Miloš Stamenković
Ideja integracije i minijaturizacija u poslednje vreme je opet aktuelna kada su u pitanju matične ploče, pre svega zbog povećanog interesovanja tržišta za malim i kompaktnim računarima koji prvenstveno treba da obavljaju funkcije kućnog multimedijalnog centra. Sama tehnologija izrade sada omogućava da se sve neophodne komponente smeste na veoma mali prostor, čak i manji od MicroATX formata koji je već dugi niz godina bio standard kada su pitanju male matične ploče. Ipak, kako je Micro-ATX ponekad prevelikih dimenzija, samo tržište je „prizvalo“ još manji format, nazvan mini-ITX, koji dodatno smanjuje dimenzije PCB-a uz očuvanje funkcionalnosti. U stvari, ukoliko premotamo film nekoliko godina unazad, možemo se setiti da je u stvari kompanija VIA bila ta koja je prva krenula sa mini-ITX formatom. Početkom 2001. godine VIA je predstavila referentni ITX dizajn, koji je između ostalog trebao da promoviše i novu generacija procesora sa smanjenom potrošnjom. Iako je određeni broj ljudi uvideo prednosti i mogućnosti koju sa sobom donosi mini-ITX format (male dimenzije, nizak nivo buke i niska potrošnja), ova kategorija matičnih ploča sve do skoro nije na tržištu doživela neki iole veći nivo popularnosti.
Razlozi za to su opet sasvim razumljivi – razlika u performansama između ITX i ATX sistema ipak je bila dosta velika, pa shodno tome i korisnici najčešće nisu želeli da se odreknu tih performansi. Danas se situacija po ovom pitanju drastično menja, jer je sada moguće sklopiti mini-ITX računar koji će se po svojim performansama minimalno razlikovati od standardne ATX mašine. Naravno, ovde ne možemo računati na overkloking, količinu memorije ili grafičke performanse sa više GPU-ova, ali kada su u pitanju bazične performanse, mini-ITX je itekako konkurentna platforma.
Rast popularnosti ovog standarda vidljiv je ne samo po povećanom broju matičnih ploča i raznih varijanti mini-ITX kućišta, već i po većem broju internet sajtova koji su ekskluzivno posvećeni mini-ITX formatu, i svojim posetiocima nude detaljne informacije o aktuelnoj ponudi svih mogućih proizvoda vezanih za standard. Mnogi korisnici su u sve većoj meri zainteresovani da računare spakuju na što manje prostora, pa ovakvi sajtovi ima solidnu posećenost, a često su najinteresantniji segmenti oni vezani za dodatno modovanje ionako malih mini-ITX kućišta na najrazličitije moguće načine. Logično, kada se na tržištu oseti zainteresovanost kupaca, veoma brzo stiže odvor od strane proizvođača, a ne treba zanemariti ni činjenicu da nove generacije čipsetova omogućavaju daleko kvalitetniju mini-ITX ponudu.
Ploča na testu
Do sada je već nekoliko proizvođača na tržište izbacilo svoje nove modele koji su bazirani na H55 generaciji Intel čipseta, koji je i po svojim specifikacijama trenutno najlogičniji izbor za mini-ITX ploču. Ovoga puta na test stolu imamo Gigabyte model sa oznakom H55N-USB3. Logično, pored veoma malih mini-ITX dimenzija (samo 170×170 mm) na ploči se može primetiti nekoliko veoma interesantnih detalja. Na veoma malom prostoru smeštena je „4+2 phase“ naponska jedinica koja je u stanju da podrži sve Core i3 i Core i5 procesore sa maksimalnim TDP-om od 73W. Naravno, ovo je zvanična specifikacija, ali prema dodatnim navodima kompanije naponska jedinica na ovoj ploči bez ikakvih problema podnosi i modele deklarisane na 95W, što automatski obuhvata sve aktuelne procesore namenjene LGA1156 podnožju.
Interesantno je napomenuti da sama ploča i nije toliko ograničavajući faktor kada su u pitanju dimenzije kulera (zbog dobrog rasporeda komponenti), već će taj izbor direktno zavisiti od dimenzija kućišta u koje želite da smestite računar. Na H55N-USB3 se nalazi samo jedan mali pasivan hladnjak, smešten na H55 čip, koji se tokom testiranja pokazao kao neophodan, budući da se čipset dosta zagreva i pod punim opterećenjem lako može da preskoči granicu i od 60 stepeni, što je čak viša temperatura od one koju proizvode mnogi procesori izrađeni u tehnologiji od 32nm. Ovo je naravno još jedan razlog zbog kojeg treba obratiti dodatnu pažnju prilikom izbora kućišta, jer je dobra ventilacija veoma važan faktor za stabilno funkcionisanje raćunara. Pored H55 čipa nalaze se ukupno četiri SerialATA II priključka, a odmah pored su i dva za dodatne USB konektore.
