Delimir Tasić Svaki početak je težak, pa je ta izreka mogla da se primeni i u slučaju P965 čipseta. Naime, inicijalno ploče zasnovane na ovom čipsetu nisu nudile mnogo… Nestabilan rad, bagoviti BIOS-i, slab overklok potencijal, naveli su nas na zaključak da treba sačekati da proizvođači ”ispeglaju” bubice u BIOS-ima kako bi se ploče zasnovane na P965 kontrolerskoj logici pokazale u punom sjaju. Na primeru Gigabyte-a se dobro vidi da je taj rezon bio sasvim na svom mestu. Naime, BIOS-i za Gigabyte P965 ploče izlaze praktično svakih nedelju dana, a razlika između inicijalnog F1 BIOS-a i poslednje verzije F6 za model GA 965P-DS3 je ”nebo i zemlja”. Naime, sa inicijalnim BIOS-om ploča nije htela da radi potpuno stabilno čak ni na 333 MHz FSB-a, da bi sa F6 BIOS-om dosegla višestruko viši overklok limit, ali o tome kasnije.
Da je P965 čipset apsolutni hit, kada je Intel platforma u pitanju, pokazuje i to da skoro svaki ozbiljniji proizvođač u svojoj ponudi ima nekoliko modela baziranih na ovoj kontrolerskoj logici. Tako Gigabyte ima u ponudi čak četiri modela matičnih ploča koje na sebi imaju P965 čipset. Model Gigabyte GA-965P-DQ6 smo već prikazali, a ovom prilikom imali smo na testu modele GA 965P-DS3 i GA 965P-DS4. Takođe smo probali i model GA 965P-S3, ali su razlike između njega i modela sa sufiksom DS3 jako male, pa ćemo samo ukratko tokom prikazivanja karakteristika modela DS3 obratiti pažnju na te razlike. Gigabyte ploče je uvek krasila veoma bogata prateća oprema, kako po pitanju implementacije dodatnih čipova na samoj ploči, tako i po pitanju pratećeg pakovanja. Dva, ovom prilikom, testirana modela ne mogu da se mere sa GA-965P-DQ6 pločom po tom pitanju, ali odličan rad tokom testiranja i veoma povoljna cena, kada su P965 ploče u pitanju, nameću ih kao veoma zanimljivu ponudu za sve one koji ”merkaju” neki Core 2 Duo procesor zasnovan na Allendale (2MB L2 keša) ili Conroe jezgru (4MB L2 keša). Moramo ponovo napomenuti i ono o čemu smo već pisali tokom testa Intel D975XBX Bad Axe matične ploče… Naime, P965 ploče bolji su izbor ukoliko nameravate da ozbiljnije overklokujete svoj sistem. To se posebno odnosi na procesore sa Allendale jezgrom koji rade na nižim taktovima od Conroe modela i imaju niske množioce. Postići što viši FSB u tom slučaju je imperativ ukoliko nameravate da iscedite maksimum iz procesora. Kako P965 ploče imaju mogućnost da postignu 30-tak % viši takt FSB-a u poređenju sa i975x modelima, logika je jasna…
Gigabyte GA-965P-DS3 Intel je uz novi P965 severni most predstavio i dve verzije ICH8 južnog mosta. Regularna verzija bez sufiksa ”R” u svom nazivu nema RAID mogućnosti i kao takva namenjena je pretežno jeftinijim matičnim pločama, kakva je i GA-965P-DS3 koju ovom prilikom prikazujemo. Ipak, kako ICH8 južni most nema PATA kanal, proizvođači su prinuđeni da ugrađuju dodatni PATA/SATA RAID kontroler na ploče sa P965 čipsetom što znači da su RAID mogućnosti ipak prisutne, ali ne kroz Intel Matrix RAID Storage tehnologiju.
