bi se ova ploča lako mogla uporediti sa nekim dosta skupljim modelima. Kad se overkloking opcije stave u pogon, dolazi se do stvarno odličnih rezultata, koji se pored toga i veoma lako postižu. Dakle, ploča je veoma „laka“ za overkloking, sve opcije radne tačno ono što treba i nema nekih problema da i manje iskusni overkloker sve dobro i precizno podesi. Logično, sa ovim idu zajedno i dobri rezultati, pa je tako sa 880GMA-UD2H moguće ostvariti stabilan rad magistrale na 255 MHz. 260 MHz je na granici stabilnosti, ali da bi to moglo da radi na duže staze potrebno je obezbediti dodatno hlađenje. Sada gotovo neizbežni „core unlocker“ je dostupan i na Gigabyte 880GMA-UD2H, istina samo kroz jednu BIOS opciju koja se aktivira, ali to sve radi bez problema, što smo i isprobali sa adekvatnim Phenom II X2 procesorom. Pored toga, uspeli smo da nateramo ovaj procesor da radi na 4 GHz, što je još jedan pokazatelj da 880GMA-UD2H nije naivna ploča kada je overkloking u pitanju iako su sve komponetne „umanjene“ u odnosu na skuplje verzije.
Gigabyte 880GMA-UD2H – Benchmark Highly Recommended Award
Tako za cenu od oko 95 eura koliko bi trebao da košta 880GMA-UD2H u maloprodaji, korisnik dobija jednu dobro zaokruženu i kompententnu matičnu ploču. Čak bi i oni koji sebe svrstavaju u iskusnije i zahtevnije korisnike mogli da razmisle o ovoj ploči, jer je veoma malo toga uskrećno, a cena je dosta povoljna. Jednostavno, OC kategorija, kao jedina koja izdvaja bolje od dobrih je prijatno iznenadila na ovom modelu, performanse su takođe u rangu očekivanih, a svi osnovni priključci su tu, plus USB 3.0 i Firewire, tako da 880GMA-UD2H stvarno zaslužuje i zvaničnu Highly Recommended nagradu. Gigabyte 880GMA-UD2H je odličan primer matične ploče umerene cene i odličnih mogućnosti, sa kojom većina korisnika može da se se zapita zbog čega bi iko davao više novca za „punokrvnu“ Full ATX matičnu ploču. Kako je uvek na raspolaganju opcija dodavanje standardne grafičke karte, računar baziran na ovom sistemu može biti brz i funkcionalan kao i većina nekih drugih (dosta) skupljih varijanti, pa tako možemo da očekujemo da će sličnih ploča u budućnosti biti sve više.
Matičnu ploču na test ustupio Gigabyte