H55N-USB3 poseduje dva memorijska slota, što znači da ćete moći da iskoristite pun potencijal dvokanalnog memorijskog kontrolera u LGA1156 procesorima. Core i3 i Core i5 procesori poseduju u sebi integrisani grafički čip, a H55 platforma omogućava njegovo korišćenje, budući da, za razliku od P55 verzije, poseduje i grafičke konektore na zadnjem panelu. Ukoliko performanse ovog integrisanog rešenja nekom korisniku nisu dovoljne, na sam rub štampane ploče smešten je puni PCI Express x16 grafički slot, u koji možete smestiti bilo koju aktuelnu grafičku kartu, u skladu sa potrebama. Odmah do grafičkog podnožja nalazi se i Gigabyte „dual BIOS“ čip, jer očigledno Gigabyte ni na ovoj ploči nije hteo da odustane od svih tradicionalnih funkcija. Takođe, H55N-USB3 poseduje i USB 3.0 čip kompanije NEC, što ovoj ploči obezbeđuje i potpunu USB funkcionalnost poslednje generacije. Ako pogledamo I/O panel, možemo videti da je on gotovo identičan onim koji se primenjuje na Full ATX pločama – prisutna su ukupno četiri USB 2.0 i dva USB 3.0 porta, DSUB, DVI i HDMI grafički izlazi za integrisani grafički čip, gigabitni LAN priključak i standardni set audio konektora za ALC892 kodek. Dakle, sve je tu, pa čak i jedan PS/2 konektor za svaki slučaj.
BIOS, rezultati testova
„Sve je tu“ utisak se bez ikakvih problema može primeniti i na BIOS ove ploče, iako neko to možda i ne bi očekivao. Jednostavno, Gigabyte je i na H55N-USB3 primenio standardni BIOS koji koristi i na ostalim H55 modelima, pa tako ova ploča bez obzira na svoj mini-ITX format poseduje sve standardne opcije namenjene overkloku. Naravno, neke naprednije opcije su izostavljene, ali na H55N-USB3 i dalje možete podešavati napon procesora, memorije i čipseta bez ikakvih problema, i shodno tome možete čak dobiti i veoma pristojan rezultat, koji često nije mnogo slabiji od onog koji se može očekivati i na daleko skupljim (i očigledno većim) Full ATX modelima.
Testovi
Završni komentari
Kada su performanse u pitanju, one su za nijansu slabije od top modela, ali oko te razlike ne vredi gubiti san, naročito ako je ploča namenjena nekom multimedijalnom računaru koji će biti smešten u dnevnoj sobi. Kako bi to ionako bila i osnovna namena ove matične ploče, moramo reći da smo tom činjenicom veoma zadovoljni. No, iako bi se možda moglo očekivti da cena ove ploče bude prilično niska, to u praksi nije slučaj, pa tako u maloprodaji H55N-USB3 košta ravno 100 eura, što svakako nije mala svota. Za ovaj novac možete kupiti Full ATX ploču koja će vam ponuditi veći nivo funkcionalnosti, pa bi se sa te strane moglo reći da je cena nešto „jača“. Naravno, ukoliko sistuaciju pogledate iz drugog ugla, tu „Full ATX“ ploču nikako ne možete smestiti u malo i elegantno kućište kao što možete smestiti H55N-USB3, a kako se danas „malo i elegantno“ dodatno plaća, moramo razumeti i cenu koja prati ovaj model.
Iako je stepen interesovanja za Mini-ITX standard na domaćoj IT sceni višestruko manji u odnosu na zapadna tržišta, logično je očekivati da će i domaći korisnici računara u skorije vreme poželeti da svoj desktop PC spakuju u nešto mnogo manjih dimenzija, a da pri tome ne izgube gotovo ništa kada su u pitanju funkcionalnost i preformanse. Naravno, kao i uvek kod nas, problem može biti nešto veća cena ovih ploča, ali tu činjenicu jednostavno treba prihvatiti. Ukoliko vam cena ne predstavlja problem, a želite da sklopite mini-ITX računar i idete u korak sa svetskim trendovima, trenutno jednu od najboljih varijanti predstavlja ova matična ploča kompanije Gigabyte.