Gigabyte GA-965P-DS3 dakle na sebi ima P965 severni most koji je ukombinovan sa ICH8 južnim mostom. Sama ploča urađena je na tradicionalno-plavom PCB-u što je zaštitni znak kompanije Gigabyte. Model sa oznakom GA-965P-S3 se razlikuje od modela DS3 samo po kvalitetu ugrađenih komponenti u okviru naponske jedinice što do sada nismo imali prilike da vidimo kao kriterijum diferencijacije između modela.
Kvalitetniju naponsku jedinicu kod modela GA-965P-DS3 proizvođač reklamira i na samoj kutiji, ali i na matičnoj ploči preko PCI slotova nalepljena je velika nalepnica koja sugeriše da su prilikom izrade ovog modela korišćeni kvalitetniji elektroliti. Preteća oprema veoma je oskudna i podrazumeva samo bazične stvari kao što je set SATA i ATA133 kablova i štampana uputstva za upotrebu uz neizbežni CD sa drajverima i pratećim softverom. Kako je reč o modelu koji karakteriše relativno povoljna cena ovo ne uzimamo kao zamerku.
Raspored komponenti je dobar. Prvo što nam je upalo u oči jeste raspored slotova za proširenje. Naime, između PCI i PCI Express x16 slotova nalaze se dva PCI Express x1 slota koji će u slučaju upotrebe grafičke karte sa velikim rashladnim sistemom biti blokirani. Ipak, to je daleko bolje rešenje, nego da se blokira neki od PCI slotova, jer PCI Express kartica i dalje nema u ponudi. Kako od skoro ATI omogućava upotrebu Crossfire režima i na P965 pločama, odsustvo dodatnog PCI Express x4 slota je nedostatak, jer ova ploče nije u stanju da radi u ATI Multi GPU konfiguraciji iako sam čipset to dozvoljava. Severni i južni most hlađeni su velikim aluminijumskim pasivnim hladnjacima, a tokom testiranja nisu se preterano zagrevali. Ipak, kako je ploča u stanju da ”razvije” veoma visoke taktove sistemske magistrale, preporučljivo je dodati aktivno hlađenje.
Razmak između slota za grafičku karticu i memorijskih ležišta je dovoljan da bi se memorija mogla promeniti bez potrebe da se iz slota vadi grafička kartica. Gigabyte je pri dnu ploče implementirao svoje SATA portove koji imaju mesta za fiksiranje specijalnih SATA kablova koji stižu uz ploču. Naime, Gigabyte odavno uz svoje ploče isporučuje SATA kablove sa metalnim žabicama koje veoma dobro fiksiraju konektore za ploču čime je onemogućeno nehotično isključivanje kablova dok sistem radi. Nedaleko od SATA portova, nalazi se i jedan PATA priključak, ali je njegova pozicija i orjentacija na ploči nepovoljna. Naime, bolje bi bilo da je ovaj priključak zbog oblika PATA kabla, postavljen u dužu ivicu matične ploče bliže samim hard diskovima u kućištu. JMicron kontroler za potrebe kompanije Gigabyte koji se nalazi i na modelu GA-965P-DS3 označen je Gigabyte-ovim logotipom i koristi specijalne drajvere.
Ipak, na samom kontroleru figurira i JMicron-ov logotip. Na ploči se nalazi i Marvell 8053 gigabitni LAN kontroler. Za audio podršku brine se Realtek ALC883 7.1 AC97 codec koji je po našem iskustvu bolje rešenje od ADI čipova koji se ugrađuju na ASUS ploče. Iako se mogu čuti glasine da Realtek rešenja loše rade sa EAX i EAX2 ekstenzijama, bolji zvuk bez anomalija kao što su pucketanje i krčanje nameću ga kao bolje rešenje za multimedijalnu primenu. Za igre je ionako bolje obezbediti dodatnu X-Fi ili Audigy zvučnu karticu, jer je opterećenje sistema koje je posledica upotrebe integrisanog zvuka značajno veće nego u slučaju PCI zvučne kartice.
Ostaje da se, pre osvrta na BIOS i overklok potencijal, osvrnemo na samu naponsku jedinicu. Naime, Gigabyte je i pored upotrebe aluminijumski oklopljenih elektrolita koji su u stanju da podnesu značajno veće temperature koristio trostepenu filtraciju napona, što je totalno neuobičajeno za Intel ploče. Sasvim izvesno Gigabyte kao ciljnu grupu ovih ploča vidi pre svega srećne vlasnike Core 2 procesora, koji troše značajno manje struje nego što je to slučaj sa Pentium D modelima. Dodatni priključak za napajanje procesora ima četiri pina, znači nije implementiran EPS12V port. Ipak, iako na prvi pogled ova ploča deluje skromno po pitanju kvaliteta, overklok test nas je još jednom uverio da je teorija jedno, a praksa nešto sasvim drugo…
Gigabyte GA-965P-DS3 – specifikacija
GA-965P-DS3 BIOS BIOS testirane ploče potpisao je AWARD. Kao i do sada, do svih naprednih parametara za podešavanje sistema dolazi se pritiskom na CTRL+F1 kombinaciju tastera. Ipak, kada je overklok sekcija u pitanju ništa ne nedostaje. Iako model GA-965P-DS4 ima mogućnosti za podizanje napona sistemskih komponenti na viši nivo, vrednosti koje je GA obezbedio u BIOS-u modela GA-965P-DS3 (ali i modela GA-965P-S3) ni u kom slučaju nisu za potcenjivanje. Napon procesora moguće je podešavati u koracima od po 0.0015V sve do vrednosti od 2V.
Sistemsku magistralu je sa poslednjom verzijom BIOS-a moguće teoretski podići do vrednosti od 700 MHz. Napon memorije je sa inicijalne vrednosti u koracima od 0.1 V moguće povećati za 0.6 V što ukupno daje napon preko značajno iznad 2V. Omogućena je i reglaža napona PCIEx magistrale (+0.1 V), FSB-a (+0.3 V) i čipseta (+0.3 V). Podešavanja memorijskih parametara su veoma detaljna, a implementirani su i svi memorijski množioci koju su i inače prisutni u P965 čipsetu.
Kod GA ploča se memorijski množioci aktiviraju na pomalo neuobičajen način. Naime, u BIOS-u su opcije za biranje između nekoliko vrednosti memorijskog množioca, a takt memorije se dobija kada se izabrana vrednost množioca pomnoži sa realnim taktom magistrale. Dakle, DDR2-533 režim u slučaju FSB-a od 1066 MHz (realno 266 MHz) dobićete tako što ćete aktivirati množilac 2.00 (2x 266 = 533 MHz). Ipak, kako je ovakv način podešavanja memorije komplikovan za manje iskusne korisnike, obezbeđeno je i očitavanje trenutnog takta memorije iz BIOS-a i to u realnom vremenu, kao što je to slučaj sa ASUS pločama novije generacije.
Sve spomenute opcije, omogućile su da ploču poteramo na odličnih 483 MHz FSB-a (1932 MHz Quad-Pumped) što je rezultat vredan pažnje.
Gigabyte GA-965P-DS4
Model sa oznakom GA-965P-DS4 je nešto skuplji, ali ipak i dalje ulazi u rang cenovno povoljnijih ploča. Iako je ambalaža u kojoj stiže model DS4 nešto većih gabarita prateća oprema i dalje nije na nivou modela kao što je GA-965P-DQ6. U spisku prateće opreme nalazi se samo najnužnije stvari koje se ne razlikuju previše u odnosu na model GA-965P-DS3.
Ipak, kada je sama ploča u pitanju razlike u odnosu na model DS3 su velike i prvo što upada u oči jesu dva PCI Express slot pune dužine što znači da je na GA-965P-DS4 ploči moguće poterati ATI Crossfire konfiguraciju grafičkih kartica. Za razliku od slabijeg modela, Gigabyte je u ovom slučaju implementirao tri PCI Express x1 slota, ali i dva PCI slota namenjena karticama starije generacije. Naponska jedinica je u ovom slučaju mnogo kvalitetnija i obezbeđuje filtraciju napona u šest faza, a kao i kod modela DS3 korišćeni su aluminijumski oklopljeni elektroliti i keramički izolovane prigušnike. Na ploči se nalazi i dodatni EPS12V priključak čija je upotreba fakultativna. Naime, ukoliko vaše napajanje nema osmo pinski priključak, možete u EPS12V port povezati i standardni ATX12V naponski konektor.
Kao i u slučaju modela GA-965P-DQ6 i u ovom slučaju implementiran je Heat Pipe sistem hlađenja naponske jedinice i čipseta koji Gigabyte naziva ”Silent Pipe”. I zaista ovaj sistem se pokazao veoma efikasnim, jer čak i u uslovima maksimalnog overkloka nije dolazilo do pregrevanja komponenti na samoj ploči što je veoma pohvalno.
Kako se na ploči nalazi ICH8R južni most, za razliku od modela GA-965P-DS3, implementirane su i Intel Matrix RAID mogućnosti, a tu su i dva dodatna SATA porta kontrolisana od strane JMicron/Gigabyte kontrolera. Kako ICH8R južni most ima podršku za šest SATA II priključaka, za razliku od ICH8 koji podržava samo četiri SATA II uređaja, GA-965P-DS4 je ipak i po tom pitanju u prednosti u odnosu na slabiji model.
Izbor dodatnih kontrolera na DS4 ploči, jer skoro identičan slabijem modelu. I dalje je tu Marvel 8053 gigabitni LAN kontroler koji je povezan na PCI Express magistralu, kao i Realtek ALC883 audio codec. Ipak, model GA-965P-DS4 ima na sebi i dodatni Texas Instruments IEEE1394 kontroler koji podržava ukupno tri Firewire 400 priključka.
Gigabyte GA-965P-DS4 – specifikacija
Gigabyte GA-965P-DS4 – BIOS
BIOS sekcija Ga-965P-DS4 ploče nije nas razočarala. Uobičajeno sve opcije skrivene su iza čuvene CTRL+F1 kombinacije tastera i ako bismo birali najdosadniju opciju u BIOS-u ploča nekog proizvođača tajvanski Gigabyte bi bio u najužem izboru sa ovim. U okviru overklok sekcije nalaze se identične opcije kao i kod DS3 modela, ali su mogućnosti podešavanja napona sistemskih komponenti nešto više. Pre svega, napon procesora moguće je u koracima od po 0.0015 što je regulisano Intel VRM Rev. 11 specifikacijom, podići do ultra-rizičnih 2.35 V. Sasvim izvesno bez nekog hlađenja baziranog na tečnom azotu od vašeg skupog Core 2 Duo procesora dobili biste zanimljiv privezak ukoliko biste ga ”propržili” na tom naponu.
Napon memorije je u znatno finijim koracima nego na DS3 modelu moguće podići za maksimalno 0.775 V (kod DS3 do +0.6 V). Napon sistemske magistrale moguće je podići do +0.35V, a čipseta do +0.75 V što je opet više vrednost nego što je to slučaj sa modelom GA-965P-DS3. I na kraju napon PCI Express magistrale moći ćete podići do +0.35V ukoliko iz nekog razloga bude bilo potrebe za time.
Ipak, kako su razlike po pitanju mogućnosti podešavanja napona komponenti između modela DS3 i DS4 u domenu ekstremnog, bolji overklok rezultat na DS4 ploči pripisujemo isključivo heat pipe sistemu hlađenja i šestostepenoj naponskoj jedinici. Naime, za razliku od modela GA-965P-DS3 koji je postigao FSB od 483 MHz, model GA-965P-DS4 je izvukao izuzetnih 495 MHz FSB-a (1980 MHz Quad Pumped). Zaista, odličan rezultat! Međutim, primetili smo i jednu anomaliju koja je manje-više uobičajena kada je overklok u pitanju. Naime, nakon što bi se ploča blokirala usled previsoko podešene magistrale, nije više bila u stanju da postigne ni mnogo niže taktove FSB-a u poređenju sa prethodno maksimalno postignutim vrednostima. Tek kada bismo isključili napajanje na par desetina sekundi sve bi se vratilo u normalu. Očigledno je da pri FSB-u od npr. 495 MHz hardver radi na granicama svojih mogućnosti…
Test sistem
Procesor
Intel Core 2 Duo E6600 (Conroe, 2.4 GHz, 4 MB L2, LGA775)
Kuler
ASUS Silent Square
Matične ploče
Gigabyte GA-965P-DS3 Gigabyte GA-965P-DS4 Intel D975XBX Rev. 304 – ”Bad Axe” ASUS P5B Deluxe WiFi/AP Edition
Memorije
2x 1024MB Corsair DDR2-800 XMS2-6400 (CAS4 5-5-15 @ 800 MHz)
Grafička kartica
Gigabyte X800XL Silent Pipe
Hard disk
Western Digital WD800JD (SATA, 7200 RPM, 8 MB)
Optički uređaj
Pioneer 111D
Napajanje
Cooler Master iGreen Power 500W
Monitor
Benq FP93GX TFT-LCD (ustupio Kimtec)
Gigabyte GA-965P-DS3
Gigabyte GA-965P-DS4
Sintetički testovi
Gaming testovi
Testovi realnih aplikacija
Rezime Gigabyte GA-965P-DS3 i GA-965P-DS4 na najbolji mogući način pokazuju da P965 ploče polako sazrevaju i da je u pitanju solidna platforma koja polako, ali sigurno prolazi kroz fazu dečijih bolesti. Ipak, cena ovih ploča i dalje je prilično visoka što je uobičajeno za nove modele zasnovane na najnovijoj kontrolerskoj logici iz kompanije Intel. Razlike između DS3 i DS4 modela nisu zanemarljive. Ukratko, DS4 ima ICH8R južni most sa RAID mogućnostima i šest SATA portova; tu je i savršenija naponska jedinica uz kvalitetniju izradu; BIOS sekcija se odlikuje boljim rasponom za podešavanja napona sistemskih komponenti; Texas Instruments IEEE1394 kontroler, ali i ATI Crossfire podrška koja je došla ” u poslednjem trenutku”…
Gigabyte GA-965P-DS3
Gigabyte GA-965P-DS4
U maloprodaji razlika u ceni između ova dva modela je 20-tak eura i mišljenja smo da je model GA-P965-DS3 vredan te razlike. Ipak, ukoliko sklapate jeftin računar zasnovan na nekom Core 2 Duo procesoru sa Allendale jezgrom, izbor modela GA-965P-DS3 je logičan, pošto je reč o jednoj od najpovoljnijih ploča sa podrškom za nove Intel-ove procesore. Iako je u pitanju relativno jeftina matična ploča, overklok rezultat je pokazao da je reč o veoma dobrom proizvodu. Besprekorna stabilnost što je generalna odlika Gigabyte matičnih ploča uz spomenute karakteristike navele su nas da ovaj model označimo našom Best Buy markicom.
Gigabyte GA-P965-DS3 – Benchmark Best Buy Award
Još jedna stvar koja svakako ide u prilog testiranim pločama svakako je dostupnost na domaćem tržištu. Naime, potražnja za P965 pločama trenutno je u svetskim okvirima veoma velika, pa mnogi proizvođači ne uspevaju da obezbede dovoljne količine istih. Tako je i na domaćem tržištu jako teško naći P965 ploče pojedinih proizvođača, ali Gigabyte je svetla tačka po tom pitanju. Kako su u pitanju dobre matične ploče, nema potrebe gubiti vreme i čekati neke druge modele. Gigabyte matične ploče za potrebe testa ustupio CT Computers.